PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL στο Πικέρμι; Πότε θα γίνει το όνειρο πραγματικότητα;



pcman
08-10-05, 23:52
Είμαι κάτοικος Πικερμίου Ανατολικής Αττικής και το ερώτημα μου είναι ένα και μοναδικό: Πότε ο ΟΤΕ θα παράσχει επιτέλους την περιβόητη κάλυψη στην περιοχή μου; Υπήρξα ένα από τα πρώτα μέλη του forum που πιέσαμε το 2003 για να γίνει το ADSL πραγματικότητα στη χώρα μας και μετά μεγάλης λύπης μου διαπιστώνω ότι παρά τις υποσχέσεις του ΟΤΕ για επέκταση της υποδομής του, δεν μπορεί ακόμη να καλύψει σωστά ούτε την Αττική 2 χρόνια μετά την έναρξη διάθεσης του προιόντος! Καλύτερη τύχη στο θέμα αυτό θα είχα αν είμουν π.χ. κάτοικος Λάρισας, παρά τώρα που είμαι κάτοικος προαστίων Αττικής! Γιατί έτσι ρε παιδιά; 2 χρόνια που περιμένω δεν είναι αρκετά; Ως πότε θα συνδέομαι με τις αξιολύπητες ταχύτητες του PSTN επειδή ο ΟΤΕ φαίνεται μας θεωρεί χρήστες internet Γ' κατηγορίας; Και το αστείο ποιο είναι; Η Παλλήνη που απέχει 5 λεπτά από το σπίτι μου καλύπτεται από καιρό. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα αφορά και άλλες περιοχές της Ανατολικής Αττικής.

sdikr
08-10-05, 23:58
ο Οτε βάζει υποδομή μονο σε μέρη που έχουν πάνω απο 7000 κατοίκους!! (ναι καλά!)
Και εδώ Θεσσαλονική μια απο τα ίδια, περιοχές οπώς ρετζίκι, δεν έχουν

Δυστηχώς το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να περιμένεις

shadowmoon
08-10-05, 23:59
Ειναι πιο πιθανο να μετακομισεις στη Λαρισα , παρα να επεκτεινει ο ΟΤΕ το δικτυο του , στην παρουσα φαση δυστυχως.

ReverseR
09-10-05, 00:01
Μπορεί να κάνει και κάτι περισσότερο μην τα αφήνουμε όλα στο θεο.

Όπου δεις γυναίκα ξέρεις τι πρέπει να κανέις pcman :D

pcman
09-10-05, 00:08
Όπου δεις γυναίκα ξέρεις τι πρέπει να κανέις pcman :D

Ξέρω και παραξέρω, αν μπορούσε να μπει και σε πακέτο, κάτι σαν ¨ADSL-Woman in a box¨ καλά θά 'ταν... :D

EvilHawk
09-10-05, 11:40
/κακιούλα Mode on

Υπάρχουν φήμες ότι αναθεώρησε την πολιτική του επειδή μερικοί του έβαλαν τίς φωνές για το κόστος της ολικής κάλυψης και αντί να κάνει επενδύσεις καλύτερα να μειώσει το πάγιο που πληρώνουν! Γι αυτό περιμένετε να έρθει καμμία ιδιωτική εταιρεία να κάνει επενδύσεις στίς περιοχές σας! :twisted:

midi
12-10-05, 12:53
Το Πικέρμι έχει κάλυψη από το Σεπτέμβρη, πράγμα που φαίνεται και από τους πίνακες με τις πόρτες στο αντίστοιχο thread. Παρόλα αυτά η μηχανή αναζήτησης διαθεσιμότητας δε δίνει διαθεσιμότητα σε όλα τα νούμερα, οπότε αν είσαι άτυχος θα πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο γραφείο σχεδιασμού να δεις τι συμβαίνει.

