PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για αγορά Portable Laptop?



raindrop
23-07-08, 12:22
Καλημέρα ! Καλησπέρα!

Κάνοντας μια έρευνα κάμποσων ωρών στο ελληνικό και διεθνές διαδύκτυο πιό πολύ μπερδεύτηκα παρά κατέληξα κάπου, μιας και δεν έχω ασχοληθεί με τον χώρο των φορητών Η/Υ ποτέ μου (σε αντίθεση με τους desktop PCs)

Το λοιπόν, τι τον χρειάζομαι:
θα φύγω από Ελλάδα τέλη Σεπτέμβρη για ενα εξάμηνο κ εννοειται δε μπορώ να πάρω τον ΗΥ μου μαζί μου. Θα ταξιδεύω αρκετά συχνά, πράγμα που συνεπάγεται χρήση σε εξωτερικούς χώρους (μπαταρία? οθόνη που δε γυαλίζει?) και μετακίνηση, άρα θέλω σίγουρα κάτι ελαφρύ, κάτω από 2 κιλά! Το μέγεθος της οθόνης νομίζω πρέπει να κυμανθεί στις 14-15 ίντσες.
Στην Ευρώπη βρίσκεις wireless σε διάφορα μέρη, οπότε θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να συνδέομαι σε αυτό.
Από άποψη εφαρμογών θα τρέχουν σίγουρα MS Office, Photoshop, Internet (browsers, IM).
Δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια ενώ θα μπορούσα να θυσιάσω και την προβολή ταινιών χάρην της ελαφρότητας.
Χρειάζομαι ωστόσο σίγουρα τον σκληρό δίσκο (τουλ 160, καλύτερα 250) για αποθήκευση μουσικής και φωτογραφιών.

πόσα μπορώ να δώσω: δε θα ήθελα να δώσω πάρα πολλά χρήματα γτ λόγω μετακινήσεων παραμονεύει ο κίνδυνος να χτυπήσει ή να βραχεί ή κι εγώ δε ξέρω τι. Τα ελαφρυά λάπτοπ όμως είναι ακριβά απ'όσο ειδα. Απλά δε ξέρω αν είδα τα σωστά.. γύρω στα 500-700 ευρώ θα έλεγα. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω το λάπτοπ από το ιντερνετ ή και από άλλη χώρα. Σημαντική σημείωση/ερώτηση- είναι καλύτερα να το αγοράσω Ελλάδα ή Ολλανδία? Τι παίζει με τιμές και φόρους? Το δε πληκτρολόγιο, είναι διαφορετικό εκεί?

Απ' όλα αυτά οι σημαντικότερες μεταβλητές παραμένουν το βάρος και η τιμή!!

Ελπίζω να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

kirimis
23-07-08, 19:08
εισαι σιγουρος πως θες να κουβαλας 14-15 ιντσες? Ειναι τεράστια... και δεν ειναι κατω απο 2 κιλα. Θα σε κουράσουν αρκετα, στο λεω εκ πειρας. Ξεκινα και βλέπε απο 13,3 και κατω... Τα 500-700 ευρω με τα specs που ζητας (και ελαφρυ, και μεγαλους σκληρους, και αυτονομια) δεν συμβαδιζουν εκτος και αμα αποφασίσεις να κινηθεις στην κατηγορια των Ultra Portable με 10αρα οθονη, βάρος κοντα στο κιλο και πολυ καλες αυτονομιες.

pppetros
23-07-08, 19:20
Καλημέρα ! Καλησπέρα!

