PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα γραμμής



nikos_frs
18-07-08, 16:27
καλησπέρα σας...

αυτό είναι το 1ο μου ποστ και θα ηθελα να μάθω
αν οι τιμές που βλέπω στο ρουτερ μου είναι αυτές που πρέπει :hmm:

http://img515.imageshack.us/my.php?image=tellasmn9.jpg

thanks in advance :oneup:

semola
18-07-08, 20:17
καλησπέρα σας...

αυτό είναι το 1ο μου ποστ και θα ηθελα να μάθω
αν οι τιμές που βλέπω στο ρουτερ μου είναι αυτές που πρέπει :hmm:

http://img515.imageshack.us/my.php?image=tellasmn9.jpg

thanks in advance :oneup:

Για tellas ,μην του πεις ούτε του παπά!!!!!

OxAp0d0
18-07-08, 21:11
Αtt 8db? Το κέντρο του οτέ το βλέπεις από το μπαλκόνι σου?

Μια χαρά σε βλέπω, τσέκαρε και τα φίτρα σου μπας και ο θόρυβος είναι από την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου (τα 9db είναι το όριο της Τellas πλέον). Αν ανέβει το snr, παίζει να συγχρονίσεις και ψηλότερα από τα 15ΜΒ.

DiM
18-07-08, 21:59
Επειδή ακριβώς βλέπει από το μπαλκόνι του τον ΟΤΕ αυτά που πιάνει είναι λίγα. Και με SNR9 θα έπρεπε να πιάνει πάνω από τα 20Mbps oποτε η έχει κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση ή η τελλας κάνει τα γνωστά της "παιχνίδια" :whistle:

nikos_frs
18-07-08, 22:18
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Το κτίριο του οτε είναι 200μέτρα από το σπίτι μου :)
οπότε όλα καλά με την γραμμή μου..πάει κι αυτη η απορία.
πάμε στην επόμενη..
ποιες τιμές αν αυξηθούν είναι καλό και ποιες το αντίθετο?
αν τα έχω καταλάβει καλά Line attenaution όσο είμαι κάτω από 9 είμαι καλα..κι όσο μεγαλύτερο SNR τόσο το καλύτερο?

crypter
18-07-08, 22:21
διαβασε καλα αυτο
FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
και αυτο
SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614)

nikos_frs
18-07-08, 22:49
διαβασε καλα αυτο
FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
και αυτο
SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614)

Ότι ήθελα να μάθω..σε ευχαριστώ!:oneup:

vaggos_fromhell
19-07-08, 01:10
Πάρε τηλέφωνο και κάνε παράπονα γιατί με τέτοια χαρακτηριστικά τουλάχιστον 22 mbps τα πιάνεις άνετα.

Lagman
23-07-08, 14:44
Πάρε τηλέφωνο και κάνε παράπονα γιατί με τέτοια χαρακτηριστικά τουλάχιστον 22 mbps τα πιάνεις άνετα.


έχεις δει πολλούς να πιάνουν 22Mbps με Τελλας ;

semola
23-07-08, 22:51
έχεις δει πολλούς να πιάνουν 22Mbps με Τελλας ;

:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1

johnvam
24-07-08, 08:42
Πάρε τηλέφωνο και κάνε παράπονα γιατί με τέτοια χαρακτηριστικά τουλάχιστον 22 mbps τα πιάνεις άνετα.

τα νούμερά του δικαιολογούν απόλυτα τα νούμερα αυτά!

δείτε που κλειδώνει ένας φίλος με USR 9107 και Tellas 2 Play όταν ακόμα ήταν στα 12 Mbps!!!

ermis333
24-07-08, 11:00
johnvam τα στατιστικά της γραμμής σου τώρα στην Τellas ποια είναι.....και ποια ήταν τα στατιστικά σου στη Forthnet;;;

johnvam
24-07-08, 11:57
johnvam τα στατιστικά της γραμμής σου τώρα στην Τellas ποια είναι.....και ποια ήταν τα στατιστικά σου στη Forthnet;;;

Τα σημερινά χαρακτηριστικά μου με την Tellas είναι τα παρακάτω....


