PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL στην Παλλήνη...



lightg3
07-10-05, 13:12
Γειά σας, είμαι σε στάδιο μετακόμισης για Παλλήνη και όταν ολοκληρωθεί θα κάνω αίτηση για τηλέφωνο και για ADSL. Είναι κανείς απο εκεί που έχει ADSL και μπορεί να μου πεί αν οι γραμμές και οι ταχύτητες είναι καλές.
Ευχαριστώ.

ThanosD
07-10-05, 13:35
Γειά χαρά.

Να έχεις υπόψη σου ότι μεγάλο μέρος της Παλλήνης δουλεύει με PCMs. Και εγώ σε τέτοιο ήμουν και μετά από μεγάλη ιστορία και λάθη εκ'μέρους του ΟΤΕ, τους κατάφερα και με άλλαξαν. Οπότε προετοιμάσου για πιθανές εκπλήξεις.

Για ταχύτητες δεν ξέρω - έχω 128άρα συνδρομή οπότε δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα...

lightg3
07-10-05, 13:40
Γειά χαρά.

Να έχεις υπόψη σου ότι μεγάλο μέρος της Παλλήνης δουλεύει με PCMs. ....

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι καινούργιος στο θέμα τι είναι τα PCM (είναι διαφορετικά από τα Dslam),
επείσης το σπίτι είναι πίσω από το 1ο Δημοτικό Σχ. ξερετε κάτι διαφορετικό για εκείνη την πλευρά της Παλλήνης. (Επειδή σκέφτομαι να βάλω γραμμή OTE 1024).

R-evil-S
07-10-05, 13:42
Ένας φίλος που μένει Πανόραμα Παλλήνης τηλ 603... του έχουν πει για κάλυψη από το νέο έτος και αν.

ThanosD
07-10-05, 13:51
Συγνώμη αλλά επειδή είμαι καινούργιος στο θέμα τι είναι τα PCM (είναι διαφορετικά από τα Dslam)
Είναι κάτι συσκευές (φερέσυχνα στα Αγγλικά) με τα οποία ο ΟΤΕ εξυπηρετεί πολλούς χρήστες (π.χ. 4 ή 8) από μια γραμμή (δηλ. από ένα σύρμα) - πρόκειται δηλ. για πολυπλεξία. Για να βάλεις DSL πρέπει να έχεις δική σου γραμμή (δηλ. σύρμα). Αν είσαι σε PCM, την πάτησες. Ούτε ISDN δεν θα μπορείς να έχεις και θα σερφάρεις με την εκπληκτική ταχύτητα των 36Kbps...



επείσης το σπίτι είναι πίσω από το 1ο Δημοτικό Σχ. ξερετε κάτι διαφορετικό για εκείνη την πλευρά της Παλλήνης. (Επειδή σκέφτομαι να βάλω γραμμή OTE 1024).

Καλύτερα να ρωτήσεις τον ΟΤΕ.

NoYmErOs
07-10-05, 21:15
Πρώτα δες αν έχεις διαθεσιμότητα.. να υποθέσω ότι σε pcms δεν θα βγάζει και διαθεσιμότητα..

Αφού θα κάνεις αίτηση και για τηλέφωνο διευκρίνισε ότι θέλεις να βάλεις και DSL μήπως και το γλιτώσεις αυτό το πρόβλημα (πες ότι θα βάλεις και ΟΤΕνετ.. ναι μην Γέλας :D )

lightg3
13-10-05, 18:03
Στον πίνακα με τα DSLAM αναφέρει οτι η παλλήνη έχει και μάλιστα SIEMENS. Για να το αναφέρει εκεί μάλλον υποστηρίζετε η Παλλήνη (ειδικά το κέντρο της) εεεεε;;;;;

evantigger
14-10-05, 01:15
Γειά σας, είμαι σε στάδιο μετακόμισης για Παλλήνη και όταν ολοκληρωθεί θα κάνω αίτηση για τηλέφωνο και για ADSL. Είναι κανείς απο εκεί που έχει ADSL και μπορεί να μου πεί αν οι γραμμές και οι ταχύτητες είναι καλές.
Ευχαριστώ.
Φίλε αν όντως είσαι σε γραμμή PCM όταν με το καλό μετακομίσεις η λύση είναι απλή και την έκανε ένας συμφοιτητής μου στο Γέρακα που έχουν και αυτοί PCM: Στέλνεις e-mail στην ΕΕΤΤ και τους λες το πρόβλημά σου και ότι ο ΟΤΕ λέει ότι δεν καλύπτει την περιοχή σου ενώ μπορεί. Σε τρεις-τέσσερις μέρες περίπου θα σε πάρουν από τον ΟΤΕ λέγοντάς σου ότι υπάρχει διαθεσιμότητα όπως και στον συμφοιτητή μου...

