PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή για "ειδικών αναγκών" ADSL



dino_sauro00
19-07-08, 01:09
Γεια σας παιδιά. Έχω για ακόμα μια φορά ανάγκη από τη βοήθειά σας.
Καταρχήν, διαμένω στο εξωτερικό το περισσότερο διάστημα, γυρνώντας στην Ελλάδα για 3-4 μήνες max (ας πούμε 2 μήνες τη φορά). Χρειάζομαι οπωσδήποτε σύνδεση Internet 24h/24h, φυσικά ADSL (το σπίτι που διαμένω έχει ήδη τη γραμμή ADSL)

Κατά τη γνώμη σας ποια προσφορά ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωσή μου? Με την ταχύτητα μια 1024/256 με καλύπτει.

Σας ευχαριστώ πολύ

sdikr
19-07-08, 12:02
Δες την προσφορά του Jetpack megabit, με 9.9 τον μήνα

Δυστήχως κάτι μικρότερο απο 6μήνο δεν ξέρω

dino_sauro00
19-07-08, 13:41
Γειά σου sdikr και σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έλεγξα την προσφορά αλλά από ότι είδα, είναι για χρήστες χωρίς ADSL γραμμή. Αλλιώς αν υπάρχει ADSL θα πρέπει να γίνει μεταφορά στην ALTEC.
Να 'σαι καλά πάντως για τον κόπο σου και ως συνήθως... HELP!!!

sdikr
19-07-08, 18:47
Γειά σου sdikr και σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έλεγξα την προσφορά αλλά από ότι είδα, είναι για χρήστες χωρίς ADSL γραμμή. Αλλιώς αν υπάρχει ADSL θα πρέπει να γίνει μεταφορά στην ALTEC.
Να 'σαι καλά πάντως για τον κόπο σου και ως συνήθως... HELP!!!


Θες να πείς οτι δίνεις 14 ευρω τον μήνα; χωρίς πρόσβαση;

αν ναι το καλύτερο είναι μια νετκαρτα (forthnet)

dino_sauro00
20-07-08, 15:41
Η κατάσταση είναι λίγο μπλεγμένη ομολογουμένως :). Η υπάρχουσα ADSL χρησιμοποιειται από άλλα άτομα στο σπίτι τα οποία όμως είναι, όταν δεν είμαι εγώ.
Με βόλευε απίστευτα η netcarta της Forthnet όταν είχαν την προσφορά για 1 μήνα. Τώρα δυστυχώς από ό,τι φαίνεται πρέπει να την έχουν κόψει (στο site δεν υπάρχει και τα περίπτερα δεν τη δίνουν, παρόλου που επάνω στο χαρτί της netcarta η προσφορά συνεχίζει να υπάρχει :hmm:) Αν γνωρίζεις τίποτα επ'αυτού πες μου.

Κατά τα άλλα είμαι ήδη με netcarta των 25+25 ωρών. Θα δω πόσο μου κρατάει και βλέποντας και κάνοντας.

sdikr
20-07-08, 17:37
Δες τότε και σε altecnet πλευρά, έχει προπληρωμένες συνδρόμες, ακομά Hol με το anyaccess

lewton
20-07-08, 19:21
Γεια σας παιδιά. Έχω για ακόμα μια φορά ανάγκη από τη βοήθειά σας.
Καταρχήν, διαμένω στο εξωτερικό το περισσότερο διάστημα, γυρνώντας στην Ελλάδα για 3-4 μήνες max (ας πούμε 2 μήνες τη φορά). Χρειάζομαι οπωσδήποτε σύνδεση Internet 24h/24h, φυσικά ADSL (το σπίτι που διαμένω έχει ήδη τη γραμμή ADSL)

Κατά τη γνώμη σας ποια προσφορά ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωσή μου? Με την ταχύτητα μια 1024/256 με καλύπτει.

