PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποδυνδέσεις



zacharias_l
18-07-08, 12:57
Εδώ και αρκετό καιρό αποσυνδέομαι συνεχώς από το internet. Υπάρχουν μέρες που δουλεύει καλά και άλλες που αποσυνδέομαι κάθε 10 λεπτά.
Έχω ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Kit 2mbps και είναι φοιτητικό.

Πριν 2-3 εβδομάδες περίπου δεν είχα καθόλου internet για 1+μέρα και πήρα τηλ την Οtenet (το model συγχρόνιζε, αλλά όταν έκανα κλήση έπαιρνα μήνυμα "ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε κλπ"). Είπαν θα μου έκαναν έλεγχο γραμμής και σε 1-2 μέρες θα έφτιαχνε. Όντως την επόμενη ήταν οκ.

Έχω το sagem που δίνει το kit, αλλά και ένα Linksys WAG200G. Και τα 2 αποσυνδέονται συνεχώς. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι:
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 28 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 dbΤο downstream margin δε μένει σταθερό. Μπορεί να είναι 11-12, 6 ή και 2.

Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ τώρα αφού υποτίθεται ότι η Otenet έκανε έλεγχο γραμμής?

030366
18-07-08, 13:31
Το Margin είναι υπερβολικά χαμηλά για τη ταχύτητα σου, επίσης είσαι και σχετικά μακριά από το κόμβο. Το ότι σου έβγαζε "ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε κλπ" σημαίνει ότι η γραμμή σου συγχρόνιζε αλλά δεν έπαιρνε ΙΡ. Aν έχεις λαπτοπ δοκίμασε να συνδέσεις το μόντεμ στο κατανεμητή της πολυκατοικίας σου και να δείς τα στατιστικά, ώστε να αποκλείσεις τη πιθανότητα να είναι στο δικό σου χώρο το πρόβλημα.

Andrikos
18-07-08, 13:39
Δηλωσε το 121 για συνεχης αποσυνδεσεις αρχικα.

030366
19-07-08, 00:45
Δηλωσε το 121 για συνεχης αποσυνδεσεις αρχικα.

Δεν γίνεται να το κάνει. Eiναι φοιτητικό Ondsl Kit. Θα πρέπει να το δηλώσει η otenet ως βλάβη.
Μόνο σε conn-x δηλώνει βλαβη απευθείας ο πελατης στο 121.

Andrikos
20-07-08, 17:22
Δεν γίνεται να το κάνει. Eiναι φοιτητικό Ondsl Kit. Θα πρέπει να το δηλώσει η otenet ως βλάβη.
Μόνο σε conn-x δηλώνει βλαβη απευθείας ο πελατης στο 121.

Δηλαδη στην οτενετ η μεταβαλομενη αλλαγη του margin σε τετοιο βαθμο κρινεται ως ανεπαρκης για βλαβη????

030366
21-07-08, 02:50
Όχι, δεν λέω αυτό. Απλώς θα πρέπει να καλέσει στην otenet να το αναφέρει και η otenet να το δηλώσει στον ΟΤΕ.

zacharias_l
21-07-08, 13:32
Πήρα σήμερα την Otenet και φρίκαρα με αυτά που μου είπαν...

Η βλάβη που τους είχα δηλώσει (βλ. 1ο post) ακόμα να την δουν :shock: Λένε θα με πάρουν τηλέφωνο και ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο από το να περιμένω :angryr:
Σαν πρόλημα μου είπαν ότι δεν παίρνω ΙΡ και έχουν προωθήσει το πρόβλημα στον ΟΤΕ.

Το σπαστικό είναι ότι τις τελευταίες 3-4 μέρες η κατάσταση είναι τραγική. Υπάρχουν ώρες που αποσυνδέομαι κάθε 5λεπτά. Ούτε να κατεβάσω αρχεία μπορώ, ούτε online games να παίξω...

tsaltinho
21-07-08, 13:36
Πήρα σήμερα την Otenet και φρίκαρα με αυτά που μου είπαν...

Η βλάβη που τους είχα δηλώσει (βλ. 1ο post) ακόμα να την δουν :shock: Λένε θα με πάρουν τηλέφωνο και ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο από το να περιμένω :angryr:
Σαν πρόλημα μου είπαν ότι δεν παίρνω ΙΡ και έχουν προωθήσει το πρόβλημα στον ΟΤΕ.

Το σπαστικό είναι ότι τις τελευταίες 3-4 μέρες η κατάσταση είναι τραγική. Υπάρχουν ώρες που αποσυνδέομαι κάθε 5λεπτά. Ούτε να κατεβάσω αρχεία μπορώ, ούτε online games να παίξω...