lightg3
14-10-05, 18:32
Χτές το βράδυ με ειδοποίησε ο μηχανικός της πολυκλατοικιας που θα πάω και είπε οτι πήγαν από τον οτε και είδαν την εγκατάσταση του κτιρίου οτι είναι ΟΚ, και οτι θα μας συνδέσουν ολοκληρωτικά σε λιγότερο από ένα μήνα, γιατι έχουν ξεκινήσει εργασίες για να κάνουν το δίκτυο υπόγειο. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα είναι μονο αυτή η αναβάθμιση που θα κάνουν.

lightg3
29-11-05, 20:13
Μετά από 1 μήνα επιτέλους το Σάββατο ήρθαν και έβαλαν τηλέφωνο στο σπίτι.
Τελικά τι είχε γίνει, με βάση αυτά που είπαν οι τεχνικοί.
Το κουτί (καφαο) με τις γραμμές της περιοχής μου, που είναι στην γωνία της πολυκατοικίας μας, είναι πλήρες.
Έφεραν λεει 1 γραμμή από άλλο.
Την έβαλαν σε PCΜ και από εκεί τη μοίρασαν στα διαμερίσματα.

Την πρώτη μέρα, μέσα στο τηλέφωνο ακουγόταν ένας ενοχλητικός θόρυβος που μάλιστα δεν με άφηνε ούτε με PSTN σύνδεση να μπω.
Από χθες όλα καλά.

ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ....
όμως η απορία μου.

Βάζοντας το τηλέφωνο μου στα site της OTEnet και τις VIVODI για να δω αν καλύπτομαι από ADSL, μου εμφάνισε ότι παρέχεται από το δίκτυο του ΟΤΕ.

Και ρωτάω, αφού στα site έλεγε ότι παρέχεται και οι τεχνικοί μου είπαν ότι αν δεν φύγει το PCM δεν πρόκειται να έχω ADSL.
ΑΝ, και καλά, πάω σε ένα κατάστημα για αγορά Otenet ή vivodi και δουν αυτοί από το site ότι μπορώ να βάλω, και εγώ δεν τους πω ότι είμαι σε PCM, και κανονιστεί η αγορά σύνδεσης ADSL. Τι θα γίνει μετά....
δηλαδή αν ανακαλύψουν ότι είμαι σε PCM...???????

Μπορώ να κάνω κάτι για να επιταχύνω τις διαδικασίες???
Το μόνο που ξέρω είναι ότι η Παλλήνη αυτή τη στιγμή σκάβετε παντού για να μπουν νέες γραμμές.

edoeimaiego
29-11-05, 20:46
Καλώς ήρθες στο Ελλαδιστάν.


Φιλική συμβουλή... πάρε τηλέφωνο την ΕΕΤΤ και κάνε καταγγελία (πάρε και αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας).

nnn
30-11-05, 01:28
Μετά από 1 μήνα επιτέλους το Σάββατο ήρθαν και έβαλαν τηλέφωνο στο σπίτι.
Τελικά τι είχε γίνει, με βάση αυτά που είπαν οι τεχνικοί.
Το κουτί (καφαο) με τις γραμμές της περιοχής μου, που είναι στην γωνία της πολυκατοικίας μας, είναι πλήρες.
Έφεραν λεει 1 γραμμή από άλλο.
Την έβαλαν σε PCΜ και από εκεί τη μοίρασαν στα διαμερίσματα.

Την πρώτη μέρα, μέσα στο τηλέφωνο ακουγόταν ένας ενοχλητικός θόρυβος που μάλιστα δεν με άφηνε ούτε με PSTN σύνδεση να μπω.
Από χθες όλα καλά.

ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ....
όμως η απορία μου.

