PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάνει τη σύνδεση χωρίς να χάνει το συγχρονισμό



voithostyrempora2
27-07-08, 02:20
Εχω εδώ ένα Conn-X PSTN με ένα Speedtouch 536v6 και μου κάνει το εξής κουφό.Ενώ σερφάρω μια χαρά , πάω να πατήσω μια σελίδα και μου πετάει τη σελίδα του Speedtouch και μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί συνήθως επειδή δεν κάνουν authenticate username & password . Πατάω 'connect' και με την πρώτη αλλά μπορεί και με την 20η τελικά συνδέεται , χωρίς ποτέ να αλλάζω τους κωδικούς :hmm::hmm::hmm: .

Και μετά από 5 ή 10 ή 40 λεπτά το ξανακάνει. ΒΟΗΘΕΙΑ.Πραγματικά δεν παλεύεται.Τα στατιστικά της γραμμής είναι άριστα και δε χάνεται ο συγχρονισμός ποτέ .


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 15,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 22,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 22,0 / 30,5

Κάνω τον έλεγχο του connectivity και συνήθως μου βγάζει πρόβλημα σε ATM & PPP . Με έχει πεθάνει αυτό το πράγμα , δεν μπορώ να διανοηθώ καν τί μπορεί να φταίει. Καμιά καλή ιδέα κανείς ?

chemboy
27-07-08, 11:32
Δηλαδή στο διάστημα αυτό δεν κάνει αλλαγή IP ; Σίγουρα ;

Hunter 85
27-07-08, 14:14
Εχω εδώ ένα Conn-X PSTN με ένα Speedtouch 536v6 και μου κάνει το εξής κουφό.Ενώ σερφάρω μια χαρά , πάω να πατήσω μια σελίδα και μου πετάει τη σελίδα του Speedtouch και μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί συνήθως επειδή δεν κάνουν authenticate username & password . Πατάω 'connect' και με την πρώτη αλλά μπορεί και με την 20η τελικά συνδέεται , χωρίς ποτέ να αλλάζω τους κωδικούς :hmm::hmm::hmm: .

Και μετά από 5 ή 10 ή 40 λεπτά το ξανακάνει. ΒΟΗΘΕΙΑ.Πραγματικά δεν παλεύεται.Τα στατιστικά της γραμμής είναι άριστα και δε χάνεται ο συγχρονισμός ποτέ .


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 15,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 22,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 22,0 / 30,5

Κάνω τον έλεγχο του connectivity και συνήθως μου βγάζει πρόβλημα σε ATM & PPP . Με έχει πεθάνει αυτό το πράγμα , δεν μπορώ να διανοηθώ καν τί μπορεί να φταίει. Καμιά καλή ιδέα κανείς ?

Με κάποιο άλλο router; Μήποως είναι θέμα μηχανήματος!

voithostyrempora2
27-07-08, 21:33
Δηλαδή στο διάστημα αυτό δεν κάνει αλλαγή IP ; Σίγουρα ;

Αυτό δεν το παρατήρησα η αλήθεια είναι. Θα το δω την επόμενη φορά που θα μου το κάνει. Για να αλλάξει η IP αρκεί να χαθεί το Ιντερνετ , όχι απαραίτητα και ο συγχρονισμός , έτσι δεν είναι ? :hmm:


Με κάποιο άλλο router; Μήποως είναι θέμα μηχανήματος!

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Το (βασικό :p) πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κανένα modem διαθέσιμο εκτός από ένα USB μοντεμάκι και ένα ρούτερ (Tornado 831) το οποίο είναι ISDN. Το ρούτερ το δοκίμασα και δε συγχρονίζει καν. Λες να δοκιμάσω το μοντεμάκι-φρυκτωρία ? :hmm: πρέπει να περάσω και drivers και τέτοια ...


Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση , αλλά δουλέυω (ΠΟΛΛΕΣ) ώρες τη μέρα :( .

Mήπως υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εκτός της δοκιμής άλλου ρούτερ ? :hmm:

emeliss
27-07-08, 21:55
Βάλτο πάνω σε ένα ups.

voithostyrempora2
27-07-08, 22:05
Aπό ρεύμα δεν έχουμε πρόβλημα εδώ :) .

emeliss
27-07-08, 22:09
Χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις;

voithostyrempora2
27-07-08, 22:12
Mόλις μου το ξανάκανε. Μου λέει :

Disconnected because idle timeout reached

αλλά δε βγάζει νόημαμ μιας και εκείνη την ώρα σέρφαρα :hmm::hmm::hmm: .

Επίσης μου λέει:

Connection could not be established: Authentication failed

αλλά χωρίς να αγγίξω τους κωδικούς ξανασυνδέεται μετά από λίγο μόνο του.

Κάποιες φορές μου εμφανίζεται και το μήνυμα :

Concentrator not reachable.

Tί γίνεται ρε παιδιά? θα με τρελάνει αυτή η κατάσταση...

Hunter 85
27-07-08, 22:15
Mόλις μου το ξανάκανε. Μου λέει :

Disconnected because idle timeout reached

αλλά δε βγάζει νόημαμ μιας και εκείνη την ώρα σέρφαρα :hmm::hmm::hmm: .

Επίσης μου λέει:

Connection could not be established: Authentication failed

αλλά χωρίς να αγγίξω τους κωδικούς ξανασυνδέεται μετά από λίγο μόνο του.

Κάποιες φορές μου εμφανίζεται και το μήνυμα :

Concentrator not reachable.