pcman
13-10-05, 04:48
Το Πικέρμι έχει κάλυψη από το Σεπτέμβρη, πράγμα που φαίνεται και από τους πίνακες με τις πόρτες στο αντίστοιχο thread. Παρόλα αυτά η μηχανή αναζήτησης διαθεσιμότητας δε δίνει διαθεσιμότητα σε όλα τα νούμερα, οπότε αν είσαι άτυχος θα πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο γραφείο σχεδιασμού να δεις τι συμβαίνει.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που είναι αυτοί οι πίνακες και σε ποιο thread; Εσύ που διάβασες ότι το Πικέρμι καλύπτεται από Σεπτέμβρη; Δώσε links please!!!

kewl
13-10-05, 16:43
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που είναι αυτοί οι πίνακες και σε ποιο thread; Εσύ που διάβασες ότι το Πικέρμι καλύπτεται από Σεπτέμβρη; Δώσε links please!!!


http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3132

pcman
14-10-05, 02:45
Εξηγήστε μου παρακαλώ μερικά πράγματα. Πως γίνεται στη σελίδα

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3132

με ημερομηνία 29/9/2005, πολύ πρόσφατα δηλαδή, να αναφέρει ότι υπάρχουν εγκατεστημένα dslams τόσο για PSTN όσο και για ISDN στο Πικέρμι και την ίδια στιγμή όταν στη σελίδα

http://www.otebusiness.gr/adslwizard.asp

βάζω το νούμερο μου που κατοικώ Διώνη Πικερμίου αλλά και νούμερα από την καρδιά του Πικερμίου (στην πλατεία, στη Λεωφόρο Μαραθώνος) για όλα να παίρνω το μύνημα:

"Προς το παρόν δεν υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL στην περιοχή σας. Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας. Ωστόσο, μπορείτε να συμπληρώσετε online τη Φόρμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, ώστε να καταγραφεί το ενδιαφέρον σας, προκειμένου να συμπεριληφθεί η περιοχή σας στις μελλοντικές επεκτάσεις της ADSL τεχνολογίας."

Δεν είναι περίεργο;

Μήπως δεν έχουν προσαρμόσει ακόμα τη σελίδα του otebusiness στα νέα δεδομένα;

Το καίριο ερώτημα:

Τελικά υπάρχει εγατεστημένη τεχνολογία ADSL στην περιοχή μου; Μπορώ με απλά λόγια να βάλω ADSL;

Ευχαριστώ.

kotsos84
14-10-05, 03:01
Πιθανώς ναι αλλά σίγουρη απάντηση γι αυτό θα πάρεις είτε απο 134 ή από 1242 αύριο...Οπότε υπομονη(πραγματικά έχεις μπόλικη) εως τότε...

edoeimaiego
14-10-05, 14:14
Φίλε pcman,

Δέν υπάρχει ακόμη, οτι κιαν λένε τα site η πραγματικότητα του ΟΤΕ είναι... ανύπαρκτη!

Τα τελευταία νέα λένε οτι η εγκαταστημένη υποδομή (H/W Rack) δέν είναι ικανή να στεγάσει τον αναγκαίο εξοπλισμό... (άκουσον άκουσον) μολονότι ως γνωστόν εγκαταστήθηκε πέρυσι!!!

Unpisteftamble!

(Αν γνωρίζεις το Παναγιώτη απο το ΔΣ του συλλόγου οικοπεδούχων Διώνης (ταμίας), θα σου πεί όλα τα απερίγραπτα πέρα δώθε με επιστολές στο Υπ.Μ.Ε./ΟΤΕ και τηλέφωνα που έχει κάνει ο άνθρωπος για αυτό το θέμα)

...ας ελπίζουμε οτι τουλάχιστον στην επόμενη Ολυμπιάδα που θα πάρουμε (2096?) θα βάλουμε και υποδομή για ADSL...

οσο για τη δημογραφία sdikr (είμαστε και 'πατρίδα'!) της περιοχής, σύμφωνα με τις τελευταίες εκλογές και τους εγγεγραμμένους υπήρχε 1400% άυξηση στη περιοχή!!!

