PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο το conn-x στο φοιτητικό ΟΤΕΝΕΤ OnDSL ~ Τι θα αλλάξει;;



georgep800
21-07-08, 01:26
Καλησπέρα,

Εδώ και αρκετό καιρό έχω το conn-x στα 2Mbps και έχω μπει σε αορίστου. Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω το φοιτητικό απο το Δίοδος και συγκεκριμένα το ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Kit Student 2Mb.
Η απορία μου είναι η εξής. Με αυτήν την αλλαγή τι θα αλλάξει στις γραμμές; Ο ΟΤΕ θα συνεχίσει να μου παρέχει internet; Το ρωτάω αυτό γιατί με το conn-x δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Επίσης γενικότερα αξίζει να μπω σε αυτήν την διαδικασία;

Ευχαριστώ έκτων προτέρων!

georgep800
31-07-08, 00:52
Δεν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;:)

Αύριο θα πάω να κάνω την αλλαγή...

hel
31-07-08, 11:42
Διακοπή στο ίντερνετ δεν θα έχεις.
Εγώ θα σου πρότεινα βέβαια και εναλλακτικό γιατί έχουν πιο συμφέρουσες προσφορές.

manoulamou
31-07-08, 12:19
Νομιζω πως το Διοδος συνολικα δεν συμφερει
ασε που εχει και καποιους περιορισμους στις σελιδες που μπαινεις...
Αν αποκτήσω πρόσβαση aDSL μέσω του ΔΙΟΔΟΣ θα υπάρχει κανένας περιορισμός
στο τι θα κατεβάζω ή σε ποιες σελίδες θα μπαίνω;
Η πολιτική πρόσβασης στο διαδίκτυο εξαρτάται από το ίδρυμα στο οποίο
είστε φοιτητές/μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού.
Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν κατά την πρόσβασή σας από υπολογιστές του ιδρύματός σας.
Εξαίρεση αποτελoύν η TELLAS, η FORTHNET και η WIND, οι οποίες έχουν τους περιορισμούς
που ισχύουν για τα δίκτυά τους.
Απο εκει και περα ο παροχος ειναι επιλογη μας, αναλογα το οικονομικο και την περιοχη!

Lagman
31-07-08, 13:45
το Διοδος χρησιμοποιεί το δίκτυο της ΕΔΕΤ ; απο Pings πως να είναι άραγε;

hel
31-07-08, 16:41
Νομιζω πως το Διοδος συνολικα δεν συμφερει
ασε που εχει και καποιους περιορισμους στις σελιδες που μπαινεις...
Αν αποκτήσω πρόσβαση aDSL μέσω του ΔΙΟΔΟΣ θα υπάρχει κανένας περιορισμός
στο τι θα κατεβάζω ή σε ποιες σελίδες θα μπαίνω;
Η πολιτική πρόσβασης στο διαδίκτυο εξαρτάται από το ίδρυμα στο οποίο
είστε φοιτητές/μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού.
Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν κατά την πρόσβασή σας από υπολογιστές του ιδρύματός σας.
Εξαίρεση αποτελoύν η TELLAS, η FORTHNET και η WIND, οι οποίες έχουν τους περιορισμούς
που ισχύουν για τα δίκτυά τους.
Απο εκει και περα ο παροχος ειναι επιλογη μας, αναλογα το οικονομικο και την περιοχη!

Δεν έχει περιορισμούς σε τίποτα απ ότι θυμάμαι.
Απλά μπορείς να μπαίνεις σε Heal Link και τέτοια και να βλέπεις άρθρα από μεγάλους εκδοτικούς οίκους.

georgep800
31-07-08, 19:48
Διακοπή στο ίντερνετ δεν θα έχεις.
Εγώ θα σου πρότεινα βέβαια και εναλλακτικό γιατί έχουν πιο συμφέρουσες προσφορές.

Βασικά σκέφτομαι τον ΟΤΕ μιας και με ενδιαφέρει η αξιοπιστία της γραμμής. Δύο χρόνια τώρα, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Να κοιτούσα άραγε και κάποιο άλλο πάροχο; είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης...


