PDA

Επιστροφή στο Forum : Περισσότερη μνήμη?η καλυτερο επεξεργαστή?



echobox
21-07-08, 20:01
Καλσπέρα...Σημερα το πρωί πήγα στα Mulirama για να δω για labtop...ήμουν μεταξύ αυτών των δυο:

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=OnSaleInStores&cp_id=136942

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=140603



NB HP PAVILION DV6690EV και NB HP PAVILION DV6750EV :hmm: Διαφορετικά χαρακτηριστικά ίδια τιμή!699 ευρώ!Κατέληξα στο 6690 λόγο οτι έιχε λίγο καλυτερη κάρτα γραφικών, αυτόνομη geforce 8400 128 se sxesh me thn X3100 TOU 6750. Καλύτερο επεξεργαστή με 4 mb l2 cache και μεγαλύτερο δισκο. Ελα ντέ όμως που η μνήμη του δεν ειναι επεκτάσιμη μέχρι 4 αλλα 2!:down:
Και ρώτησα ξανά και ξανά αν επεκτείνεται μέχρι 4 γιατι χρησιμοποιώ γραφιστηκές εφαρμογες και θα ήθελα να βάλω και αλλο 1 giga. O πωλητης μου επιβεβαίωσε πως ναι υποστηρίζει!

Ολα ωραία και καλά , αφήνω μια προκαταβολή και μεθάυριο θα πάω το να πάρω...Το θέμα ειναι οτι δε ξέρω τι να κάνω? Να πάρω το NB HP PAVILION DV6750EV με λίγο "χειρότερα χαρακτηριστικά" αλλα που όμως έχει επεκτάσιμη μνήμη μεχρι 4 και προσφέρει και 2 χρονια εγγύηση? Η να μείνω στο NB HP PAVILION DV6690EV που το "εκλεισα" χωρίς να με πληροφορήσουν για τα σωστά χαρακτηριστικά του?

Βοήθεια δε ξέρω τι να κάνω:hmm:

Ευχαριστώ!

Droidlock
21-07-08, 23:11
Θα σου προτεινα το Dell Xps m1530 και ας εχει 200 ευρω παραπανω απο την τιμη που αναφερεις. Αφου ασχολησε με επαγγελματικες εφαρμογες λογικα και καινουργιο επεξεργαστη πρεπει να εχεις αλλα και αρκετη μνημη. Ας απαντησει ομως καποιος ποιο σχετικος με το θεμα που σιγουρα θα ξερει απο επαγγελματικες εφαρμογες και hardware. Αν επρεπε να επιλεξω ομως απο τους συγκεκριμενους φορητους υπολογιστες που αναφερεις σιγουρα θ' αγοραζα αυτον με τα καλυτερα specs και ας επερνε μεχρι 2gb μνημης.

nikgr
22-07-08, 00:33
Aφού το θες για γραφιστικές δουλειές ίσως ήταν καλύτερα να έπαιρνες ένα compaq που έχει quadro κάρτα γραφικών.

Το σίγουρο είναι ότι δε θα πάρεις laptop με την προβληματική GF8400 ακόμα κι αν σου το χαρίσουν.

Ελπίζω να μην το παρέλαβες ήδη. Ζήτα αλλαγή επειγόντως με οτιδήποτε πέρα απο laptop με GF8400/8600 και κάνε και επέκταση στα 3χρόνια γιατί τα pavilion είναι μηχανήματα όλο φρου-φρου και αρώματα για γυναίκες, αλλα απο αξιοπιστία...

echobox
22-07-08, 00:46
Όχι ευτυχώς δε το παρέλαβα ακόμη...και ουτε πρόκειται αν και έχω δώσει 50 ευρώ προκαταβολη, θα καταλήξω στο 6750ev που εχει την X3100 ...αλλα και 4 giga προεκταση μνήμης....και 2 χρόνια εγγύησης...στα 699 ευρώ...το ποσό που διαθέτω δυστηχώς ειναι στα 700 ευρώ...ξεκίνησα για τον g7060 και μετά μπήκαν οι εκπτώσεις και άλλαξα ίσα με 5 laptops για να αποφασίσω....

ελπίζω να ειναι καλή επιλογη...:hmm:

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1110&v_Item=7226


θα το πάρω απο τα multirama γιατι εκει έχω δώσει προκαταβολή...

τι λέτε?δε το θέλω για desktop replacement αλλα να σηκώνει και κανενα photoshop, Corel draw που και που...:p

apollokk
22-07-08, 00:50
Όχι ευτυχώς δε το παρέλαβα ακόμη...και ουτε πρόκειται αν και έχω δώσει 50 ευρώ προκαταβολη, θα καταλήξω στο 6750ev που εχει την X3100 ...αλλα και 4 giga προεκταση μνήμης....και 2 χρόνια εγγύησης...στα 699 ευρώ...το ποσό που διαθέτω δυστηχώς ειναι στα 700 ευρώ...ξεκίνησα για τον g7060 και μετά μπήκαν οι εκπτώσεις και άλλαξα ίσα με 5 laptops για να αποφασίσω....

