PDA

Επιστροφή στο Forum : jetspeed 520i ή fritz 7140



apostolis_kt
22-07-08, 19:19
Καλησπέρα σε όλους,
έκανα αίτηση για vodafone adsl 24άρι με τηλεφωνία από οτε με την προσφορά των 9,95 ευρώ στο πατρικό μου σπίτι, και μπορώ να πω ότι η γραμμή ήρθε στις 15 εργάσιμες .
Το ερώτημα μου είναι πιο από τα δύο ρούτερ να προτιμήσω , είχα πάει να πάρω όταν έκανα την αίτηση το fritz και είχα διαβάσει πολλά καλά γιαυτό , αλλά εκεί η τύπισα μου το έθαψε στην κυριολεξία, προβλήματα συγχρονισμού και το γυρνάνε πίσω μου πε και μου δωσε το jetspeed και αν δε μαρεσει να το επιστρέψω και να πάρω το fritz.

Εχω δουλέψει μπόλικα ροuter σε άλλες συνδέσεις που είχα στο φοιτητικό μου σπίτι και η αλήθεια είναι ότι το jetspeed έκανε καλα τη δουλειά του , συγχρονίζει στα 16880Kbps down 1022up αλλά στα p2p σέρνεται και μου το παν και στην εξυπηρέτηση ότι αν θέλω p2p με το jetspeed να μην περιμένω πολλά....Επιπλέον αυτη τη στιγμή υπάρχουν 2 pc στο σπίτι και θα μπει άλλο ένα λαπτοπ οπότε εκεί το jetspeed δεν μου κάνει.

Πείτε μου εμπειρίες με το 7140 το fritz .

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

ΥΓ. Δεν έχω πληροφορίες γραμμής γιατί είμαι διακοπές αυτή τη στιγμή :cool: ..

Alex1001
22-07-08, 21:11
το fritz είναι πολύ χρήσιμο όταν χρησιμοποιείς voip τηλεφωνία μέσο internet με κλειστό υπολογιστή.. (voipbaster skype κλπ)

σαν router εγώ είμαι ευχαριστημένος από το fritz δεν έχω γνώμη όμως για μεγαλύτερες ταχύτητες από 6Mbpps γιατί δεν το έχω δοκιμάσει..

contact
23-07-08, 16:11
μπορει καποιος να μου δωσει ρυθμησεις για
fritz box skype?
πως να ρυθμησω το fritz box στο skype?

jap
23-07-08, 17:38
μπορει καποιος να μου δωσει ρυθμησεις για
fritz box skype?
πως να ρυθμησω το fritz box στο skype?

Μην τρελαθούμε, δεν γίνεται...

mondeo
24-07-08, 17:17
Καλησπέρα σε όλους,
έκανα αίτηση για vodafone adsl 24άρι με τηλεφωνία από οτε με την προσφορά των 9,95 ευρώ στο πατρικό μου σπίτι, και μπορώ να πω ότι η γραμμή ήρθε στις 15 εργάσιμες .
Το ερώτημα μου είναι πιο από τα δύο ρούτερ να προτιμήσω , είχα πάει να πάρω όταν έκανα την αίτηση το fritz και είχα διαβάσει πολλά καλά γιαυτό , αλλά εκεί η τύπισα μου το έθαψε στην κυριολεξία, προβλήματα συγχρονισμού και το γυρνάνε πίσω μου πε και μου δωσε το jetspeed και αν δε μαρεσει να το επιστρέψω και να πάρω το fritz.

Εχω δουλέψει μπόλικα ροuter σε άλλες συνδέσεις που είχα στο φοιτητικό μου σπίτι και η αλήθεια είναι ότι το jetspeed έκανε καλα τη δουλειά του , συγχρονίζει στα 16880Kbps down 1022up αλλά στα p2p σέρνεται και μου το παν και στην εξυπηρέτηση ότι αν θέλω p2p με το jetspeed να μην περιμένω πολλά....Επιπλέον αυτη τη στιγμή υπάρχουν 2 pc στο σπίτι και θα μπει άλλο ένα λαπτοπ οπότε εκεί το jetspeed δεν μου κάνει.

Πείτε μου εμπειρίες με το 7140 το fritz .

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

ΥΓ. Δεν έχω πληροφορίες γραμμής γιατί είμαι διακοπές αυτή τη στιγμή :cool: ..

