PDA

Επιστροφή στο Forum : AVM FRITZ!Box και πρόβλημα με PPPoA



firefox
10-10-05, 16:00
σε κάποιο thread διάβασα ότι το παραπάνω fritz δεν δουλεύει με PPPoA. θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο και αν υπάρχει λύση δοκιμασμένη μιας και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του jetpack τις altecnet.

επίσης κάποιος είχε αναφέρει ότι απαντα σε εξωτερικά pings και στο firewall δεν υπήρχε επιλογή για να κόβει τα icmp από έξω. κανεις σχετικός και με αυτό το θέμα?

http://www.avm.gr/index.htm

edit:μόλις μίλησα με κάποιον τεχνικό τις avm και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το PPPoA. αλλα δεν εμπιστεύομαι γιατί από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να ήξερε και pola.i αναζήτηση λοιπόν συνεχίζεται.
και με τεχνικό από την θεσσαλονίκη που μίλησα μου είπε τα ίδια.

πάντως βλέπω ότι οι τεχνικοί τους δεν είναι καθόλου ψαγμένοι πάνω σε μερικά βασικότατα πράγματα. απορώ πως πήραν τις θέσεις αυτές...!!

Crosstalk
10-10-05, 20:44
Εγω που το εχω δει να παιζει δεν εχω εντοπισει προβληματα! Το ειχε φιλος με συνδεση Φορθνετ!

ZORO
11-10-05, 17:15
Έχω το fritzbox και δουλεευεί μια χαρά σε ppoa. Όντως δεν έχει παρεμετροποιήσημο firewall και απαντά στα εξωτερικά ping. Πολύ δυνατό χαρακτηριστικό είναι το traffic shaping που ενσωματώνει. Κάνοντας χρήση του πιο πάνου χαρακτηριστικού μπορείς να πιάσεις την μέγιστη ταχύτητα και στο download και στο upload. Π.χ. εγώ με γραμμή 384 έπιανα 40Κ download και ταυτόχρονα 12,5 upload. Μέτρηση με το dumeter (μέσες τιμές)

firefox
12-10-05, 01:32
σχετικά με την παραμετροπιισιμοτιτα του firewall και τα pings: μήπως με κάποιο άλλο firmware boris να εκμεταλλευτής περισσότερο το firewall του?

όταν λες ότι δεν είναι παραμετροποιήσιμο πως ακριβώς το εννοείς? ότι σoυ έχει επιλογή να είναι είτε on είτε off το firewall και τίποτε άλλο?

CLI παιζει καθόλου η είναι όλα μέσω web interface?

firefox
12-10-05, 16:45
το ότι το router απαντάει σε pings από έξω σημαίνει ότι μπορεί να έχει πρόβλημα ασφαλειας? γιατί αν απαντάει αυτό σημαίνει ότι δεν είναι 100% stealth και κάποιος μπορεί να κάνει exploit αυτό το γεγονός?η άποψη σας?

ZORO
14-10-05, 01:00
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4594

incisiv
14-10-05, 02:06
Σημερα το απογευμα μου εφεραν το συγκεκριμενο modem κανω τις συνδεσεις με spliter κτλ και αναβοσβυνει συνεχως το power led.Τηλεφωνω 1242 μετα 121 και δηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ.Ελπιζω να φταει η γραμμη και οχι το modem.Πικρα...

ZORO
15-10-05, 20:58
Σημερα το απογευμα μου εφεραν το συγκεκριμενο modem κανω τις συνδεσεις με spliter κτλ και αναβοσβυνει συνεχως το power led.Τηλεφωνω 1242 μετα 121 και δηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ.Ελπιζω να φταει η γραμμη και οχι το modem.Πικρα... Όταν αναβοσβήνει το power led προσπαθεί να συγχρονίσει. Κανονικά παίρνει μερικά δευτερόλεπτα. Απλά σιγουρέψου ότι οι συνδέσεις είναι σωστές και ότι έχεις την σωστή έκδοση για την γραμμή σου. (pstn,isdn). Πρόσεξε μόνο ότι οι θύρες lanA και lanB είναι ανάποδα. Δηλαδή εκεί που στο πίσω μέρος του fritz box λέει lanA στην πραγματικότητα είναι η lanB. Αυτό είναι χρήσιμο να το ξέρεις εάν επιλέξεις να βάλεις σταθερές ip στον υπολογιστή σου απενεργοποιώντας τον ενσωματωμένο dchp server. Εμένα με παίδεψε 1 μέρα μέχρι να καταλάβω τι παίζει. Περισσότερα μπορείς να βρεις εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16423 Επίσης έλεγξε εάν έχεις την τελευταία έκδοση firmware. Είχε κυκλοφορήσει μια τον Μαϊο.

incisiv
16-10-05, 01:10
Το power led αναβοσβυνει απο τοτε που το εκανα εγκατασταση.Ειναι η σωστη εκδοση και εχει το τελευταιο λογισμικο.Στην αρχη το εβαλα ethernet και μετα το συνδεσα με usb αλλα και παλι τα ιδια με το λαμπακι.Το manual λεει οτι οταν φλασαρει το λεντακι δειχνει προβλημα συγχρονισμου με γραμμη dsl.
Επισης αλλαξα τα καλωδια στις συνδεσεις στον διαχωριστη αλλα και παλι τα ιδια.
Ελπιζω οτι την Δευτερα θα ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ να δει τι συμβαινει.

incisiv
16-10-05, 17:15
Τελικα πηγα στο γραφειο πηρα το Fritz!Box και το εβαλα σπιτι στην shared γραμμη της Βιβοντι και δουλευει κανονικα και καλυτερα απο το 536i.To Fritz!Box ειναι διαμαντι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.