Σας ευχαριστώ πολύ

Επειδή είσαι πολύ καιρό στο εξωτερικό μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί τις ραγδαίες εξελίξεις στην ελληνική αγορά.
Πλέον δε σε συμφέρει σε καμία περίπτωση να πληρώνεις τη γραμμή ADSL στο λογαριασμό του ΟΤΕ και να παίρνεις χώρια τη συνδρομή από κάποιον πάροχο.

Όπως πολύ σωστά προτάθηκε, κάποιο πακέτο όπως το Jetpack (θα έλεγα ειδικά το Jetpack επειδή δεν έχει 12μηνη δέσμευση) σε συμφέρει 1000%.
Μιλάμε για συνολικό κόστος 9,90 ευρώ το μήνα για τον πρώτο χρόνο, ενώ μετά τον πρώτο χρόνο η τιμή θα πάει στα 15,90 ευρώ το μήνα για την 2048/256 στη χειρότερη περίπτωση (that is αν εν τω μεταξύ δεν έχει πέσει κι άλλο ή δε βρεθεί καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία).
Αν σκεφτείς πόσα πληρώνετε τώρα μόνο για τη γραμμή, είναι σαφές τι σας συμφέρει.

Επίσης, οι μεταβάσεις γίνονται αυτόματα.
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ανάγκη να διακοπεί η υπάρχουσα ADSL για να ενεργοποιηθεί το Jetpack. Απλά στέλνεται η αίτηση στην Altec Telecoms, και κάποια μέρα η γραμμή θα περάσει από το όνομά του πελάτη στο όνομα της χωρίς downtime. Από εκείνη τη μέρα θα σταματήσει να χρεώνεται η ADSL πρόσβαση στο λογαριασμό του ΟΤΕ.
Και επιπλέον, δε δένεσαι με την Altec αν το κάνεις αυτό. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να κάνεις μετάβαση σε άλλον πάροχο (του ΟΤΕ συμπεριλαμβανομένου) με την ίδια διαδικασία.

dino_sauro00
21-07-08, 00:28
Δες τότε και σε altecnet πλευρά, έχει προπληρωμένες συνδρόμες, ακομά Hol με το anyaccess

ΟΚ. Τα σημείωσα και τα ρίχνω μια ματιά. Χίλια ευχαριστώ sdikr.



Επειδή είσαι πολύ καιρό στο εξωτερικό μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί τις ραγδαίες εξελίξεις στην ελληνική αγορά.

Γειά σου lewton. Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου. Φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο με την πρώτη διαπίστωση που κάνεις. Δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα :rofl:


Πλέον δε σε συμφέρει σε καμία περίπτωση να πληρώνεις τη γραμμή ADSL στο λογαριασμό του ΟΤΕ και να παίρνεις χώρια τη συνδρομή από κάποιον πάροχο.

Όπως πολύ σωστά προτάθηκε, κάποιο πακέτο όπως το Jetpack (θα έλεγα ειδικά το Jetpack επειδή δεν έχει 12μηνη δέσμευση) σε συμφέρει 1000%.
Μιλάμε για συνολικό κόστος 9,90 ευρώ το μήνα για τον πρώτο χρόνο, ενώ μετά τον πρώτο χρόνο η τιμή θα πάει στα 15,90 ευρώ το μήνα για την 2048/256 στη χειρότερη περίπτωση (that is αν εν τω μεταξύ δεν έχει πέσει κι άλλο ή δε βρεθεί καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία).
Αν σκεφτείς πόσα πληρώνετε τώρα μόνο για τη γραμμή, είναι σαφές τι σας συμφέρει.

Επίσης, οι μεταβάσεις γίνονται αυτόματα.
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ανάγκη να διακοπεί η υπάρχουσα ADSL για να ενεργοποιηθεί το Jetpack. Απλά στέλνεται η αίτηση στην Altec Telecoms, και κάποια μέρα η γραμμή θα περάσει από το όνομά του πελάτη στο όνομα της χωρίς downtime. Από εκείνη τη μέρα θα σταματήσει να χρεώνεται η ADSL πρόσβαση στο λογαριασμό του ΟΤΕ.
Και επιπλέον, δε δένεσαι με την Altec αν το κάνεις αυτό. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να κάνεις μετάβαση σε άλλον πάροχο (του ΟΤΕ συμπεριλαμβανομένου) με την ίδια διαδικασία.

