PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Τροφοδοσίας ή κάτι άλλο !!!



stavb
07-10-05, 13:15
Μετά την τελευταία αναβάθμιση που έκανα στο desktop μου (αλλαγή μιας ΑΤΙ 9600PRO με μια ΑΤΙ Χ850ΧΤ PE AGP), αντιμετωπίζω σε τυχαία χρονικά διαστήματα διακοπή τροφοδοσίας (απότομο κλείσιμο) με συμπτώματα που θυμίζουν περισσότερο βραχυκύκλωμα.
Συγκεκριμένα ο υπολογιστής κλείνει ξαφνικά και για να ξανανοίξει πρέπει ή να βγάλεις και να ξαναβάλεις το τροφοδοτικό στην πρίζα ή να ανοιγοκλείσεις το διακόπτη του τροφοδοτικού.

Το σύστημα μου έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά

PSU 400Watt
Mobo QDI P4I865PENovo
CPU INTEL P4 3,2GHz
RAM 1024MB
HDD1 Internal WD 160GB
HDD2 Internal WD 200GB
VGA Sapphire X850XT Platinum Edition AGP
DVD-ROM NEC
DVD-RW PLEXTOR
4 Συσκευές USB εκ των οποίων οι 3 έχουν δική τους τροφοδοσία.

Στην αρχή υπέθεσα ότι λόγω της νέας κάρτας γραφικών δεν επαρκεί η ισχύς του τροφοδοτικού για να καλύψει το φορτίο (μια και η παλία μου κάρτα δεν είχε ξεχωριστή τροφοδοσία) αφαιρώντας όμως τα DVD, DVD-RW, τον 1 HD και όλες τις συσκευές usb διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παραμένει.
Έτσι η επόμενη δοκιμή ήταν να βάλω πάλι την παλιά κάρτα γραφικών αλλά δυστυχώς το πείραμα δεν πέτυχε μια και το pc εξακολουθούσε να κλείνει μόνο του, σε τυχαία χρονικά διαστήματα.
Οι παραπάνω δοκιμές έχουν γίνει και με ανοικτό case για να εξαλείψω την πιθανότητα υπερθέρμανσης, αν και οι αισθητήρες θερμοκρασίας μου δίνουν φυσιλογικές τιμές ακόμα και όταν τρέχει απαιτητικές εφαρμογές το pc, ενώ πρέπει να σημειώσω ότι δεν έχει γίνει καθόλου overclocking στο σύστημα.

Επειδή λοιπόν δεν έχω και πολλές εναλλακτικές λύσεις, εκτός από το να αρχίσω να αλλάζω ένα ένα όλα τα εξαρτήματα του pc (αρχίζοντας από το PSU και την motherboard) περιμένω να ακούσω τις ιδέες σας για το τι μπορεί να φταίει...

mastermind
07-10-05, 13:27
Tι μαρκας είναι το τροφοδοτικό? Ο P4 είναι prescott? Με τόσες συσκευές θες τουλάχιστον ενα 500αρι επώνυμο τροφοδοτικό για να είσαι καλύμένος.

stavb
07-10-05, 13:57
Tι μαρκας είναι το τροφοδοτικό? Ο P4 είναι prescott? Με τόσες συσκευές θες τουλάχιστον ενα 500αρι επώνυμο τροφοδοτικό για να είσαι καλύμένος.

Ο επεξεργαστής είναι Prescott και το τροφοδοτικό δεν θυμάμαι τι μάρκα είναι , αλλά με το παλαιό setup (κάρτα ATI 9600PRO) εδώ και ένα χρόνο δεν είχα κάποιο πρόβλημα ενώ τώρα ξαφνικά έχω και με αυτό.
Εξάλου νομίζω ότι αν είναι θέμα ισχύος τροφοδοτικού το pc θα πρέπει να κάνει επανεκκίνηση και όχι να κλείνει σαν να διακόπτεται η τροφοδοσία του ρεύματος...

mastermind
07-10-05, 14:06
Μπορει να τα εχει παίξει τελείως το τροφοδοτικό γιαυτό και τώρα οτι καρτα και να του βάλεις... Αν το έχεις πάνω σε ups το μόνο που μενει να δεις είναι η υπερθερμανση κάποιου υποσυστήματος ή οι drivers.

Skoni
07-10-05, 14:46
Μάλλον τα έχει παίξει κάποιος πυκνωτής από το τροφοδοτικό. Προσπάθησε να βρεις ένα άλλο για να δεις την συμπεριφορά του Η/Υ σου.

stavb
07-10-05, 14:51
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας !!!
Μάλλον θα ξεκινήσω αγοράζοντας καινούργιο τροφοδοτικό ...