δέν είμαι της γνώμης να περιμένουμε στωικά, καλύτερα με επιμονή να κάνουμε ακουστό το αίτημά μας και να ζητάμε οτι δικαιούμαστε.

Χρήστος

pcman
14-10-05, 15:55
Λοιπόν ακούστε τα νέα.

Πήρα τηλέφωνο στο 134 (πληροφορίες Oteshop). Παραδεχτήκαν την ύπαρξη dslams στην περιοχή μου και τι μου λένε; "Επειδή το Πικέρμι είναι απομακρυσμένη περιοχή, οι γραμμές σας είναι σε γέφυρα, οπότε είναι αδύνατο να συνδεθείτε. Αν θέλετε σύνδεση ADSL, πηγαίντε στο κοντινότερο αστικό κέντρο, που είναι η Παιανία, στον ΟΤΕ, και εκδηλώστε το ενδιαφέρον σας, ρωτήστε αν είναι και τεχνικώς δυνατό, ώστε να γίνουν οι γραμμές σας κανονικές. Μάλιστα όσο πιο πολλοί πάτε και εκδηλώσετε ενδιαφέρον, τόσο καλύτερα."

Μου είπε κι αυτό: "Αν θέλετε γρήγορο internet τώρα μπορείτε να βάλετε δορυφορικό, προσφέρει και η NOVA"!!!

'Ελεος ρε παιδιά!

Μα που ζω, στην Ελλάδα ή στην Τανζανία;

Περιμένω τα τα σχόλια σας.

Σημειωτέον ότι έχω ήδη αποστείλει εδώ και μερικές ημέρες τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος από τη σελίδα:

http://www.otebusiness.gr/adslwizard.asp

χωρίς να έχω λάβει απάντηση καμία μέχρι τώρα.


Φίλε pcman,

Δέν υπάρχει ακόμη, οτι κιαν λένε τα site η πραγματικότητα του ΟΤΕ είναι... ανύπαρκτη!

Τα τελευταία νέα λένε οτι η εγκαταστημένη υποδομή (H/W Rack) δέν είναι ικανή να στεγάσει τον αναγκαίο εξοπλισμό... (άκουσον άκουσον) μολονότι ως γνωστόν εγκαταστήθηκε πέρυσι!!!

Αυτό που είπες όπως και το ότι υπάρχει 1400% άυξηση στη περιοχή ισχύει για την περιοχή του Πικερμίου; Α ναι, μήπως γνωρίζεις πόσο πληθυσμό έχει το Πικέρμι; Πάντως ακόμα παραμένουμε κοινότητα και όχι δήμος, εγώ τουλάχιστον αυτό ξέρω.


(Αν γνωρίζεις το Παναγιώτη απο το ΔΣ του συλλόγου οικοπεδούχων Διώνης (ταμίας), θα σου πεί όλα τα απερίγραπτα πέρα δώθε με επιστολές στο Υπ.Μ.Ε./ΟΤΕ και τηλέφωνα που έχει κάνει ο άνθρωπος για αυτό το θέμα)

Φίλε Χρήστο, είσαι και σύ κάτοικος Πικερμίου; Τον Παναγιώτη που λες δυστυχώς δεν τον γνωρίζω (μήπως γνωρίζεις το επίθετο του;;;).

'Αλλοι περιμέναν το 2004 με την ολυμπιάδα για να αποχτήσουν την περιβόητη σύνδεση ADSL και εμείς ένα χρόνο και βάλε μετά το κλείσιμο της ολυμπιάδας ακόμα περιμένουμε αν και κάτοικοι Αττικής.

