PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι "επαγγελματίες".... μηδενός εξαιρουμένου!



iKoms
19-07-08, 18:06
Για ποιόν επαγγελματισμό να σας πω... από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω..
Να ξεκινήσουμε από τους επαγγελματίες της Forthnet που ενώ έχω δηλώση βλάβη στην τηλεφωνική μου σύνδεση γιατί είχα συνακρόαση.. προσπαθούν να το διορθώσουν και το διορθώνουν αλλά με αντίτιμο να ρίξουν την ταχύτητα σύνδεσης στο internet από 6500 σε 4000 !

Τους ξαναδηλώνω βλάβη αυτή τη φορά για τη σύνδεση με το internet και εδώ μπλέκονται και οι "επαγγελματίες" του OTE.
Μετά από 3 μέρες με παίρνουν τηλ. και μου λένε ότι από τον OTE δεν υπάρχει πρόβλημα και να κοιτάξουν από τη Forthnet...
Αυτη τη φορά στέλνω e-mail στη Forthnet και μετά από 2 μέρες με παίρνουν τηλ. λέγοντάς μου ότι έχει πάει τεχνικός τους και έχει κάνει μετρήσεις και έχει δεί ότι όλα είναι εντάξει και αυτό που θα κάνουν ειναι να δηλώσουν βλάβη για ποιότητα γραμμής.

Τουλάχιστον λέω με ενημερώνουν και κάτι γίνεται.. αλλά πού να φανταστώ ότι σήμερα θα έμπαινε στο παιχνίδι και άλλος ένας "επαγγελματίας" με το όνομα Telas !

Ξαφνικά τo πρωί νεκρώνουν τα πάντα...και τηλέφωνο και internet!
Με παίρνουν τηλέφωνο στο κινητό φίλοι και μου λένε ότι αν με πάρουν στο σταθερό το σηκώνει κάποιος άλλος!!!
Παίρνω και εγώ το νούμερό μου και πράγματι το σηκώνει ένας κύριος και μου λέει ότι πριν από λίγο του σύνδεσαν το τηλέφωνο... (από Telas).

O "επαγγελματισμός" σε όλο του το μεγαλείο! Από την τεχνική υποστήριξη της Forthnet μου είπαν ότι οι "επαγγελματίες" του OTE έχουν κάνει λάθος πατσάρισμα (μ@λ@κία το λέω εγώ.. και όχι) και μέχρι τη Δευτέρα θα το έχουν φτιάξει οι "επαγγελματίες" του OTE γιατί οι δικοί τους "επαγγελματίες" δεν έχουν πρόσβαση στο κέντρο του OTE.

Εγώ προσωπικά έχω χάσει τη "μπάλα" και δεν ξέρω τι να κάνω εκτός από υπομονή.
(ελπίζω να κάνει υπομονή και αυτός ο κύριος που θα απαντάει τις κλήσεις που είναι για εμένα)
Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;

Νικαετός
19-07-08, 19:01
Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;


Δυστυχώς μόνο υπομονή.

Από τα πολλά περίεργα της υπόθεσης ADSL στη χώρα μας.

Producer
19-07-08, 19:19
χμμμ

Έχεις Σύμβαση με τη Τρελας? Όχι...
Έχεις Σύμβαση με τον πΟΤΕ? Όχι...
Έχεις Σύμβαση με τη Forthnet? Ναί...

άλλαξε τους τα λάδια με καταγγελίες (προς ΕΕΤΤ κλπ) ενάντια στη Forthnet και όποιον πάρει ο Χάρος (όποιος πραγματικά έχει μερίδιο ευθύνης θα αναγκαστεί να απαντήσει και η Forthnet θα κουνηθεί)
Η Forthnet είναι υπεύθυνη απέναντί σου και μόνο η Forthnet. Ας μην προσπαθούν να μοιράσουν τις ευθύνες αριστερά και δεξιά και να διορθώσουν άμεσα τις υπηρεσίες που τους πληρώνεις

Ps: Μπάχαλο είναι όλοι τους, συμφωνώ

theopan
19-07-08, 19:38
χμμμ

Έχεις Σύμβαση με τη Τρελας? Όχι...
Έχεις Σύμβαση με τον πΟΤΕ? Όχι...
Έχεις Σύμβαση με τη Forthnet? Ναί...

άλλαξε τους τα λάδια με καταγγελίες (προς ΕΕΤΤ κλπ) ενάντια στη Forthnet και όποιον πάρει ο Χάρος (όποιος πραγματικά έχει μερίδιο ευθύνης θα αναγκαστεί να απαντήσει και η Forthnet θα κουνηθεί)
Η Forthnet είναι υπεύθυνη απέναντί σου και μόνο η Forthnet. Ας μην προσπαθούν να μοιράσουν τις ευθύνες αριστερά και δεξιά και να διορθώσουν άμεσα τις υπηρεσίες που τους πληρώνεις

Ps: Μπάχαλο είναι όλοι τους, συμφωνώ

Ε καλά δε φταίει η forthnet γιατί οι οτετζήδες τράβηξαν το καλώδιο του φίλου και το σύνδεσαν στον καινούργιο πελάτη της Tellas. Τέτοιος ισχυρισμός θα ήταν εξίσου παράλογος με το να κάνεις μήνυση στην Toyota, γιατί έσπασε το ψάλιδι του Yaris σου όταν έπεσες σε "τάφο" μισού μέτρου στην εθνική οδό τον οποίο άφησε ανοιχτό ο εργολάβος. Την πρώτη και την κύρια ευθύνη για το μπάχαλο, την έχουν οι "επόπτες" των όποιων "Αρχών" οι οποίοι συνεχίζουν να φαίνονται εντελώς ανίκανοι να βάλουν επιτέλους μια τάξη 1,5 χρόνο μετά.

chios
19-07-08, 20:03
χμμμ

Έχεις Σύμβαση με τη Τρελας? Όχι...
Έχεις Σύμβαση με τον πΟΤΕ? Όχι...
Έχεις Σύμβαση με τη Forthnet? Ναί...

άλλαξε τους τα λάδια με καταγγελίες (προς ΕΕΤΤ κλπ) ενάντια στη Forthnet και όποιον πάρει ο Χάρος (όποιος πραγματικά έχει μερίδιο ευθύνης θα αναγκαστεί να απαντήσει και η Forthnet θα κουνηθεί)
Η Forthnet είναι υπεύθυνη απέναντί σου και μόνο η Forthnet. Ας μην προσπαθούν να μοιράσουν τις ευθύνες αριστερά και δεξιά και να διορθώσουν άμεσα τις υπηρεσίες που τους πληρώνεις

Ps: Μπάχαλο είναι όλοι τους, συμφωνώ

Σωστό. Έτσι είναι.


Ε καλά δε φταίει η forthnet γιατί οι οτετζήδες τράβηξαν το καλώδιο του φίλου και το σύνδεσαν στον καινούργιο πελάτη της Tellas. Τέτοιος ισχυρισμός θα ήταν εξίσου παράλογος με το να κάνεις μήνυση στην Toyota, γιατί έσπασε το ψάλιδι του Yaris σου όταν έπεσες σε "τάφο" μισού μέτρου στην εθνική οδό τον οποίο άφησε ανοιχτό ο εργολάβος. Την πρώτη και την κύρια ευθύνη για το μπάχαλο, την έχουν οι "επόπτες" των όποιων "Αρχών" οι οποίοι συνεχίζουν να φαίνονται εντελώς ανίκανοι να βάλουν επιτέλους μια τάξη 1,5 χρόνο μετά.

Τι; Αν ξεκολλήσει μια ρόδα στο αυτοκίνητό μου, δεν φταίει ο κατασκευαστής, αλλά να ψάξω να βρω ποιος ήταν ο υπεργολάβος που προμήθευε τον κατασκευαστή με μπουλόνια; Αν έχουμε τέτοια μυαλά, καλά μας κάνουν οι εταιρείες. Βαρέστε μας κι άλλο, τα θέλουμε...

