PDA

Επιστροφή στο Forum : H Tellas δεν διακόπτει την σύνδεσή μου στο ΔΙΟΔΟΣ



kentavros
24-07-08, 23:40
Παλιότερα είχα tellas (μέσω δίοδος) την οποία διέκοψα πριν 6 μήνες. Η ηλίθια όμως TELLAS δε μου διακόπτει την σύνδεση στο δίοδος και έτσι δε μπορώ να κάνω νέα αίτηση και να γλυτώνω τα μισά λεφτά (από τότε που σταμάτησα την tellas έχω connx).
Τι τηλέφωνα τους έχω πάρει, τι φαξ τους έχω στείλει... αυτοί τίποτα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα με τελλάς ή άλλη εταιρεία;:hmm:

XARAYGH
25-07-08, 01:52
Παλιότερα είχα tellas (μέσω δίοδος) την οποία διέκοψα πριν 6 μήνες. Η ηλίθια όμως TELLAS δε μου διακόπτει την σύνδεση στο δίοδος και έτσι δε μπορώ να κάνω νέα αίτηση και να γλυτώνω τα μισά λεφτά (από τότε που σταμάτησα την tellas έχω connx).
Τι τηλέφωνα τους έχω πάρει, τι φαξ τους έχω στείλει... αυτοί τίποτα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα με τελλάς ή άλλη εταιρεία;:hmm:

Η ηλίθια όμως TELLAS...οτι να ναι...
την εκοψες πριν το μηνο?

kentavros
25-07-08, 15:04
Είχα tellas 2-3 χρόνια πριν πάω σε connx. Δε με δεσμεύει κανένα συμβόλαιο και η σύνδεσή έχει διακοπεί εδώ και 6 μήνες. Αυτό που δεν κάνουν είναι να πάνε στο δίοδος και να δηλώσουν ότι δεν είμαι πια πελάτης τους ώστε να μπορέσω να κάνω μια νέα αίτηση για φοιτητικό...

lewton
25-07-08, 19:11
Καλά ξεμπερδέματα.
Έχεις δοκιμάσει να απευθυνθείς στο Δίοδος;

kentavros
31-07-08, 22:19
Άλλοι κι από εκεί στο ΔΙΟΔΟΣ...

Απαντήσανε:


Γραφείο Υποστήριξης ΔΙΟΔΟΣ

Η απάντηση στην ερώτησή σας.

Είχα γραφτεί στο δίοδος και είχα dsl με Tellas. Εδώ και μερικούς μήνες έκοψα την tellas αλλά η σύνδεσή μου στο δίοδος φαίνεται ακόμα ενεργή και δε μπορώ να κάνω νέα αίτηση. Σε επικοινωνία μου με την tellas με πληροφόρησαν ότι αυτοί έχουν διακόψει την σύνδεσή μου και δεν μπορούν κάτι άλλο... πώς μπορώ να κάνω τώρα καινούρια αίτηση;

Απάντηση:
Όλες οι εταιρίες που συνεργάζονται με το ΔΙΟΔΟΣ έχουν λάβει κάποια webservices τα οποία έχουν εντάξει στο πληροφοριακό τους σύστημα και τα οποία χρησιμεύουν στο να επικοινωνούν απευθείας με το πληροφοριακό σύστημα του ΔΙΟΔΟΣ χωρίς την παρέμβαση κάποιου υποκειμένου. Ένα από αυτά τα webservices ακυρωνει υπάρχουσες αιτήσεις.

Η διαδικασία λοιπόν της ακύρωσης μιας αίτησης έχει ως εξής:

- Ζητάει ο χρηστής την ακύρωση της αίτησης από την εταιρία.
- Η εταιρία τερματίζει την σύνδεση, σε περίπτωση που αυτή έχει ενεργοποιηθεί.
- Η εταιρία καλεί το webservice που αλλάζει το status της αίτησης από activated (ενεργοποιημένη υπηρεσία) σε deactivated (ανενεργη αίτηση, το οποίο είναι και το status μιας αίτησης κατά την δημιουργία της) .