'Ελεος!

edoeimaiego
14-10-05, 16:16
Σ'εστειλα μήνυμα.

pcman
14-10-05, 16:45
Σου έστειλα και 'γώ μύνημα Χρήστο.

midi
14-10-05, 17:24
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα: Αυτή τη στιγμή υπάρχει διαθεσιμότητα DSL στο Πικέρμι, ήδη έχουν ενεργοποιηθεί τουλάχιστον 10 γραμμές (φαίνεται από τους πίνακες) και είμαι σίγουρος για τα παραπάνω, αφού χρησιμοποιώ μία από αυτές.

Η μηχανή αναζήτησης διαθεσιμότητας δε δίνει διαθεσιμότητα σε όλα τα νούμερα (π.χ. σε εμένα που έχω δύο, δίνει μόνο στο ένα). Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά η συμβουλή μου είναι να πάρεις τηλέφωνο στο γραφείο σχεδιασμού. Συνήθως για τέτοιου είδους τεχνικά θέματα το 134 δεν είναι σε θέση να δώσει σωστή πληροφόρηση.

Ελπίζω να βοήθησα.

pcman
14-10-05, 17:35
midi: Ποιο είναι το τηλέφωνο του γραφείου σχεδιασμού, γνωρίζεις; Είσαι και σύ κάτοικος Πικερμίου και χρησιμοποιείς αυτή τη γραμμή;

edoeimaiego
14-10-05, 18:36
midi,
Μήπως αναφέρεσαι μόνο στη Μαραθώνος απ΄όπου και περνάνε όλες οι γραμμές του πΟΤΕ της Α.Αττικής?
Καλλιτεχνούπολη, Ντράφι, Διώνη, Αγ.Σπυρίδωνας τί γινεται, γνωρίζεις?

midi
14-10-05, 19:04
Pcman:
Τα τηλέφωνα του γραφείου σχεδιασμού είναι 2106115235 & 2106115232 (προτίμησε το πρώτο νούμερο). Για να βρεις κάποιον πρέπει να πάρεις τηλέφωνο 11.00-13.00. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα το σηκώσουν τις πρώτες φορές, αλλά εσύ μην απελπίζεσαι πάρε τηλέφωνο αργότερα ή μια άλλη μέρα.

Επειδή μάλλον δεν υπήρξα αρκετά σαφής, μένω στο Πικέρμι και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την ADSL γραμμή που μου έβαλε ο ΟΤΕ το Σεπτέμβρη.

Edoeimaiego:
Δεν νομίζω να έχει σχέση πόσο κοντά στη Μαραθώνος είσαι , αλλά σε ποιο κέντρο ανήκεις. Το Ντράφι έχει δικό του κέντρο και έχει διαθεσιμότητα DSL από τον Αύγουστο. Δεν ξέρω αν οι άλλες περιοχές έχουν δικό τους κέντρο, οπότε δεν μπορώ να σου πω για διαθεσιμότητα. Απλά σας λέω ότι στη δική μου περίπτωση (τηλεπικοινωνιακό κέντρο Πικερμίου), η μηχανή αναζήτησης στο ένα νούμερο δίνει διαθεσιμότητα και στο άλλο όχι.

edoeimaiego
17-10-05, 23:38
midi,
Η Διώνη? έχει?
...
βρε σύ... μήπως είσαι υπάλληλος του ΟΤΕ? κάτι μου λέει οτι μάλλον έχεις κάποια σχεση!

:)

vangelisg
20-10-05, 17:19
Είμαι κάτοικος στο Πικέρμι και περιμένω κάτι χρόνια να έρθει dsl υπηρεσία...
Η πρόσφατη ανακάλυψη είναι ότι, ενώ όλα τα Online εργαλεία αναζήτησης διαθεσιμότητας στο τηλέφωνο μου στο Πικέρμι, βγάζουν ότι ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα... το μόνο εργαλείο που βγάζει διαθεσιμότητα είναι αυτό της Vivodi εδώ (http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=74) και μάλιστα ΟΧΙ από την ίδια την εταιρεία αλλά μέσω ΟΤΕ ! Ε, άντε βγάλε άκρη....