Φιλαράκι δεν υπάρχει σύγκριση.Το Fritz είναι κορυφή.Τώρα τι σου είπε η τύπισσα.......
Είναι σα να συγκρίνεις Rolls-Royce με Lada.

jimarass
27-07-08, 14:39
Μην τρελαθούμε, δεν γίνεται...
Σε κάποιους παρόχους voip γίνεται.

jap
27-07-08, 14:49
Σε κάποιους παρόχους voip γίνεται.

Για skype ρωτάει ο φίλος, όχι για voip γενικότερα, μην τα μπερδεύουμε...

argisnats
27-07-08, 16:10
μπορει καποιος να μου δωσει ρυθμησεις για
fritz box skype?
πως να ρυθμησω το fritz box στο skype?

guzel
27-07-08, 16:15
δεν γινεται διοτι to skype δεμ εχει sip server ..

@apostolis_kt φυσικα fritz!box

argisnats
28-07-08, 00:49
ok thanks

baskon
28-07-08, 00:54
Ξερεις ποια είναι η χρεωση για να παρεις το fritz?Αν είναι χαμηλή τότε σαφως καμια συγκριση.
Αλλιως αν σου ζητησουν πάνω από 60 ευρω και δε σε ενδιαφερει καθολου το voip μπορεις να αγορασεις ότι ρουτερ θες ,και απο αλλου το οποιο αναλογα την επιλογη μπορει να ειναι καλύτερο από το fritz :)

jap
28-07-08, 09:30
Ξερεις ποια είναι η χρεωση για να παρεις το fritz?Αν είναι χαμηλή τότε σαφως καμια συγκριση.
Αλλιως αν σου ζητησουν πάνω από 60 ευρω και δε σε ενδιαφερει καθολου το voip μπορεις να αγορασεις ότι ρουτερ θες ,και απο αλλου το οποιο αναλογα την επιλογη μπορει να ειναι καλύτερο από το fritz :)

57 ευρώ είναι. Αν δεν έχεις άλλο σοβαρό router ασφαλώς και συμφέρει (έστω και οριακά σύμφωνα με το όριο που θέτει ο baskon). Το jetspeed είναι καλό μόνο για πρες παπιέ, και πάλι μόνο αν δεν έχεις άλλο σοβαρό πρες παπιέ.

apostolis_kt
30-07-08, 12:08
ΤΟ πήρα το fritz τελικά και είμαι ικανοποιημένος μπορώ να πω σε σχέση με πολλά modem που έχω αλλάξει κατά καιρούς σε άλλες συνδέσεις adsl που είχα μου άρεσε περισσότερο.
To πρόβλημα μου πάντα ήταν όταν έβαζα κάποιο p2p ειδικά torrent , το serfing σερνόταν και με το jetspeed δσεν σέρφαρε καν η με το ζόρι.
Τούτο είχα torrent ανοιχτά με ένα μεγάλο ποσοστό του upload μου να χρησιμοποιείται , ενώ μιλούσα στο skype και σέρφαρα κιόλας και όλα έβαιναν καλώς..

Το μόνο που ίσως να μην αρέσει σε κάποιοιυς είναι ότι συγχρόνιζα στα 16200-17000 με το jetspeed ενώ με το fritz από 12500-14800.Εμένα δεν με πειράζει τόσο επειδή πληρώνω 10 ευρώ. Εξ άλλου έχω μια 24άρα connex στην πόλη που σπουδάζω στα 30 ευρώ με το phillips το royter και συγχρονίζει στα ίδια με το fritz αλλα στα torrent εκείνο συμπεριφέρεται σαν το jetspeed (προφανώς δεν μπορούν να κάνουν πολλές συνδέσεις μαζί )

