PDA

Επιστροφή στο Forum : Με το ζόρι Internet Explorer και Windows!!



harisman
08-10-05, 20:15
Είμαι χρήστης e-banking στην ΧΨΩ τράπεζα. Η συγκεκριμένη τράπεζα με εξαναγκάζει να χρησιμοποιώ τον Internet Explorer (συνεπώς και windows) για να διενεργώ τις τραπεζικές συναλλαγές μου. Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα το προσωπικό υποστοίριξης του e-banking γιατί συμβαίνει αυτό και μου απάντησαν ότι λόγω του ότι δεν είναι "δημοφιλείς" άλλοι browsers πλην του I.E. δεν ασχολούνται με τον μηχανισμό λειτουργείας των certificates αυτών. (σημείωση:Το μέλος της τεχνικής υποστοίριξης δεν ήξερε KAN τι είναι ο firefox :evil: )
Επίσης έχω παρατηρήσει δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις (δυσλειτουργίας των sites όταν χρησιμοποιήται ο firefox) και με πολλά sites δημοσίων οργανισμών και γενικότερα του κράτους, εκτός απο τράπεζες ιδιωτικές και μή.
Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω περιστατικά θα ήθελα να συζητήσουμε το εξής θέμα:
Υπάρχει καμία νομοθεσία που να προστατεύει τον τελικό internet surfer απο εξαναγκασμούς και ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ τέτοιου τύπου? Βασικά δεν με απασχολούν τα ν και ν+1 ιδιωτικά Ελληνικά sites στα οποία έχει χρησιμοποιηθεί το frontpage για την δημιουργία τους ΑΛΛΑ τα sites τα οποία απευθύνονται στην "μάζα" του λαού, όπως τα internet sites δημοσίων οργανισμών, τραπεζών, εφοριών, ενημερωτικών sites, κτλ και παρέχουν διαδικτιακές υπηρεσίες.



ΥΓ: Φτού ρε γαμώτο , κατάργησα εντελως τα windows και πέρασα freebsd :(
Αντε πάλι να στήνω το vmware!

HuskerDu
08-10-05, 21:01
Και η Πειραιώς πριν μερικους μήνες τα ίδια έκανε, μετά από παράπονα πολλών χρηστών...
"Προδιαγραφές Συστήματος
Υπολογιστής / Επεξεργαστής: Pentium ή ανώτερος επεξεργαστής
Λειτουργικό Σύστημα: Microsoft Windows 98/ ME ή ΝΤ/2000/ΧP, Apple Macintosh
Browser: Internet Explorer 6.0 και άνω, Mozilla Firefox, Netscape Communicator"
Δεν ξέρω σε πια τράπεζα αναφέρεσαι, μέχρι όμως να αλλάξει η κατάσταση η μόνη λύση είναι user agent swither :)

harisman
08-10-05, 21:22
Και η Πειραιώς πριν μερικους μήνες τα ίδια έκανε, μετά από παράπονα πολλών χρηστών...
"Προδιαγραφές Συστήματος
Υπολογιστής / Επεξεργαστής: Pentium ή ανώτερος επεξεργαστής
Λειτουργικό Σύστημα: Microsoft Windows 98/ ME ή ΝΤ/2000/ΧP, Apple Macintosh
Browser: Internet Explorer 6.0 και άνω, Mozilla Firefox, Netscape Communicator"
Δεν ξέρω σε πια τράπεζα αναφέρεσαι, μέχρι όμως να αλλάξει η κατάσταση η μόνη λύση είναι user agent swither :)
Τουλάχιστον η Πειραιώς γνωρίζει ότι υπάρχει και ο Firefox ;) και το διατυπώνει στο site της.
Κάποιες άλλες όχι.
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να αναφέρω την τράπεζα, για λόγους τήρησης των κανονισμών του forum.

Mitsaras
08-10-05, 21:58
Αν και microsoft developer, χρησιμοποιώ αποκλειστικά firefox, κυρίως για standards compliance. Αλλά βλέπεις, είναι εύκολη η λύση του ActiveX control γραμμένο σε VB6, και η απαίτηση Internet explorer από ορισμένους developerίσκους...

LION_III
08-10-05, 22:03
Μήπως εννοείς τη Eurobank?? Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ τον Explorer :(

mrsaccess
08-10-05, 22:25
Linux, Firefox 1.06 και το e-banking της Eurobank δουλεύει κανονικά.

