PDA

Επιστροφή στο Forum : Baudtec baudtec γίνεται Access point;



radiodj105
21-07-08, 19:38
Γειά χαρά.
'Ενας φίλος μου, άλλαξε το baudtec με κάποιο άλλο καλύτερο και αναρωτιέται αν μπορεί να χρησιμοποιήσει το baudtec σαν access Point για να δώσει ίντερνετ στην αδερφή του.
Επαναλαμβάνω πως σαν ρούτερ/μόντεμ, έχει πλέον ένα LevelOne και του έχει μείνει πια το baudtec σε αχρηστία. Αναφέρομαι στο baudtec που δίνει το connx με 4 LAN και βεβαίως Wi-Fi.
'Εχετε κάτι να προτείνετε;

teorid
31-07-08, 18:30
Μπορει να τα συνδεσει μεταξυ τους και να απενεργοποιησει το dhcp απο το baudtec

radiodj105
01-08-08, 04:22
Μπορει να τα συνδεσει μεταξυ τους και να απενεργοποιησει το dhcp απο το baudtec

Εννοείται πως το DHCP θα είναι απενεργοποιημένο.
Ομολογώ πάντως, ότι μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο απλό.

Το έχεις δοκιμάσει και σου λειτουργεί ή θεωρητικά το αναφέρεις ότι γίνεται;

teorid
01-08-08, 15:49
Εχω το baudtec το ασυρματο σαν κυριο ρουτερ(συνδεεται στην γραμμη τηλεφωνου) και ενα netgear ρουτερακι. Συνδεσα μια απο τις ethernet του baudtec με μια απο τις ethernet του netgear(εχει ενσωματωμενο switch) με crossover καλωδιο και απενεργοποιησα το dhcp στο netgear. Τωρα το netgear λειτουργει στην ουσια σαν switch και access point

radiodj105
01-08-08, 16:44
Εχω το baudtec το ασυρματο σαν κυριο ρουτερ(συνδεεται στην γραμμη τηλεφωνου) και ενα netgear ρουτερακι. Συνδεσα μια απο τις ethernet του baudtec με μια απο τις ethernet του netgear(εχει ενσωματωμενο switch) με crossover καλωδιο και απενεργοποιησα το dhcp στο netgear. Τωρα το netgear λειτουργει στην ουσια σαν switch και access point

Φίλε μου, είναι άλλο πράγμα το access point.
Αν διαβάσεις τι ακριβώς θέλω να συνδέσω (το πρώτο μήνυμα) θα καταλάβεις τι εννοώ.

Θέλω το baudtec να συνδέεται ΜΟΝΟ με 1 lan με έναν υπολογιστή και να "παίρνει" ίντερνετ από το κυρίως ρούτερ.

teorid
02-08-08, 16:53
Δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις. Θελεις να συνδεσεις εναν υπολογιστη(με ethernet) πανω στο baudtec, σωστα; Μετα θελεις να συνδεσεις το baudtec με το levelone, για να 'βλεπει' internet, σωστα; Πως θελεις να συνδεσεις ομως το baudtec με το levelone; με καλωδιο υποθετω, εφοσον δεν εχει wifi το levelone. Αν θελεις αυτο, στο παραπανω ποστ σου εξηγω πως να κανεις αυτο ακριβως

radiodj105
03-08-08, 02:48
, εφοσον δεν εχει wifi το levelone. Αν θελεις αυτο, στο παραπανω ποστ σου εξηγω πως να κανεις αυτο ακριβως

Μα... έχει το Level one WIFI και αυτό χρησιμοποιεί σαν κύριο ρούτερ. Επίσης, εκμεταλλευόμενος το wifi του level one μπορώ και έχω ίντερνετ σε ένα λάπτοπ, καθώς και σε ένα κομπιούτερ (που δεν έχει wifi αλλά LAN και έτσι έχω βάλει ένα access point).

teorid
03-08-08, 13:00
Θελεις να συνδεσεις τo levelone με το baudtec ασυρματα;

radiodj105
04-08-08, 04:27
Θελεις να συνδεσεις τo levelone με το baudtec ασυρματα;
Εμ... αυτό λέω απ'την αρχή!

teorid
04-08-08, 15:09
Σορρυ, δεν το καταλαβα, δεν το διευκρινισες. Μπορει να ειχες καλωδιωση στο σπιτι σου και να ηθελες να τα συνδεσεις με καλωδιο.
Τεσπα, εχεις δυο επιλογες αναλογα πως θελεις να συνδεονται οι υπολογιστες πανω στο baudtec

Μια επιλογη ειναι να λειτουργει το baudtec σαν bridge/repeater.Ψαξε για wireless bridiging στο google. Δεν μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες για το baudtec γιατι στο δικο μου, το ασυρματο δεν λειτουργουσε ποτε απο τοτε που το πηρα. Υπαρχει ομως μια λεπτομερεια, πολλα ρουτερακια αν λειτουργησουν σαν bridge τοτε δεν μπορουν να λειτουργησουν σαν access point(δηλαδη θα πρεπει να συνδες τους υπολογιστες πανω του με καλωδιο). Αλλα ομως υποστηριζουν ταυτοχρονη χρηση και ως bridge και ως access point. Δεν ξερω τι ισχυει για το baudtec

Δευτερη επιλογη ειναι το wds(Wireless Distribution System), αλλα δεν πιστευω οτι το υποστηριζει αυτο το baudtec.

