PDA

Επιστροφή στο Forum : τι είναι Fxo, Fxs?



No-Name
07-10-05, 11:30
Ποιά διαφορά μεταξύ των 2?Το βλέπω συχνά σε εξοπλισμούς voip και δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά αυτών, υπάρχει κάποιος(σίγουρα υπάρχει) που μπορεί να με ξεμπλέξει λίγο?

Navigator
07-10-05, 11:54
Σύνδεση απλου τηλεφώνου,τηλεφωνικού κέντρου

chatasos
07-10-05, 11:54
FXS = Foreign eXchange Subscriber
FXO = Foreign eXchange Office

Π.χ. σε ένα δωμάτιο σπιτιού:

FXS είναι το interface που "φέρνει" την υπηρεσία στον συνδρομητή, με άλλα λόγια "δείχνει" προς τον συδρομητή (Subscriber), π.χ. το τηλεφωνικό βύσμα στον τοίχο.
FXO είναι το interface που "λαμβάνει" την υπηρεσία από το γραφείο (π.χ. κέντρο ΟΤΕ), με άλλα λόγια "δείχνει" προς το γραφείο (Office), π.χ. το τηλεφωνικό βύσμα στο τηλέφωνο.

Φυσικά, η μοναδική συνδεσμολογία που παίζει είναι FXS <-> FXO, δηλαδή δεν παίζουν αυτές που χρησιμοποιούν ίδιου τύπου interfaces.

No-Name
07-10-05, 11:56
παιδιά ευχαριστώ τώρα ξεκαθαρίστηκε το θέμα :)

BoGe
07-10-05, 12:03
Στο FXS συνδέεις την όποια τηλεφωνική συσκευή θες
Στο FXΟ συνδέεις τον ΟΤΕ

No-Name
07-10-05, 12:05
Toν ΟΤΕ τον έχει συνδέσει αλλού...xρόνια τώρα! :P
Τι ακριβώς εννοείς συνδέω τον ΟΤΕ??δηλάδη από το fxo τραβάω καλώδιο στη ab του netmod?

BoGe
07-10-05, 12:39
Toν ΟΤΕ τον έχει συνδέσει αλλού...xρόνια τώρα! :P

Όχι μόνο εσύ


Τι ακριβώς εννοείς συνδέω τον ΟΤΕ??δηλάδη από το fxo τραβάω καλώδιο στη ab του netmod?

Σωστά
Μπορείς να είσαι οπουδήποτε αλλού στον κόσμο, αρκεί να έχεις εκεί που είσαι σύνδεση internet, και να έχεις συνδέση ένα FXS.
Επομένως, όταν σε καλέσει κάποιος σπίτι, χτυπά το FXS εκεί που είσαι, FXO (σπίτι σου) ----->FXS ή SoftPhone
Και αντίστροφα, αν θες από το FXS ή softphone --->FXO (σπίτι σου), μπορείς να κάνεις εξερχόμενα τηλεφωνήματα, σαν να είσαι σπίτι και να έχεις τηλεφωνική συσκευή στο netMod

chatasos
07-10-05, 12:49
Μπορείς να είσαι οπουδήποτε αλλού στον κόσμο, αρκεί να έχεις εκεί που είσαι σύνδεση internet, και να έχεις συνδέση ένα FXS.
Επομένως, όταν σε καλέσει κάποιος σπίτι, χτυπά το FXS εκεί που είσαι, FXO (σπίτι σου) ----->FXS ή SoftPhone
Και αντίστροφα, αν θες από το FXS ή softphone --->FXO (σπίτι σου), μπορείς να κάνεις εξερχόμενα τηλεφωνήματα, σαν να είσαι σπίτι και να έχεις τηλεφωνική συσκευή στο netMod

Γιατί έχω την εντύπωση πως είναι αντίστροφα?
FXO θα έπρεπε να είναι...

