PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγιστη ταχυτητα



rubber7
21-07-08, 14:27
καλησπερα παιδια.

θα ηθελα να μοθ πει καποιος ποια εινια η μεγιστη ταχυτητα που μπορω να εχω με connx . τα στοιχεια της γραμμης μου ειναι τα παρακατω

Downstream Upstream
SNR Margin : 32.5 29.0 db
Line Attenuation : 28.5 7.5 db
Data Rate : 1024 256 kbps

ειναι καλα?με τα 8 μβ θα εχω προβλημα?

ευχαριστω οποιον απαντησει

limassol
21-07-08, 14:31
hi mate, μέχρι 16mbit πας...οποτε 8 is fine

rubber7
21-07-08, 14:36
CHEERS

ΑΨΟΓΑ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ 1 ΣΕ 8ΜΒ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΤΟ BAUNTEC WIFI?

να μην σταθεροποιείται το λαμπακι LINK δηλαδη?

υπαρχει περιπτωση ενω ημουν οκ με το 1 μβ οπως ειδες και απο τα στοιχεια τησ γραμμης τωρα που ζητησα 8 να μην συγχρονιζει???

ευχαριστω και παλι για την γρηγορη απαντηση και σορρυ για τα κεφαλαια λιγο πιο πανω.

Trouble18
21-07-08, 22:48
CHEERS

ΑΨΟΓΑ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ 1 ΣΕ 8ΜΒ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΤΟ BAUNTEC WIFI?

να μην σταθεροποιείται το λαμπακι LINK δηλαδη?

υπαρχει περιπτωση ενω ημουν οκ με το 1 μβ οπως ειδες και απο τα στοιχεια τησ γραμμης τωρα που ζητησα 8 να μην συγχρονιζει???

ευχαριστω και παλι για την γρηγορη απαντηση και σορρυ για τα κεφαλαια λιγο πιο πανω.

Όχι! Απλώς όταν ολοκληρωθεί η αναβάθμιση θα αποσυγχρονίσει και θα συγχρονίσει ξανά στην νέα ταχύτητα! :)

rubber7
22-07-08, 11:50
οπως και εγινε.....τελικα...!!!!

απλα ενω μου ειπαν την κυριακη οτι η διαδικασια απο το 1 στα 8 γινεται αμεσα εντοσ μιας ημερας
μου εδωσαν την απαντηση οι ιδιοι.....ΑΚΟΥΣΤΕ....

το αιτημα σας ξεκινησε την παρασκευη....αλλα επειδη λογικα ο υπαλληλος δεν προλαβε να το τελειωσει ....δευτερα πρωι θα ειναι ετοιμο.....δηλαδη (γελωντας....ειναι σαβατοκυριακο ακομα για εμας...)
και οπως μου ειπε ειναι πρακτικη συνηθης...

αυτα....τεσπα....ευχαριστω για τις απαντησεις

tsaltinho
22-07-08, 11:57
Στα 8 δεν θα εχεις καποιο προβλημα!
Αν ομως αρχιζει τις αποσυνδεσεις τοτε δινεις
βλαβη και αφου ενημερωνεται ο τεχνικος ζητας υποβαθμιση στα 4!
Σε προλαβαινω για να μην ρωτας!!!!

panosXRV
22-07-08, 13:04
το αιτημα σας ξεκινησε την παρασκευη....αλλα επειδη λογικα ο υπαλληλος δεν προλαβε να το τελειωσει ....δευτερα πρωι θα ειναι ετοιμο.....δηλαδη (γελωντας....ειναι σαβατοκυριακο ακομα για εμας...)
και οπως μου ειπε ειναι πρακτικη συνηθης...απο το 1mb να παει στα 8 mb οι περιπτωσεις ειναι δυο. ή δουλευεις σε ΑΤΜ οποτε πρεπει να γινει δουλεια απο τους τεχνικους, να περασουν καλωδια, να σε αλλαξουν σε ethernet, κτλ, ή εισαι ηδη σε ethernet και απλα αλλαζουν το σεταρισμα.
στην πρωτη περιπτωση πρεπει να γινει εργασια απο τεχνικους και φυσικα παιρνει καποια ωρα, ενω η δευτερη εχει να κανει μονο με τα συστηματα και κανει δεκα λεπτα απο την στιγμη που το ζητησεις.
στην δικια σου περιπτωση σιγουρα ησουνα σε ΑΤΜ. οι τεχνικοι εχουν μια λιστα με 200 νουμερα που πρεπει να φτιαξουν και οταν τα τελειωσουν ολα, δινουν την λιστα σε καποιον να κλεισει τα αιτηματα.
τα αιτηματα αυτα λοιπον κλεινουν στο τελος της καθε βαρδιας, και οσα φτιαχτουν τα σαββατοκυριακα, την δευτερα το πρωι.
η γραμμη σου ασχετα εαν φτιαχτηκε απο την παρασκευη το βραδυ, ή το σαββατο, ή την κυριακη,κτλ, την δευτερα το πρωι θα περαστει η απαντηση στα συστηματα. αυτο ομως δεν σημαινει οτι η αλλαγη εγινε εκεινην την στιγμη.