Ελπιζω να βοηθησα;)

radiodj105
04-08-08, 15:48
Πάρα πολύ φίλε, βοήθησες.
Σε λίγες μέρες που θα γυρίσω Ελλάδα (από το Τορόντο που είμαι τώρα) θα το δοκιμάσω και ΒΕΒΑΙΩΣ θα ενημερώσω το φόρουμ για τη δυνατότητα αυτή του baudtec!
Να είσαι καλά!

radiodj105
23-08-08, 03:59
Σχεδόν 20 μέρες μετά το τελευταίο μήνυμα.
Τελικά, παρά τα όσα έκανα... δεν κατάφερα να κάνω το Bautec να λειτουργήσει σαν access point.
Πολύ απλά... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Ευχαριστώ όσους διαβάσατε αυτό το ΠΟΣΤ και τον φίλο teorid που απάντησε.

omnio
04-01-11, 13:36
Ξεθαβω αυτο το αρχαιο ποστ γιατι χρειαστηκα αυτο που αναφερει ο φιλος παραπανω. Μετα απο πολλες προσπαθειες τελικα ηταν παρα πολυ απλο να γυρισεις το router σε access point. Απλα το κανεις bridged mode και τελος!! Ο πιο ευκολος τροπος ειναι απο το wizard που τρεχεις για να το στησεις απλα επιλεγεις να δουλευει σαν bridge. Δεν χρειαζεται ουτε την mac του dns/dhcp server ουτε την mac της gateway. Απλα μια καρφωτη ip και παιζει χωρις κανενα προβλημμα. Αυτην την στιγμη εχω 12 laptop πανω στο access point και εχουν παρει ip/dns/gateway απο τον dhcp μου.

friend
16-02-11, 21:22
To DHCP απενεργοποιημένο ;

omnio
17-02-11, 11:56
Εγω το εχω κλειστο γιατι dhcp παιρνει απο τον server μου. Ουσιαστικα προωθει ολα τα dhcp request προς τον server. Αυτο που δεν ξερω-δεν εχω καταλαβει ειναι αν αυτα τα requests γινονται flood στο δικτυο μου και ψαχνουν να δουν ποιος θα απαντησει. Αν ειναι ετσι τοτε ειναι λιγο ασχημο.... Και γιατι γεμιζεις το δικτυο με αχρηστο traffic αλλα και γιατι αν σε χακαρει καποιος με fake dhcp τοτε θα εχεις μεγαλο προβλημμα.

Ισως καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια να μας φωτισει για αυτο......

υγ: τα αναφερω αυτα γιατι πουθενα δεν μπορεις να δηλωσεις την mac του dhcp σου η εστω την ip του.

kisto
07-11-11, 21:19
Γεια σου φιλε μου! εχω κ εγω το μοντεμ αυτο της κονεξ κ θελω να το κανω αccess point καταφερα να το βαλω bridged και να απενεργοποιησω το Dhcp αλλα θελω να μου πεις τι εννοεις καρφωτη Ιp και πως γινεται αυτο?? το κυριο ρουτερ ειναι της Intrakom netfaster και θελω ασυρματα να περνει (αccess point) το connex για να συνδεω μεσω της ethernet του connx την τηλεοραση, playstation, mediaplayer..
τι ρυθμισεις πρεπει να κανω σε παρακαλω αν γνωριζεις βοηθησε με!! :):) ευχαριστω για τον χρονο σου!

omnio
08-11-11, 11:49
Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι σε πιο σημειο του web interface ειναι αλλα νομιζω εκει που εβγαλες τον dhcp πρεπει να εχει την επιλογη να βαλεις ip. Δεν το εχω πλεον οποτε δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω εκτος και αν βγαλεις μερικα print sceens και μου τα στειλεις.

Οταν λες οτι θελεις να συνδεεις μεσω της ethernet τις παραπανω συσκευες τι εννοεις? Η λογικη του συγκεκριμενου router ως access point ειναι να παιρνει δικτυο απο μια ethernet (οχι την 4η γιατι αυτη ειναι σετερισμενη συνηθως για την iptv) και να το δινει ασυρματα. Δεν νομιζω να μπορει να υποστηριξει WDS ωστε να τα "δεσεις" ασυρματα. Επισης ακομα και αυτο να γινεται, τι εννοεις να κουμπωσεις την τηλεοραση? Εχεις tv με ethernet η εχεις το iptv του connx? Στην δευτερη περιπτωση νομιζω οτι δεν θα πετυχει γιατι τα routing, vlan κτλ δεν το κανει το baudtec αλλα το netfaster. Γι αυτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα μονο με δοκιμη θα το δεις. Αν σε μπερδεψα στειλε μου για να τα πουμε πιο αναλυτικα.

fonzi
22-12-11, 17:41
Παρόμοιο θέμα:
Εχω ενα linksys wag354g που συνδέεται στο ιντερνετ και πάνω σε αυτό έχω με utp καλώδιο τον υπολογιστή μου.
Σε δωμάτιο που βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον τοίχο που είναι το linksys, εχω δεύτερο pc που θέλω να αποκτήσει πρόσβαση. Δυστυχώς να τρυπήσω τον τοίχο δεν γίνεται (υπάρχει βιβλιοθήκη μπροστά) αλλά ούτε να περάσω καλώδιο από το διάδρομο του σπιτιού διότι θέλω γύρω στα 30+ μέτρα και πολλή βαβούρα.

Μπορώ το δεύτερο υπολογιστή να τον συνδέσω με καλώδιο με ένα baudtec του οτε που μου περισεύει, και τα 2 ρουτερ να επικοινωνούν ασύρματα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.