PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση 384 σε 512 θέλει τέλη?



Spyros1821
09-10-05, 22:57
Αν κάνω αναβάθμιση από τα 384 που έχω τώρα στα 512 τι θα πρέπει να πληρώσω? Τέλη ενεργοποίησης ADSL ξανά? 2 πάγια μπροστά ισχύει και στην αναβάθμιση? Ευχαριστώ!

aesir
09-10-05, 23:00
Στον ΟΤΕ τίποτα... αλλά οι περισσότεροι ISP χρεώνουν για αλλαγή πακέτου σύνδεσης... κοίτα στην ιστοσελίδα του ISP σου για πιθανες χρεώσεις.

Spyros1821
09-10-05, 23:05
Δηλαδή απλά θα πληρώσω το αυξημένο πάγιο της 512 σε σχέση με την 384 στο λογαριασμό, έτσι?

aesir
09-10-05, 23:08
Δηλαδή απλά θα πληρώσω το αυξημένο πάγιο της 512 σε σχέση με την 384 στο λογαριασμό, έτσι?

Εξυπακούεται...

Spyros1821
09-10-05, 23:10
Sorry για το πρήξιμο και μια τελευταία ερώτηση. Αυτή την αναβάθμιση online μπορώ να την κάνω? Από το OTEshop έχει την επιλογή για αγορά ADSL γραμής. Από εκεί γίνεται και αναβάθμιση?

Re-Ti-Re
09-10-05, 23:13
Με ένα τηλεφώνημα στο 134.

Spyros1821
09-10-05, 23:16
ΟΚ Ευχαριστώ! (στο oteshop σε πολλές σελιδες για αγορές δεν έχει SSL)

Rama
12-10-05, 11:43
Ένας φίλος πήρε τηλ στο 134 και ζήτησε να του κάνουν αναβάθμιση από 384 σε 512. Τον ενημέρωσαν οτι μπορεί να μείνει χωρίς internet για 4 μέρες. Ποιά ακριβώς είναι η διαδικασία όταν γίνεται μία τέτοια αναβάθμιση από την μεριά του ΟΤΕ? Μιλάω μόνο για το κομμάτι της γραμμής και οχι για τον ISP.

buffos
12-10-05, 12:04
Εγώ που έκανε απο 384 ασε 1024, έγινε αυθυμερόν. Για την ακρίβεια πήρα τηλέφωνο στις 12:00 το μεσημέρι και ήταν έτοιμο την αλλη μέρα το πρωί στης 8 όταν πήγα στο γραφείο.

Re-Ti-Re
12-10-05, 12:25
Τον ενημέρωσαν οτι μπορεί να μείνει χωρίς internet για 4 μέρεςΗ αλήθεια είναι ότι η διαδικασία είναι μισή ώρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Spyros1821
12-10-05, 12:30
Τελικά έκανα αίτηση το επόμενο πρωί από τη μέρα του post. Σημερα η γραμμή είναι στα 512 αλλά δεν μπαίνω ακόμα...
Πέτυχα και το reset που από 384 έγινε 512.. χαχα!
Ελπίζω να αξίζει την αναμονή η 512..

Rama
12-10-05, 13:59
Οκ αλλά η διαδικασία για αυτούς ποιά είναι? Δηλαδή τους παίρνει έως και 4 μέρες για να πάρουν το βύσμα από το ένα patch panel να το πάνε στο άλλο? Υποθέτω οτι θα είναι κάτι πιο περίπλοκο.

sdikr
12-10-05, 14:01
Οκ αλλά η διαδικασία για αυτούς ποιά είναι? Δηλαδή τους παίρνει έως και 4 μέρες για να πάρουν το βύσμα από το ένα patch panel να το πάνε στο άλλο? Υποθέτω οτι θα είναι κάτι πιο περίπλοκο.

ειναι ακόμα ποιο ευκόλη, μια επιλόγη (drop down menu) στο υπολογιστή, αλλά αν είναι κάθε φόρα που ζητάει κάποιος αναβάθμιση να έχουν εναν υπάλληλο να το κάνει.......
Τα μαζέυουν και κάνουν τις αλλαγες συγκεκριμένη μέρα

NoDsl
12-10-05, 14:49
ειναι ακόμα ποιο ευκόλη, μια επιλόγη (drop down menu) στο υπολογιστή, αλλά αν είναι κάθε φόρα που ζητάει κάποιος αναβάθμιση να έχουν εναν υπάλληλο να το κάνει.......
Τα μαζέυουν και κάνουν τις αλλαγες συγκεκριμένη μέρα


Μπα οχι συγκεκριμένη. Τουλάχιστον όχι σε όλα τα κέντρα.. Περισσότερο περιμένουν τον bbras να δώσει ρυθμίσεις..Και συνήθως την επόμενη μερα.

psyxakias
12-10-05, 15:00
Όπως προαναφέρθηκε, κόστος δεν υπάρχει πλέον.