rubber7
22-07-08, 13:07
καταλαβα

τελος καλο ολα καλα (

εχω 8 απο εχτες και ειμαι μια χαρα...μην το ματιασω....

thanks

Andrikos
25-07-08, 12:37
καταλαβα

τελος καλο ολα καλα (

εχω 8 απο εχτες και ειμαι μια χαρα...μην το ματιασω....

thanks

Απο περιεργεια επειδη εχεις πολυ καλο αττ ποσταρεις λιγο τα στατιστικα σου τωρα με την 8αρα?

rubber7
25-07-08, 19:44
Downstream Upstream

SNR Margin 18.9 26.0 db

Line Attenuation 12.8 9.9 db

Data Rate

:
8192 381 kbps


kalo einai????mexri poia taxutita mporw na ftasw????

euxaristw

Andrikos
25-07-08, 20:25
Στη θεση σου θα βαζα τωρα την 24αρα!
Με τετοιο attenuation kai με αλλο ρουτερ θα μαμεις και θα δερνεις!

Αν και παρατηρω λιγο θορυβο στη γραμμη σου.
Τουλαχιστον δοκιμασε το.

mata
26-07-08, 13:15
Παιδιά μπορείτε να με κατατοπίσετε κι εμένα αν είναι καλή η ταχύτητα μου;
Στο speedtest μου βγάζει 1175 kbps download και 215 kbps upload. Εγκατέστησα προχθές το νέο πακέτο conn -x (2 mbps)και βλέπω μεγάλη διαφορά με την ταχύτητα, σε σχέση με πριν με forthnet. Αλλά θα ήθελα να ξέρω και συγκριτικά!:hmm:

Andrikos
26-07-08, 14:51
ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu...sktop-i386.iso
Κατεβασε απο εδω με καποιον μανατζερ και δες την πραγματικη ταχυτητα σου.
Τα τεστ δεν ειναι αξιοπιστος τροπος μετρησησς ταχυτητας,εχει ειπωθει ουκ ολιγες φορες εδω..;)

mata
27-07-08, 00:29
Ευχαριστώ!!!!Η ταχύτητητα μου είναι η μισή σχεδόν από ότι θα έπρεπε να είναι όπως με πληροφόρησαν τηλεφωνώντας στο 1242 του ΟΤΕ. Βέβαια, εγώ σε σύγκριση με την forthnet πριν τη βλέπω να τρέχει 100αρι, αλλά δεν είναι σίγουρα η αναμενόμενη συγκριτικά. Μου είπαν να το δηλώσω στο 121, αλλά είχε κλείσει λόγω Σαββάτου. Θα τηλεφωνήσω από Δευτέρα.
Σας ευχαριστώ πάντως!!Θα σας ενημερώσω για νεότερα!!!;)

mata
04-08-08, 11:15
Ξανακάναμε το τεστ με υπάλληλο του Οτε τηλεφωνικώς και τελικά η ταχύτητα είναι εντάξει. Είπα τα αποτελέσματα και σε έναν φίλο μου που ξέρει από αυτά και μου είπε ότι είναι μια χαρά. Κατέβαζα με 230KB/sec περίπου. Έχω το conn-x με 2αρα ταχύτητα
Πάντως δεν έχω παράπονο. Με πήραν από μόνοι τους 2-3 φορές τηλέφωνο μετά τη δήλωση του προβλήματος και με ρώτησαν μάλιστα τί ώρες θα βρίσκομαι σπίτι, γιατί με πετύχαιναν στο γραφείο. Από τη fortnet βλέπω μια διαφορά ώς προς την εξυπηρέτηση!!!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.