Παλιότερα σίγουρα δεν συνέβαινε αυτό.

harisman
08-10-05, 22:25
Μήπως εννοείς τη Eurobank?? Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ τον Explorer :(
Ναι!! :cry:
Προφανώς δεν θέλουν να ασχολούνται με παρακατιανούς firefoxήτες.

harisman
08-10-05, 22:27
Linux, Firefox 1.06 και το e-banking της Eurobank δουλεύει κανονικά.

Παλιότερα σίγουρα δεν συνέβαινε αυτό.
Δοκίμασες να κάνεις πληρωμή πιστωτικής κάρτας τρίτου ή μεταφορά χρημάτων σε άλλον account?

aesir
08-10-05, 22:34
Τα μενού της winbank εδώ και λίγους μήνες δεν δουλεύουν σωστά και αναγκάζομαι και εγώ να χρησιμοποιώ το ηλίθιο IE...

giorgosc61
08-10-05, 22:48
Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει αλλά το Konqueror έχει emulator-mode για Internet Explorer δηλαδή να δείχνει στο site ότι είναι Internet Explorer.
Κάποιος μπορεί να το δοκιμάσει μήπως βρει λύση στο πρόβλημα των site που απαιτούν IE.

ranger
08-10-05, 23:41
Η alpha Bank θέλει υποχρεωτικά IE. Αλλιώς δεν ανοίγει καν η σελίδα τους...

giorgosc61
09-10-05, 00:00
Αν έχεις KDE κάνε τα εξής:

Άνοιξε Konqueror
τύπωσε το URL που δεν τρέχει χωρίς IE και πάτα Enter.(λογικά δεν θα σου φορτώσει)
Πήγαινε Tools -> Change Browser Identification -> Internet Explorer -> Version 6 on Windows XP ώστε κάθε φορά που πηγαίνει σε αυτό το site θα στέλνει ότι έχεις IE 6 και θα σου βγάζει και καπελάκι κάτω δεξιά στο Konqueror.

Δεν ξέρω αν θα σου δουλέψει σίγουρα αλλά αξίζει να δοκιμάσεις.

savdown
09-10-05, 00:07
Δοκιμάστε και αυτό, https://addons.mozilla.org/extensions/moreinfo.php?application=firefox&id=35 .

Rama
09-10-05, 00:08
Υπάρχει καμία νομοθεσία που να προστατεύει τον τελικό internet surfer απο εξαναγκασμούς και ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ τέτοιου τύπου?

Δεν νομίζω οτι είναι νταβατζιλικι το να σου λένε οτι υποστηρίζουν μονο ie ή γενικά το xyz software. Παρέχουν μία εφαρμογή/υπηρεσία οπότε είναι ελεύθεροι να την υλοποιήσουν όπως θέλουν, να χρησιμοποιήσουν όποιες τεχνολογίες τους κάνουν και να υποστηρίζουν όποιες πλατφόρμες κρίνουν οτι είναι σκόπιμο.
Φυσικά όλα αυτά μπορούν να τους ζημιώσουν αφού έτσι μπορούν να χάσουν πελάτες (πχ στην περίπτωση της τράπεζας όταν ο χρήστης τρέχει αποκλειστικά linux ή *ix στον υπολογιστή του). Είναι θέμα κακού σχεδιασμού.
Γενικά κανείς δεν σε "εξαναγκάζει", αλλά σου στερεί την ευκολία της i-λύσης.

pelasgian
09-10-05, 01:39
Η alpha Bank θέλει υποχρεωτικά IE. Αλλιώς δεν ανοίγει καν η σελίδα τους...

Η alpha δουλεύει μία χαρά με Linux και Firefox σε πληροφορώ.