Απλά με την Forthnet συγχρόνιζα περίπου 2 Mbps παραπάνω καθαρά λόγω του SNR που ήταν στο 6...

blkik
24-07-08, 13:14
καλησπέρα σας...

αυτό είναι το 1ο μου ποστ και θα ηθελα να μάθω
αν οι τιμές που βλέπω στο ρουτερ μου είναι αυτές που πρέπει :hmm:

http://img515.imageshack.us/my.php?image=tellasmn9.jpg

thanks in advance :oneup:

Φιλέ έχουμε ακριβώς τα ίδια στατιστικα μόνο εγω μένω Τουμπα και συχρονίζω στα 11
Δυο τρια τηλέφωνα που πήρα δεν έβγαλα άκρη

limited733
24-07-08, 13:42
Μας δουλευουν ψιλο γαζι!!!!!!!

msp
24-07-08, 16:10
Αρχιζω να εχω αμφιβολιες για τα στατιστικα πλεον.

limited733
24-07-08, 16:22
Και καλα κανεις!Οτι τελειωνει σε .999 ειναι δουλεια της τελλας!!!!

Mouse Potato
25-07-08, 14:35
Παιδιά έχουμε ξαναπει ότι καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποια στάνταρ προφίλ συγχρονισμού. Γι αυτό πολλές φόρες έχουμε τα "9άρια" στο τέλος. Δεν γνωρίζουμε αν μετά την αναβάθμιση (όποτε και αν τελείωσει αυτή) θα μείνει μόνο ο περιορισμός του SNR.

count1983
12-08-08, 19:56
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 3997 Kbps
Upstream Rate: 508 Kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 26 db
Downstream Line Attenuation: 27
Upstream Line Attenuation: 15
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Καλησπερα σε ολους...Θα ηθελα να ρωτησω για την ταχυτητα μου....Μου ειπαν απο την Tellas οτι για να με κουμπωσαν στα 4 ΜΒ σημαινει οτι μεχρι εκει σηκωνει η γραμμη,αλλα αν δεν κανω λαθος απο τα στατιστικα φαινεται οτι σηκωνει αρκετα παραπανω η γραμμη μου...Θα ηθελα την γνωμη σας παρακαλω,γιατι μπορει να κανω κι εγω λαθος.Ευχαριστω.

crypter
12-08-08, 20:13
δες εδω (http://adslgr.com/features/adsl_calculator.php) , δηλαδη η γραμμη σου με 27 attn θα επρεπε να πιανει γρυω στα 15-16Mbps, υποθετω οτι σε κοβουν με το snr (δηλαδη λογω του "θορυβου" που εχει η γραμμη σου) αν και αυτο καθοριζεται σε μεγαλο βαθμο απο την μερια τους

count1983
12-08-08, 20:17
Ναι,οντως ειχα δικιο...Το snr κυμαινεται 10-12...Και παλι δεν ειναι υπερβολικα μικρη η ταχυτητα που με εχουν κουμπωσει?Σκεφτομουν να τους παρω να τους πω τπτ για αυτο....Γιατι μου ελεγαν μπουρδες,οτι ειμαι μακρυα απο το DSLAM...Και βρισκομαι γυρω στο 1,3 χλμ μακρυα...

Mouse Potato
17-08-08, 16:02
Ναι,οντως ειχα δικιο...Το snr κυμαινεται 10-12...Και παλι δεν ειναι υπερβολικα μικρη η ταχυτητα που με εχουν κουμπωσει?Σκεφτομουν να τους παρω να τους πω τπτ για αυτο....Γιατι μου ελεγαν μπουρδες,οτι ειμαι μακρυα απο το DSLAM...Και βρισκομαι γυρω στο 1,3 χλμ μακρυα...

15-16mbps με τέτοιο SNR δεν πιάνεις ούτε με σφαίρες. Λίίίίγα παραπάνω kbps (άντε mbps) μπορούσες να 'χες αν δεν σε είχαν κλειδώσει εκεί.

