PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα παραμόρφωσης εικόνας σε Sony τηλεόραση



SpartanX
08-10-05, 00:58
Παρακαλώ θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει σχετικά να βοηθήσει ...

Η Τηλεόραση που έχω στο σαλόνι είναι μια Sony 32'' CRT 16:9 ( μοντέλο KV32FQ70 ). Εδώ και λίγες μέρες, έχω παρατηρήσει μια παραμόρφωση στη εικόνα της τηλεοράσης. Συγκεκριμένα, στο κάτω μέρος της οθόνης, η εικόνα δέιχνει "τραβηγμένη" πρως το κέντρο ( σάν .... πανί σινεμά περιπού ), και μάλιστα σε αρκέτα μεγάλο βαθμό, τόσο που δείχνει ενοχλητικό :(

Η τηλεόραση δέν έχει καμμία επιλογή degauss στο μενού της ... Μπορώ να κάνω κάτι εγώ, η πρέπει αναγκαστικά να τη στείλω στο τεχνικό; :(

:roll:

nnn
09-10-05, 02:03
Μπορώ να κάνω κάτι εγώ, η πρέπει αναγκαστικά να τη στείλω στο τεχνικό;
Βγάλε την για μερικές ώρες από την πρίζα.

evantigger
09-10-05, 02:51
Παρακαλώ θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει σχετικά να βοηθήσει ...

Η Τηλεόραση που έχω στο σαλόνι είναι μια Sony 32'' CRT 16:9 ( μοντέλο KV32FQ70 ). Εδώ και λίγες μέρες, έχω παρατηρήσει μια παραμόρφωση στη εικόνα της τηλεοράσης. Συγκεκριμένα, στο κάτω μέρος της οθόνης, η εικόνα δέιχνει "τραβηγμένη" πρως το κέντρο ( σάν .... πανί σινεμά περιπού ), και μάλιστα σε αρκέτα μεγάλο βαθμό, τόσο που δείχνει ενοχλητικό :(

Η τηλεόραση δέν έχει καμμία επιλογή degauss στο μενού της ... Μπορώ να κάνω κάτι εγώ, η πρέπει αναγκαστικά να τη στείλω στο τεχνικό; :(

:roll:

ναι αν έχεις τον κατάλληλο μαγνήτη... Πάντως κάνε αυτό που σου είπε ο nnn και δες από κει και πέρα αν θα το στείλεις στο μάστορα...

SpartanX
16-10-05, 16:37
Την άφησα τη τηλεόραση μια ολόκληρη μέρα εκτός ρευμάτος ( μήπως το παράκανα; :lol: ) και το προβλήμα λύθηκε ! ευχαριστώ :D

sdikr
16-10-05, 17:38
Την άφησα τη τηλεόραση μια ολόκληρη μέρα εκτός ρευμάτος ( μήπως το παράκανα; :lol: ) και το προβλήμα λύθηκε ! ευχαριστώ :D

εμένα μια φορά που μου το εκανε μετα απο μια βόλτα με το μηχανακι όλα εντάξει!!

nnn
17-10-05, 00:24
εμένα μια φορά που μου το εκανε μετα απο μια βόλτα με το μηχανακι όλα εντάξει!!
Εμ και εσύ την είχες κλεισμένη συνέχεια μέσα,ήθελε να πάρει τον αέρα της :haha

@ ADSLgr.com All rights reserved.