Producer
19-07-08, 20:12
Ε καλά δε φταίει η forthnet γιατί οι οτετζήδες τράβηξαν το καλώδιο του φίλου και το σύνδεσαν στον καινούργιο πελάτη της Tellas. Τέτοιος ισχυρισμός θα ήταν εξίσου παράλογος με το να κάνεις μήνυση στην Toyota, γιατί έσπασε το ψάλιδι του Yaris σου όταν έπεσες σε "τάφο" μισού μέτρου στην εθνική οδό τον οποίο άφησε ανοιχτό ο εργολάβος. Την πρώτη και την κύρια ευθύνη για το μπάχαλο, την έχουν οι "επόπτες" των όποιων "Αρχών" οι οποίοι συνεχίζουν να φαίνονται εντελώς ανίκανοι να βάλουν επιτέλους μια τάξη 1,5 χρόνο μετά.

1) Επειδή δεν είναι σίγουρο ποιος ευθύνεται για τη κατάσταση (αν και βρωμάει ΟΤΕ εδώ)
2) Επειδή η μοναδική Συμβατική σχέση που μπορεί να διαχειριστεί και να έχει απαιτήσεις ο φίλος συνδρομητής σε αυτή τη περίπτωση είναι αυτή με τη Forthnet
3) Επειδή δεν έχει καμία, μα καμία σχέση με τη Toyota + λακκούβα περίπτωση

Εκτός απο υπομονή και τα κλασικά τηλέφωνα που θα κάνει, καλό είναι να στείλει και μια καταγγελία με FAX μήπως βοηθήσει

Άλλωστε, πως θα διορθωθεί το μπάχαλο εάν δεν το κοινοποιούμε στους "επόπτες" ?

Δυστυχώς είναι άχρηστοι όλοι τους (μπακάλικα, πΟΤΕ, ΕΕΤΤ, κλπ κλπ)

iKoms
19-07-08, 22:38
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Το θέμα είναι ότι είμαι 3 φορές άτυχος...
...1ον γιατί μου έτυχε Σαββατοκύριακο οπότε καλή Δευτέρα (αν σταματήσει η γκαντεμιά)
...2ον γιατί μπλέκονται 3 εταιρίες στην υπόθεση
και 3ον γιατί ότι και να κάνω εκτός από υπομονή το μόνο που θα καταφέρω είναι να χαλάσω τα νεύρα μου και αυτό θα είναι το χειρότερο.

Ας ελπισουμε ότι θα διορθωθεί σύντομα και θα είμαι ο τελευταίος που του τυχαίνει αυτό.

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να δω από κοντά πως γίνεται αυτή η δουλειά με το λεγόμενο "πατσάρισμα".
Έτσι θα καταλάβαινα κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει το λάθος.

Spear_
19-07-08, 22:56
Μου έχει συμβεί δύο φορές κάτι αντίστοιχο! Την πρώτη είχαν δώσει τον αριθμό μου σε κάποιον άλλο και τον αριθμό του σ' εμένα (εγώ forthnet, αυτός ΟΤΕ), κάτι το οποίο κράτησε περίπου πέντε μέρες. Την δεύτερη φορά τα είχαν ενώσει όλα μαζί και είτε έπαιρναν εμένα είτε αυτόν χτύπαγε και το τηλέφωνό μου και το δικό του (μπορούσαμε να μιλήσουμε όλοι μαζί ταυτόχρονα). Αυτό κράτησε περίπου μια εβδομάδα.

Κάθε μέρα έπαιρνα τηλέφωνο στη Forthnet και φώναζα (ένας ανεκδιήγητος μάλιστα μου είπε να βγάλω τα φίλτρα μήπως είναι ελαττωματικά) αλλά παρ' ολ' αυτά για μια εβδομάδα έμεινα χωρίς net.

Πιστεύω πάντως πως δεν ευθύνεται άμεσα η forthnet γι αυτό (αφού λογικά το μπέρδεμα έγινε στο κέντρο του ΟΤΕ)... Αν όμως οι οτετζήδες είναι άχρηστοι ή δολιοφθορείς δεν θα έπρεπε να το κυνηγήσει νομικά η forthnet ή έστω να απαιτήσει το "πατσάρισμα" να γίνεται παρουσία ΚΑΙ δικού τους τεχνικού?

iKoms
19-07-08, 23:04
Εγώ εύχομαι να μη χρειαστεί να περάσει μια εβδομάδα για να το φτιάξουν...

Τώρα για το "πατσάρισμα" φαντάσου τι "γλέντι" θα γινόταν αν ήταν όλοι οι "τεχνικοί" μαζεμένοι.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας εξηγήσει πως γίνεται το πατσάρισμα; Και καμιά φωτογραφία αν υπήρχε καλά θα ήταν.

hel
20-07-08, 10:28
Να τους ενοχλείς συνέχεια μέχρι να φτιάξουν τη βλάβη.

iKoms
20-07-08, 19:52
Αν δεν γίνει τίποτα τη Δευτέρα τότε θα τους ενοχλήσω για τα καλά..

manoulamou
20-07-08, 19:58
Το συνηθισμενο μπαχαλο των ευθυνων...
Ακομη κι αν το λαθος εξ αρχης ειναι του ΟΤΕ, οταν εισαι αποκλειστικος πελατης της οποιας Fοrthnet
αυτη εχει ολη την ευθυνη ωστε να αποκαταστασθει πληρως η λειτουργικοτητα της παροχης της!
Γιατι πολυ απλα η συμβαση ειναι με τον εναλλακτικο ISP και οχι με τον ΟΤΕ...
:(

citizen78
20-07-08, 20:22
Το "φταίει ο ΟΤΕ" είναι παγερα αδιαφορο για το συνδρομητή. Ο εκαστοτε πάροχος εχει την ευθύνη.
Ευθύνη να παρέχονται απροσκοπτα οι υπηρεσίες
Ευθύνη να αποκαθισταται τάχιστα καθε πρόβλημα
Ευθύνη να ενημερώσουν υπευθυνα για το χρόνο αποκαταστασης και να μην σε εχουν στο περίμενε ...

Αν "φταίει ο ΟΤΕ¨ας του κανουν αγωγή και να ζητησουν αποσζημίωση για τη ζημια που τους κάνει , αλλά τόσα χρόνια που ακούμε τη καραμέλα δεν είδα κανενα εναλλακτικό να κάνει αγωγή.

iKoms
20-07-08, 20:50
Το συνηθισμενο μπαχαλο των ευθυνων...
Ακομη κι αν το λαθος εξ αρχης ειναι του ΟΤΕ, οταν εισαι αποκλειστικος πελατης της οποιας Fοrthnet
αυτη εχει ολη την ευθυνη ωστε να αποκαταστασθει πληρως η λειτουργικοτητα της παροχης της!
Γιατι πολυ απλα η συμβαση ειναι με τον εναλλακτικο ISP και οχι με τον ΟΤΕ...
:(


Το "φταίει ο ΟΤΕ" είναι παγερα αδιαφορο για το συνδρομητή. Ο εκαστοτε πάροχος εχει την ευθύνη.
Ευθύνη να παρέχονται απροσκοπτα οι υπηρεσίες
Ευθύνη να αποκαθισταται τάχιστα καθε πρόβλημα
Ευθύνη να ενημερώσουν υπευθυνα για το χρόνο αποκαταστασης και να μην σε εχουν στο περίμενε ...

Αν "φταίει ο ΟΤΕ¨ας του κανουν αγωγή και να ζητησουν αποσζημίωση για τη ζημια που τους κάνει , αλλά τόσα χρόνια που ακούμε τη καραμέλα δεν είδα κανενα εναλλακτικό να κάνει αγωγή.