Αυτό που μου προτείνεις με την Altec (και που μου πρότεινε νωρίτερα ο sdikr) είναι σίγουρα συμφέρον με συγκεκρίμενους όμως όρους.

α)Τί γίνεται με το πάγιο του ΟΤΕ? Διαβάζοντας στο site τους αυτό που κατάλαβα είναι ότι πληρώνεις 9,90 + το πάγιο στον ΟΤΕ για τη γραμμή. Αυτός είναι βασικά και ο λόγος για τον όποιο δεν μου άρεσε η λύση. Από τα λεγόμενά σου παρόλα αυτά, καταλαβαίνω οτι μάλλον έκανα λάθος και οτι δεν υπάρχει πάγιο ΟΤΕ. Επιβεβαιώνεις?

β) Σε καμία περίπτωση δεν θέλω η Altec να ασχοληθεί με την τηλεφωνική γραμμή. Δεν θέλω να περάσω στο δίκτυό της και γενικά δε θέλω να έχει σχέση με τίποτε άλλο παρά μόνο με τη γραμμή του Internet. H προσφορά αυτή με καλύπτει

Και πάλι σε ευχαριστώ lewton καθώς υπήρξες καθοριστικός

Edit: Έλεγξα μόλις τώρα το site της Altec. Η προσφορά έχει τελειώσει και η τιμή είναι 13,80 το μήνα για τους πρώτους 5 μήνες και 20 για τους επόμενους. Γκαντεμιά. Υπάρχει κανένα άλλο πακέτο πιο συμφέρον?

lewton
21-07-08, 02:00
α)Τί γίνεται με το πάγιο του ΟΤΕ? Διαβάζοντας στο site τους αυτό που κατάλαβα είναι ότι πληρώνεις 9,90 + το πάγιο στον ΟΤΕ για τη γραμμή. Αυτός είναι βασικά και ο λόγος για τον όποιο δεν μου άρεσε η λύση. Από τα λεγόμενά σου παρόλα αυτά, καταλαβαίνω οτι μάλλον έκανα λάθος και οτι δεν υπάρχει πάγιο ΟΤΕ. Επιβεβαιώνεις? Εξακολουθείς να πληρώνεις στον ΟΤΕ το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής (αν δεν κάνω λάθος είναι 12,40 ευρώ για γραμμή PSTN) και φυσικά τις κλήσεις.
Από ό,τι κατάλαβα εσύ σήμερα πληρώνεις στον ΟΤΕ και αυτό το πάγιο αλλά και το πάγιο της ADSL πρόσβασης (14,10 ευρώ για 1024). Το δεύτερο πάγιο πλέον παύεις να το χρεώνεσαι, καθώς θα το χρεώνεται για λογαριασμό σου η εταιρία από την οποία θα πάρεις κάποιο πακέτο.



β) Σε καμία περίπτωση δεν θέλω η Altec να ασχοληθεί με την τηλεφωνική γραμμή. Δεν θέλω να περάσω στο δίκτυό της και γενικά δε θέλω να έχει σχέση με τίποτε άλλο παρά μόνο με τη γραμμή του Internet. H προσφορά αυτή με καλύπτει
Εννοείται ότι δεν πειράζει την τηλεφωνία η προσφορά που σου πρότεινα. Το τηλέφωνο μένει ως έχει, ούτε μεταφέρεται σε ιδιόκτητο δίκτυο ούτε μπαίνει προεπιλογή φορέα (για την ακρίβεια σου δίνει τη δυνατότητα η Altec να βάλεις προεπιλογή και τότε σου χαρίζει και 4 ώρες αστικά το μήνα, αλλά αυτό είναι προαιρετικό).

