PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετικές ταχύτητες Συγχρονισμού



Hyde
19-07-08, 16:53
Μόλις έβαλα και εγώ up to 24. Router : Philips GCA5722.Όλα καλά. Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι η ταχύτητα συγχρονισμού μεταβάλλεται κατά τη διάρκεια την μέρας. πχ το πρωί είχα 18475 downstream και 980 περίπου upstream. Τώρα έχω 14857 downstream και 931 upstream. Είχα συνηθίσει από τις άλλες dsl συνδέσεις που είχα να έχω σταθερή (ονομαστικά τουλάχιστον) ταχύτητα στο κλείδωμα του router. Το Philips βέβαια μου δίνει από ότι γράφει actual rate. Noise και attenuation είναι καλά στα 7-9.

Πρέπει να το ψάξω ή είναι φυσιολογική η μεταβολή της ταχύτητας;

030366
19-07-08, 17:35
Άλλαξε ρούτερ.

Hyde
19-07-08, 18:17
Άλλαξε ρούτερ.

Γιατί; για ποιο λόγο; Δοκιμαστικά; Να τσεκάρω εννοείς και με άλλο; Ή από τα παραπάνω που έγραψα κατάλαβες ότι χρειάζομαι καινούριο router;

Ρωτάω γιατί το άλλαξε ρούτερ δεν μου λέει κάτι.

030366
19-07-08, 18:28
Και δοκιμαστικά και ΚΥΡΙΩΣ επειδή το Philips είναι αναξιόπιστο ρούτερ.

baskon
19-07-08, 18:33
τι εννοεις οτι στις αλλες συνδεσεις ειχες σταθερη ταχυτητα?
Αν ειχε 1,2,4,8αρα τοτε βεβαια είχες σταθερη ταχύτητα γιατι η γραμμή σου όπως φαινεται σηκωνει ανετα πανω απο 12 .
Απο τη στιγμη που όπως λες το snr μεταβαλλεται απο 7-9 τότε μεταβαλεται κατα τη διαρκεια της ημερας ο θορυβος λόγω crosstalking ή αλλης αιτιας.
Οποτε αναλογα με το θορυβο που εχει η γραμμή σου εκεινη την ωρα που ανοιγεις το ρουτερ συγχρονιζει σε διαφορετική ταχυτητα..
Αν δοκιμασεις αλλο ρουτερ θα σιγχρονιζει είτε ψηλότερα είτε χαμηλοτερα ,αλλά εαν το snr μεταβαλλεται και πάλι θα υπαρχουν διακυμανσεις,.,.

Hyde
19-07-08, 18:55
Οποτε αναλογα με το θορυβο που εχει η γραμμή σου εκεινη την ωρα που ανοιγεις το ρουτερ συγχρονιζει σε διαφορετική ταχυτητα..
Αν δοκιμασεις αλλο ρουτερ θα σιγχρονιζει είτε ψηλότερα είτε χαμηλοτερα ,αλλά εαν το snr μεταβαλλεται και πάλι θα υπαρχουν διακυμανσεις,.,.

Συμφωνώ με αυτά που λες. Εμένα μου φαίνεται περίεργη η real time αλλαγή της συγχρονισμένης ταχύτητας. Οι αλλαγές στην ταχύτητα συγχρονισμού συμβαίνουν και χωρίς να κλείσω και να ανοίξω το router (οπότε και λογικά θα υπάρχουν διαφορές βάση θορύβου κλπ). Πχ βλέπω τώρα 18000 και σε μισή ώρα ενώ δουλεύω κανονικά στον υπολογιστή βλέπω στο router 14000. Εκεί μου φαίνεται περίεργο!

vaggoulas
19-07-08, 20:23
Μήπως σου κάνει αποσυγχρονισμό και βλέπεις διαφορετική ταχύτητα κάθε φορά?

Hyde
19-07-08, 21:40
Αυτό δείχνει να είναι το πιθανότερο. Αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει μετά σε χαμηλότερη ταχύτητα. Δοκίμασα τώρα το 536 (δεν ήξερα ότι παίζει και ADSL 2+) και αφενός μεν συγχρονίζει πιο ψηλά αφετέρου δεν βλέπω να έχω αποσυγχρονισμούς μέχρι τώρα.

Από τα δύο Philips 5722 και Speedtouch 536 τι προτείνετε;

vaggoulas
19-07-08, 22:15
Αυτό δείχνει να είναι το πιθανότερο. Αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει μετά σε χαμηλότερη ταχύτητα. Δοκίμασα τώρα το 536 (δεν ήξερα ότι παίζει και ADSL 2+) και αφενός μεν συγχρονίζει πιο ψηλά αφετέρου δεν βλέπω να έχω αποσυγχρονισμούς μέχρι τώρα.

Από τα δύο Philips 5722 και Speedtouch 536 τι προτείνετε;
Αν δεν χρειάζεσαι το wi-fi και παράλληλα το 536 είναι το v6 τότε το 536.Κάνε του και αναβάθμιση το firmware και θα είσαι κομπλέ.

Hyde
19-07-08, 22:23
To V6 είναι. Το wireless το χρειάζομαι αλλά με ένα switchaki που έχω και ένα linksys access point κάνω τη δουλειά μου.

Υπάρχει firmware για το 5722; έχετε βρει πουθενά;

vaggoulas
19-07-08, 22:28
To V6 είναι. Το wireless το χρειάζομαι αλλά με ένα switchaki που έχω και ένα linksys access point κάνω τη δουλειά μου.

Υπάρχει firmware για το 5722; έχετε βρει πουθενά;
Αν και δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο router, παιδιά από δω λένε πως δεν υπάρχει ούτε στην σελίδα της Philips :lol:.Μάλλον λόγο δύσκολο για νέο firmware.Ψάξε στο forum με τα router μπας και υπάρχει κάτι εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.