Και για τα 2 παραπάνω +1000 !!!

manual2100
20-07-08, 22:06
Είσαι άτυχος. Εγώ όταν είχα οτε το είχα δηλώσει 3 φορές και δεν είχε φτιαχτεί ποτε.. άκουγα για μήνες μια κυρά κατίνα ... μόλις πήγα σε 2πλει πήρα τηλ τη 4νετ και το έφτιαξαν σε 2 μέρες..Μάλιστα με πήραν και τηλ να δουν αν έχει φτιάξει.. από τότε όλα οκ..

iKoms
21-07-08, 20:19
Τελικά η ατυχία συνεχίζεται... ακόμα χωρίς τηλέφωνο και internet...
Πήρα τηλ. το μεσημέρι και μου απάντησαν ότι από αύριο η μεθαύριο..
Άρχισα να νευριάζω και δεν το προχώρησα παρακάτω.. αν είναι να νευριάσω μια και καλή, έτσι κι αλλιώς τι να μου κάνουν και τα παιδιά που βγάζουν το ψωμάκι τους....

iKoms
22-07-08, 20:02
4η μέρα χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ... τελικά ο "επαγγελματίας" έκανε καλή δουλειά.
Σταθερά νεκρό....

iKoms
23-07-08, 13:50
Και ναι είναι γεγονός!!!
Ακόμα είμαι χωρίς τηλέφωνο και internet και οι "επαγγελματίες" του ΟΤΕ έδωσαν στους "επαγγελματίες" της Forthnet ότι η βλάβη είναι ΟΚ !!!
Και τώρα πρέπει να το ξαναδώσουν και πάλι σαν βλάβη και να ξαναπεριμένω άλλες 3 εργάσιμες...

Στο τέλος νομίζω ότι θα τα καταφέρουν και θα με νευριάσουν και τότε αλίμονό τους.

Producer
23-07-08, 16:10
Για δοκίμασε... Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

Έγγραφη Καταγγελία με FAX σε:

Υπουργείο Ανάπτυξης, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή:
T: 1520
F: +30.210.38.42.642, +30.210.38.29.640, +30.210.38.43.549
e: info@efpolis.gr
W: http://www.efpolis.gr/

Κοινοποίηση σε:

FORTHNET A.E.
T: +30.211.95.59.000
F: +30.211.95.59.333, +30.211.95.59.444
e: info@forthnet.gr
W: http://www.forthnet.gr/

EETT (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων)
T: +30.210.61.51.000
F: +30.210.61.05.049
e: katanalotes@eett.gr, info@eett.gr
W: http://www.eett.gr/

Συνήγορος Του Καταναλωτή (Ανεξάρτητη Αρχή)
T: +30.210.64.60.612, +30.210.64.60.284, +30.210.64.60.458
F: +30.210.64.60.682, +30.210.64.60.414
e: grammateia@synigoroskatanaloti.gr, th_papad@synigoroskatanaloti.gr
W: http://www.synigoroskatanaloti.gr/

ΙΝΚΑ/Γενική Ομοσπονδία Καταναλωτών
T: +30.210.36.32.443
F: +30.210.36.33.976
e: inka@inka.gr
W: http://www.inka.gr/

Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. (Ένωσης για την "Ποιότητα της Ζωής")
T: +30.210.33.04.444
F: +30.210.33.00.591
e: katagelies@ekpizo.gr
W: http://www.ekpizo.gr/

Το σημαντικό είναι η καταγγελία να πάει στο Υπουργείο Ανάπτυξης και στην ΕΕΤΤ. Οι άλλοι οργανισμοί δεν θα ασχοληθούν και πολύ (ίσως ο Συνήγορος του Καταναλωτή στείλει κάποιο έγγραφο). Προτείνω μάλιστα να μην κάνεις απλά κοινοποίηση, αλλά να στείλεις και ξεχωριστά FAX προς τον καθένα οργανισμό ξεχωριστά. Κοινοποίηση πάντα και στην εταιρεία (Forthnet σε αυτή τη περίπτωση)

Δες εδώ δείγματα για το κείμενο της καταγγελίας:

α) http://www.ekpizo.gr/showdownn.php?id=99&t=1&arid=93
β) http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/anafora.doc

Good Luck

iKoms
23-07-08, 17:48
Σε ευχαριστώ φίλε μου..

Έχει φύγει ήδη η πρώτη καταγγελία προς ΕΕΤΤ με κοινοποίηση Forthnet.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να στείλω και άλλες

pk33
24-07-08, 15:54
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Το θέμα είναι ότι είμαι 3 φορές άτυχος...
...1ον γιατί μου έτυχε Σαββατοκύριακο οπότε καλή Δευτέρα (αν σταματήσει η γκαντεμιά)
...2ον γιατί μπλέκονται 3 εταιρίες στην υπόθεση
και 3ον γιατί ότι και να κάνω εκτός από υπομονή το μόνο που θα καταφέρω είναι να χαλάσω τα νεύρα μου και αυτό θα είναι το χειρότερο.

Ας ελπισουμε ότι θα διορθωθεί σύντομα και θα είμαι ο τελευταίος που του τυχαίνει αυτό.

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να δω από κοντά πως γίνεται αυτή η δουλειά με το λεγόμενο "πατσάρισμα".
Έτσι θα καταλάβαινα κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει το λάθος.

Έχεις δεί ποτέ ανοιχτό ΚΑΦΑΟ;
Λοιπόν στο κέντρο του ΟΤΕ φτάνουν τα χιλιάδες ζεύγη χαλκού από τα σπίτια (και από το σπίτι σου) και καταλήγουν σε έναν πίνακα (όπως αυτά που έχει η πολυκατοικία αλλά με χιλιάδες ζεύξη. Η TELLAS, Forthnet κτλ, έχουν και αυτές δίπλα κάτι αντίστοιχο (ιδιοκτησίας ΟΤΕ όμως), που από εκεί τα ζεύγη πάνε σε μία πόρτα του DSLAM τους
Από τον κατανεημητή του ΟΤΕ, φεύγουν τώρα άλλα καλώδια(ζεύγη) που πάνε στο τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ
Ο τεχνικός του ΟΤΕ λοιπόν, πάει στον κατανεμητή, όταν πάρει εντολή, παίρνει ένα καλώδιο το συνδέει από τη μιά μεριά με το δικό σου ζεύγος χαλκού, και από την άλλη το πάει στον κατανεμητή, έστω της Forthnet, σε κάποια ελεύθερο ζευγάρι. Μετά λέει στη forthnet σε ποιό ζεύγος του κατανεμητή της Forthnet συνέδεσε, για να ξέρει ο Forthnet ποιά πόρτα του DSLAM θα ενεργοποιήσει.
Προφανώς είναι αρκετά εύκολο για τον τεχνικό να μπερδέψει το δικό σου ζεύγος με το δπιπλανο του και να σε συνδέσει σε άλλον πάροχο, και είναι θαυμαστό που δεν γίνονται περοσσότερα τέτοια λάθη!