Περιμένουμε να τελειώσουν οι αναβαθμίσεις :rofl::rofl::lol:

count1983
17-08-08, 18:32
Γιατι τι εχει το snr?Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα τα στατιστικα της γραμμης και οτι δεν θα επρεπε να με ειχαν κλειδωσει στα 4...Και οτι λογικα θα συγχρονισει περιπου στα 12 το router μου....Μεσα στη βδομαδα θα ειναι ολα οκ μου ειπαν....Αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με αυτους οτι θα διορθωθει....Οποτε περιμενουμε και βλεπουμε....

Mouse Potato
17-08-08, 18:47
Γιατι τι εχει το snr?Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα τα στατιστικα της γραμμης και οτι δεν θα επρεπε να με ειχαν κλειδωσει στα 4...Και οτι λογικα θα συγχρονισει περιπου στα 12 το router μου....Μεσα στη βδομαδα θα ειναι ολα οκ μου ειπαν....Αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με αυτους οτι θα διορθωθει....Οποτε περιμενουμε και βλεπουμε....

Κατά την ταπεινή μου άποψη με min SNR τα 9db δεν θα δεις συγχρονισμό πάνω απ' τα 10 (ίσως και πολλά να λέω). Ελπίζω πάντως το καλύτερο και με λίγη πίεση όλα θα στα διορθώσουν. :oneup:

count1983
17-08-08, 18:58
Ειναι λογικο αυτο που λες,αλλα εστω και τα 8 ή 10 MB ειναι αρκετη διαφορα απο τα 4 MB,τα οποια πιστευω ειναι λιγα...Τελοσπαντων ειδωμεν...Το σιγουρο ειναι οτι θα πεσει πιεση,γιατι αν το αφησω στο φλου δεν θα δω προκοπη...

Mouse Potato
17-08-08, 19:05
Να ξέρεις πάντως πως πάλι πιθανότατα θα σε κλειδώσουν σε συγκεκριμένο προφίλ συγχρονισμού (τακτική των τελευταίων μηνών απ' την τελλάς). :mad:

count1983
17-08-08, 19:16
Αν καταλαβα καλα εννοεις οπως τωρα που με ειχαν κλειδωσει στα 4MB...Ναι το ξερω αυτο....Μα αυτο ειναι το θεμα,και οι ιδιοι μου το ειπαν οτι με εχουν κλειδωσει πολυ χαμηλα...Και Κατι που εμαθα πριν λιγο,μιλησαν με τον πατερα μου και του ειπαν οτι εχουν δηλωσει βλαβη στον Οτε,οτι εχει προβλημα το καλωδιο του κτιριου που παει στο Dslam,και εχω αρχισει και ανησυχω :evil:
Του ειπαν οτι μαλλον μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχουν παει ατομα του Οτερ και θα το εχουν κοιταξει ή θα το εχουν αλλαξει,μπορει και πιο νωρις.Εχω την εντυπωση οτι θα παρει πολυ παραπανω. :mad:

Lagman
17-08-08, 21:52
Παιδιά έχουμε ξαναπει ότι καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποια στάνταρ προφίλ συγχρονισμού. Γι αυτό πολλές φόρες έχουμε τα "9άρια" στο τέλος. Δεν γνωρίζουμε αν μετά την αναβάθμιση (όποτε και αν τελείωσει αυτή) θα μείνει μόνο ο περιορισμός του SNR.


υπάρχει κάποιος να ενημερωθούμε σχετικά με ποιες περιοχές έχουν αναβαθμιστεί σίγουρα ; με ενδιέφερε η ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ...

Mouse Potato
17-08-08, 22:07
υπάρχει κάποιος να ενημερωθούμε σχετικά με ποιες περιοχές έχουν αναβαθμιστεί σίγουρα ; με ενδιέφερε η ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ...

Οι μόνοι που είναι αρμόδιοι να απαντήσουν είναι αυτοί στο cc... (αν δεν μας "δουλεύουν" ψιλό γαζί...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.