ελπίζω να ειναι καλή επιλογη...:hmm:

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1110&v_Item=7226


θα το πάρω απο τα multirama γιατι εκει έχω δώσει προκαταβολή...

τι λέτε?δε το θέλω για desktop replacement αλλα να σηκώνει και κανενα photoshop, Corel draw που και που...:p

μια χαρα...

nikgr
22-07-08, 01:16
δεν ξέρω τί ποσό διαθέτεις, αλλα επέκταση εγγύησης θα αγοράσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !

Όταν θα σου καεί η mboard και θα σου ζητήσουν 350euro για τη νέα και κανα 50αρι για την εργασία θα τραβας τα μαλλιά σου που δεν το έκανες και θα ψάχνεις για καινούριο.

Εμένα μου κάηκε στο 6μηνο η μητρική στο pavilion. Εσένα εύχομαι να μη σου καει μεταξύ 2ου και 3ου χρόνου.

Eπίσης ο δίσκος είναι τραγικά αργός και η αποκρισιμότητα σε vista άθλια.
Θα έχεις την εντύπωση ότι όλα lagαρουν και γίνονται αργά.
Προτείνω αλλαγή κατευθειαν του δίσκου με άλλον στις 7200στροφές, τα vista στον κάλαθο και καθαρή επανεγκατάσταση των winXP απ' την αρχή, χωρίς το crapware της HP.

Όταν θα το πάρεις θα με θυμηθείς.
Καλορίζικο.

(*) και μην ξεχάσεις το undervolting αν δε θες να σου ζαλίζει τ' αυτιά ο ανεμιστήρας του. Δες την υπογραφή μου.

echobox
22-07-08, 01:28
Αλήθεια στα pavilion καιγονται τόσο ευκολα?Ταράζομαι, δε ξέρω τι να πάρω....:sorry:
Ο πατέρας μου έχει ενα hp απο το 1998 και δε του εχει πάθει τίποτα!:oops:

Να αποφύγω pavillion? μετα πάω για τον g7060 οπου ήταν και η αρχική μου επιλογή...

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=142491

Πάντως ο 6750ev έχει δυο χρόνια εγγυηση!να πάρω και άλλο???

nikgr
22-07-08, 01:37
Oποιοδήποτε laptop μπορεί να χαλάσει.
Θες να το ριψοκινδυνεύσεις? Καντο. Εγώ δε θα το ήθελα πάντως.

Το ότι δεν έπαθε κάτι το laptop του πατέρα σου σημαίνει ότι η εταιρεία βγάζει αθάνατα laptops?

Πήγαινε μια μερα απ' το service της HP να δεις πόσοι πηγαίνουν τα αθάνατα laptop τους.


Εγώ πλήρωσα 115euro για επέκταση απ' το 1 στα 3χρόνια. Εσένα αν έχει ήδη 2χρόνια, φαντάζομαι η επέκταση θα είναι ακόμα φθηνότερη.

Ακόμα και για να του ρίξουν μια ματιά μετά τον 2ο χρόνο, τα λεφτά της θα τα βγάλει η εγγύηση, αφου δε θα πληρώσεις τίποτα.
Δε μιλάμε να σου καεί mboard ή dvdr που χαλάνε εύκολα.

Το παν στα laptops είναι η εγγύηση. Εκτός αν αγοράζεις με το σκεπτικό ότι σε 2χρόνια θα το αλλάξεις έτσι κι αλλιώς.




Να αποφύγω pavillion? μετα πάω για τον g7060 οπου ήταν και η αρχική μου επιλογή...


Tο G7060 δεν είναι δηλαδή pavilion?

pppetros
22-07-08, 07:50
Aφού το θες για γραφιστικές δουλειές ίσως ήταν καλύτερα να έπαιρνες ένα HP compaq :oneup:που έχει quadro κάρτα γραφικών.

Το σίγουρο είναι ότι δε θα πάρεις laptop με την προβληματική GF8400 ακόμα κι αν σου το χαρίσουν.

Ελπίζω να μην το παρέλαβες ήδη. Ζήτα αλλαγή επειγόντως με οτιδήποτε πέρα απο laptop με GF8400/8600 και κάνε και επέκταση στα 3χρόνια γιατί τα pavilion είναι μηχανήματα όλο φρου-φρου και αρώματα για γυναίκες, αλλα απο αξιοπιστία...