Οπότε όταν γίνει λάθος, θα πρέπει να πάρει εντολή ο τεχνικός του ΟΤΕ, να ξαναπάει στο κεντρο και να διορθώσει το λάθος. Αυτοί που κάνουν τη δουλειά λέγονται κατανεμητάριοι και δυστυχώς μετά την εθελούσια έμειναν λίγοι και γιαυτό δεν προλαβαίνουν να βγάζουν μεγάλο όγκο ενεργοποιήσεων. αν βάλεις τώρα και τα λάθη σαν το δικό σου, η δουλειά πάει ακόμη πιο αργά, παρόλο που οι άνθρωποι προσπαθούν ειλικρινά να ανταπεξέλθουν το ταχύτερο δυνατό

iKoms
24-07-08, 17:26
Δεν θα είχα καμία αμφιβολία για το ότι προσπαθούν αν δεν μου έλεγαν από τη Forthnet πάντα ότι ο ΟΤΕ έχει κλείσει τη βλάβη... χωρίς όμως να διορθώσει το πρόβλημα.
Αυτό σημαίνει ότι ή μου λένε ψέματα από τη Forthnet ή ότι κάποιος από τον ΟΤΕ δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Δεν νομίζω να λένε ψέματα από τη Forthnet (αν και εδώ που τα λέμε δεν κόβω και το κεφάλι μου) γιατί δεν βλέπω το λόγο να το κάνουν.
Από την άλλη είναι απαράδεκτο να σου λένε δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα από το να περιμένουμε τον OTE 2 με 3 εργάσιμες και άμα δεν γίνει κάτι τότε να ξαναδηλώσουμε βλάβη και ξανά από την αρχή.

xmperop1
24-07-08, 22:17
Δεν θα είχα καμία αμφιβολία για το ότι προσπαθούν αν δεν μου έλεγαν από τη Forthnet πάντα ότι ο ΟΤΕ έχει κλείσει τη βλάβη... χωρίς όμως να διορθώσει το πρόβλημα.
Αυτό σημαίνει ότι ή μου λένε ψέματα από τη Forthnet ή ότι κάποιος από τον ΟΤΕ δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Δεν νομίζω να λένε ψέματα από τη Forthnet (αν και εδώ που τα λέμε δεν κόβω και το κεφάλι μου) γιατί δεν βλέπω το λόγο να το κάνουν.
Από την άλλη είναι απαράδεκτο να σου λένε δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα από το να περιμένουμε τον OTE 2 με 3 εργάσιμες και άμα δεν γίνει κάτι τότε να ξαναδηλώσουμε βλάβη και ξανά από την αρχή.

Υπάρχει και η εκδοχή ο ΟΤΕ να έκανε τον έλεγχο κανονικά και μέχρι εκεί που μπορεί να επέμβει δηλ.μέχρι έξω από το σπίτι σου η την εισαγωγή της πολυκατοικίας σου και μέχρι το όριο που του έχει δώσει η Φόρθνετ στον κατανεμητη του ΟΤΕ να είναι όλα σωστά.
Τώρα αν υπάρχει βλάβη στην πλευρά του ζευκτικού καλωδίου του παρόχου η προς το σπίτι σου αρμόδια είναι η Φόρθνετ να επέμβει και σύμφωνα με το νέο RUO πριν δωθεί βλάβη στον ΟΤΕ θα πρέπει να έχει ελεγχθεί ο εξοπλισμός του πελάτη της,το dslam της και η πόρτα της στον χώρο των παρόχων που καταλήγει το ζευκτικό καλώδιο.
Οταν κλείνει μια βλάβη δεν κλείνει από τον ΟΤΕ αλλά ουσιαστικά από τον τεχνικό που έκανε τον έλεγχο και με τον κωδικό του ουσιαστικά υπόγραψε την βλάβη.
Θα πρέπει να είναι πολύ ηλίθιος να μην έκανε έλεγχο γιατί μπορεί να βρεθεί και να ελεγχθεί.
Ψέματα λίγο δύσκολο να σου λένε από την Φόρθνετ,μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει.
Τώρα τελευταία έχουμε πολλές βλάβες που δεν έχουν ούτε τηλ. σήμα ούτε adsl δηλ. οι πόρτες τους είναι νεκρές.

iKoms
25-07-08, 08:45
Δεν νομίζω να έχει έρθει κανένας τεχνικός καμίας εταιρίας μέχρι έξω από το σπίτι μου και ειδικότερα του ΟΤΕ.
Η βλάβη κατα τη γνώμη μου πρέπει να είναι καθαρά σφάλμα που έχει κάνει ο ΟΤΕ γιατί ο συνδρομητής που έχει πάρει το τηλέφωνό μου έχει κάνει σύμβαση με Tellas οπότε δεν μπορεί η Forthnet να έκανε λάθος και να στέλνει τις κλήσεις μου σε άλλο σπίτι που δεν είναι καν συνδρομητής τους.
Μιά εβδομάδα πριν είχα κάνει και παράπονα στη Forthnet για συνακροάσεις στην γραμμή μου αλλά και για δραματική πτώση ταχύτητας συχρονισμού στο internet.

Το θέμα είναι ότι είμαι τόσες μέρες χωρίς τηλέφωνο και έχω την εντύπωση ότι κανείς δεν ασχολείτε με το να διορθώσει το πρόβλημα. Ο σωστός έλεγχος για εμένα είναι να έρθει κάποιος τεχνικός στο σπίτι και σε επικοινωνία με αυτόν που θα είναι στο ΚΑΦΑΟ ή σε οποιοδήποτε μέρος που μπορεί να υπάρχει η βλάβη και να δούν αν πραγματικά έχει διορθωθεί ή όχι.

Producer
25-07-08, 08:55
Άντε να ξεμπλέξεις απο τη λερναία ύδρα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2209667&postcount=2123) τώρα... Καλή τύχη...

Εγώ θα πίεζα την Forthnet να διορθώσει το πρόβλημα. Εάν χρειαστεί, πήγαινε στα γραφεία τους αλλά και στο κέντρο του ΟΤΕ που ανήκεις. Είναι παράλογο αλλά εφόσον βλέπεις ότι παραμένεις χωρίς τηλέφωνο για τόσο καιρό, βάλτους πιο δυνατά γκάζια... Δυστυχώς οι τεχνική υποστήριξη στο χώρο είναι όχι μόνο προβληματική (ΟΤΕ=wireline) αλλά και ανύπαρκτη (Forthnet)

pk33
25-07-08, 10:50
Δεν νομίζω να έχει έρθει κανένας τεχνικός καμίας εταιρίας μέχρι έξω από το σπίτι μου και ειδικότερα του ΟΤΕ.
Η βλάβη κατα τη γνώμη μου πρέπει να είναι καθαρά σφάλμα που έχει κάνει ο ΟΤΕ γιατί ο συνδρομητής που έχει πάρει το τηλέφωνό μου έχει κάνει σύμβαση με Tellas οπότε δεν μπορεί η Forthnet να έκανε λάθος και να στέλνει τις κλήσεις μου σε άλλο σπίτι που δεν είναι καν συνδρομητής τους.
Μιά εβδομάδα πριν είχα κάνει και παράπονα στη Forthnet για συνακροάσεις στην γραμμή μου αλλά και για δραματική πτώση ταχύτητας συχρονισμού στο internet.

Το θέμα είναι ότι είμαι τόσες μέρες χωρίς τηλέφωνο και έχω την εντύπωση ότι κανείς δεν ασχολείτε με το να διορθώσει το πρόβλημα. Ο σωστός έλεγχος για εμένα είναι να έρθει κάποιος τεχνικός στο σπίτι και σε επικοινωνία με αυτόν που θα είναι στο ΚΑΦΑΟ ή σε οποιοδήποτε μέρος που μπορεί να υπάρχει η βλάβη και να δούν αν πραγματικά έχει διορθωθεί ή όχι.

Το πρόβλημα με τις συνακροάσεις μπορεί να είναι και στο ΚΑΦΑΟ. Όμως το άλλο πρόβλημα με το λάθος πατσάρισμα είναι καθαρά λάθος του ΟΤΕ γιατί απλά όλοι οι εναλλακτικοί όταν εγκαθιστούν τον εξοπλισμό(DSLAM) όλα είναι προκαλωδιωμένα για να γλιτώνουν κόστος. Συνεπώς αν ο κατανεμητάριος του ΟΤΕ δεν ενημερώσει σωστά τον πάροχο για το πως έκανε το πατσάρισμα αλλά απλά κλείσει την αναφορά προβλήματος του Παρόχου, ο πάροχος δεν μπορεί να βρεί σε ποιό ζεύγος του ενδιάμεσου κατανεμητή(που είναι ιδιοκτησία ΟΤΕ) έγινε το πατσάρισμα για να ενεργοποιήσει την αντίστοιχη πόρτα στο DSLAM. Σύμφωνα με το RUO για το πατσάρισμα είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ γιατί και ο ενδιάμεσος κατανεμητής (που όπως είπαμε καταλήγουν εκεί τα ζεύγη από το DSLAM του Παρόχου) είναι ιδιοκτησία του συνεπώς μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να πάει να τον πειράξει.

