PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρος usb σε hub



Minas1000
25-07-08, 06:51
Γεια σας.

Θελω να συνδεσω ενα δισκο usb σε hub,και επισης πανω στο hub 2 pc.
Γινεται?
Θα βλεπουν τον δισκο και τα 2 pc ταυτοχρονα?

Ευχαριστω.

WAntilles
25-07-08, 09:53
Βάλε εσύ στον ήδη αναξιόπιστο USB σκληρό, κι άλλο ένα layer εγνωσμένης αναξιοπιστίας, το USB hub.

Μετά μη γράψεις όμως θρεντ "Βοήθεια, έχασα τα δεδομένα μου, πώς τα επαναφέρω".

c4lex
25-07-08, 10:03
Γεια σας.

Θελω να συνδεσω ενα δισκο usb σε hub,και επισης πανω στο hub 2 pc.
Γινεται?
Θα βλεπουν τον δισκο και τα 2 pc ταυτοχρονα?

Ευχαριστω.

Λογικά δεν πρέπει να γίνεται. =(

Ακόμα κι αν το καταφέρεις, το πρόβλημα είναι περισσότερο ότι θα έχεις δυο διαφορετικά λειτουργικά να γράφουν στο ίδιο μέσο, που μπορεί να σου ανοίξει ένα σωρό προβλήματα. Ο πιο σίγουρος και ίσως πιο εύκολος τρόπος να πετύχεις αυτό που θες, είναι να συνδέσεις τον εξωτερικό σκληρό στο ένα PC και να το μοιράσεις και στο δεύτερο PC πάνω από lan. Έτσι και οι δυο θα έχουν πρόσβαση στον κοινό πόρο και δεν θα έχεις προβλήματα "σε ποιό pc ανήκει ο σκληρός".

goku
25-07-08, 10:09
Λογικά δεν πρέπει να γίνεται. =(

Ακόμα κι αν το καταφέρεις, το πρόβλημα είναι περισσότερο ότι θα έχεις δυο διαφορετικά λειτουργικά να γράφουν στο ίδιο μέσο, που μπορεί να σου ανοίξει ένα σωρό προβλήματα. Ο πιο σίγουρος και ίσως πιο εύκολος τρόπος να πετύχεις αυτό που θες, είναι να συνδέσεις τον εξωτερικό σκληρό στο ένα PC και να το μοιράσεις και στο δεύτερο PC πάνω από lan. Έτσι και οι δυο θα έχουν πρόσβαση στον κοινό πόρο και δεν θα έχεις προβλήματα "σε ποιό pc ανήκει ο σκληρός".

Αν το κάνει έτσι όμως πρέπει για να βλέπει ο άλλος υπολογιστής τον σκληρό πρέπει και ο πρώτος στον οποίο είναι συνδεδεμένος ο σκληρός να είναι ανοιχτός.

Μια άλλη λύση είναι να αγοράσει μόνο την θήκη την εξωτερική αλλά να είναι για ethernet, όχι για usb και να βγάλει τον σκληρό (που ουσιαστικά είναι εσωτερικός) από την αρχική του θήκη και να την βάλει στην νέα. Τέλος να το συνδέσει σε κάποιο ρούτερ ή switch αν έχει

WAntilles
25-07-08, 10:32
Γεια σας.

Θελω να συνδεσω ενα δισκο usb σε hub,και επισης πανω στο hub 2 pc.
Γινεται?
Θα βλεπουν τον δισκο και τα 2 pc ταυτοχρονα?

Ευχαριστω.

Μόνη αξιόπιστη λύση για εξωτερική αποθήκευση:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112566

ή μία πραγματική συσκευή NAS.

Minas1000
25-07-08, 12:11
Μετά μη γράψεις όμως θρεντ "Βοήθεια, έχασα τα δεδομένα μου, πώς τα επαναφέρω"

Σε ποια κατηγορια ειναι αυτα τα thread να προετοιμαζομαι? :)


Ο πιο σίγουρος και ίσως πιο εύκολος τρόπος να πετύχεις αυτό που θες, είναι να συνδέσεις τον εξωτερικό σκληρό στο ένα PC και να το μοιράσεις και στο δεύτερο PC πάνω από lan. Έτσι και οι δυο θα έχουν πρόσβαση στον κοινό πόρο και δεν θα έχεις προβλήματα "σε ποιό pc ανήκει ο σκληρός".

