PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φοιτητικό του ΟΤΕ



tfa
21-07-08, 21:48
Γεια σας παιδιά,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα από την παρασκευή (το άφησα για το σαβ/κο για να περάσω καλά).Ενιγουέι το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω 2mbits φοιτητικό (αναβάθμιση από 768) τα στατιστικά του ρούτερ καθώς και η ταχύτητα λήψης είναι κοντά στο 106-108 δηλαδή στο 1mbit.

Αυτό έγινε στα καλά καθούμενα,πήρα τηλ. στον ΟΤΕ αλλά μου είπαν τις κλασσικές π#$@%ς,να βγάλω τα καλώδια,να δω το firewall να κατεβάσω το αρχείο μπλα μπλα μπλα...Στο my-otenet με δείχνει κανονικά 2mbits (S1 αν θυμάμαι καλά) αλλά σε άλλα επίπεδα συγχρονίζω.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση,έχω δοκιμάσει και από άλλο ρουτερ μπας και φταίει το δικό μου αλλά τα ίδια πράγματα,καμιά ιδέα ???

Θενκς :)

Mr_Wizard
22-07-08, 14:26
Δεν ξερω αν φτει το φοιτητικο, καθως μια απο τα ιδια υπαρχει και εδω περα.
Αλλα η ληψη μου φτανει τα 180 και μεσω site τα 200 κατι.

tfa
22-07-08, 14:57
Και εγώ είχα καλές ταχύτητες ~210-220 αλλά έπεσε ξαφνικά η ταχύτητα στο 1mbits χωρίς να πειράξω τπτ ή να κάνω κάτι...Το θέμα είναι ότι ενώ έχω 2mbits το ρούτερ συγχρονίζεται στο 1mbit,υποψιάζομαι κάποια λαλακια να έχουν κάνει.

Mr_Wizard
25-07-08, 00:26
Οχι, εμενα εμεινε στα 2Μβ/ς ... αλλα βλεπω πως αλλαξαν τα Noise & Attenuation

Andrikos
25-07-08, 12:32
Γεια σας παιδιά,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα από την παρασκευή (το άφησα για το σαβ/κο για να περάσω καλά).Ενιγουέι το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω 2mbits φοιτητικό (αναβάθμιση από 768) τα στατιστικά του ρούτερ καθώς και η ταχύτητα λήψης είναι κοντά στο 106-108 δηλαδή στο 1mbit.

Αυτό έγινε στα καλά καθούμενα,πήρα τηλ. στον ΟΤΕ αλλά μου είπαν τις κλασσικές π#$@%ς,να βγάλω τα καλώδια,να δω το firewall να κατεβάσω το αρχείο μπλα μπλα μπλα...Στο my-otenet με δείχνει κανονικά 2mbits (S1 αν θυμάμαι καλά) αλλά σε άλλα επίπεδα συγχρονίζω.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση,έχω δοκιμάσει και από άλλο ρουτερ μπας και φταίει το δικό μου αλλά τα ίδια πράγματα,καμιά ιδέα ???

Θενκς :)

Restart στο ρουτερακι καναμε..?
Αν ναι ποσταρε λιγο κ τα στατιστικα της γραμμης σου.

Mr_Wizard
25-07-08, 13:06
Καλημερα!
Ερωτηση... πως βλεπω τα στατιστικα της γραμμης? .. Εκτος και αν εννοεις 2 νουμερα που ειναι!
Και πως μεταφραζονται?

tfa
25-07-08, 13:54
Restart στο ρουτερακι καναμε..?
Αν ναι ποσταρε λιγο κ τα στατιστικα της γραμμης σου.

Ναι είχα κάνει restart,και καλώδια και φίλτρα έλεγξα,αλλιώς δεν θα έπερνα τηλέφωνο.Τελικά λύθηκε το προβληματάκι χ8ες,αφού τους είχα τηλεφωνήσει ξανά μου είπαν ότι θα το δουν από τα κεντρικά και έγινε :).

Down Up

SNR Margin 30 31

Line Attenuation 31 20

Andrikos
25-07-08, 15:35
Καλημερα!
Ερωτηση... πως βλεπω τα στατιστικα της γραμμης? .. Εκτος και αν εννοεις 2 νουμερα που ειναι!
Και πως μεταφραζονται?

Αttenuation+margin βασικα για να καταλαβω.(τα χεις πει κ παραπανω αρα ξερεις που ειναι)

........Auto merged post: Andrikos πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι είχα κάνει restart,και καλώδια και φίλτρα έλεγξα,αλλιώς δεν θα έπερνα τηλέφωνο.Τελικά λύθηκε το προβληματάκι χ8ες,αφού τους είχα τηλεφωνήσει ξανά μου είπαν ότι θα το δουν από τα κεντρικά και έγινε :).

Down Up

SNR Margin 30 31

Line Attenuation 31 20

Μια χαρα ειναι.
Αφου το πηραν για ελεγχο αυριο λογικα θα σε καλεσουν/

@ ADSLgr.com All rights reserved.