Κάνοντας μια έρευνα κάμποσων ωρών στο ελληνικό και διεθνές διαδύκτυο πιό πολύ μπερδεύτηκα παρά κατέληξα κάπου, μιας και δεν έχω ασχοληθεί με τον χώρο των φορητών Η/Υ ποτέ μου (σε αντίθεση με τους desktop PCs)

Το λοιπόν, τι τον χρειάζομαι:
θα φύγω από Ελλάδα τέλη Σεπτέμβρη για ενα εξάμηνο κ εννοειται δε μπορώ να πάρω τον ΗΥ μου μαζί μου. Θα ταξιδεύω αρκετά συχνά, πράγμα που συνεπάγεται χρήση σε εξωτερικούς χώρους (μπαταρία? οθόνη που δε γυαλίζει?) και μετακίνηση, άρα θέλω σίγουρα κάτι ελαφρύ, κάτω από 2 κιλά! Το μέγεθος της οθόνης νομίζω πρέπει να κυμανθεί στις 14-15 ίντσες.
Στην Ευρώπη βρίσκεις wireless σε διάφορα μέρη, οπότε θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να συνδέομαι σε αυτό.
Από άποψη εφαρμογών θα τρέχουν σίγουρα MS Office, Photoshop, Internet (browsers, IM).
Δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια ενώ θα μπορούσα να θυσιάσω και την προβολή ταινιών χάρην της ελαφρότητας.
Χρειάζομαι ωστόσο σίγουρα τον σκληρό δίσκο (τουλ 160, καλύτερα 250) για αποθήκευση μουσικής και φωτογραφιών.

πόσα μπορώ να δώσω: δε θα ήθελα να δώσω πάρα πολλά χρήματα γτ λόγω μετακινήσεων παραμονεύει ο κίνδυνος να χτυπήσει ή να βραχεί ή κι εγώ δε ξέρω τι. Τα ελαφρυά λάπτοπ όμως είναι ακριβά απ'όσο ειδα. Απλά δε ξέρω αν είδα τα σωστά.. γύρω στα 500-700 ευρώ θα έλεγα. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω το λάπτοπ από το ιντερνετ ή και από άλλη χώρα. Σημαντική σημείωση/ερώτηση- είναι καλύτερα να το αγοράσω Ελλάδα ή Ολλανδία? Τι παίζει με τιμές και φόρους? Το δε πληκτρολόγιο, είναι διαφορετικό εκεί?

Απ' όλα αυτά οι σημαντικότερες μεταβλητές παραμένουν το βάρος και η τιμή!!

Ελπίζω να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)


Δες καποιο απο αυτα http://www.mgmanager.gr/browseCompany.asp?ID=187&sub=105

and64
23-07-08, 19:24
Για αυτά που ζητάς μάλλον θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε κατηγορία τιμής. Από τα πιο φθηνά που βρήκα και να συνδύαζει κάπως αυτά που ζητάς (13αρα οθόνη/250 gb σκληρό/ 2kg) είναι το Toshiba Satellite U400-112 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1116754) αλλά και αυτό πάει πάνω από 1000αρικο...

Επίσης και η σειρά compaq της hp που προτείνει ο pppetros πιο πάνω είναι σχεδόν απόλυτα επαγγελματική και για αυτό άψογη;)

raindrop
24-07-08, 11:32
ναι για 14άρα αναθεώρησα πολύ γρήγορα. μια χαρα ειναι και τα 13,3. από προτάσεις που μου γίναν έχω και τα εξής στα υπ' όψην

http://toshiba.icecat.gr/en/p/PSU40E-00K006DU/Satellite%2520U400-10A.htm#pg

http://www.multirama.gr/multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=144899

τι λέτε? αν γινόταν να αφαιρέσουμε και το λειτουργικό, θα τανε τέλεια ! :Ρ

με το θεματάκι αγορά στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό δεν έχω καταλήξει. Μου φαίνεται πως δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές στις τιμές... ή κάνω λάθος? στο ελληνικό θα χει και τα ελληνικά γραμματάκια, από την άλλη αν το πάρω οκτώβρη μπορεί να πέσουν κι άλλο οι τιμούλες :)

and64
24-07-08, 12:38
Μεγάλες διαφορές θα δεις μόνο αν ψωνίσεις από Αμερική λόγω σχέσης Ευρώ/$ αλλά εκεί μπαίνει τελωνείο στη μέση και μπερδεύουν τα πράγματα. Σε laptop και Pc, απ' οσο έχω ψάξει για δικές μου αγορές σε κάποιες περιπτώσεις η Ελλάδα είναι φθηνότερη από την Γερμανία πχ!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.