Ετσι το εχω τωρα,αλλα πρεπει να ειναι το pc του δισκου ανοιχτο.Επισης το sharing το ψηλοφοβαμαι γιατι το
1 pc ειναι κατεβαστηρι,με ανοιχτες πορτες κτλ. και επισης το εχω για να δοκιμαζω προγραμματα ''αμφιβολου ποιοτητας'' (με την βοηθεια του deep freeze) πριν μπουν στο κεντρικο, με λιγα λογια ειναι σουρωτηρι.



Μια άλλη λύση είναι να αγοράσει μόνο την θήκη την εξωτερική αλλά να είναι για ethernet, όχι για usb και να βγάλει τον σκληρό ...

Ακου να δεις τι παζει.
Εχω μια θηκη απο WD mybook 1ΤΒ.Αγορασε ενας φιλος κατα λαθος απο γερμανια αυτο το δισκο ο οποιος εχει ethernet και usb.Δυστυχως ομως η usb ειναι μονο για να συνδεσεις αλλο δισκο πανω του,η επικοινωνια μαζι του ειναι μονο με ethernet.

Η ταχυτητα με ethernet ειναι τραγικη δεν ξεπερνουσε τα 4-5mb/sec.Με gigabit ethernet παντα.Μετα απο ερευνα εδω,αλλα και email στην WD μας ειπαν οτι αυτη ειναι η ταχυτητα μεσω eth. με αυτο το δισκο.

Οποτε ξηλωσαμε απο μεσα τον δισκο 1TB sata2 και τον βαλαμε σε ενα κουτι απλο και ολα ok.

To κουτι του mybook μου το χαρισε ο φιλος.Αφου το συναρμολογησα παλι γιατι το καναμε κομματια να βγει
ο δισκος,του εβαλα ενα 500αρι wd που ειχα να κανω κανενα πειραμα.

Δυστυχως ομως,ενω συνδεομαι κανονικα με ethernet δεν βλεπει τον δισκο.Εκανα και recovery και reset αλλα ματαια.Το λειτουργικο του κουτιου ειναι linux.Υπαρχει περιπτωση να ειχε κατι γραμμενο στον δικο του δισκο,η
να εχει καποιο αλλο κλειδωμα και να μη τον βλεπει?

Τον δισκο τον φορμαρισα σε ntfs και fat32,αλλα ακομα και τελειως αφορμαριστο,γυρναει ο δισκος συνεχεια και κροταλιζει ,σαν να τον ψαχνει αλλα τιποτα.

Οσο αφορα το βασικο θεμα τωρα επειδη μεχρι στιγμης κανενας δεν ξερει σιγουρα,πηγα και στο e-shop και στο plaisio και ρωτησα αλλα μου ειπαν δεν το εχουμε κανει ποτε και δεν ξερουμε,λεω να το δοκιμασω με 2 καρτουλες pci usb που εχω ομως,μη καψω τα usb των motherboard.To πολυ πολυ να καει καμμια καρτουλα.


Παρεπιπτοντως αν καποιος φιλος που ασχολειται με δικτυακα θελει το κουτι,μπας και βγαλει ακρη μιας και ζημια δεν εχει, να ερθει να του το χαρισω,αρκει να το παραλαβει απο Πατησια γιατι δεν μπορω το traffic.

c4lex
25-07-08, 12:28
Ακου να δεις τι παζει.
Εχω μια θηκη απο WD mybook 1ΤΒ.Αγορασε ενας φιλος κατα λαθος απο γερμανια αυτο το δισκο ο οποιος εχει ethernet και usb.Δυστυχως ομως η usb ειναι μονο για να συνδεσεις αλλο δισκο πανω του,η επικοινωνια μαζι του ειναι μονο με ethernet.

Η ταχυτητα με ethernet ειναι τραγικη δεν ξεπερνουσε τα 4-5mb/sec.Με gigabit ethernet παντα.Μετα απο ερευνα εδω,αλλα και email στην WD μας ειπαν οτι αυτη ειναι η ταχυτητα μεσω eth. με αυτο το δισκο.

Οποτε ξηλωσαμε απο μεσα τον δισκο 1TB sata2 και τον βαλαμε σε ενα κουτι απλο και ολα ok.