ου κοβεται συγκεκριμενες ωρες?
Δηλαδη σου κανει αποσυνδεσεις πχ απο τις 6 το απογευμα και μετα?

zacharias_l
21-07-08, 15:59
Δεν έχει συγκεκριμένη ώρα. Απ' όταν συνδεθώ το πρωί μέχρι το βράδυ. Άλλες φορές αποσυνδέεται πιο συχνά, άλλες λιγότερο. Ανάλογα με τα κέφια του.
Τις τελευταίες μέρες όμως είναι τελείως χάλια :(

zacharias_l
30-07-08, 00:15
Τους ξαναπήρα τη Δευτέρα τηλέφωνο και ξαναδήλωσαν βλάβη... Σε 1-2 εργάσιμες μου είπαν πρέπει να το έχει κοιτάξει ο ΟΤΕ. Αν δε γίνει τίποτα μου είπαν να τους ξαναπάρω την Πέμπτη.

Έχω μια ερώτηση: Σήμερα παρατήρησα ότι το router στα στατιστικά της γραμμής έλεγε "DSL Path Mode: Fast" και τα υπόλοιπα ήταν κάπως καλύτερα. To downstream margin κάπως μεγαλύτερο και το attenuation περίπου 35 από 41. Τι διαφορά έχει αυτό από το Ιnterleaved που μου λέει πάντα (μόνο σήμερα πρόσεξα το Fast)?
Αποσυνδέσεις και πάλι είχα, αλλά σε online games είχα τρελά freezes :(

nickvog
30-07-08, 02:27
Kάτι τ΄ρεχει με τον ΟΤΕ τις τελευταίες ημέρες, αφού ήδη πολλοί παραπονούνται για συνεχείς αποσυνδέσεις...

Εγώ ήδη έχω σπάσει κάθε ρεκόρ, όσες είχα εδώ και δύο χρόνια, τις έχω τώρα εδώ και δύο ημέρες... Ιδίως απόψε μπάινω και βγαίνω κάθε πεντάλεπτο σχεδόν.... :mad::mad::mad:

Αύριο πάει για βλάβη στο 121...

Hunter 85
01-08-08, 12:07
Kάτι τ΄ρεχει με τον ΟΤΕ τις τελευταίες ημέρες, αφού ήδη πολλοί παραπονούνται για συνεχείς αποσυνδέσεις...

Εγώ ήδη έχω σπάσει κάθε ρεκόρ, όσες είχα εδώ και δύο χρόνια, τις έχω τώρα εδώ και δύο ημέρες... Ιδίως απόψε μπάινω και βγαίνω κάθε πεντάλεπτο σχεδόν.... :mad::mad::mad:

Αύριο πάει για βλάβη στο 121...

Οντως κατι συμβαίνει! Και εγω δεν είχα αποσυνδέσεις κ τωρα εχω αρκετές!!!

Sunset_Boulevard
01-08-08, 13:54
Έμεινε κουσούρι από τη χθεσινή γενική βλάβη μάλλον.Ανεπίτρεπτα πράγματα.

Hunter 85
01-08-08, 14:23
Έμεινε κουσούρι από τη χθεσινή γενική βλάβη μάλλον.Ανεπίτρεπτα πράγματα.

Mπα! Είναι τρίτη μέρα που έχω πρόβλημα και εκτός απο αυτό η βάβη αν ειδα καλά ηταν σε περιοχές δυτικης ελλαδας , θεσσαλία και όχι Αθήνα

zacharias_l
01-08-08, 14:24
Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και είπαν ότι θα έρθουν τη Δευτέρα να το δουν. Επιτέλους μετά από τόσα τηλέφωνα κάτι έγινε.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εγώ θα λείπω τη Δευτέρα και δε θα μπορέσω να δω τι θα κάνουν :(

zacharias_l
30-08-08, 11:07
Γύρισα από διακοπές και ο τεχνικός είχε πάει σπίτι για να το φτιάξει. Λογικά καθάρισε τη γραμμή. Τώρα το down margin πάει από 0-19db, αλλά πάλι έχω συνέχεια αποσυνδέσεις.

Τι άλλο να κάνω πια? Βαρέθηκα..:evil:

Hunter 85
30-08-08, 13:17
Γύρισα από διακοπές και ο τεχνικός είχε πάει σπίτι για να το φτιάξει. Λογικά καθάρισε τη γραμμή. Τώρα το down margin πάει από 0-19db, αλλά πάλι έχω συνέχεια αποσυνδέσεις.

Τι άλλο να κάνω πια? Βαρέθηκα..:evil:

Ξανα τεχνικο! Απο τι καταλαβαινω εχετε κάνει ελεγχο ψηφιακό κλπ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.