harisman
09-10-05, 01:58
Γενικά κανείς δεν σε "εξαναγκάζει", αλλά σου στερεί την ευκολία της i-λύσης.
Κοίτα, με την ψυχρή λογική αυτό που λες είναι απολυτα σωστό. Πρακτικά όμως βλέπουμε ότι σε ότι έχει να κάνει με τις τράπεζες και το δημόσιο αναφορικά με τα internet sites τους, ότι ήτε οι "developerίσκοι" όπως προείπε ο Mitsaras οργιάζουν και βασιλεύουν (συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :thumbsup1 απλά από ότι ξέρω το θέμα με τα certificates είναι ποιο περίπλοκο) , ήτε υπάρχει κάποιο είδος συμφωνίας/δεύμευσης των εν λόγω φορέων με την microsoft και συνεχίζουν να φτιάχνουν "χήμα" sites που δουλεύουν μόνο με IE. Δηλαδή σαν να υπάρχει ένα μεγάλο "καρτέλ" απο φορείς που αδιαφορούν για το ότι ένα ποσοστό 10% με 15% (που προσωπικά το τοποθετώ στους ποιό υγιείς χρήστες, οχι απλά επειδή δεν χρησιμοποιούν ΙΕ αλλά επειδή χρησιμοποίησαν το δικαίωμα της επιλογής) δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τον IE, για πάρα πολλούς λόγους, επειδή απλά "δεν του κανει" γιατί δεν μπορεί να τρέξει στο λειτουργικό του σύστημα ή επειδή είναι κομπλας και δεν γουστάρει προϋόντα της microsoft ή επειδή είναι κακό προϋόν. Πρακτικά εγώ εξαναγκάζομαι να φτιάξω ένα partition με μούφα windows για να κάνω την δουλειά μου ή να παλεύω με το vmware, γιατί προσωπικά για μένα το e-banking μου είναι απαραίτητο και δεν το βλεπω απλά σαν μια ακόμα ευκολία i-λύσης. Προσωπικά εγώ δεν θα ήθελα να κάνω τόσο σοβαρές εργασίες με τον IE, γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι το security model του IE και των windows κατά προέκταση.

harisman
09-10-05, 02:00
Η alpha δουλεύει μία χαρά με Linux και Firefox σε πληροφορώ.

Θα αλλάξω τράπεζα αν ισχύει αυτό από εβδομάδα κιόλας :D

no_logo
09-10-05, 02:33
σε όλες τις περιπτώσεις που sites δεν λειτουργούν καλό θα είναι να ενημερώνουμε την εταιρεία που διαφημίζει η ιστοσελίδα.
στείλτε email εξηγώντας τους τις τελευταίες εξελίξεις στο σερφάρισμα. Πειτε τους πως ο IE δεν είναι ο ασφαλέστερος, γρηγορότερος browser και πως πολλοί χρησιμοποιούν τον ΧΨΖ browser που έχετε.
Σε περίπτωση τράπεζας η απειλή αλλαγής της με κάποια που η σελίδα της λειτουργεί θα είναι αρκετά πιασάρικη. Αν συνεχίζουν να σας αγνοούν και φτάσει ο κόμπος και αλλάξετε τράπεζα, ενημερώστε πως το κάνετε γιατί δεν μπορείτε να σερφάρετε στο site με τον browser της επιλογής σας.

Στο δημόσιο τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα. Τα sires τα δίνουνε με διαγωνισμούς στους οποίους τα πάντα προβλέπονται κατά γράμμα. Συνήθως τα κείμενα των διαγωνισμών είναι μια τυπική μανιέρα που μπορεί να εχει ξεμείνει καμιά δεκαετία η ίδια. Προυπόθεση στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μόνο η εμφάνιση της σελίδας με τον ΙΕ και σε αυτό το επίπεδο μένουνε και οι δημιουργοί τους.

ranger
09-10-05, 06:50
Η alpha δουλεύει μία χαρά με Linux και Firefox σε πληροφορώ.

Με firefox "Ανεπιτυχής συναλλαγή με το Alpha Web Banking!"
Θα δοκιμάσω και αύριο καθώς η ώρα και η υπνηλία δεν επιτρέπει και πολλά. Μακάρι να άλλαξαν και να δέχεται firefox πάντως.

kostthem
09-10-05, 08:53
Η Alpha και η Ciibank δουλεύουν ok με Firefox και Safari.

iron_gr
09-10-05, 09:48
Δοκιμάστε και αυτό, https://addons.mozilla.org/extensions/moreinfo.php?application=firefox&id=35 . Δεν είναι λύση το IEview!!!