Η αλλαγή συνήθως είναι θέμα μερικών λεπτών, το θέμα είναι ότι κάποιες φορές κοιμούνται όρθιοι. Ενώ σε άλλους την έκαναν εντός 20 λεπτών, σε εμένα με παίδεψαν ελεϊνά. Την ζήτησα Παρασκευή 10πμ, Δευτέρα 9πμ μου διέκοψαν την ADSL, έμεινα 50 ώρες offline και ύστερα από καμμιά 30αρια τηλέφωνα και παράπονα σε υφισταμένους/προισταμένους, την ανοίξαν Τετάρτη μεσημέρι και μάλιστα τους πήρε μόλις 20-30 λεπτά από την στιγμή που ασχοληθήκαν. Ένας τεχνικός μου είπε κιόλας ότι αν δεν έκανα φασαρία, Παρασκευή θα την ανοίγαν (πάνω από 100 ώρες offline) γιατί πνιγόντουσαν με τις μετατροπές.

Περιττό να πω ότι τα τηλέφωνα που έκανα, ο χρόνος που έχασα από την εργασία μου, οι ώρες που περίμενα σε αναμονή και η χρεώση του ΕΠΑΚ για 3 μέρες (~11€), θα μπορούσα να είχα βάλει την 1024 (σε κόστος) αντί για 512 αν δεν με ταλαιπωρούσαν τόσο.

Αν και ψιλοσκέφτομαι για 1024, τρέμω με την ιδέα ότι μπορεί να με αφήσουν καμμιά εβδομάδα off με την λαμακία που τους δέρνει.

ace1774
12-10-05, 15:09
Εκανα αναβθμιση .Την δευτερα το βραδυ στις 7 την ζητησα μεσω του 134.Την επομενη μερα στις 10 το πρωι εγινε.
Κανενα προβλημα και οι ταχυτητες εκτοξευθηκαν.

WAntilles
12-10-05, 15:59
Όπως προαναφέρθηκε, κόστος δεν υπάρχει πλέον.

Η αλλαγή συνήθως είναι θέμα μερικών λεπτών, το θέμα είναι ότι κάποιες φορές κοιμούνται όρθιοι. Ενώ σε άλλους την έκαναν εντός 20 λεπτών, σε εμένα με παίδεψαν ελεϊνά. Την ζήτησα Παρασκευή 10πμ, Δευτέρα 9πμ μου διέκοψαν την ADSL, έμεινα 50 ώρες offline και ύστερα από καμμιά 30αρια τηλέφωνα και παράπονα σε υφισταμένους/προισταμένους, την ανοίξαν Τετάρτη μεσημέρι και μάλιστα τους πήρε μόλις 20-30 λεπτά από την στιγμή που ασχοληθήκαν. Ένας τεχνικός μου είπε κιόλας ότι αν δεν έκανα φασαρία, Παρασκευή θα την ανοίγαν (πάνω από 100 ώρες offline) γιατί πνιγόντουσαν με τις μετατροπές.

Περιττό να πω ότι τα τηλέφωνα που έκανα, ο χρόνος που έχασα από την εργασία μου, οι ώρες που περίμενα σε αναμονή και η χρεώση του ΕΠΑΚ για 3 μέρες (~11€), θα μπορούσα να είχα βάλει την 1024 (σε κόστος) αντί για 512 αν δεν με ταλαιπωρούσαν τόσο.

Αν και ψιλοσκέφτομαι για 1024, τρέμω με την ιδέα ότι μπορεί να με αφήσουν καμμιά εβδομάδα off με την λαμακία που τους δέρνει.

Ακριβώς την ίδια δοκιμασία είχα υποστεί και εγώ πριν από κάμποσους μήνες όταν είχα κάνει τη γραμμή από 384 -> 512.

Ήμουν εκτός για 6 ημέρες, με χαράτσι σε τηλέφωνα και ΕΠΑΚ, άφθονη ψυχική οδύνη, και φυσικά και επίπτωση στην εργασία μου.

Και όλα αυτά για την 3λεπτη κυριολεκτικά δουλειά - μου το επιβεβαίωσε και το τεχνικός με τον οποίο μίλησα τελικά αφού είχα περάσει από τη Σκύλλα και τη Χάρυβδη - το να σε δηλώσουν στα entries της καινούριας κλάσης εξυπηρέτησης που έχουν στους managed routers τους.

Είναι που ο ΟΤΕ είναι "Α.Ε. και λειτουργεί με πελατοκεντρική νοοτροπία και σεβασμό στον πελάτη-καταναλωτή".

