PDA

Επιστροφή στο Forum : C++ Builder Ερώτηση



Darkman_
09-10-05, 22:03
Μια απλή ερώτηση, αλλά είναι η πρώτη φορά που πιάνω στα χέρια μου την builder. Θέλω να εισάγω σε edit boxes κάποιες λέξεις και μόλις πατάω ένα button να τις εμφανίζει μέσα σε ένα StringGrid. Τι πρέπει να εισάγω στον onlick κώδικα του button?

Επίσης, σε edit boxes πάλι, να βάζω 2 νούμερα και μόλις πατάω το button να κάνει μία πράξη (πχ πρόσθεση) και να εμφανίζει το αποτέλεσμα σε ένα τρίτο box. Όταν το κάνω, μου βγάζει ό,τι να'ναι νούμερα σε δεκαδικά... Μου έχουν πει να τα πάρω ως string και να χρησιμοποιήσω την "atoi" αλλά δεν ξέρω πως. :(

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

chat1978
09-10-05, 22:44
Δεν έχω το έχω μπροστά μου (Format) να σου πώ αλλά για το δεύτερο νομίζω έχει static converters συναρτήσεις η AnsiString. Η atoi είναι παλιά (αν και βασικά αυτή χρησιμοποιούν).

Για το πρώτο αν καταλαβαίνω καλά πρέπει στο OnClick Event να κάνεις populate το Grid Box με τα strings που έχει στα παραπάνω κουτιά!

Ποιά έκδοση έβαλες??

Darkman_
10-10-05, 15:33
Την 6 έβαλα. Δε βγάζω άκρη για κανένα από τα δύο... :-( Τώρα ψάχνω το help μπας και βρω τίποτα.

Darkman_
10-10-05, 16:15
Ok, τελικά το help είχε και examples που βοήθησαν πολύ! Έκανα ό,τι χρειαζόμουν! :D

ikyriakidis
22-11-05, 07:40
Αν πάντως κολήσεις πουθενά πες μου να σου στείλω κανένα βιβλίο σε μορφή pdf.Στείλε μου προσωπικό μήνυμα αν θέλεις.

alatasst
27-11-05, 01:25
Ο builder είναι πολύ ώραίο εργαλείο αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Το VCL είναι αναντικατάστατο.
Λοιπόν, όπως είπες θα βάλεις ένα editbox ένα button και ένα StringGrid.
Μέσα στο button θα γράψεις:
StringGrid1->Cells[0][0] = Edit1->Text;

Όσο αναφορά τώρα τις μετατροπές τα πράγματα έχουν ώς εξείς. Τα text properties των editboxes είναι AnsiString Object άρα θα τα χειριστείς σαν AnsiStrings. Αν πχ θέλεις να προσθέσεις τα δύο Editboxes και το αποτέλεσμα να το εμφανίσεις σε ένα τρίτο τότε θα γράψεις μέσα στο onclick του button:


Edit3->Text = AnsiString(Edit1->Text.ToInt() + Edit2->Text.ToInt());

Τόσο απλά :thumbsup1

@ ADSLgr.com All rights reserved.