Εφόσον η προσφορά της Altec έληξε, δες τις εξής 4 προτάσεις:
1. Το τρέχον Jetpack της Altec, με 69 ευρώ για 5 μήνες με μόνο εξάμηνη δέσμευση, και στη συνέχεια 19,90 ο μήνας για ταχύτητα έως 24 Μbps αν την υποστηρίζει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου, ή 15,90 ευρώ ο μήνας για ταχύτητα 2 Mbps.
2. Η εξαιρετικά οικονομική (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424) προσφορά της Forthnet (29,90 ευρώ το πρώτο εξάμηνο και στη συνέχεια 19,90 ο μήνας), η οποία όμως έχει 12μηνη δέσμευση. Ταχύτητα είτε έως 24 Mbps (shared LLU) αν έχει ιδιόκτητο η Forthnet στην περιοχή σου, είτε 4 Mbps αν δεν έχει ιδιόκτητο η Forthnet αλλά έχει βάλει ο ΟΤΕ ADSL2+, είτε 2 Mbps αν δεν έχει βάλει ο ΟΤΕ ADSL2+.
2b. Επειδή ίσως να μην προλάβεις να βρεις πουθενά το ADSL in a Box σε αυτήν την τόσο χαμηλή τιμή, έχε υπόψη σου ότι το κανονικό του κόστος για το αρχικό εξάμηνο είναι 69 ευρώ.
3. Η προσφορά της HOL στα 95,20 ευρώ για το πρώτο οκτάμηνο και στη συνέχεια 16,50 ευρώ το μήνα με 12μηνη δέσμευση. Ταχύτητα έως 24 Mbps αν έχει ιδιόκτητο η HOL (shared LLU πάντα), αλλιώς παίρνεις το πενιχρό 1 Mbps. Αν το πάρεις από το Πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978046&product=980048) έχεις και δωράκι κάμερα.
4. Conn-X από τον ΟΤΕ, με τις τιμές που μπορείς να βρεις εδώ (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=602&hop=h&scid=139), με εξάμηνη δέσμευση αν πάρεις modem ή και χωρίς καθόλου δέσμευση (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h&scid=139) αν δεν πάρεις modem και πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης. To Conn-X είναι σαφώς ακριβότερο από τις άλλες 2 προσφορές, αλλά στο προτείνω για την περίπτωση που προτιμάς να κρατήσεις την τιμολογιακή σου σχέση μόνο με τον ΟΤΕ ή για την περίπτωση που δε θέλεις να δεσμευτείς.

Υπάρχουν και άλλες προσφορές, απλά θεωρώ ότι αυτές οι τρεις είναι οι μόνες που μπορούν ανάλογα με το τι ακριβώς ψάχνεις να σε κερδίσουν.
Πρόσεξε ότι ακόμα και το Conn-X σε καρασυμφέρει σε σχέση με το να πληρώνεις χώρια το πάγιο της ADSL πρόσβασης. Οι τιμές των σκέτων προσβάσεων ADSL βρίσκονται εδώ (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=275&hop=h&scid=138), και όπως βλέπεις η διαφορά μεταξύ αυτών και των αντίστοιχων Conn-X είναι μηδαμινή.


ΥΓ. Αν μας πεις σε ποιό Αστικό Κέντρο είναι η γραμμή, θα σου πω και ακριβώς ποια ονομαστική ταχύτητα θα πάρεις με κάθε προσφορά.

dino_sauro00
21-07-08, 02:19
Lewton , ο Θεός να μου κόβει kilo και να σου δίνει Mega :rofl:
Με βοήθησες τρομερά. Αν κατάλαβα καλά το Αστικό Κέντρο στο οποίο αναφέρεσαι είναι Ροστάν

lewton
21-07-08, 02:37
Lewton , ο Θεός να μου κόβει kilo και να σου δίνει Mega :rofl:
Με βοήθησες τρομερά. Αναφορικά με τις ταχύτητες τί εννοεις ακριβώς με Αστικό Κέντρο?