Νομιζω πως το Διοδος συνολικα δεν συμφερει
ασε που εχει και καποιους περιορισμους στις σελιδες που μπαινεις...
Αν αποκτήσω πρόσβαση aDSL μέσω του ΔΙΟΔΟΣ θα υπάρχει κανένας περιορισμός
στο τι θα κατεβάζω ή σε ποιες σελίδες θα μπαίνω;
Η πολιτική πρόσβασης στο διαδίκτυο εξαρτάται από το ίδρυμα στο οποίο
είστε φοιτητές/μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού.
Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν κατά την πρόσβασή σας από υπολογιστές του ιδρύματός σας.
Εξαίρεση αποτελoύν η TELLAS, η FORTHNET και η WIND, οι οποίες έχουν τους περιορισμούς
που ισχύουν για τα δίκτυά τους.
Απο εκει και περα ο παροχος ειναι επιλογη μας, αναλογα το οικονομικο και την περιοχη!

Πολύ βασικό αυτό με τους περιορισμούς! Θα μπορούσα άραγε με κάποιο τρόπο να σιγουρευτώ αν όντως θα έχω περιορισμούς και ποιοι θα είναι αυτοί;;

Αλήθεια για ποιο λόγο πιστεύεις ότι δεν συμφέρει το Δίοδος;

kentavros
31-07-08, 22:49
Παιδιά έχω δουλέψει πολύ με ΔΙΟΔΟΣ (TELLAS-αυτή βέβαια δεν έχει διαφορά- και OTEΝΕΤ μέσω ΕΑΠ) δεν είδα ποτέ να μη με αφήνει να ανοίξω κάποια σελίδα (πχ. πορνό, torrent trackers για παράνομα(;!) κατεβάσματα κλπ).
Τα πανεπιστήμια δε μπορεί να μπλοκάρουν σελίδες... δεν είναι ο ρόλος τους αυτός... δεν είναι ηθικοπλαστικά ιδρύματα ούτε αναμορφωτήρια!

kasadi
31-07-08, 23:02
Πολύ βασικό αυτό με τους περιορισμούς! Θα μπορούσα άραγε με κάποιο τρόπο να σιγουρευτώ αν όντως θα έχω περιορισμούς και ποιοι θα είναι αυτοί;;

Αλήθεια για ποιο λόγο πιστεύεις ότι δεν συμφέρει το Δίοδος;

πας εδώ http://diodos.gsrt.gr/Default.aspx?c=10 και βλέπεις τι περιορισμοί υπάρχουν

georgep800
01-08-08, 00:36
Παιδιά έχω δουλέψει πολύ με ΔΙΟΔΟΣ (TELLAS-αυτή βέβαια δεν έχει διαφορά- και OTEΝΕΤ μέσω ΕΑΠ) δεν είδα ποτέ να μη με αφήνει να ανοίξω κάποια σελίδα (πχ. πορνό, torrent trackers για παράνομα(;!) κατεβάσματα κλπ).
Τα πανεπιστήμια δε μπορεί να μπλοκάρουν σελίδες... δεν είναι ο ρόλος τους αυτός... δεν είναι ηθικοπλαστικά ιδρύματα ούτε αναμορφωτήρια!

Ενδιαφέρον, βέβαια απ' ότι φαίνεται έχει σημασία και η σχολή που είσαι...


πας εδώ http://diodos.gsrt.gr/Default.aspx?c=10 και βλέπεις τι περιορισμοί υπάρχουν

Χμ... απ' ότι βλέπω αναγράφει το εξής:

Απαγορεύεται η χρήση windows network services (netbios, netshare κτλ) και επιτρέπεται η χρήση εξυπηρετητών e-mail μόνο του ιδρύματος (smtp συνδέσεις).

Τι ακριβώς εννοεί με το windows network services; Επίσης όσον αναφορά τους εξυπηρετητές e-mail, θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε υπηρεσίες όπως yahoo, hotmail, κτλ;

hel
01-08-08, 10:35
Δεν ξέρω τι λέει εκεί, αλλά εγώ πριν από 1.5 χρόνο μια χαρά έμπαινα παντού και με όλα τα p2p , με Vivodi ΔΙΟΔΟΣ. Το ίδιο και άλλοι 2 φίλοι.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βασικά σκέφτομαι τον ΟΤΕ μιας και με ενδιαφέρει η αξιοπιστία της γραμμής. Δύο χρόνια τώρα, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Να κοιτούσα άραγε και κάποιο άλλο πάροχο; είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης...



Δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας. Κατά 90% η ποιότητα του ίντερνετ εξαρτάται από τη γραμμή σου και την απόσταση από το κέντρο σου.
Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζει κανείς με 2άρες 4άρες και 8άρες τις περισσότερες φορές γιατί ο θόρυβος είναι χαμηλά και δεν επηρεάζει τη γραμμή.
Στοιχεία γραμμής;

manoulamou
01-08-08, 10:40
Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει ΤΩΡΑ στο Διοδος (εξαρταται κι απ τον isp)
αλλά το κειμενο που ανεβασα για τους περιορισμους στο Spoiler
περιεχεται στις δικες τους Συχνες Ερωτησει (http://diodos.gsrt.gr/FAQ.aspx)ς!;)

georgep800
02-08-08, 02:00
Δεν ξέρω τι λέει εκεί, αλλά εγώ πριν από 1.5 χρόνο μια χαρά έμπαινα παντού και με όλα τα p2p , με Vivodi ΔΙΟΔΟΣ. Το ίδιο και άλλοι 2 φίλοι.


Απ' ότι φαινεται στο site κάποιες σχολές δεν επιβάλουν κανένα περιορισμό. Μήπως και η δικιά σου είναι μια απο αυτές;


Δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας. Κατά 90% η ποιότητα του ίντερνετ εξαρτάται από τη γραμμή σου και την απόσταση από το κέντρο σου.
Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζει κανείς με 2άρες 4άρες και 8άρες τις περισσότερες φορές γιατί ο θόρυβος είναι χαμηλά και δεν επηρεάζει τη γραμμή.
Στοιχεία γραμμής;

Βασικά αυτό το ανέφερα έχοντας στο μυαλό μου τα προβλήματα που αντιμετώπιζα πριν βάλω το Conn-x(όταν είχα Vivodi). Διακοπές, μικροπροβλήματα, κτλ... Ενώ τώρα και δύο χρόνια με το Conn-x, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα!
Η γραμμή που έχω είναι στα 2Mbps.


Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει ΤΩΡΑ στο Διοδος (εξαρταται κι απ τον isp)
αλλά το κειμενο που ανεβασα για τους περιορισμους στο Spoiler
περιεχεται στις δικες τους Συχνες Ερωτησει (http://diodos.gsrt.gr/FAQ.aspx)ς!;)

Μάλλον καλύτερα να στείλω στο αρμόδιο τμήμα του παν/μιου να ρωτήσω, ώστε να είμαι σίγουρος...

honda22
03-08-08, 11:11
Έχω περίπου 2 χρόνια Διοδος από την Οτενετ (οτε έγινε τώρα) και δεν έχω δει κανένα περιορισμό. Τορρεντς στο φουλ και 11,90 το μήνα. :oneup:

gkimonas
03-08-08, 21:23
Θα βγαίνεις μέσω του δικτύου του ιδρύματος που είσαι.

Θετικό ότι έχεις πρόσβαση σε βιβλιοθήκες και άλλες χρήσιμες πηγές που με απλή Ip δεν θα είχες.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί, και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός σε αυτά που κατεβάζεις γιατί όπως είπα παραπάνω βγαίνεις με ip του ιδρύματος.

Για παράδειγμα εγώ έχω μια dial-up και μπορώ να συνδέομαι σε κάποιον server του ΤΕΙ που είμαι για κάποιες δουλειές.

Συνοψίζοντας όμως να πω πως δεν συμφέρει και πολύ το δίοδος λόγο περιορισμών, μεγάλος μπελάς η συγκέντρωση των δικαιολογητικών που χρειάζονται και χαμηλές ταχύτητες.

Η γνώμη μου είναι να μην βάλεις.

Φίλος με φοιτητικό hol αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και δεν γίνεται η μεταφορά από την σύνδεση που είσαι τώρα σε φοιτητικό, θα πρέπει να κάνεις διακοπή και νέα σύνδεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.