PDA

Επιστροφή στο Forum : τι γινεται με την τελλας και τα p2p προγραματα ?



papadopoulos02
22-07-08, 18:43
περιπου εδω και 1 χρονο εχω τελλας φτυστο και πλ σπανια σε τορρεντς να πιασω πανω απο 150klb σε οπιοδηποτε τορρεντ oμως σε downloads απο διαφορες ιστοσελιδες πιανω καλες ταχυτητες , χρησιμοποιω bitComet και uTorrent και εχω την 12 αρα συνδεση [12 λενε 8 λεει το ρουτερ] και 24 το e-care :rofl: μηπως ξερετε τι παιζει για να λυθει το προβλημα ? [ τι να κανω μικρο παιδι ειμαι αφου online games με το τελλασ φτυστο δεν μπορω να παιξω server is for low ping players only :evil::evil::evil: τι να κανω το εριξα στα πειρατικα παιχνιδια] :worthy:

crypter
22-07-08, 18:47
μαλλον κατι φταιει στις ρυθμισεις των clients σου γιατι εγω (και πολλοι αλλοι) ουδεποτε ειχαν προβλημα με p2p,
κανε μια αναζητηση στο p2p forum http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=41 και θα βρεις πολλες λυσεις/ρυθμισεις


τελλας φτιστο
μπα, νεο ειναι αυτο; :p δεν το ειχα ξανακουσει :p

NavalEng
22-07-08, 20:44
Αγαπητέ papadopoulos02 κι εγω tellas εχω εδω και χρονια και δεν εχω προβλημα στα torrents (utorrent χρησιμοποιώ).

Καλό ειναι να κανεις μια αναζήτηση στο forum παντως εν συντομία να σου πω τα εξής.

Αρχικά τα torrents που θελεις να κατεβάσεις εχουν καλο health (με πολλους seeders) για να πιάσεις καλη ταχυτητά?
Να βαλεις το encryption στο utorrent στο enabled καθως πολλοι χρηστες δεν συνδεονται μαζι σου αν δεν εχεις encryption.
Να ελεγξεις τα ports του ρούτερ αν ειναι οκ.
Να μην αφηνεις το upload speed να τερματίζει γιατι σου κόβει το download, βαζε ενα όριο στο 70% της ονομαστικης ταχυτητας.

Mouse Potato
23-07-08, 00:20
Αρχικά τα torrents που θελεις να κατεβάσεις εχουν καλο health (με πολλους seeders) για να πιάσεις καλη ταχυτητά?
Να βαλεις το encryption στο utorrent στο enabled καθως πολλοι χρηστες δεν συνδεονται μαζι σου αν δεν εχεις encryption.
Να ελεγξεις τα ports του ρούτερ αν ειναι οκ.
Να μην αφηνεις το upload speed να τερματίζει γιατι σου κόβει το download, βαζε ενα όριο στο 70% της ονομαστικης ταχυτητας.

Σωστότατος. Απλά να αλλάξουμε την σειρά με βάσει τα priorities.

1) Να ελεγξεις τα ports του ρούτερ αν ειναι οκ.
2) Τα torrents που θελεις να κατεβάσεις εχουν καλο health (με πολλους seeders) για να πιάσεις καλη ταχυτητά?
3) Να μην αφηνεις το upload speed να τερματίζει γιατι σου κόβει το download, βαζε ενα όριο στο 70% της ονομαστικης ταχυτητας
4) Να βαλεις το encryption στο utorrent στο enabled :cool:

DiM
23-07-08, 12:11
Σωστότατος. Απλά να αλλάξουμε την σειρά με βάσει τα priorities.

1) Να ελεγξεις τα ports του ρούτερ αν ειναι οκ.
2) Τα torrents που θελεις να κατεβάσεις εχουν καλο health (με πολλους seeders) για να πιάσεις καλη ταχυτητά?
3) Να μην αφηνεις το upload speed να τερματίζει γιατι σου κόβει το download, βαζε ενα όριο στο 70% της ονομαστικης ταχυτητας
4) Να βαλεις το encryption στο utorrent στο enabled :cool:


Βρε άλλαξες nickname? Φέρε πίσω τον κοπρόσκυλο αμέσως !!!. :evil:


1) Σωστό εάν δεν γνωρίζεις το πως απλά ψάξε υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο forum για πολλους ρόυτερς πως να ανοίξεις τις πόρτες. Εάν πάλι βαριέσαι βρες την επιλογή στον router που λέει DMZ και θα ανοίξει όλες τις πόρτες του router. Κοίτα σε αυτή την περίπτωση να έχεις κάποιο firewall enabled. Πάντως εάν δεν γνωρίζεις πολλά δεν προτείνεται.
2) Να το πω καλύτερα, άμα πας από public torrent επειδή όλοι περιορίζουν στο ελάχιστο το upload τους δύσκολα θα πιάσεις πολύ καλές ταχύτητες. Full speed εύκολα πιάνεις σε private torrent trackers γιατί εκεί τους νοιάζει το ratio οποτε και ανοίγουν όσο γίνετε το upload. :p
3) Και πολύ είναι το 70% ρίχνει το dowload, το καλύτερο είναι να παίξει μονο του το upload και να δει πια είναι η καλύτερη αναλογια :)
4) Αυτό δεν έχει σχέση με το download, στην τελλας είναι όχι στην οτενετ άσε που και εκεί δουλεύει σε ορισμένους clients :) Πάντως ανεξάρτητος ταχύτητας πάντα πρέπει να είναι enabled για άλλους λόγους μην τους αναφέρουμε ehehe :p


Κανόνισε θα βγάλω νέο banneraki ΦEΡΤΕ ΠIΣΩ ΤΟΝ ΚΟΠΡOΣΚΥΛΟ !!!.

Mouse Potato
23-07-08, 16:24
Πάει ο κοπρόσκυλος :( Δεν γυρνάει πίσω :(

papadopoulos02
26-07-08, 15:55
οκ παιδια ευχαριστο τ προβλημα λυθηκε ειχε να κανε με τα ports :closed:

black_heart
27-07-08, 23:40
Οσο για τα pings... παιζω CSS σε servers σε πολλες χωρες τις ευρωπης και ειναι γυρο στα 80-100
μια χαρουλα το βρισκω εγω..:oneup:

B_Dark
30-09-09, 02:01
Σωστότατος. Απλά να αλλάξουμε την σειρά με βάσει τα priorities.

1) Να ελεγξεις τα ports του ρούτερ αν ειναι οκ.
2) Τα torrents που θελεις να κατεβάσεις εχουν καλο health (με πολλους seeders) για να πιάσεις καλη ταχυτητά?
3) Να μην αφηνεις το upload speed να τερματίζει γιατι σου κόβει το download, βαζε ενα όριο στο 70% της ονομαστικης ταχυτητας
4) Να βαλεις το encryption στο utorrent στο enabled :cool:
εμένα ξαφνικά τις πόρτες που είχα για μTorrent και e-mule που τις κλείσανε και δεν μπορώ να βρω άλλες υπάρχει άλλος τρόπος από να τις ανοίξω όλες?:hmm:

Mouse Potato
30-09-09, 02:04
εμένα ξαφνικά τις πόρτες που είχα για μTorrent και e-mule που τις κλείσανε και δεν μπορώ να βρω άλλες υπάρχει άλλος τρόπος από να τις ανοίξω όλες?:hmm:

Όταν λες "τις κλείσανε"; Κάνε Port forward στο router σου

B_Dark
30-09-09, 02:10
Όταν λες "τις κλείσανε"; Κάνε Port forward στο router σου
μου βγάζει ότι δεν κάνουν όποτε δεν βγάζει πράσινο χρώμα ούτε στο emule ούτε στο mtorrent
ειναι σομενα στο Port forward αυτές που είχα πως βρίσκω νέες ανηχτες όμως χωρίς να χάνω χρόνο?!?!

Mouse Potato
30-09-09, 02:16
μου βγάζει ότι δεν κάνουν όποτε δεν βγάζει πράσινο χρώμα ούτε στο emule ούτε στο mtorrent
ειναι σομενα στο Port forward αυτές που είχα πως βρίσκω νέες ανηχτες όμως χωρίς να χάνω χρόνο?!?!

Αν όντως τις έχεις ανοίξει απ' το ρούτερ σου τότε δεν θα σου εμφάνιζε το utorrent και το emule ότι είναι κλειστές. Δοκίμασε να μπεις στο interface του ρούτερ σου και να δεις αν τις έχεις ανοίξει. Το uPnP το έχεις disabled;

B_Dark
30-09-09, 02:28
Αν όντως τις έχεις ανοίξει απ' το ρούτερ σου τότε δεν θα σου εμφάνιζε το utorrent και το emule ότι είναι κλειστές. Δοκίμασε να μπεις στο interface του ρούτερ σου και να δεις αν τις έχεις ανοίξει. Το uPnP το έχεις disabled;
περίεργο...έσωσα αυτά που είχα σώσει και να ξανά έσωσα από την αρχή και όλα οκ...μήπως πρέπει να κάνω αναβάθμιση στο firmware?

@ ADSLgr.com All rights reserved.