BoGe
07-10-05, 12:52
Γιατί έχω την εντύπωση πως είναι αντίστροφα?
FXO θα έπρεπε να είναι...

Όχι, το FXO είναι που συνδέει τον ΟΤΕ, και τον μετατρέπει σε VoIP/συνδέει με το Internet.

No-Name
07-10-05, 12:53
Tώρα μπλέχτηκα τελείως.Πχ συνδέω το fxo στο ab του netmod.οκ μέχρι εδώ,όταν είμαι στο Παρίσι πως θα μπορώ να δέχομαι τηλεφωνήματα από Ελλάδα σαν να με καλούν σπίτι?και πως μπορώ εάν μπορώ να κάνω τηλεφωνήματα από Παρίσι σαν να καλώ από το σπίτι?

BoGe
07-10-05, 12:58
Tώρα μπλέχτηκα τελείως.Πχ συνδέω το fxo στο ab του netmod.οκ μέχρι εδώ,όταν είμαι στο Παρίσι πως θα μπορώ να δέχομαι τηλεφωνήματα από Ελλάδα σαν να με καλούν σπίτι?

Όταν είσαι στο Παρίσι, με ένα FXS ή αν έχεις υπολογιστή με ένα πρόγραμμα VoIP, θα συνδεθείς απευθείας στο FXO που έχεις σπίτι σου μέσω του internet πάντα. Μόλις το FXO λάβει κάποια κλήσει, θα την στείλει στο FXS εκεί που είσαι.

No-Name
07-10-05, 13:00
θα συνδεθείς απευθείας στο FXO που έχεις σπίτι σου μέσω του internet πάντα.

Αυτό με κάνει και απορώ πως θα συνδεθώ???Έχω και pc εκεί και adsl2+ Σόρυ για το πρήξιμο αλλά με voip εκτός από τις free κλήσεις δεν έχω ιδέα

BoGe
07-10-05, 13:05
Αυτό με κάνει και απορώ πως θα συνδεθώ???Έχω και pc εκεί και adsl2+ Σόρυ για το πρήξιμο αλλά με voip εκτός από τις free κλήσεις δεν έχω ιδέα

Στο FXS, ορίζεις την IP, που έχεις το FXO (ίσως να χρειάζονται και UserID η κωδικό που ορίζεις εσύ).
Κανένα πρήξιμο.

chatasos
07-10-05, 13:07
Όχι, το FXO είναι που συνδέει τον ΟΤΕ, και τον μετατρέπει σε VoIP/συνδέει με το Internet.
Πάλι έχω την εντύπωση πως είναι αντίστροφα...

π.χ. για μία κλήση από κάποιον που χρησιμοποιεί voip προς κάποιον που έχει POTS.

Τηλέφωνο (FXO) <--> ATA/VoIP router (FXS) <--> internet <--> OTE <--> FXS (μπριζάκι στον τοίχο) <--> FXO (τηλέφωνο)

BoGe
07-10-05, 13:14
Πάλι έχω την εντύπωση πως είναι αντίστροφα...

π.χ. για μία κλήση από κάποιον που χρησιμοποιεί voip προς κάποιον που έχει POTS.

Τηλέφωνο (FXO) <--> ATA/VoIP router (FXS) <--> internet <--> OTE <--> FXS (μπριζάκι στον τοίχο) <--> FXO (τηλέφωνο)

Ανάποδα τα λες

Σαν παράδειγμα δες ένα παράδειγμα
http://www.sipura.com/products/spa1000.htm
http://www.sipura.com/products/spa3000.htm

chatasos
07-10-05, 13:26
Τι ακιρβώς θα έπρεπε να δω στα παραδείγματα?

BoGe
07-10-05, 14:36
Τι ακιρβώς θα έπρεπε να δω στα παραδείγματα?