Producer
25-07-08, 11:05
Το πρόβλημα με τις συνακροάσεις μπορεί να είναι και στο ΚΑΦΑΟ. Όμως το άλλο πρόβλημα με το λάθος πατσάρισμα είναι καθαρά λάθος του ΟΤΕ γιατί απλά όλοι οι εναλλακτικοί όταν εγκαθιστούν τον εξοπλισμό(DSLAM) όλα είναι προκαλωδιωμένα για να γλιτώνουν κόστος. Συνεπώς αν ο κατανεμητάριος του ΟΤΕ δεν ενημερώσει σωστά τον πάροχο για το πως έκανε το πατσάρισμα αλλά απλά κλείσει την αναφορά προβλήματος του Παρόχου, ο πάροχος δεν μπορεί να βρεί σε ποιό ζεύγος του ενδιάμεσου κατανεμητή(που είναι ιδιοκτησία ΟΤΕ) έγινε το πατσάρισμα για να ενεργοποιήσει την αντίστοιχη πόρτα στο DSLAM. Σύμφωνα με το RUO για το πατσάρισμα είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ γιατί και ο ενδιάμεσος κατανεμητής (που όπως είπαμε καταλήγουν εκεί τα ζεύγη από το DSLAM του Παρόχου) είναι ιδιοκτησία του συνεπώς μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να πάει να τον πειράξει.

Υποθέτω (δεν γνωρίζω με σιγουριά) ότι όλα τα παραπάνω είναι σωστά και είναι πολύ καλό να κατανοούμε το πρόβλημα, όπως επίσης να έχουμε καθαρή εικόνα για το τι πρέπει να γίνει, ποιος πρέπει να το κάνει αλλά και να προτείνουμε λύσεις για το πρόβλημα του φίλου... Ίσως ο δρόμος της καταγγελίας που έχω προτείνει (όπως και άλλοι) δεν είναι ο πιο αποτελεσματικός... Ποιος θα ήταν ο προτεινόμενος δρόμος λοιπόν εδώ?

Πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις με τα παρακάτω: ... για να μην γίνουμε κι εμείς "κατανεμητάριοι" δεν θα ήταν καλύτερο να κάνουμε τις δουλειές μας και να απαιτούμε απο το άλλο Συμβατικό μέλος (Forthnet σε αυτή τη περίπτωση) να παραδώσει τις "ποιοτικές" υπηρεσίες του χωρίς να χρειάζεται να μπαίνουμε στα ενδότερα της δουλειάς τους?

Να θυμίσω εδώ τις εμπορικές/συμβατικές σχέσεις: Καταναλωτής<-Σύμβαση->Πάροχος<-RUO->OTE

Δεν μπορώ να διαχειριστώ το RUO σαν καταναλωτής (άρα ούτε μπορώ να ζητήσω αποζημιώσεις απο τον ΟΤΕ)... μόνο τη Σύμβαση με το Πάροχο, ο οποίος είναι και υπεύθυνος για τη ποσοτική και ποιοτική παράδοση των υπηρεσιών για τις οποίες πληρώνεται

pk33
25-07-08, 11:17
Δυστυχώς όση καλή διάθεση και να έχει η Forthnet να σε εξυπηρετήσει, και όσες καταγγελίες και να κάνεις, αν ο τύπος του ΟΤΕ δεν κάνει σωστά τη δουλειά του δεν θα λυθεί το πρόβλημά σου....τι προτείνω....δύσκολο. Ίσως η πίεση προς τη Forthnet αλλά και η δυσφήμιση του ΟΤΕ, θα μπορούσαν συνδυαστικά θα οδηγήσουν το ΟΤΕ να σκεφτεί λίγο πιο σοβαρα να ασχοληθεί με το θέμα.
Δυστυχώς μία απλή καταγγελία προς τη Forthnet το μόνο αποτέλεσμα που μπορεί να έχει είναι κάποιο πρόστιμο από ΕΕΤΤ, χωρίς να αντιμετωπίσει την ρίζα του προβλήματος που είναι το λάθος του ΟΤΕ.
Δεν είμαι νομικός, οπότε δνε ξέρω αν θα μπορούσες να κάνεις κατευθείαν καταγγελία στον ΟΤΕ με βάση τα στοιχεία που θα σου δώσει η Forthnet (μίλα με κάποιο δικηγόρο και ίσως με το νομικό τμήμα της Forthnet), ώστε να είναι ο ΟΤΕ αυτός που ως αποδέκτης της καταγγελίας να πρέπει να δώσει επαρκείς εξηγήσεις στην ΕΕΤΤ για τις ενέργειες που έκανε για την επίλυση του προβλήματος.
Αν κάνεις καταγγελία στη Forthnet, η Forthnet θα δείξει κάλιστα ότι έκανε όλα τα απαραίτητα βήματα, οπότε η ΕΕΤΤ θα κλείσει την υπόθεση χωρίς όμως να έχει λυθεί το πρόβλημά σου.

........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης, ώς καταναλωτής έχεις κάθε νομικό δικαίωμα να επικαλεστείς το RUO γιατί αυτό είναι νόμος του κράτους, συνεπώς μπορείς κάλιστα να αναζητήσεις μέσω RUO τους πραγματικούς υπευθύνους

Producer
25-07-08, 11:25
Πράγματι το πρόβλημα είναι πολύπλοκο και ούτε κι εγώ είμαι νομικός για να πω εάν μπορείς να έχεις απαιτήσεις απο τον ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι δεν έχεις και αποδείξεις χειροπιαστές για τον υπαίτιο. Ασε που εκτός απο "κατανεμητάριοι" θα γίνουμε και δικηγόροι :)

Εγώ πιστεύω (ελπίζω) στη δράση/αντίδραση που θα έχει μια πίεση (καταγγελία) προς την Forthnet. Η δράση του καταναλωτή θα πρέπει λογικά να δημιουργήσει τη σωστή αντίδραση απο τη Forthnet και αυτή θα ήταν πίεση προς τον ΟΤΕ να διορθώσει το πρόβλημα.

Επίσης νομίζω ότι δεν θα μπορούσες να πιέσεις απευθείας τον ΟΤΕ όταν δεν έχεις σύμβαση μαζί του (not sure 100%). Εδώ παίρνεις τηλέφωνο στις βλάβες του ΟΤΕ (121) και εάν είσαι σε εναλλακτικό στο κλείνουν στα μούτρα μερικές φορές (το καλύτερο είναι να σου πουν ότι δεν είσαι Πελάτης τους και να επικοινωνήσεις με το αντίστοιχο τεχνικό τμήμα του ανάλογου παρόχου)

Εάν ενδιαφέρεται πραγματικά η Forthnet για τους Πελάτες της θα πρέπει να πιέσει τον ΟΤΕ (με όποιο εργαλείο έχει) και όχι απλά να υπερασπίζεται τη θέση της χωρίς να δίνει λύσεις. Πράγματι, ο ΟΤΕ έχει αποδείξει πολλές φορές ότι τους έχει γραμμένους τους Πελάτες των εναλλακτικών... άρα ξέρουμε ότι τα πράγματα είναι δύσκολα για τους άλλους παρόχους. Αυτοί όμως όταν δέχονται πιέσεις και απο τις 2 πλευρές (καταγγελία καταναλωτή + εσκεμμένη αδράνεια ΟΤΕ) διαλέγουν την εύκολη λύση: "δεν φταίω εγώ... άλλοι φταίνε"... Αποτέλεσμα? Μηδέν! Εγώ θέλω λύσεις, όχι δηλώσεις :)

Για το RUO αναφέρθηκα με το ρήμα "διαχειριστείς". Φυσικά μπορείς να επικαλεστείς τους κανόνες. Δεν είμαι σίγουρος εάν μπορείς να τους "επιβάλεις/χρησιμοποιήσεις" προς τον ΟΤΕ=μια μορφή διαχείρισης

Edit: (προσθήκη): Η διαδικασία της καταγγελίας είναι χρονοβόρα και δεν θα αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Το μόνο που θα καταφέρει κάποιος με τη καταγγελία είναι (ίσως) να πιέσει τη κατάσταση. Έτσι ο πάροχος (ίσως και ο ΟΤΕ εάν υπάρξει σωστή αντίδραση) θα προσέξει (ίσως ξανά εδώ) λίγο παραπάνω μήπως και πράγματι έχει κάνει καμιά λαδιά και του έρθει μετά απο κανένα χρόνο κανένα πρόστιμο (της πλάκας).