JoeBar
09-10-05, 11:17
Τα μενού της winbank εδώ και λίγους μήνες δεν δουλεύουν σωστά και αναγκάζομαι και εγώ να χρησιμοποιώ το ηλίθιο IE... Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα στις συναλλαγές μου με winbank και firefox.

del_ahmettt
09-10-05, 11:37
Aν υπάρχουν προβλήματα με Firefox, που να δείτε με Opera τί γίνεται... :mad:
Kαι δεν αναφέρομαι μόνο στους "developerισκους" των τραπεζών, αλλά και σε επώνυμους developers (FORTHnet/HellasNet). H εφαρμογή τους πχ για παρακολούθηση του λογαριασμού της Forthnet Telephony δεν δουλεύει σε Opera...

pelasgian
09-10-05, 12:05
Θα αλλάξω τράπεζα αν ισχύει αυτό από εβδομάδα κιόλας :D

Αυτό ακριβώς τους είχα πει εγώ πριν ένα χρόνο.
Παίδες, δεν σας αρέσει κάτι; Στείλτε email εσείς και ΟΛΟΙ οι φίλοι σας και πείτε τους «ξέρεις αυτό δεν μου αρέσει και η ΤΑΔΕ τράπεζα μου το προσφέρει, να φύγω;»

megahead13
09-10-05, 13:47
IE+Wine. Δε λέω κάτι καινούργιο, απλώς το υπενθυμίζω...

yiapap
09-10-05, 14:01
Η alpha Bank θέλει υποχρεωτικά IE. Αλλιώς δεν ανοίγει καν η σελίδα τους...Παλιά...
Ξέρω φίλο που έφυγε (αφού τους έιχε στείλει email) από την Alpha γι αυτό το λόγο.
Δουλεύω κανονικά AlphaBank με Firefox.
Όχι χωρίς προβλήματα βέβαια, με τελευταίο την εισαγωγή του 5-ψήφιου κωδικού για μετάφορά ποσού σε μη δηλωμένο λογαριασμό εσωτερικού. Φυσικά έστειλα άμεσα email ενημερώνοντάς τους και ζητώντας να το διορθώσουν.

Στις συνθήκες ελέυθερου (και σκληρού) ανταγωνισμού που δουλεύουν οι τράπεζες η επιλογή σου είναι να αλλάξεις τράπεζα, αφού τους ενημερώσεις γιατί το κάνεις.

Νικαετός
09-10-05, 14:07
H ΑΛΦΑ , σε μένα δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα με firefox.

yiapap
09-10-05, 14:37
H ΑΛΦΑ , σε μένα δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα με firefox.Δοκίμασες πρόσφατα ενέργεια που απαιτεί την είσοδο του extra 5-ψήφιου κωδικού; Εκείνο το Pop-up παράθυρο που πρέπει να κάνεις κλικ στα ψηφία και δεν μπορείς να τα πληκτρολογήσεις;

Νικαετός
09-10-05, 14:46
Πρόσφατα όχι , τον Ιούνιο τελευταία φορά ,χωρίς κανένα πρόβλημα .

Νικαετός
09-10-05, 14:51
Το έκανα και τώρα . Εννοείς τον προσθ.Κωδ. ασφαλ. Ανοίγει το virtual keyboard και πληκτρολογείς αυτό που θέλεις , πού είναι το πρόβλημα ?

yiapap
09-10-05, 14:54
Το έκανα και τώρα . Εννοείς τον προσθ.Κωδ. ασφαλ. Ανοίγει το virtual keyboard και πληκτρολογείς αυτό που θέλεις , πού είναι το πρόβλημα ?Με το που το πατάω μου εμφανίζει μήνυμα Javascript "double-click is not allowed on this window". Πατάω ΟΚ και κλείνει το Pop-up... Δεν το δοκίμασα την τελευταία εβδομάδα, ίσως να το διόρθωσαν μετά το email που τους έστειλα. Θα το δω το βράδυ.
Αλλιώς... μάλλον είναι πάλι τα Tabbrowser Extensions :-k

ranger
09-10-05, 15:41
Ναι λάθος μου, μόλις μπήκα στην Alpha. Μέχρι πριν λίγο δεν έπαιζε πάντως. Τώρα ΟΚ.
Και η μεταφορά σε μη δηλωμένο. Και έχω και Tabbrowser Extensions.

Rama
09-10-05, 16:30
Κατ αρχήν να πω και γω οτι με την Alpha Bank δεν είχα κανένα πρόβλημα χρησιμοποιώντας firefox. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία κυρίως για μεταφορές χρημάτων σε μη προδηλωμένο λογαριασμό (πληρώνω την Vivodi)... Για άλλες λειτουργίες δεν ξερω.