Σε περίπτωση που η εταιρία δεν καλέσει το προαναφερθέν webservice δεν αλλάζει το status της αίτησης, ακόμα και αν έχει όντως διακοπεί η υπηρεσία, με συνεπεία να μη μπορεί ο χρηστής να κάνει κάποια νέα.

Επομένως ο πάροχος πρεπει να απενεργοποιήσει τη σύνδεσή σας στο portal του ΔΙΟΔΟΣ. Πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί του για να επιλυθεί το πρόβλημά σας.



ΠΡΟΣΟΧΗ:
Το e-mail αυτό σας αποστέλλεται από το Online HelpDesk του ΔΙΟΔΟΣ.
Εάν έχετε περαιτέρω απορίες, υποβάλετε το ερώτημά σας με την ηλεκτρονική φόρμα του http://diodos.net.gr
και όχι απαντώντας στο παρόν e-mail

Δηλαδή... τράβα βρες μόνος σου την άκρη!!!

Spanos
31-07-08, 22:25
Άλλοι κι από εκεί στο ΔΙΟΔΟΣ...

Απαντήσανε:



Δηλαδή... τράβα βρες μόνος σου την άκρη!!!

H tellas φταίει, απλά σου έκοψαν τους κωδικούς πρόσβασης χωρίς να έχουν ενημερώστει το Δίοδος οτι δεν είσαι πια πελάτης ;)

Θα κάνεις forward την απάντηση στην Tellas με κοινοποίηση σε info@eett.gr και θα ζητήσεις να στείλουν στο Δίοδος τη διακοπή.

Lagman
01-08-08, 09:14
έχεις δοκιμάσει να πας σε κανένα από τα γραφεία της τελλάς και να σπάσεις πχ καμιά καρέκλα κανένα γραφείο ; συνήθως πιάνει.

kentavros
21-08-08, 16:06
Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ...


Απενεργοποίηση σύνδεσης ΔΙΟΔΟΣ
Στις αρχές του έτους (2008) ζήτησα από την Tellas να διακόψει την adsl σύνδεση που μου παρείχε (μέσω του προγράμματος Δίοδος) για να συνδεθώ με άλλο πάροχο. Η Tellas μολονότι διέκοψε τότε την adsl σύνδεσή μου δεν ενημέρωσε το portal του Δίοδος ότι έπαψα πλέον να είμαι πελάτης τους με αποτέλεσμα να μην μπορώ να υποβάλω νέα αίτηση στο Δίοδος. Έτσι από τις αρχές Φεβρουαρίου (δηλαδή περισσότερο από 6 μήνες) έχω χάσει το δικαίωμά μου ως φοιτητής για μειωμένη τιμολόγηση των υπηρεσιών adsl και πληρώνω υπερδιπλάσιο ποσό στον τώρα πάροχό μου Οtenet (26,9 μηνιαίως αντί 11,9).
Αν και το μηνιαίο αυτό επιπλέον κόστος είναι μόλις 15, πολλαπλασιαζόμενο επί τους 48 μήνες που δικαιούμαι (από σήμερα, γιατί το προηγούμενο εξάμηνο το έχασα ήδη περιμένοντας την Τellas να πράξει ως έπρεπε) πρόσβαση μέσω Δίοδος το συνολικό επιπλέον κόστος είναι 720€.
Παρά τις συνεχείς ενοχλήσεις μου στην Tellas (τηλεφωνικά στο 13800), οι υπάλληλοι που απαντούσαν είτε δεν καταλάβαιναν τι ζητούσα, είτε με διαβεβαίωναν ότι το αίτημά μου θα διευθετηθεί εντός λίγων ημερών. Στις 15 Ιουλίου μου ζητήθηκε να στείλω το αίτημά μου και με fax το οποίο επισυνάπτω. Συνημμένα σε αυτό υπάρχει και σχετική απάντηση από το Δίοδος στην οποία αναφέρεται ότι ο πάροχος (Tellas) θα πρέπει να απενεργοποιήσει την σύνδεσή μου στο portal του Δίοδος μέσω ενός απλού webservice "χωρίς την παρέμβαση κάποιου υποκειμένου".
Πρόκειται δηλαδή για μια διαδικασία που δεν απαιτεί περισσότερο από 2-3 λεπτά !!!



Να δούμε τι θα γίνει και με αυτό τώρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.