Όπου μπαίνει η απλή τηλεφωνική συσκευή λέγεται FXS, και η σύνδεση στο δημόσιο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο (PSTN) λέγεται FXO. Το αναφερει και εκεί.

chatasos
07-10-05, 16:19
Τώρα είναι που θα με τρελλάνεις :shock: :eek:


Όπου μπαίνει η απλή τηλεφωνική συσκευή λέγεται FXS,
Έγραψα:

Τηλέφωνο (FXO) <--> ATA/VoIP router (FXS) <--> internet <--> OTE <--> FXS (μπριζάκι στον τοίχο) <--> FXO (τηλέφωνο)

Στο σχεδιάγραμμά μου, το τηλέφωνο μπαίνει στο ATA από την πλευρά του ενός συνδρομητή και στο μπριζάκι από την πλευρά του άλλου. Και τα 2 τα αναφέρω σαν FXS. Άρα σωστά τα έγραψα ;)




και η σύνδεση στο δημόσιο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο (PSTN) λέγεται FXO. Το αναφερει και εκεί.
Γιατί όμως έχω την εντύπωση πως FXO/FXS λέμε τα interfaces της εκάστοτε σύνδεσης και όχι την ίδια την σύνδεση?

Πάντως ακόμα δεν έχω βρει που τα αναφέρει τα συγκεκριμένα όπως λες.

bfc_xxx
17-12-05, 15:26
Και εγω εχω μπερδευτει λιγο:


Όταν είσαι στο Παρίσι, με ένα FXS ή αν έχεις υπολογιστή με ένα πρόγραμμα VoIP, θα συνδεθείς απευθείας στο FXO που έχεις σπίτι σου μέσω του internet πάντα. Μόλις το FXO λάβει κάποια κλήσει, θα την στείλει στο FXS εκεί που είσαι.
Οταν το FXO δεχτει την κλείσει και την προωθησει μέσω VOIP δε θα πρεπει να εχω και δευτερο λογαριασμο VOIP ωστε να δεχτω την κλήση? Πως συνδεεται δηλ απευθειας?

Και κατι αλλο με sipura 3000 Μπορω να επιλεξω αν θα κανω τη κληση με VOIP ή FXO όταν σηκωνω το ακουστικο?

BoGe
17-12-05, 15:34
Οταν το FXO δεχτει την κλείσει και την προωθησει μέσω VOIP δε θα πρεπει να εχω και δευτερο λογαριασμο VOIP ωστε να δεχτω την κλήση? Πως συνδεεται δηλ απευθειας?

Στο FXO, μπορείς να βάλεις έναν λογαριασμό SIP, είτε π.χ. SipDiscount ή eVoice, i-call, κλπ..

Όταν δεχτεί το FXO κλήσει, τότε αν θες να την προωθήσει σε σταθερό, δεν χρειάζεται δεύτερος λογαριασμός.
Δεύετρος λογαριασμός χρειάζεται στις εξής περιπτώσεις:
-Χρησιμοποιεις και της FXS πόρτα,
-Η προώθησει θες να γίνει σε άλλο σημείο που έχει αντίστοιχο ΑΤΑ FXS η υπολογιστή, οπώτε χρειάζεται και εκεί άλλος λογαριασμός.


Και κατι αλλο με sipura 3000 Μπορω να επιλεξω αν θα κανω τη κληση με
VOIP ή FXO όταν σηκωνω το ακουστικο?

Στις οδηγίες του, μου φαίνεται είχα διαβάσει, ότι μπορείς να βάλεις ένα πρόθεμα πριν πάρεις το νούμερο, και τότε το τηλεφώνημα δρομολογείται από την γραμμή (ΟΤΕ), πυ έχεις βάλει στην FXO.

bfc_xxx
17-12-05, 16:15
Στο FXO, μπορείς να βάλεις έναν λογαριασμό SIP, είτε π.χ. SipDiscount ή eVoice, i-call, κλπ..

Μα στο FXO δε συνδεουμε την πριζα του ΟΤΕ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.