Δεν είναι λύση η καταγγελία... είναι "εργαλείο" πίεσης. Εάν η ΕΕΤΤ και οι άλλοι οργανισμοί ήταν σοβαροί θα είχαν θέσει ποιοτικά κριτήρια προς γνώση και συμμόρφωση και δεν θα χρειαζόντουσαν πρόστιμα και τόνοι χαρτιών με καταγγελίες (εντελώς αντι-οικολογικό το σύστημα by the way :p). Η "τιμωρία" θα ερχότανε απο αλλού.. Άσε που τα πρόστιμα απο ΕΕΤΤ κλπ δεν σημαίνουν λύσεις... Ίσως σημαίνουν καταστολή (όχι στην Ελλάδα πάντως)

Τεσπά... έχουν γραφτεί εκατομμύρια λέξεις στο forum για τη κατάσταση... back on topic...

Εγώ πρότεινα καταγγελία και όποιον πάρει ο Χάρος (ΟΤΕ, Forthnet κλπ) γιατί μέχρι τώρα ο φίλος μας είναι αυτός που πληρώνει τα σπασμένα του συστήματος... άλλες προτάσεις?

chios
25-07-08, 15:12
Προφανώς είναι αρκετά εύκολο για τον τεχνικό να μπερδέψει το δικό σου ζεύγος με το δπιπλανο του και να σε συνδέσει σε άλλον πάροχο, και είναι θαυμαστό που δεν γίνονται περοσσότερα τέτοια λάθη!

Οι θέσεις είναι αριθμημένες, προκαθορισμένες, οι γεφυρώσεις γίνονται με βάση συγκεκριμένη λίστα και εφόσον ο τεχνικός είναι στοιχειωδώς συγκεντρωμένος, η πιθανότητα λάθους είναι πολύ μικρή.



Αυτοί που κάνουν τη δουλειά λέγονται κατανεμητάριοι και δυστυχώς μετά την εθελούσια έμειναν λίγοι και γιαυτό δεν προλαβαίνουν να βγάζουν μεγάλο όγκο ενεργοποιήσεων.

Δε χτίζουν δα και το Σινικό Τείχος...

1ο. Για να γίνουν 40-50 γεφυρώσεις δεν απαιτείται πάνω από μία ώρα (ή λίγο περισσότερο, αναλόγως τη διάταξη) και αυτός είναι ο αριθμός συνδέσεων μιας εβδομάδας ή και ενός μήνα για πολλά κέντρα. Ακόμα και αν προσθέσουμε στις συνδέσεις των εναλλακτικών τις νέες γραμμές, τις μεταφορές και ό,τι αφορά αμιγώς τον ΟΤΕ και πάλι ο όγκος της δουλειάς είναι πολύ λίγος και γι'αυτό ο περισσότερος χρόνος των τεχνικών αναλώνεται σε άλλες εργασίες.

2ο. Δεν προγραμματίζουν πυρηνικό αντιδραστήρα, καλώδια καρφώνουν. Ακόμα και ένας ανειδίκευτος εργάτης μπορεί να το κάνει αυτό με λιγότερο από μισή ώρα εκπαίδευση. Εξ ορισμού κάθε τεχνικός είναι ΚΑΙ "κατανεμητάριος", όπως τους αποκαλείς φίλε pk33. Αν υπάρχει σήμερα τεχνικός στον ΟΤΕ που δεν ξέρει να το κάνει, τότε είτε δεν είναι τεχνικός (αλλά π.χ. μόνο προγραμματίζει κέντρα) ή έχει τον τίτλο αλλά δεν ξεχωρίζει το κατσαβίδι από το σφυρί και το τηλεφωνικό καλώδιο από το καλώδιο του ρεύματος.

Αν αυτή τη "δικαιολογία" φίλε pk33 την έχεις ακούσει εκ των έσω, τότε για κάποιους τους χρειάζεται όχι εθελουσία αλλά υποχρεωτική έξοδος και μάλιστα με κλωτσιές. Αν χρειάζεται ειδικός τεχνικός για αυτό το κομμάτι, τότε και στις οικοδομές θα πρέπει σε κάθε συνεργείο να υπάρχει μεταξύ άλλων ένας καρφωτής απλών καρφιών, ένας καρφωτής ατσαλόκαρφων και ένας ειδικευμένος σε μικρά καρφάκια. Α ναι, και ένας ακόμα εργάτης για να βγάζει τα καρφιά που στραβοκαρφώνουν οι προηγούμενοι.

Όσο για την ελεγχόμενη πρόσβαση στο χώρο, υπάρχουν και οι προϊστάμενοι, για να επιβλέψουν ή και να εργαστούν...

Νομίζω τέτοιες τοποθετήσεις δυσφημούν άνευ λόγου τους συναδέλφους στον ΟΤΕ, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (ή μήπως είναι και δεν το ξέρουμε; Μπορεί να κάνω και εγώ λάθος)

iKoms
27-07-08, 20:27
Τελικά ακόμα η γραμμή μου είναι νεκρή... και η πλάκα είναι ότι και πάλι ο ΟΤΕ κλείνει τη βλάβη στη Forthnet για δεύτερη φορά. και εγώ είμαι χωρίς τηλέφωνο..

Πού είναι η τεχνική υπηρεσία στο Περιστέρι να πάω αύριο το πρωί να μου δείξουν και να τη φτιάξω εγώ τη βλάβη... έλεος δηλαδή. Πως είναι δυνατόν να κλείνει η βλάβη ενώ δεν έχει διορθωθεί το πρόβλημα; Γιατί δεν λένε δεν μπορούμε να το φτιάξουμε τώρα.. θα το φτιάξουμε σε 10 μέρες.

Τι να κάνω βρε παιδιά;

FSHOPAXD
27-07-08, 22:50
Εγω θα κάνω την εξής απλή ερώτηση :
"Γιατι ανεχόμαστε την διαχείριση του χαλκού που ΜΑΣ ανήκει , σε ιδιωτική επιχείριση που κάνει πλέον ότι γουστάρει και παρακωλύει την απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών ? Ο χαλκός ΜΑΣ ανήκει και τον έχουμε πληρώσει σε πάγια δεκαετίες ! γιατί δεν έχει την ποιότητα που θα έπρεπε να έχει το δίκτυο ? Το 60% των προβλημάτων στο ADSL ξεκινάει από το δίκτυο. "
Δεν είναι Αγιοι οι εναλλακτικοί πάροχοι -ισα ισα περνάμε μια περίοδο κολάσεως για όλους- αλλά όταν ενας εναλλακτικός κάνει 20 ημέρες για να ενεργοποιήσει κύκλωμα μέσω ΟΤΕ , όταν το παραμικρό πρόβλημα π.χ. ενα λάθος ΑΦΜ μπορεί να δημιουργήσει επιπλέον καθυστέρηση ακόμη 20 ημερών , αποδείξτε μου ότι υπάρχει ιση μεταχείριση και υγιής ανταγωνισμός.
Οταν για οποιαδήποτε βλάβη στον χαλκό ακολουθείτε το γαιτανάκι Πελάτης->Πάροχος -> ΟΤΕ (ααα ειναι Πάροχος καλά....) -> Πάροχος -> Πελάτης πως να βρει κανείς άκρη αμα μπλέξει.
Ενδεχόμενα σε μερικά χρόνια να υπάρξει υγιής ανταγωνισμός , αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να ανεχτούμε και να γκρινιάξουμε γιατι χωρίς εναλλακτικούς πραγματικά θα πληρώναμε πολύ περισσότερα για τις επικοινωνίες μας (η ποιότητα είναι ένα άλλο θέμα).

emeliss
27-07-08, 23:03
FSHOPAXD, το δίκτυο ανήκει στον ΟΤΕ. Το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Διάβασε και την συνέντευξη του προέδρου.

iKoms, προφανώς η βλάβη δεν έκλεισε τυχαία δεύτερη φορά από τον ΟΤΕ. Κάλεσε την Forthnet να στείλει συνεργείο στο κέντρο και στο σπίτι σου όπως είναι υποχρεωμένη να πράξει.