Εννοώ ότι αν είσαι πχ στην Καλαμαριά τότε ό,τι και να επιλέξεις θα πάρεις έως 24 Mbps (ονομαστικά πάντα), αν είσαι πχ στη Θέρμη θα πάρεις 4 ή 2 ή 1 Mbps ανάλογα με την προσφορά που θα επιλέξεις, ενώ αν είσαι σε κάποιο χωριό της Θεσσαλονίκης τότε θα πάρεις μόλις 1 ή 2 Mbps.
Αν λοιπόν μου πεις και σε ποιό Αστικό Κέντρο είσαι τότε θα σου γράψω ακριβώς τι ονομαστική ταχύτητα παίρνεις με κάθε προσφορά.
Για να δεις το κέντρο δοκίμασε τον αριθμό σου στον wizard της Forthnet (http://adslwizard.forthnet.gr/), ή γράψε εδώ τα 7 πρώτα ψηφία του.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μιας και είσαι στο Ροστάν, τότε ισχύει η μέγιστη ταχύτητα σε κάθε περίπτωση. ;)
Δηλαδή με την Altec Telecoms παίρνεις έως 24 Mbps (ή 2 Mbps αν επιλέξεις το φθηνότερο πάγιο), με τη Forthnet παίρνεις έως 24 Mbps, με τη HOL παίρνεις 6 Mbps αν επιλέξεις το φθηνότερο πάγιο ή έως 24 Mbps αν επιλέξεις το ακριβότερο πάγιο, και τέλος με τον ΟΤΕ παίρνεις όποια από τις ταχύτητες επιλέξεις.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 5 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μένει να αποφασίσεις τι θέλεις περισσότερο: την ταχύτητα έως 24 Mbps (τότε το πάγιο πάει στα περίπου 20 ευρώ) ή τη χαμηλότερη τιμή (τότε το πάγιο πάει στα περίπου 16 ευρώ και η ταχύτητα πέφτει σε 2-6 Mbps).

dino_sauro00
21-07-08, 02:42
Sorry για το edit στο post αλλά είδα μετά για το Αστικό Κέντρο και προσπάθησα να σε προλάβω.
Βασιζόμενος σε όλη την καταπληκτική βοήθεια που μου έδωσες θα πάω μάλλον με Forthnet μιας και φαίνεται αρκετά συμφέρουσα. Αν φύσικά πιστεύεις οτι υπάρχει κάποια καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου θα χαρώ πολύ να σε ακούσω.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ για όλα και καλό βράδυ

lewton
21-07-08, 02:47
Sorry για το edit στο post αλλά είδα μετά για το Αστικό Κέντρο και προσπάθησα να σε προλάβω.
Βασιζόμενος σε όλη την καταπληκτική βοήθεια που μου έδωσες θα πάω μάλλον με Forthnet μιας και φαίνεται αρκετά συμφέρουσα. Αν φύσικά πιστεύεις οτι υπάρχει κάποια καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου θα χαρώ πολύ να σε ακούσω.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ για όλα και καλό βράδυ

Τίποτα, να ΄σαι καλά. :)

Όσον αφορά την επιλογή της Forthnet, εφόσον είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις λίγο παραπάνω για να έχεις ταχύτητα έως 24 Mbps, τότε δεν βρίσκεται και τίποτα φθηνότερο. Στα περίπου 20 ευρώ είναι τα πάγια και της Altec και της HOL, και αφού η Forthnet έχει την καλύτερη προσφορά (30 ευρώ το πρώτο εξάμηνο) αυτή σε συμφέρει.
Αν όμως δε μπορέσεις να βρεις πουθενά το πακέτο στα 30 ευρώ (πρέπει κάποιος που είναι Ελλάδα να γυρίσει όλα τα OTEshops της πόλης), τότε σε συμφέρει σχεδόν εξίσου η τωρινή προσφορά της Altec. Μάλιστα η Altec παρέχει πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών, καθώς συνεννοείσαι αισθητά καλύτερα με τους υπαλλήλους της σε σύγκριση με τους υπαλλήλους της Forthnet, και επίσης λόγω του ότι δεν έχει δίκτυο LLU ελαχιστοποιείται η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Από την άλλη, η Forthnet υποτίθεται ότι έχει καλύτερη ποιότητα Internet.

