PDA

Επιστροφή στο Forum : WU / Watt



waste
07-10-05, 17:46
οκ ξερω πως είμαι νερντ, αλλα κι εσεις ειστε. οποτε ειπα να αρχισω να ψαχνω την αποδοση διαφορων συστηματων σε Working Units per KWatt. Μπορεί ο barton μου στα 2800 να ειναι αρκετα γρήγορος , αλλα πιστευω οτι ενα παλιο pentium3 mobile (coopermine) στα 800 που εχω για σερβερακο τα παει πολυ καλυτερα όταν με κλειστό καπάκι (οθόνη) καίει μολις 30 VA , περίπου 80watt την ώρα

εχει κανεις αλλος τετοιες ανησυχίες?

aeolist
07-10-05, 18:16
ναι έχω, αλλά πώς τα μετράς;

frap
07-10-05, 18:20
εχμ... 30VA είναι ~20W ...

Επίσης το W είναι μονάδα "ρυθμού", δλδ, ενέργεια/δευτερόλεπτο. Έτσι, δεν έχει νόημα το W/ώρα. Μάλλον αναφέρεσαι στη Wh (βαττώρα), δλδ W * ώρα που έχει έννοια ενέργειας, μιας και η ΔΕΗ μας χρεώνει την καταναλισκόμενη ΕΝΕΡΓΕΙΑ, μετρώντας kWh = kW * ώρα (επί όχι ανά...)

Αυτά :)

-Κ.

bomberb17
07-10-05, 18:24
Με κλειστό καπάκι λαπτοπ Ρ3 δύσκολο να καίει 80W εξάλλου. Τόσο ίσως να καίει ένα Ρ4ΗΤ. Το 20 μου φαίνεται πιο λογικό.

WAntilles
07-10-05, 18:30
...80watt την ώρα...

Έχεις βγάλει την υποχρεωτική εκπαίδευση;

frap
07-10-05, 18:39
Με τον καλό λόγο στο στόμα πάντοτε....

Αμαν βρε!

waste
07-10-05, 19:02
οχι πηγαινω ακομα νυκτερινο και μαλιστα αυτη η καθηγητρια στη φυσικη με αφηνει συνεχεια στο μαθημα...πρινσες λια ή καπως ετσι τη λενε τη βλαμμενη και πηγε και γκαστρωθηκε οποτε τωρα δεν κανουμε φυσικη...

λοιπον σορυ ειμαστε στα 35 va που πραγματι είναι κοντα στα 25watt την ωρα απλα χαζευα την ωρα που το εγραφα και πηρα τη μετρηση μαζι με κατι χριστουγεννιατικα κωλολαμπιονια τα οποια πραγματι καινε 80watt .

bomberb νομιζω πως 80 watt καιει μονο ο επεξεργαστης ενος P4HT. μην ξεχνας τη μητρικη (20-30), τις μνημες τον σκληρο κλπ.... στο λαπτοπ εγω μιλουσα για συνολικη καταναλωση μαζι με τις απωλειες του τροφοδοτικου...

bomberb17
07-10-05, 19:31
Η γενικότερη σχεδίαση του λαπτοπ είναι με σκοπό την χαμηλή κατανάλωση ενέργειας ώστε να αυξηθούν οι ώρες αυτονομίας. Ένας επεξεργαστής λαπτοπ καίει σαφώς λιγότερα από τον αντίστοιχο desktop, αντίστοιχα για το σκληρό, κάρτα γραφικών. (οι μνήμες καίνε ελάχιστο).

GP
08-10-05, 11:49
εχει κανεις αλλος τετοιες ανησυχίες?Ησύχασε! (http://www.extreme.outervision.com/index.jsp)

gogos7
08-10-05, 17:53
Χωρίς να έχω προλάβει να μελετήσω ενδελεχώς το site, οι τιμές που δίνει, είναι ενδιαφέρουσες αλλά μην τις παίρνετε και τοις μετρητοίς.

Όπως αναφέρει, δεν είναι επίσημες - του κατασκευαστή, αλλά τις έχει συλλέξει από τα online reviews. Γι' αυτό θα υπάρχουν σίγουρα, αποκλίσεις.

Για παράδειγμα, είναι ανέκδοτο να λέει ότι ο Prescot στα 3.0GHz καίει 84-89W (όλες οι τιμές full load). Από 3.0GHz και άνω, δεν πέφτει κάτω από 100W. Αυτόν http://forums.silentpcreview.com/viewtopic.php?t=13054&highlight=intel+processor+power+consumption τον εμπιστεύομαι καλύτερα.

Οι nVidia 6600 και 6600GT δεν έχουν μόνο 2W διαφορά. Οι 6600GT πλησιάζουν και τις 6800, αλλά και διαφέρουν από κατασκευαστή σε κατασκευαστή (π.χ. μνήμες που χρησιμοποιεί ο καθένας).

Πάντως δίνει μια χρήσιμη, γενική εικόνα για την κατανάλωση των υποσυστημάτων του PC

@ ADSLgr.com All rights reserved.