pcman
21-10-05, 03:24
Πήγα και γώ στη σελίδα της Vivodi και λέει και για μένα ότι υπάρχει διαθέσιμη η υπηρεσία ADSL μέσω ΟΤΕ την ίδια στιγμή που στη σελίδα του otebusiness λέει ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία (μέσω ΟΤΕ φυσικά). ΠΟΛΥ περίεργα τα πράγματα. Ποιον να πιστέψεις τώρα για τις υπηρεσίες ADSL του ΟΤΕ, την Vivodi ή τον ίδιο τον ΟΤΕ; Αυτό που ξέρω είναι ότι το ενδιαφέρον για το ADSL στην περιοχή μας έχει ανέβει κατακόρυφα σύμφωνα με όσα ακούω από γειτόνους μου. Από την κατάσταση της αδράνειας ο πρώτος χαμένος που βγαίνει είναι ο ΟΤΕ (άλλο τώρα που δεν το καταλαβαίνει). Τίποτα, η μόνη λύση είναι να κάνουμε αυτό που μού 'παν στο 134, να πάμε όλοι μαζί, οι ενδιαφερόμενοι, στον ΟΤΕ της Παιανείας, να δουν ότι υπάρχει ενδιαφέρουν (λες και δεν το ξέρουν).

Μα να υπάρχει ο εξοπλισμός και νά 'ναι αδρανής;;; Που ξανακούστηκε...

'Αλλοι στέλνουν διαμαρτυρίες για τις υψηλές τιμές, εμείς τι να πούμε που, αν και κάτοικοι Αττικής, το βλέπουμε ακόμη με τα κυάλια, επειδή έχουμε την "ατυχία" να μένουμε σε περιοχές που απλά είναι οι τελευταίοι πνεύμονες πρασίνου στο νομό μας και δεν έχουμε την "τύχη" να μένουμε στο κέντρο της Αθήνας, μέσα στο νέφος, το καυσαέριο και την ηχορύπανση.

Και να πώ τέλος ότι μερικοί ξεχνάν ότι σε λίγα χρόνια περιοχές σαν αυτήν θα είναι ολόκληρες πολιτείες. 'Ηδη στα 12 χρόνια που κατοικώ στο Πικέρμι, έχουν δει τα μάτια μου πράγματα και θαύματα, μια πολιτεία να ξεφυτρώνει από το μηδέν σχεδόν.

vangelisg
21-10-05, 15:42
Έχω ήδη εξηγήσει σε αρμόδιους ότι το aDSL (στην περιοχή) είναι επαγγελματική μου ανάγκη. Μπορώ να πω ότι από αυτό το thread πήρα περισσότερη πληροφόριση από ότι έχω πάρει από τους επίσημους αρμόδιους. Κάνω lurk στο site εδώ και χρόνια και η πρώτη λέξη που κάνω search είναι "Πικέρμι".
Σκεφτόμουνα μάλιστα τον τελευταίο καιρό να κάνω καμιά 3,000,000 submit σε όλες τις σελίδες Εκδήλωσης ενδιαφέροντος που υπάρχουν από providers :-) μπας και κάποιο στατιστικό εμφανιστεί στο Excel κάποιου υπεύθυνου και αντιληφθούν το ενδιαφέρον που υπάρχει στην περιοχή...

midi
21-10-05, 16:47
Γεια σας και πάλι.

Δεν έχω καμία σχέση με τον ΟΤΕ (το τηλέφωνο δεν είναι καν στο όνομά μου), απλά παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum. Οι πληροφορίες που σας γράφω προέρχονται, είτε από προσωπική εμπειρία, είτε υπάρχουν σε κάποια από τα thread του forum.

Πήρε κανείς τηλέφωνο το γραφείο σχεδιασμού; Αν τα κατάφερε κάποιος από εσάς πολύ θα ήθελα να γράψει τι του είπαν.