To κουτι του mybook μου το χαρισε ο φιλος.Αφου το συναρμολογησα παλι γιατι το καναμε κομματια να βγει
ο δισκος,του εβαλα ενα 500αρι wd που ειχα να κανω κανενα πειραμα.

Δυστυχως ομως,ενω συνδεομαι κανονικα με ethernet δεν βλεπει τον δισκο.Εκανα και recovery και reset αλλα ματαια.Το λειτουργικο του κουτιου ειναι linux.Υπαρχει περιπτωση να ειχε κατι γραμμενο στον δικο του δισκο,η
να εχει καποιο αλλο κλειδωμα και να μη τον βλεπει?

Τον δισκο τον φορμαρισα σε ntfs και fat32,αλλα ακομα και τελειως αφορμαριστο,γυρναει ο δισκος συνεχεια και κροταλιζει ,σαν να τον ψαχνει αλλα τιποτα.

Οσο αφορα το βασικο θεμα τωρα επειδη μεχρι στιγμης κανενας δεν ξερει σιγουρα,πηγα και στο e-shop και στο plaisio και ρωτησα αλλα μου ειπαν δεν το εχουμε κανει ποτε και δεν ξερουμε,λεω να το δοκιμασω με 2 καρτουλες pci usb που εχω ομως,μη καψω τα usb των motherboard.To πολυ πολυ να καει καμμια καρτουλα.

Το πιο πιθανό είναι το embedded σύστημα να είχε κάποια στοιχεία στο σκληρό που χρειαζότανε. Κλείδωμα, αν και δεν το αποκλείω, δεν μου φαίνεται κάτι λογικό να είχε. Anyway, δες κι εδώ (http://mybookworld.wikidot.com/hacks-and-howto) για περισσότερα κολπάκια με το WD Mybook. Εδώ (http://mybookworld.wikidot.com/add-new-hdd-to-wdwe) είχε τρόπο για μεταμόσχευση σκληρού, αλλά απ' ότι διάβασα στα γρήγορα, έπρεπε να κρατήσεις κάποια στοιχεία από τον παλιό δίσκο. =(

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι μπορείς να αλλάξεις το linux που έχει η συσκευή με ένα της δικής σου προτίμησης. Αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια συσκευή, άρα μάλλον κάποιος άλλος θα'ναι πιο αρμόδιος να σου απαντήσει. =(

Edit: Τώρα το είδα, έχει κάποια images εδώ (http://mybookworld.wikidot.com/backup-images-of-mybook).

Minas1000
25-07-08, 12:36
Ασε με το Linux μη με μπλεκεις τοσο βαθεια,θυμασαι πριν καμμια βδομαδα που σε ξενυχτησα?
Θελεις να χασεις τον υπνο σου παλι?
Παντως το εχω ακομα το ubuntu και σιγα σιγα μαθαινω,εχω γεμισει βεβαια 1 σπιραλ τετραδιο σημειωσεις και παω για το δευτερο :)

c4lex
25-07-08, 12:40
Ασε με το Linux μη με μπλεκεις τοσο βαθεια,θυμασαι πριν καμμια βδομαδα που σε ξενυχτησα?
Θελεις να χασεις τον υπνο σου παλι?
Παντως το εχω ακομα το ubuntu και σιγα σιγα μαθαινω,εχω γεμισει βεβαια 1 σπιραλ τετραδιο σημειωσεις και παω για το δευτερο :)

Ωραίος! :)




Απ' ότι βλέπω πάντως το WD Mybook είναι αρκετά ενδιαφέρον κομμάτι hardware. Αρκετά ευέλικτο για να παίξεις μαζί του, χωρίς να χάνει το blackbox τρόπο που λειτουργεί out-of-the-box. Nice :oneup:

alekan
25-07-08, 12:45
Για τον Mybook world:
http://mybookworld.wikidot.com/hacks-and-howto

Aλλα καλο θα ηταν να μεινεις μακρια του...(ετη φωτος οπως λεει και μια ψυχη...)

c4lex
25-07-08, 12:51
Για τον Mybook world:
http://mybookworld.wikidot.com/hacks-and-howto

Aλλα καλο θα ηταν να μεινεις μακρια του...(ετη φωτος οπως λεει και μια ψυχη...)

Επειδή μάλλον έχασα αυτό το meme... γιατί?

@ ADSLgr.com All rights reserved.