dino_sauro00
21-07-08, 02:52
Ελήφθη. Βρήκα ήδη ένα Forthnet Shop το οποίο και θα επισκεφτώ αύριο κιόλας. Αν δεν βρώ το πακέτο δεν σκοπεύω να χάσω χρόνο ψάχνοντας. Θα περάσω κατευθείαν σε Altec

Να 'σαι καλά για όλα lewton

dino_sauro00
21-07-08, 08:17
Σιγά μη δεν επέστρεφα με ερώτηση. :rofl: Μίλησα και με τα άλλα τα παιδιά και από ο,τι φαίνεται θα καταλήξουμε στο Conn-x με 1Mbps λόγω τιμής (16,50 το μήνα) και γιάτι θέλουν να μείνουν μόνο με ΟΤΕ :nono:
Η ερώτησή μου είναι η εξής: πώς θα λειτουργήσει η κατάσταση με τον ΟΤΕ? "Καταργείται" το πάγιο που πλήρωνα με την ADSL και πληρώνω μόνο το Conn-x (πράγμα που σημαίνει οτι στην ουσία δεν πληρώνω τίποτε παραπάνω από ο,τι πληρώνω τώρα) ή μου προστίθεται το πάγιο για την ADSL στο Conn-x (στην ουσία 14+16,50 το μήνα)
Στη δεύτερη περίπτωση φυσικά δε συμφέρει με τίποτα και θα πρέπει να τους πω να κοιτάξουμε αλλού

lewton
21-07-08, 10:05
Σιγά μη δεν επέστρεφα με ερώτηση. :rofl: Μίλησα και με τα άλλα τα παιδιά και από ο,τι φαίνεται θα καταλήξουμε στο Conn-x με 1Mbps λόγω τιμής (16,50 το μήνα) και γιάτι θέλουν να μείνουν μόνο με ΟΤΕ :nono:
Η ερώτησή μου είναι η εξής: πώς θα λειτουργήσει η κατάσταση με τον ΟΤΕ? "Καταργείται" το πάγιο που πλήρωνα με την ADSL και πληρώνω μόνο το Conn-x (πράγμα που σημαίνει οτι στην ουσία δεν πληρώνω τίποτε παραπάνω από ο,τι πληρώνω τώρα) ή μου προστίθεται το πάγιο για την ADSL στο Conn-x (στην ουσία 14+16,50 το μήνα)
Στη δεύτερη περίπτωση φυσικά δε συμφέρει με τίποτα και θα πρέπει να τους πω να κοιτάξουμε αλλού
Μια μέρα σταματάει να χρεώνεται το πάγιο των 14,1 ευρώ (και επιστρέφεται ως πιστωτικό το πάγιο που έχει ήδη προπληρωθεί) και αρχίζει να χρεώνεται το πάγιο των 16,50 ευρώ. Από την ίδια μέρα έχετε και σύνδεση OTEnet.

dino_sauro00
21-07-08, 10:24
Και πάλι σ'ευχαριστώ για όλα lewton.

lewton
21-07-08, 10:26
Και πάλι σ'ευχαριστώ για όλα lewton.

Α, δεν αρκεί ένα απλό ευχαριστώ.
Περιμένω να δω τα mega που μου έταξες. :D

dino_sauro00
21-07-08, 10:36
:rofl:

Τα Mega ήταν μόνο για τη Forthnet. Τώρα με Conn-X στο 1ΜΒps σου στέλνω αν θες max 5kb :whistle::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.