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!:oneup::oneup::oneup::oneup:

echobox
22-07-08, 08:44
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!Αρα για αυτό πασάρουν απο 899 σε 699 αυτο με τη gf8400...???γιατι εχει την gf8400.... Mου εκανε εντύπωση η μεγάλη προσφορα!200 ευρώ κάτω!:hmm:
Πάω λοιπόν για τον HP PAVILION DV6750EV εχει 2 χρόνια εγγύηση και θα πάρω συν 1:oneup:
+ οτι παίρνει επεκταση μνήμης 4giga και θα του βάλω και ενα ακόμα giga με 20 ευρώ...για να έχω 3 giga και θα φυσάει:p

Droidlock
22-07-08, 14:30
Δηλαδη εμεις που εχουμε αγορασει υπολογιστες με τα εν λογω chip να τα επιστρεψουμε επειγοντως ας πουμε; Εχω διαβασει το σχετικο αρθρο αλλα εγω εχω δυο καρτες γραφικων της nvidia ( geforce 8400gs και geforce 8200 ) και μεχρι στιγμης δεν βλεπω να εχουν καποιο προβλημα. Θα σου ελεγα και παλι να κοιταξεις γι' αυτο που εχει καλυτερα specs γιατι με το οικονομικο οριο που θετεις δυσκολα θα παρεις φορητο υπολογιστη με καρτα γραφικων για επαγγελματικους σκοπους ( εκτος αν μου διαφευγει καποια προσφορα ).

nikgr
22-07-08, 15:16
Droidlock μου δίνεις την εντύπωση φίλε ανθρώπου που αρνείται να αποδεχθεί την αλήθεια.

Πήρες ένα laptop με υποσύστημα γραφικών που αποδεδειγμένα η ίδια η nvidia (μετά απο πιέσεις) παραδέχθηκε ότι είναι προβληματικό και αντί να κάνεις ο ίδιος σαματα και να το κάνεις θέμα, αντιδράς σα να μη συμβαίνει τίποτα επειδή δε σου κάηκε (ακόμα).

Ελπίζω μόνο να μη σου καεί όταν θα είσαι εκτός εγγύησης, γιατί τοτε θα είναι πολύ αργά.

Δε μιλάμε για μια παρτίδα εδώ πέρα. ΟΛΕΣ οι 8400/8600 είναι προβληματικές.

Δικαιωμά σου είναι βέβαια να μην κάνεις απολύτως τίποτα και να κρατήσεις το laptop μέχρι να σου βγάλει το πρόβλημα.
Εγώ προσωπικά θα απαιτούσα την αντικατάσταση της μητρικής με άλλη που δεν έχει τις συγκεκριμένες προβληματικές nvidia. (κάτι το οποίο ήδη κάνει η Dell, σε αντίθεση με την HP που βρήκε τη φθηνή λύση με ένα BIOS update να δουλεύει το ανεμιστηράκι όλη την ώρα στο full για να εμφανίσει το πρόβλημα όταν θα είσαι εκτός εγγύησης)

echobox
22-07-08, 15:53
(κάτι το οποίο ήδη κάνει η Dell, σε αντίθεση με την HP που βρήκε τη φθηνή λύση με ένα BIOS update να δουλεύει το ανεμιστηράκι όλη την ώρα στο full για να εμφανίσει το πρόβλημα όταν θα είσαι εκτός εγγύησης)


Ευτυχώς εγω γλίτωσα στο παρατρίχα!αλλαξα δρόμο και πήγα για NB FUJITSU AMILO PI2550-201 με την ATI HD 2400 256MB η οποια δε υπερθερμένεται κιολας όπως οι άλλες τις nvidia που ψήνονται...ΤHANKS nikgr!!!!!

Droidlock
22-07-08, 17:11
Nikgr, την αληθεια αναφερω και δεν εχω κανενα προβλημα να πω αν κατι παει στραβα με το συγκεκριμενο φορητο ( οπως εχω κανει σ' ενα αλλο topic που ειναι για το dell xps m1530 ) να το πω. Οντως σχεδον ολα τα ελληνικα και μη forum εχουν αναφερει την ειδηση για τα προβληματικα gpu g86 και g84 αλλα οντως και εγω στις λιγες μερες που εχω τον φορητο υπολογιστη αλλα και στους μηνες που εχω τον σταθερο υπολογιστη δεν εχω δει καποιο προβλημα. Καλοριζικο echobox

dvm
22-07-08, 17:22
Επίσης να προσθέσω ότι αν θα δουλεύεις μόνο σ'αυτό τον υπολογιστή (που μάλλον όχι αν κατάλαβα καλά) στην εγγύηση καλό θα ήταν να προσθέσεις next business day on site. Δηλαδή από την μέρα που θα τους πάρεις για βλάβη, την επόμενη έρχεται ο τεχνικός στο χώρο σου. Τώρα αν έχεις άλλο σύστημα να δουλέψεις οκ, πάω πάσο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.