Υ.Γ. : Για όσους περιμένουν τη γραμμή τους ακόμη να ενεργοποιηθεί και δεν έχουν ακόμη ιντερνετ από vodafone :
Εμένα η vodafone γραμμή μου δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα (δλδ κανονικά δεν έπρεπε να έχω adsl τώρα , δεν μου ρθε το πολυπόθητο sms). Πριν τρεις βδομάδες και ενώ είχαν περάσει 20 εργάσιμες , περίμενα το μήνυμα να ρθει , αλλά πάλι τπτ. Οπότε έβαλα το modem στην πρίζα τα σύνδεσα όλα να δω αν τουλάχιστον είχε ενεργοποιηθεί το adsl από οτε . Και είχαν ανάωψει τα λαμπάκια και από adsl και του ίντερνετ στο jetspeed που είχα.
Έβαλα , λοιπόν του ς κωδικούς από το χαρτάκι με τα extra στοιχεία που θέλανε και σερφάρω από τότε με vodafone κανονικά . Το κορυφαίο στην όλη υπόθεση είναι ότι στη συζήτηση με την εξυπηρέτηση πελατών σε ερώτημα μου γιατί δεν με ειδοποιήσαν, μου είπανε ότι η γραμμή μου είναι σε πιλοτικό στάδιο και κάνουν δοκιμές αλλα μπορώ να σερφάρω και να χρησιμοποιήσω το internet δωρεάν μέχρι να ενεργοποιηθεί κανονικά.Εκεί κάποιος θα εξηγούσε και τις ταχύτητες του fritz αλλά εγώ νομίζω ότι αυτά θαναι τα νούμερα μου.
Τέσπα το λέω αυτό για όσους περίμενουν κάποια γραμμή να ενεργοποιηθεί , μην περιμένετε , κάνετε το τεστάκι δε θα χάσετε. Περίμενα να έχω ιούλη internet γιατί το χρειάζομαι για τη διπλωματική μου και παίζει αν περίμενα (μου πε η δεσποινίδα στο vodafone κατάστημα) να ενεργοποιηθεί μετά από καιρό πολύ ( έως και 5 μήνες έχει συμβεί λέει :()...
Ελπίζω να βοήθησα ..

baskon
30-07-08, 18:35
Ειναι κλασσικό πρόβλημα σε καποια ρουτερ αυτο με τις συνδεσεις λόγω έλλειψεις μνημης στο ρουτερ και όχι καλου Qos.
Παραπανω ειπα οτι αν ειναι κανα 60ευρω και δε θες voip να παρεις τιποτα αλλο γιατί ηξερα ότι το fritz δε συγχρονιζει στη καλυτερη ταχυτητα.
Εσενα συγχρονιζει κανα mbit παρακατω απτο 520.
Εγω είχα το 520 αλλά είχα και ενα alcatel 585 που είναι ακομα απτα καλύτερα ρουτερ :)
Το 520 συγχρονιζε στα 12-14 και το 585 στα 15-16 :)

οσο για το θεμα της ενεργοποιησης .Πριν 1 μηνα ο θειος μου ενεργοποιηθηκε μέσα σε 3 εργασιμες !!! Και το μυνημα οτι ενεργοποιηθηκε εφτασε την επομενη ακριβώς μέρα.Αναλογως πως θα κατσει είναι

Α και κάτι αλλο.Εδω και ενα μήνα το 520 έχει χαλασει.Επειδη είχα κάνει αιτηση για vodafone adsl τηλεφωνικά έχω φαει απιστευτη ταλαιπωρια για να το αλλαξω και δε ξερει κανεις τι γινεται.Μάλλον σήμερα έβγαλα ακρη καθως μου ειπαν ότι μπορω να περασω απο καταστημα να το αλλαξω..Μετά απο 500 τηλεφωνα και ενω εχει υποβληθει αιτηση πριν 3 βδομαδες..
Τι να πω?Αν έχεις κανα προβλημα είναι απαραδεκτοι.

babisgr
01-08-08, 14:20
σε εμένα η τηλεφωνία ενργοποιήθηκε σε 2-3 μέρες (φορητότητα) και το ινετ σε 14 μερες.Την επόμενη μου ήρθε το sms.Για το fritz μόνο θετικά έχω να πώ,καταπληκτικό μηχάνημα,αν και συγχρονίζει όντως λίγο χαμηλότερα.
Ακόμα μπράβο στην εξυπηρέτηση πελατών της βόντα.Ο άνθρωπος με πήρε στο κινητό και με οδηγούσε 1 ώρα ώστε να λυσουμε καποια προβληματακια (το φυλάδιο της βοντα δεν γράφει οτι χρειάζετε ενα vf: πριν το username) και επηδει συγχρόνιζα στα 6mbit,επιτότου μου το διόρθωσε ένω περίμενα στο τηλέφωνο (με είχα κλειδώσει απο λάθος στα 6 αντι για 24).Πέζει σφέρα,κατεωαζω με 1.4-1.5mbyte/s....

@ ADSLgr.com All rights reserved.