Skoni
07-10-05, 15:44
Γιατί δεν προσπαθείς να βρεις ένα τροφοδοτικό από ένα φίλο σου? Το λέω για να μην αγοράσεις κάτι και τελικά δεν έχει πρόβλημα. Τσάμπα τα χρήματα δλδ….

stavb
07-10-05, 18:35
Γιατί δεν προσπαθείς να βρεις ένα τροφοδοτικό από ένα φίλο σου? Το λέω για να μην αγοράσεις κάτι και τελικά δεν έχει πρόβλημα. Τσάμπα τα χρήματα δλδ….

:( Δυστυχώς κανένας από τους φίλους μου δεν έχει PSU 400W η μεγαλύτερο, οπότε η μόνη λύση είναι η αγορά

avatarious
10-10-05, 12:29
και εγώ έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα, με τροφοδοτικό 350W, 2 σκληρολυς 120 και 80 wd και seagate αντιστοιχα, 3 drivers dvdrom toshiba, cd recorder plextor, dvd recorder teac, κάρτα οθόνης fx 5200 και μόντεμ 56k. το ξέρω ότι είναι πολλά, γενικότερα έχω ανεμιστηράκι wd για τη motherboard αλλά το sisoftware sandra μου το δείχνει μονίμως στους 55+ βαθμούς.Αύριο μεθαύριο θα πάρω τροφοδοτικό 400+ και πύργο με δύο ανεμιστηράκια. ερωτήσεις:
1)έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι στα 70-80 ευρώ
2)το σύμπτωμα που μου παρουσιάζει είναι κλείσιμο τροφοδοτικού, και μόνο μένουν αναμμένα δύο λαμπάκια, ένα του πύργου και ένα του πληκτρολογίου κολλημένα και κλείνουν μόνο όταν κλείνω το διακόπτη του τροφοδοτικού. Μετά από 10 λεπτά που το ανοίγω λειτουργεί κανονικά. Δε νομίζω να είναι cpu ή mainboard failure?

manosone
10-10-05, 17:03
Αν παρεις τροφοδοτικο δωσε οσα περισοτερα μπορεις,σε κατι καλο βεβαια,ωστε να κρατησει και να μην χρειαστει να παρεις αλλο.Μιλαω για 420+ το λιγοτερο.

nnn
10-10-05, 21:27
το σύμπτωμα που μου παρουσιάζει είναι κλείσιμο τροφοδοτικού, και μόνο μένουν αναμμένα δύο λαμπάκια, ένα του πύργου και ένα του πληκτρολογίου κολλημένα και κλείνουν μόνο όταν κλείνω το διακόπτη του τροφοδοτικού. Μετά από 10 λεπτά που το ανοίγω λειτουργεί κανονικά. Δε νομίζω να είναι cpu ή mainboard failure?
Στο bios πρέπει να έχει μια επιλογή για overtemperature shutdown(ή κάπως έτσι),δες σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένο να κλείνει αυτόματα.

avatarious
10-10-05, 23:29
εν τω μεταξύ σήμερα μου κόλλησε δύο φορές το σύστημα και φαίνεται σαν να έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής, ανοίγει αργά κολλάει σε λειτουργίες και εν τέλει κολλάει η οθόνη και μόνο με ρεσέτ ξαναρχίζει. Και εκει που πήγα να πατήσω ρεσέτ, πάει να κάνει επανεκκίνηση και σαν να μη λειτουργούσε ο επεξεργαστής προσπαθούσε να διαβάσει τους drivers σε ide θύρες και κολλούσε.αυτό μάλλον είναι πρόβλημα επεξεργαστή ή ελλιπούς ψύξης του?

shaq141a
11-10-05, 00:02
Κατέβασε το πρόγραμμα burnInTest. Είναι πάρα πολύ καλό. Βάλε στο full το test επεξεργαστή και μνήμη και θα δεις αν έχουν πρόβλημα. Εμένα μου βρήκε πρόβλημα στη μνήμη. Δοκιμαστικά κατέβασα τη συχνότητα και το σύστημα έγινε rock stable.

Καλή τύχη

sphinxgr
11-10-05, 00:12
Απο ανάλλογη εμπειρία πιστεύω είναι μητρική. Πιθανότατα κάποιος πυκνωτής.

HellV1L
11-10-05, 00:30
http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=24696

παρτο και δεν θα μετανιωσεις :)

Wolverine
11-10-05, 00:54
@sphinxgr

Τα greeklish δεν επιτρέπονται σε αυτό το forum. Αυτό είναι ξεκάθαρο βάση των κανόνων του site με τους οποίους συμφώνησες κατά την εγγραφή σου. Θα σε παρακαλέσω να διορθώσεις το μήνυμα σου και αν το γράψεις στα Ελληνικά

avatarious
12-10-05, 11:36
τελικά έπεθα ψιλονίλα διότι πρεπει να είχε πρόβλημα ο επεξεργαστής μου τον οποίο και μάλλον θα αλλάξω, όπως επίσης και μητρική διότι ειναι παλιός.εκτός από πύργο και τροφοδοτικό που άλλαξα και τελικά κατέληξα στο soprano...

@ ADSLgr.com All rights reserved.