PDA

Επιστροφή στο Forum : cisco 876 και conn-x



tsatsalos
22-07-08, 11:36
Καλημέρα σε όλους. Γρήγορα, γρήγορα σας λέω το πρόβλημα. Στην εταιρεία που δουλεύω βάλαμε conn-x 8 mbit dynamic. Μου έστειλαν ένα baudtec για να κάνω την δουλεία μου, αλλά επειδή διαθέτει η εταιρεία έναν cisco 876 αποφάσισα να χρησημοποιήσω αυτόν. Έγινε ο συγχρονισμός, καλά όλα, κατεβάζω με 800+ kb, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Η ip που βγαίνω στο Internet αλλάζει κάθε μισή ώρα και με κόβει κάθε φορά που γίνεται αυτό για μισό με ένα λεπτό. Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και τους εξήγησα το πρόβλημα μου, αλλά μου είπαν πως στην περιοχή που βρίσκομαι δεν υπάρχει λόγος να αλλάζει η ip τόσο συχνά και πως κάποια ρύθμιση θα είναι στον router που θα διορθώνει την κατάσταση.

Εσωκλείω ένα αρχείο με το running configuration.

Επίσης στο Operating mode του connection, έχω χρησημοποιήσει itu-dmt και στην αρχή είχα auto (με πέταγε έξω πάλι).

Αν έχει κανένας κάμια ίδεα...

Lagman
22-07-08, 12:20
με το baudtec δοκίμασες και δεν έχεις disconnect ;

εγώ θα έβαζα τελευταίο firmware στο 876 και 12.4 ios αν δεν κάνω λάθος το τελευταίο firmware απαιτεί και 12.4 ios . ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .

tsatsalos
22-07-08, 13:49
Με το baudtec δοκίμασα και δεν είχα πρόβλημα. Και να αλλάζει δηλ. ip είναι μια διαδικασια αόρατη προς τον χρήστη.

Το IOS απο που το κατεβάζω ακριβώς? Πρέπει να κάνω register στην cisco?

........Auto merged post: tsatsalos πρόσθεσε 78 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στο otenet tools μου βγάζει οτι το disconnect - connect έγινε απο user request.

Lagman
23-07-08, 01:34
το ios το πληρώνεις δεν είναι τσάμπα. εκτός και αν έχεις κανένα συμβόλαιο συντήρησής δε τα γνωρίζω καλά .

ψάξε εδώ πρόσφατα post για firmware update να δεις αν μπορείς να βάλεις κανένα ποιο καινούργιο γιατί παλιότερα θυμάμαι είχανε αρκετοί πρόβλημα και λυνόταν με firmware update.

tsatsalos
31-07-08, 08:45
Εβαλα το IOS 12.4, εκανα και μια αναβαθμιση στο firmware και εχει την ιδια ip απο χθες το μεσημερι... γιουπι :)

Lagman
31-07-08, 09:15
πρέπει να παίζει πολυ καλά το cisco με τον ΟΤΕ... δε μου λές στα ποσα συγχρονίζεις ;

tracert www.esport-servers.de τι χρόνους πιάνεις ;

tsatsalos
31-07-08, 09:20
δηλαδη???

Ingenius
31-07-08, 11:00
δηλαδη???

Εχμμμ... Ο Lagman ζητάει να μας δείξεις ένα traceroute από το router σου στη διεύθυνση που σου ανέφερε ώστε να δούμε τo timing μεταξύ των HOPs δλδ από ποιους router περνάνε τα πακέτα σου και σε τι χρόνο. Tracert στα Windows traceroute σε CLI του router. Από τις βασικές ενέργειες για troubleshooting στο χώρο των δικτύων!!!! ;)

tsatsalos
31-07-08, 11:27
Ελα μαγκα. ξερω τι κανει η tracert. το "στα ποσα συγχρονιζεις" δεν καταλαβα.

voyager_sat
31-07-08, 11:37
το ios που εβαλες ποιο ειναι 12.4(?)Τ?
γιατι αν ειναι το 12.4(13) εχει προβλημα συχνων disconnect
και θα πρεπει να ανεβεις εκδοση τουλαχιστον στην 12.4(15)

tsatsalos
31-07-08, 12:01
Ειναι το adv enterprise 12.4(15)Τ3. Το firmware ειναι το 3.0.33.

Lagman
31-07-08, 12:59
γιατί πιάνεις τόσο μεγάλους χρόνους ; έχεις ζητήσει να σε βάλουν interleave ; μπορείς να παίξεις πολύ ποιο γρήγορα...

tsatsalos
01-08-08, 15:13
interleave??? τι ειναι αυτο? απο τον ISP??? εγω ξερω οτι με rapidshare κατεβαζα χθες με 900 - 930 kbyte/sec. Παρτε μια και το νεο config μηπως και βγαλουμε καμια ακρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.