PDA

Επιστροφή στο Forum : IPAQ super απορίες



aware
20-07-08, 15:54
Χαίρεται σε όλους,
Λοιπόν πήρα από ebay το Ipaq 3715. Του έβαλα dest 7 το οποίο τα καταφέρνει αρκετά καλά. Έχω όμως την εξής ερώτηση:
Τι σημαίνει ότι έχω 128ΜΒ ROM (Flash), 64MB RAM και όταν πάω στα settings/memory μου εμφανίζει 56,66ΜΒ μόνο? Σε τι αναφέονται αυτά τα 56,66ΜΒ και τι σχέση έχουν με τα 128ΜΒ ROM? Εϊναι τα ίδια? Είναι άλλα?

Παρακαλώ διαφωτίστε τον αόματο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλέξης :rofl:

21century
21-07-08, 20:11
Τα 128ΜΒ ROM αφορούν το λειτουργικό της συσκευής το οποιο αποθηκεύεται μόνιμα και δεν μπορεις να παρέμβεις παρά μόνο με φλασάρισμα για αναβάθμισή του εφόσον παρέχεται απο το κατασκευαστη. Τα 56 ΜΒ αφορουν την υπόλοιπη μνήμη ράμ προερχομενη απο τις εφαρμογές που τρέχουν και αυτές που έχει εγκαταστήσει...

aware
22-07-08, 13:15
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.
Διευκρινιστικά, έχω ακόμα τις εξής απορίες:
α) Δηλαδή τα 56 αποτελούν μέρος των 64 της RAM? Αν ναι, τότε τα 64-56=8 ΜΒ που χάνονται?
β) Επίσης, αναρωτιόμουν αν τα 128 ΜΒ της ROM χρησιμοποιούνται εν μέρει από προγράμματα (όπως πχ το dest 7) όταν "μπουκώσει" η RAM?

Χαιρετισμούς,
Αλέξης

:rofl:

aware
24-07-08, 11:52
Δυσκολη ερώτηση έθεσα...

Για να δω ποιος τσάκαλος θα έχει την απάντηση...

:rofl:

stratus
24-07-08, 14:31
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.
Διευκρινιστικά, έχω ακόμα τις εξής απορίες:
α) Δηλαδή τα 56 αποτελούν μέρος των 64 της RAM? Αν ναι, τότε τα 64-56=8 ΜΒ που χάνονται?
β) Επίσης, αναρωτιόμουν αν τα 128 ΜΒ της ROM χρησιμοποιούνται εν μέρει από προγράμματα (όπως πχ το dest 7) όταν "μπουκώσει" η RAM?

Χαιρετισμούς,
Αλέξης

:rofl:
β)Οχι
α)Καποια προγραμματα ειναι φορτωμενα στην μνημη ακομα και αν εσυ δεν τα βλεπεις.

aware
24-07-08, 16:05
Fisrt things first: πολλά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και απάντηση. Τσέκαρα στο ιντερνετ πως μπορώ να ελαφρύνω την RAM και το έκανα. Μόνο σε ένα σημείο κόλλησα. Κάτι προγράμματα σαν PocketTV Painter κλπ τα οποία δεν θέλω, δεν αφαιρούνται με "remove programs" διότι δεν εμαφνίζονται καν στην λίστα αλλά ούτε και με delete (είναι στο windows folder και δεν επιτρέπει να κάνω delete).
Γνωρίζει κανείς μήπως πως μπορώ να τα βγάλω από το σύστημα?

Χαιρετισμούς,
Αλέξης

:rofl:

stratus
24-07-08, 21:07
Fisrt things first: πολλά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και απάντηση. Τσέκαρα στο ιντερνετ πως μπορώ να ελαφρύνω την RAM και το έκανα. Μόνο σε ένα σημείο κόλλησα. Κάτι προγράμματα σαν PocketTV Painter κλπ τα οποία δεν θέλω, δεν αφαιρούνται με "remove programs" διότι δεν εμαφνίζονται καν στην λίστα αλλά ούτε και με delete (είναι στο windows folder και δεν επιτρέπει να κάνω delete).
Γνωρίζει κανείς μήπως πως μπορώ να τα βγάλω από το σύστημα?

Χαιρετισμούς,
Αλέξης

:rofl:
Eαν ειναι "ενσωματωμενα" με την ρομ δεν βγαινουν με παροδοσιακους τροπους.Δες εδω http://www.xda-developers.com/ μηπως βρεις τιποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.