Pcman και edoeimaiego, αφού ενδιαφέρεστε για τη Διώνη, πάρτε ένα τηλέφωνο το 134 και ρωτήστε σε ποιο τηλεφωνικό κέντρο ανήκετε. Νομίζω το γράφει κάπου και ο λογαριασμός του τηλεφώνου, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ακόμα πήγε κανείς στο OTEshop στην Παλλήνη να ρωτήσει; Με δεδομένο ότι είναι το πιο κοντινό OTEshop υπάρχουν καλές πιθανότητες να ξέρουν τι συμβαίνει. Βέβαια εγώ επιμένω ότι αν θέλετε εμπεριστατωμένες απόψεις, η μόνη λύση είναι το γραφείο σχεδιασμού (η προσωπική εμπειρία που έλεγα).


Θα πρότεινα κάποιος από εσάς να δοκιμάσει να κάνει αίτηση μέσω 134 ή OTEshop. Κατά πάσα πιθανότητα θα σας πουν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, ρωτήστε όμως αν παρόλα αυτά γίνεται να κάνετε αίτηση. Εναλλακτικά κάντε αίτηση στη Vivodi (αν επείγεστε και θέλετε να την έχετε ως ISP).

pcman
26-10-05, 05:17
Επικοινώνησα με τον Παναγιώτη απο το ΔΣ του συλλόγου οικοπεδούχων Διώνης (ο Χρήστος "edoeimaiego" ξέρει σε ποιον αναφέρομαι) και μου είπε καταρχάς ότι ακόμη κι αν το Πικέρμι καλύπτεται, η Διώνη πρέπει να έχει το δικό της κέντρο για να μπορεί να καλυφθεί. Μου είπε ακόμη, ότι σε επικοινωνία που είχε με αρμόδια στελέχη, του είπαν ότι η Διώνη θα καλυφθεί κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο εξάμηνο του 2006, το νωρίτερο.

'Οπως καταλαβαίνετε, αν ισχύει κάτι τέτοιο, δηλαδή η Διώνη να πρέπει να έχει το δικό της κέντρο, το ενδιαφέρον μου επικεντρώνεται στη Διώνη όπου κατοικώ. Εσείς τι γνωρίζετε, μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Πάντως σε περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο θα ήθελα να επικοινωνήσουν μαζί μου με προσωπικό μύνημα όσοι κάτοικοι από τη Διώνη ενδιαφέρονται για το θέμα. Αλλιώς ας επικοινωνήσουν μαζί μου οι ενδιαφερόμενοι από το Πικέρμι γενικά. Να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για το θέμα αυτό.

6146
18-02-06, 20:39
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Μετά από 5 περίπου μήνες από τα πρώτα μηνύματα σας και 1-2 χρόνια από της πρώτες αιτήσεις για dsl στη Διώνη ακόμη τίποτα...΄Ο ΟΤΕ κατά πάγια τακτική, όταν καταθέτεις αίτηση μέσω 134 ή σε κάποιο Oteshop, δεν χορηγεί αριθμό πρωτοκόλου για ευνόητους λόγους.
Κατόπιν προσφυγής, η ΕΕΤΤ ζήτησε από τον ΟΤΕ να ορίσει χρονοδιάγραμμα.
Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κάποιο νέο. Η μόνη ελπίδα μου είναι, να αποκτήσω γραμμή dsl μέσω εταιρίας εκτός ΟΤΕ, που όπως αναφέρει στη σελίδα της παρέχει στη Διώνη γραμμές πάνω από ΑΡΥΣ.

Golfakias
21-02-07, 17:00
Καλησπέρα σε όλους,

Είναι κανείς στο Dslam στο Ντράφι διότι εγώ με otenet κατεβάζω με max 20kb/sec

Μου είπαν από ΟΤΕ εδώ και 2 μήνες ότι χρειάζεται αναβάθμιση αλλά ακόμα τίποτα

@ ADSLgr.com All rights reserved.