Στην δεύτερη αναβάθμιση γραμμής σε 1024 - πριν από ένα μήνα περίπου - αφού άλλαξε η γραμμή και κλείδωσε το router στη νέα ταχύτητα, άργησαν και πάλι να κάνουν τη δήλωση αλλά ευτυχώς μόνο για 2 ώρες.

Κανονικά θα έπρεπε με το που αλλάζει η γραμμή, η δήλωση να γίνεται ευθύς-αμέσως.

Πληρώνουμε always-on "κύριοι" του ΟΤΕ, και το πληρώνουμε αδρά.

Spyros1821
12-10-05, 16:27
Παιδιά τι να πω... Έγινε η ενεργοποίηση στην 512. Έχω HOL 384...Παίρνω επιτέλους και τα 384 (μαζί με overheads)... Επιτέλους ping ανθρώπινα και όχι ΟΤΕτζίδικα... Αντε και στα δικά σας...

NoDsl
12-10-05, 17:02
Ακριβώς την ίδια δοκιμασία είχα υποστεί και εγώ πριν από κάμποσους μήνες όταν είχα κάνει τη γραμμή από 384 -> 512.

Ήμουν εκτός για 6 ημέρες, με χαράτσι σε τηλέφωνα και ΕΠΑΚ, άφθονη ψυχική οδύνη, και φυσικά και επίπτωση στην εργασία μου.

Και όλα αυτά για την 3λεπτη κυριολεκτικά δουλειά - μου το επιβεβαίωσε και το τεχνικός με τον οποίο μίλησα τελικά αφού είχα περάσει από τη Σκύλλα και τη Χάρυβδη - το να σε δηλώσουν στα entries της καινούριας κλάσης εξυπηρέτησης που έχουν στους managed routers τους.

Είναι που ο ΟΤΕ είναι "Α.Ε. και λειτουργεί με πελατοκεντρική νοοτροπία και σεβασμό στον πελάτη-καταναλωτή".

Στην δεύτερη αναβάθμιση γραμμής σε 1024 - πριν από ένα μήνα περίπου - αφού άλλαξε η γραμμή και κλείδωσε το router στη νέα ταχύτητα, άργησαν και πάλι να κάνουν τη δήλωση αλλά ευτυχώς μόνο για 2 ώρες.

Κανονικά θα έπρεπε με το που αλλάζει η γραμμή, η δήλωση να γίνεται ευθύς-αμέσως.

Πληρώνουμε always-on "κύριοι" του ΟΤΕ, και το πληρώνουμε αδρά.

Κανονικά ΔΕΝ πρέπει να σε αποσυνδέσουν απο την παλιά σου γραμμή(routing απο dslam σε bbras ) μέχρι να δώσουν τις νέες ρυθμίσεις απο bbras και να αναβαθμιστείς... έτυχε και στο κέντρο σας έκαναν πατάτα...Ντάξει θέλει μια ορισμένη διαδικασία που ακολουθείται ακριβώς, και έτσι πρέπει, και καθυστερίσεις γίνονται πιο πολύ απο τον bbras ή εντάξει αν έρθουν μαζεμένες αιτήσεις και για βλαβες και για συνδέσεις και αλλαγές... μεμονομένα θέλει λίγο χρόνο συνολικά μπορέι να έχει πολύ δουλεια...so wait και λίγο...

kenji
12-10-05, 17:56
Καλησπέρα.

Και εγώ έκανα αναβάθμιση από 384 σε 512. Έγινε μέσα σε διάστημα 2 ημερών χωρίς να έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Σήμερα λήγει και η otenet, οπότε και θα ενεργοποιήσω τηn τσαμπέ HOL να δω πως πάει.

toro
13-10-05, 12:21
Έκανα αίτηση αναβάθμισης σε 512, και για δύο μέρες είχα κανονικά 384 γραμμή. Την τρίτη μέρα (κατά τας γραφάς...) το DSL χάθηκε για πάνω από μια βδομάδα....

Βρε που'ν' το DSL, βρε εκεί είν'το DSL, βρε δεν είν'εδώ το άτιμο, βρε εκεί είναι σου λέω, βρε δεν είναι, βρε αφού το βλέπω ότι είναι ενεργοποιημένο, βρε εγώ δεν το βλέπω καθόλου, βρε αφού μας λένε ότι βλέπουνε το modem σου, βρε τι βλέπουνε αφού δεν ανάβει καθόλου το λαμπάκι, βρε αφού φαίνεσαι εντάξει, βρε δεν είμαι εντάξει όμως κτλ. κτλ.

Τελικά αποδείχτηκε ότι είχαν κλειδώσει την πόρτα μου και την είχαν ξεχάσει έτσι για μια ολόκληρη εβδομάδα.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.