Για το σκηνικό με την Tellas δεν γίνεται να φταίει μόνο λάθος πατσάρισμα. Κάτι άλλο συμβαίνει.

FSHOPAXD
27-07-08, 23:30
Οχι επιμένω ότι το δίκτυο κανονικά ΔΕΝ ανηκει σε κανέναν ΟΤΕ ή όπως αλλοιώς και να τον λένε , αλλα στο λαό που πλήρωσε αυτόν τον χαλκό σε τιμή χρυσού. Οταν ήταν δημοσιος οργανισμός για το κοινό συμφέρον και φυσικά μπορούσε να διαχειριστεί τον χαλκό και πληρώθηκε για το στησιμο των υποδομών που σήμερα υπάρχουν. Το γιατί δεν συμβαίνει αυτό μπορείτε να το διαβάσετε σε οποια συνεντευξη προέδρου, αυτός είναι και ο ρόλος του άλλωστε .
Σημερα όμως είναι μια Ανώνυμη Εταιρία όπως όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι και ουδεμία σχέση έχει με δημόσιο χαρακτήρα. Η ορθή πρακτική ανταγωνισμού θα έπρεπε να είναι η παρακάτω : να υπάρχει Ενιαίος Φορέας Τηλεπικοινωνιων ο οποίος να μην έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με λιανική πώληση, να παρέχει δίκτυο & τεχνική υποστήριξη σε επίπεδο χοντρικής προς τους Παρόχους (τους όποιους) και φυσικά να αμοιβεται για αυτό, τα όποια κέρδη του να επενδύοταν μόνο στην βελτίωση του δικτύου.

Τέλος να αναφέρω ότι η λύση να είμαστε όλοι στο κύκλο : Πρόβλημα => Καταγγελία στην ΕΕΕΤ , τον περιπτερά της γειτονιάς μας και να φτάνουμε μέχρι τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, δεν οδηγεί πουθενά - ούτε βελτιώνει τα πράγματα . Η οποιαδήποτε καταγγελία θέλει μέτρο, διαφορετικά απαξιώνεται τελικά .

Για να μην ξεχνιόμαστε : http://www.youtube.com/watch?v=3xuBsjV1A18

emeliss
27-07-08, 23:34
Ζεις σε άλλη εποχή (μέχρι και οι αμαν πλέον έχουν άλλες απόψεις)

manoulamou
28-07-08, 20:41
Εαν εχετε full LLu τα παραπονα σας μονο στον "εναλλακτικο" παροχο και οχι στον ΟΤΕ!!!
Παρτε το αποφαση, η συμβαση δεν ειναι με τον δεινοσαυρο
ειναι με τον ISP σας και αυτος φερει ακεραια την ευθυνη απεναντι σας.
Εαν δεν μπορει να σας εξασφαλισει πληρη, σταθερη και μονιμη καλυψη
αυτος ειναι υπολογος σε σας! Αλλαξτε παροχο λοιπον ...

atheos71
28-07-08, 20:49
Έχει γίνει σλόγκαν πια ,το "φταίει ο ΟΤΕ"!
Οι "ανταλλακτικοί" σε τί είναι υπεύθυνοι;(Ας όψεται το πάγιο...)

joeyGR
28-07-08, 20:58
Έχει γίνει σλόγκαν πια ,το "φταίει ο ΟΤΕ"!
Οι "ανταλλακτικοί" σε τί είναι υπεύθυνοι;(Ας όψεται το πάγιο...)

η 4νετ χανει πελατες και ο κοσμος παει στον ΟΤΕ επειδη ειναι πιο αξιοπιστος, μαλλον για αυτο το λενε :lol:

iKoms
28-07-08, 21:03
Η εβδομάδα των παθών τελείωσε... και επιτέλους έχω ξανά τηλέφωνο και internet!

Σήμερα το πρωί έκανα ένα τηλέφωνο στην τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ και μίλησα με ένα κύριο ο οποίος αφού του εξήγησα ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετώπιζα μου είπε ότι θα το κοιτάξει.
Πράγματι το μεσημεράκι το τηλέφωνό μου και η σύνδεση στο internet λειτουργούσε κανονικά.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κύριο αυτόν (ξαναπήρα τηλέφωνο το μεσημέρι αλλά δεν κατάφερα να τον βρώ)

Ακόμα θέλω να ευχαριστήσω και κάποιους φίλους από το forum που είχαν την καλή διάθεση να με βοηθήσουν στο πρόβλημα που αντιμετώπιζα.

FSHOPAXD
29-07-08, 11:06
28/7/2008
Πρόστιμο μαμούθ 9 εκατ. ευρώ από την ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ για παράβαση τηλεπικοινωνιακής νομοθεσίας και ανταγωνισμού.

Ο Πρόεδρος της ΕΕΤΤ, Καθηγητής Νικήτας Αλεξανδρίδης, έκανε την εξής δήλωση:
«Οι δομικές αδυναμίες του ΟΤΕ και η μέχρι τώρα μονοπωλιακή του συμπεριφορά, αποδεικνύουν ότι η εθνική (ευρυζωνική) προσπάθεια που βασίζεται στο μοντέλο του ενός και μοναδικού δημόσιου δικτύου πρόσβασης του ΟΤΕ – το οποίο αποτελεί το βασικό ανασταλτικό παράγοντας (bottleneck) ανάπτυξης της αγοράς και που ο ΟΤΕ υποχρεώνεται με νόμους να το μοιράζεται επί ίσοις όροις με τους ανταγωνιστές του -- δεν έχει κατορθώσει να απομακρύνει την χώρα μας από τις τελευταίες θέσεις της Ε.Ε. Μια ψηφιακή στρατηγική της Πολιτείας που θα συνεχίσει να βασίζεται σ’ αυτό το μη-αποδοτικό μοντέλο ανάπτυξης, όχι μόνον δεν θα μπορέσει να φέρει τα θεαματικά αποτελέσματα τεχνολογικής προόδου που χρειάζεται η Ελλάδα για να καταταγεί σύντομα ανάμεσα στις πλέον ανεπτυγμένες χώρες της ΕΕ, αλλά ούτε και προβλέπεται να έχει χαρακτηριστικά μακροπρόθεσμης επιτυχίας.»

hel
29-07-08, 12:09
η 4νετ χανει πελατες και ο κοσμος παει στον ΟΤΕ επειδη ειναι πιο αξιοπιστος, μαλλον για αυτο το λενε :lol:

Δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας.

elkor
29-07-08, 13:08
η 4νετ χανει πελατες και ο κοσμος παει στον ΟΤΕ επειδη ειναι πιο αξιοπιστος, μαλλον για αυτο το λενε :lol:

Καλημέρα,

Ακούστε και το πιο ωραίο έτσι για να πάρετε και μια γεύση για τι μιλάμε και να βγάλετε μόνοι σας τα συμπεράσματα σας:

10/06/2008 σύνδεση με economy δεν υπάρχει ούτε τηλ ούτε net
13/06/2008 έρχεται τεχνικός της Fnet και επιβεβαιώνει ότι δεν φτάνει ΤΙΠΟΤΑ στην γραμμή μου
13/06/2008 Το δίνουν βλάβη στον ΟΤΕ
13/06/2008 Ο τεχνικός της Fnet κάνει έλεγχο στο A/K της Fnet και δεν διαπιστώνει πρόβλημα.
14/06/2008 Δίνεται βλάβη στον ΟΤΕ
18/06/2008 Δίνεται βλάβη στον ΟΤΕ
22/06/2008 Δίνεται βλάβη στον ΟΤΕ
26/06/2008 Δίνεται βλάβη στον ΟΤΕ
30/06/2008 Δίνεται βλάβη στον ΟΤΕ
01/07/2008 ΑΚΟΜΗ δεν υπάρχει ΟΥΤΕ τηλ ΟΥΤΕ net.