Σε περίπτωση τράπεζας η απειλή αλλαγής της με κάποια που η σελίδα της λειτουργεί θα είναι αρκετά πιασάρικη.
Επειδή δουλεύω σε εταιρία που έχει αναλάβει κομμάτια από την μηχανογράφηση τράπεζας, μπορώ να σου πω οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν εχω ασχοληθεί με το web banking αλλά από αυτά που ακούω ... δύσκολα θα ιδρώει το αυτάκι τους. Μία τράπεζα δεν αλλάζει έτσι εύκολα τις εφαρμογές της. Όπως και σε όλα τα πράγματα θα πρέπει να είναι μαζική η διαμαρτηρία (ring any bells? ;)).


Είτε υπάρχει κάποιο είδος συμφωνίας/δεύμευσης των εν λόγω φορέων με την microsoft και συνεχίζουν να φτιάχνουν "χήμα" sites που δουλεύουν μόνο με IE
Αυτο δεν το είχα σκεφτεί ... θα ρωτήσω από περιέργεια την δευτέρα στο γραφείο να δω τι παίζει στην περίπτωσή μας.

ReverseR
09-10-05, 16:34
Με το που το πατάω μου εμφανίζει μήνυμα Javascript "double-click is not allowed on this window". Πατάω ΟΚ και κλείνει το Pop-up... Δεν το δοκίμασα την τελευταία εβδομάδα, ίσως να το διόρθωσαν μετά το email που τους έστειλα. Θα το δω το βράδυ.
Αλλιώς... μάλλον είναι πάλι τα Tabbrowser Extensions :-k

Mήπως σου δουλέψει αν κάνεις POST τα data από το url?δλδ ...login.asp?user=yiappa&pass=dgdf ?

Kry$h
09-10-05, 21:37
μια ευχαριστη εκπληξη, η eurobank δουλευει σωστα με opera.

πριν απο μερικους μηνες δε δουλευε, δεν ξερω ομως αν πηγε το βουνο στο μωαμεθ ή το ανάποδο.

2 σφαλματακια τα ειδα παντως, καποια μηνυματα με λαθος encoding (αλαμπουρνεζικα, δηλαδη) και φορτωμα σελιδας απο την cache, δηλαδη παλια σελιδα.

no_logo
09-10-05, 21:46
μια ευχαριστη εκπληξη, η eurobank δουλευει σωστα με opera.

πριν απο μερικους μηνες δε δουλευε, δεν ξερω ομως αν πηγε το βουνο στο μωαμεθ ή το ανάποδο.

2 σφαλματακια τα ειδα παντως, καποια μηνυματα με λαθος encoding (αλαμπουρνεζικα, δηλαδη) και φορτωμα σελιδας απο την cache, δηλαδη παλια σελιδα.

αν έφτιαχνε και τα επιτόκια στις κάρτες :-k

ReverseR
09-10-05, 21:52
το άλλο το είδατε.
αμα παει κάποιος και δοκιμάσει με τον αριθμο της κάρτας σου 3 φορες κλειδώνει μόνιμα, πρεπει να τρέχεις σε τράπεζες μετά. Ουαου! Δυστυχώς δεν έχω ψηλο μπαλκόνι, θα είχα ησυχάσει τώρα απο τον κόσμο μας που δεν ξέρω προς τα που βαδίζει

Άσε που άμα διαβάσεις το page source θα διαβάσεις παλιές ξεχασμένες ανακοινώσεις σαν σχόλια!!!

kostthem
09-10-05, 22:09
αν έφτιαχνε και τα επιτόκια στις κάρτες :-k

Πολύ σωστός.
Επίσης... και αν σταματούσε με κάθε νέα κάρτα μετρητών να εκδίδει στην ουσία και μια Visa! Σίγουρα ο πελάτης την ενεργοποιεί μόνο αν θέλει αλλά σε δύσκολους καιρούς οι πειρασμοί είναι πολλοί.

Πως νομίζετε πως έφτασε η Eurobank τις 2.000.000 κάρτες και μας το διαφημίζει κιόλας;

ReverseR
09-10-05, 22:12
Πολύ σωστός.
Επίσης... και αν σταματούσε με κάθε νέα κάρτα μετρητών να εκδίδει στην ουσία και μια Visa! Σίγουρα ο πελάτης την ενεργοποιεί μόνο αν θέλει αλλά σε δύσκολους καιρούς οι πειρασμοί είναι πολλοί.