Βάζοντας το τηλέφωνο μου στα site της OTEnet και τις VIVODI για να δω αν καλύπτομαι από ADSL, μου εμφάνισε ότι παρέχεται από το δίκτυο του ΟΤΕ.

Και ρωτάω, αφού στα site έλεγε ότι παρέχεται και οι τεχνικοί μου είπαν ότι αν δεν φύγει το PCM δεν πρόκειται να έχω ADSL.
ΑΝ, και καλά, πάω σε ένα κατάστημα για αγορά Otenet ή vivodi και δουν αυτοί από το site ότι μπορώ να βάλω, και εγώ δεν τους πω ότι είμαι σε PCM, και κανονιστεί η αγορά σύνδεσης ADSL. Τι θα γίνει μετά....
δηλαδή αν ανακαλύψουν ότι είμαι σε PCM...???????

Μπορώ να κάνω κάτι για να επιταχύνω τις διαδικασίες???
Το μόνο που ξέρω είναι ότι η Παλλήνη αυτή τη στιγμή σκάβετε παντού για να μπουν νέες γραμμές.
Η διαθεσιμότητα αφορά την γενική περιοχή(ύπαρξη Dslam) και αφορά ομάδες αριθμών.
Αφού είσαι σε PCM δεν μπορείς να βάλεις ADSL,ακόμα και να δεχτούν την αίτηση σου απλά μόλις φτάσει στο στάδιο ενεργοποίησης και δουν PCM θα μπει στην αναμονή.

Υπομονή,αφού σκάβουν,περνάνε σίγουρα χαλκό και οπτικές,οπότε σε λίγο καιρό θα μπορείς να βάλεις Adsl.

TearDrop
01-12-05, 12:16
Καταγγελία αμέσως στην ΕΕΤΤ και να δεις πως θα τρέχουν μετά.. εγώ προσωπικά δεν θα περίμενα ούτε μια μέρα. Απο την στιγμή που δικαιούμαι κάτι και μπορώ να το έχω σήμερα γιατί να περιμένω πότε θα αποφασίσει ο ΟΤΕ να βάλει καινούργιες γραμμές?

Nik0s
02-12-05, 05:10
Ένας φίλος είχε βάλει στην Παλλήνη ADSL πέρσυ τέτοιο καιρό (το έκοψε το καλοκαίρι λόγο μετακόμισης - αριθμός από 603).

Στην αρχή είχε πρόβλημα με το PCM, έκανε αίτηση στον ΟΤΕ και του την έκοψαν. Μετά έκανε στην forthnet μήπως σπρώξουν από εκεί αλλά μάταια. Τελικά έψαξε και βρήκε μέσο (ωϊμέ) για τον διευθυντή του τοπικού υποκαταστήματος του τρισμέγιστου τηλεποικωνιακού παρόχου, και σε μια βδομάδα είχε δική του γραμμή.

Περεπιπτόντως δεν μπορούσε να συνδεθεί με PSTN με πάνω από 28.800.

Η συμβουλή μου, πήγαινε πρώτα στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ και ζήτα να μιλήσεις απευθείας με κάποιον υψηλά ιστάμενο.

aragorn
03-12-05, 00:57
Ωχ και τέλος του μήνα ετοιμάζομαι να μετακομίσω Παλλήνη...
Ελπίζω να μην πέσω σε PCM...

aragorn
18-02-06, 11:04
Κανείς από Παλλήνη;
Αναμένω τη μεταφορά της 512 μου και ρωτάω να μάθω πως είναι τα πράγματα...
Από ότι μου είπαν στον ΟΤΕ, θα είμαι πάνω σε οπτική ίνα...

dantouan
18-02-06, 12:32
Eχω αρκετους φιλους στην γυρω περιοχη με adsl και ολα εκει πανω πανε μια χαρα...

aragorn
18-02-06, 18:55
thanks!
Ας το ελπίσουμε, όπως ας ελπίσουμε ότι δεν θα στείλω pm στον Νεκτάριο για το i-call...

den_exw_ibiza
18-02-06, 20:56
Aragorn ο εργολάβος δεν έχει ακόμα παραδώσει το έργο στην Παλλήνη και δε το βλέπω να το κάνει σύντομα, αλλά φαντάζομαι θα πάρει σίγουρα καναδυό μήνες ακόμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.