Ο ΟΤΕ κλείνει όλες τις βλάβες με αιτιολογία "μεταβήκαμε στον χώρο του πελάτη στο box και υπάρχει σήμα και συγχρονισμός (φτάιει ο πάροχος)"

03/07/2008 09:30 πάει ο τεχνικός της Fnet στον κεντρικό κατανεμητή να παρακαλέσει (με... "καφέ")τους κατανεμητάριους(που σημείωση ο κάθε πάροχος δεν έχει ούτε πρόσβαση ούτε δικαιοδοσία εκεί μέσα) να κάνουν έναν έλεγχο στο mirror τους

***********************ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ????????****************************


" ΑΧ ΣΥΓΝΩΜΗ ΗΤΑΝ ΚΑΡΦΩΜΕΝΟΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΟΡΙΟ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΧΧΧ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΥΥΥ"


και όταν έγινε ερώτηση για το πως το συνεργείο σας έκλεισε τις βλλαβες με την παραπάνω αιτιολογία και τι π@$#%ρίες μας λέτε ότι έχουν τόνο στο box ξέρετε ποιά ήταν η απάντηση ????

"δεν έχουμε εμείς σχέση με τα εξωτερικά συνεργεία δεν ξέρουμε τι κάνουν αυτοί"

Τώρα ποιον να αρπάξεις στις γρήγορες.
Πείτε μου εσείς ?????

Υ.Γ. 09:30 πμ πήγε στον κατανεμητή 09:33 πμ επαιξε το τηλ και το net και έκλεισε η βλάβη.

hel
30-07-08, 00:40
Δυστυχώς έχει ξαναγίνει.

FSHOPAXD
30-07-08, 04:41
Γινεται συνέχεια, αλλα κατα τα άλλα ειναι αξιόπιστος ο ΟΤΕ για τον εαυτό του...
Οταν λεμε ότι πρέπει να δημιουργηθεί ανεξάρτητος φορέας διαχείρισης του χαλκού για να έχουμε επιτέλους τηλεπικοινωνίες!

elkor
30-07-08, 08:39
Γινεται συνέχεια, αλλα κατα τα άλλα ειναι αξιόπιστος ο ΟΤΕ για τον εαυτό του...
Οταν λεμε ότι πρέπει να δημιουργηθεί ανεξάρτητος φορέας διαχείρισης του χαλκού για να έχουμε επιτέλους τηλεπικοινωνίες!


Κοίτα θα σου πω την άποψη μου. Γενικά δεν είμαι και ιδιαίτερα fan του ξεπουλήματος οποιουσήποτε κομματίου του Ελληνικού Δημοσίου στον οποιονδήποτε αλλά στην περίπτωση του ΟΤΕ έλεος. Οι τηλεπικοινωνίες είναι ένας τομέας ο οποίος είναι νευραλγικός στην ανάπτυξη μιας χώρας. Η DT δεν ξέρω τι σκοπό και στόχο έχει να κάνει με τον ΟΤΕ αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν τον πήρε μόνο και μόνο για να πει οτι τον πήρε κάποιου είδους ανάπτυξη θα την κάνει κάποια χρήματα θα τα ρίξει και Γερμανοί δεν είναι Μ@#$#κες αν πάρουν γραμμή την κατάσταση του δικτύου και δουν πόσο ζημιογώνο είναι κάτι θα κάνουν γι αυτό. Συγκεκριμένα όταν έπεσαν οι υπογραφές για το πακέτο των μετοχών η DT είπε στον ΟΤΕ (μιας και ο ΟΤΕ έχει να κάνει με το δίκτυο ακόμη) ότι έχει έρθει η ώρα της αντικατάστασης και οτι σιγά σιγά πρέπει να πάμε στην λογική FTTB και από πλευράς του ΟΤΕ ειπώθηκε ότι το δίκτυο πρέπει να παραμείνει στην κατάσταση που είναι τώρα για τα επόμενα 5 χρόνια.


Και ερωτώ και εγώ σαν χαζός συνδρομητής που τόσα χρόνια πληρώνω το 30αρι ΓΙΑΤΙ;;;;; Ποιός είσαι εσύ που θα φρενάρεις την ανάπτυξη;;;


Ο λειτουργικός διαχωρισμός επίσης ήταν ένα από τα θέματα που είχαν τεθεί τότε και πάλι ο ΟΤΕ απάντησε κατηγορηματικά ΟΧΙ.

Αλλά ξέρετε ποία είναι η ιστορία σε αυτόν τον τόπο δεν υπάρχει κανείς να τον βάλει στην θέση του και να τον ελεγξει και έτσι η ανάπτυξη γίνεται όποτε γουστάρει η εκάστοτε εταιρία να πουλήσει dslam κτλ και όποτε υπάρχει ψωμί για κάποιους.

Αυτοί οι ανθρωποι δεν κοιτάζουν μπροστά κοιτάζουν βαθία στην..... ΤΣΕΠΗ τους.




:respekt:

iKoms
30-07-08, 09:38
.....Η DT δεν ξέρω τι σκοπό και στόχο έχει να κάνει με τον ΟΤΕ αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν τον πήρε μόνο και μόνο για να πει οτι τον πήρε κάποιου είδους ανάπτυξη θα την κάνει κάποια χρήματα θα τα ρίξει.....
.....
Αυτοί οι ανθρωποι δεν κοιτάζουν μπροστά κοιτάζουν βαθία στην..... ΤΣΕΠΗ τους.

:respekt:

H DT κατά τη δική μου γνώμη αγόρασε τον ΟΤΕ πρώτα από όλα για το δορυφόρο (Hellassat) και μετά για όλα τα άλλλα.. και δε νομίζω ότι την ενδιαφέρει και τόσο πολύ να μας βάλει FTTH παρά μόνο στην περίπτωση που λές και εσύ δηλαδή δούν ότι θα γεμίσει η τσέπη τους... από βαθιά!

Producer
30-07-08, 09:54
Η εβδομάδα των παθών τελείωσε... και επιτέλους έχω ξανά τηλέφωνο και internet!

Ευτυχώς ! :oneup:


H DT κατά τη δική μου γνώμη αγόρασε τον ΟΤΕ πρώτα από όλα για το δορυφόρο (Hellassat) και μετά για όλα τα άλλλα.. και δε νομίζω ότι την ενδιαφέρει και τόσο πολύ να μας βάλει FTTH παρά μόνο στην περίπτωση που λές και εσύ δηλαδή δούν ότι θα γεμίσει η τσέπη τους... από βαθιά!

+Ρουμανία που δεν έχουν παρουσία και έχει πολύ ψωμί ακόμη η αγορά (Romtelecom)

manoulamou
30-07-08, 12:23
Η DT αγορασε ενα brandname με προσβασεις στα Βαλκανια περαν του hellasSat!
Εμεις θα μαθουμε τι χασαμε ή κερδισαμε πολλλλυυυυ αργοτερα απ ο,τι ελπιζουν μερικοι.
Γεια σου ρε μπαινοπουλε με τις φοβερες επενδυσεις σου.:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.