Πως νομίζετε πως έφτασε η Eurobank τις 2.000.000 κάρτες και μας το διαφημίζει κιόλας;

Να επιμείνετε στην έκδοση μόνο κασκαρντ.

kostthem
09-10-05, 22:17
Το προσπάθησα (για τον λογαριασμό μισθοδοσίας - δεν είχα επιλογή τράπεζας) αλλά μου είπαν "αυτή είναι η cash card, δεν υπάρχει πλέον σκέτη" !!!

ReverseR
09-10-05, 22:26
Σοβαρά?
Γιατι και μένα μου τη φέρανεμια φορά, αλλά τώρα είχα σκοπο να πάω να βγάλω σκέτη

kostthem
09-10-05, 22:28
Μπορεί και να έπεσα σε μαμάκες. Δοκίμασε, δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Και αν γίνεται να βγει σκέτη τότε σε παρακαλώ ενημέρωσε!

yiapap
10-10-05, 04:49
Mήπως σου δουλέψει αν κάνεις POST τα data από το url?δλδ ...login.asp?user=yiappa&pass=dgdf ?
Μου ξανασυνέβει σήμερα...
Δεν δοκίμασα να αλλάξω το Post σε Get αλλά έτσι κι αλλιώς δε θέλω να κάνω... ταρζανιές με το web banking... Άλλωστε δε νομίζω να είναι καλή ιδέα να έχεις user/pass κτλ.κτλ. στο History!!!
Θέλω απλά να δουλεύει.
Και βέβαια αναγκαστικά... Start->Run->iexplore :evil:

yiapap
10-10-05, 04:54
Σοβαρά?
Γιατι και μένα μου τη φέρανεμια φορά, αλλά τώρα είχα σκοπο να πάω να βγάλω σκέτηΕγώ έχω το αντίστροφο πρόβλημα. Ακύρωσα το λογαριασμό μου στη Eurobank πριν από 2-3 χρόνια γιατί δεν είχαν Web banking ("μα εσείς κύριε έχετε λογαριασμό στην Εργασίας & δεν έχουμε συγχωνεύσει τα μηχανογραφικά μας") και χρεώνανε για μεταφορά χρημάτων σε άλλες τράπεζες (όπως στη... Eurobank).
Πήγα τους είπα ότι θέλω να κλείσω το λογαριασμό μου (μετά από email τηλέφωνα κτλ.κτλ.) τα κάνανε όλα τέλεια, γρήγορα, ευγενικά, μου δώσανε τραπεζική επιταγή που πήγα στην Πειραιώς...
Και ΦΥΣΙΚΑ δε μου ακυρώσανε την πιστωτική που μου είχανε δώσει!

Κάθε μήνα μου στέλνουν από τότε ανάλυση του λογαριασμού μου και νέες κάρτες. Ξεκίνησε ο λογαριασμός από -0.0x€ και τώρα είναι περίπου στα -20€
Σκέφτομαι να πάω να εξοφλήσω τα 19.90€ και να τους αφήσω να μου στέλνουν συνέχεια ενημερωτικά και κάρτες :twisted:

waste
10-10-05, 09:51
η eurobank η εθνικη και η citibank απο τις αρχες σεπτεμβριου αρχισαν να χρεωνουν τοκους για αγορες απο πιστωτικες καρτες απο την ημερα της αγορας κι οχι απο την ημερα εκδοσης του λογαριασμου (και ενεργοποιησης των τοκων απο την ημερα ληξης πληρωμης του λογαριασμου).

Με λιγα λογια ακομα κι εαν πληρωνετε το συνολο των υποχρεώσεων σας στο τελος του μηνα, θα πληρωνετε και τοκους.

οποτε προσοχη με τις visa που ειναι και cashcard κλπ κλπ κλπ

GoofyX
11-10-05, 19:59
Ναι μεν η Eurobank δουλεύει με Firefox (και σε Linux αν αυτό έχει καμία σημασία), αλλά δεν μπορείς να κάνεις κινήσεις που απαιτούν χρήση του πιστοποιητικού (πληρωμές κυρίως), άρα κατά βάση είναι άχρηστο το e-banking της.

Edit: τώρα είδα ότι το thread έχει 4 σελίδες... :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.