Tί γίνεται ρε παιδιά? θα με τρελάνει αυτή η κατάσταση...

Γιατι δεν δοκιμάζεις κατι απο τις προτάσεις μας!

voithostyrempora2
27-07-08, 22:32
emeliss , δεν έχω να χάσω τπτ , αλλά δεν έχω UPS εδώ.Πραγματικά λες να φταίει αυτό ? χάνει το Ιντερνετ , αλλά όχι τον συγχρονισμό ... :hmm:


Δηλαδή στο διάστημα αυτό δεν κάνει αλλαγή IP ; Σίγουρα ;

Μόλις μου το ξανακανε και άλλαξε IP. Μάλιστα από το pool του 79.131.ΧΧΧ.ΧΧΧ πήγε στο 85.74.ΧΧΧ.ΧΧΧ .

Λέτε να ξεκινάω να περνάω USB drivers? να το δοκιμάσω άμα είναι ...

emeliss
27-07-08, 22:34
Έλα τώρα που θα πας από το speedtouch σε usb. Πάντως αν δεν βγάλεις άκρη και πάρεις άλλο router πληρώνω το ταχυδρομείο να μου στείλεις το 536 :)

voithostyrempora2
27-07-08, 23:11
Θα σ'έχω υπόψη μου :p .

Ρε παιδιά , το :


Disconnected because idle timeout reached

ενώ σερφάρω σας φαίνεται λογικό ?

όπως και το

Connection could not be established: Authentication failed



και το

Concentrator not reachable.

τί σημαίνει?

Οι USB drivers δεν έκατσαν και το ξανακρυψα το sagemάκι ...


Σημαντική παρατήρηση . Εχω βάλει φίλτρο μόνο στο ένα τηλέφωνο και όταν ανοίγει η γραμμή πέφτει η σύνδεση . Αλλά αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς και σε άσχετες στιγμές.Το πρόβλημα είναι ότι πάω να βάλω φίλτρο στη γραμή που περνάει από το τηλεφωνικό κέντρο , αλλά μετά το τηλέφωνο δεν παίρνει ρεύμα και έχει σβηστή οθόνη :hmm::hmm::hmm:.

emeliss
27-07-08, 23:16
Τι έχεις κάνει ακριβώς με το τηλέφωνο και το ΙΤΚ (ιδιωτικό τηλεφωνικό κέντρο);

voithostyrempora2
27-07-08, 23:38
Τι έχεις κάνει ακριβώς με το τηλέφωνο και το ΙΤΚ (ιδιωτικό τηλεφωνικό κέντρο);

Θα προσπαθήσω να το πω όσο πιο περιγραφικά γίνεται. Εχουμε εδώ στη reception ένα τηλεφωνικό κέντρο Siemens εδώ και καμιά δεκαετία.Ερχεται ο βρόχος στο κτίριο και φεύγει προς το τηλεφωνικό κέντρο και προς ένα τηλέφωνο.Αλλά αυτή η διακλάδωση γίνεται πριν να συνδέσω το ρούτερ. Οπότε έβαλα φίλτρο στη γραμμή προς το τηλεφωνικό κέντρο και προς το τηλέφωνο.

Το αληθινά ανεξηγητο είναι ότι πέρυσι με την ίδια συνδεσμολογία το Ιντερνετ ήταν μια χαρά και δεν είχαμε ούτε ένα disconnect. Xωρίς να πειραχτεί ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ , φέτος κάθε φορά που ανοίγει η γραμμή , πέφτει το Ιντερνετ διατηρώντας το συγχρονισμό.

Προσπάθησα να βάλω φίλτρο αμέσως πριν την κεντρική τηλεφωνική συσκευή η οποία παίρνει γραμμή από το κέντρο και έχει ενσωματωμενους πίνακες με τις γραμμές και ιστορίες , αλλά με το φίλτρο αμέσως πριν τη συσκευή , αυτή δεν ανάβει καν , δεν παίρνει καν ρεύμα :hmm::hmm::hmm: .

Το θέμα είναι όμως ότι παρουσιάζονται disconnections και σε άσχετες στιγμές, μάλιστα με άσχετα μνμτ λάθους :hmm: ...

emeliss
27-07-08, 23:54
Σωστά δεν άνοιγε η τηλεφωνήτρια. Είναι εσωτερικό του κέντρου. Δεν μπαίνει φίλτρο εκεί. Το φίλτρο μπαίνει πριν το τηλ. κέντρο, όπως σωστά το έχετε βάλει. Μην σε απασχολεί αυτό.

Το φίλτρο όμως μπορεί να έχει πρόβλημα. Δοκίμασες με άλλο;

voithostyrempora2
28-07-08, 01:49
Σωστά δεν άνοιγε η τηλεφωνήτρια. Είναι εσωτερικό του κέντρου. Δεν μπαίνει φίλτρο εκεί. Το φίλτρο μπαίνει πριν το τηλ. κέντρο, όπως σωστά το έχετε βάλει. Μην σε απασχολεί αυτό.

Το φίλτρο όμως μπορεί να έχει πρόβλημα. Δοκίμασες με άλλο;

Α , ΟΚ , με είχε προβληματίσει αυτό.Ναι , αρχικά είχα αυτό που είχα και πέρυσι και δοκίμασα κι άλλο ένα Speedtouch filter.Aλλά τα ίδια...

emeliss
28-07-08, 11:26
Αφού είναι επαγγελματικός χώρος, φέρε ένα κεντρά να βρεις την υγειά σου.

voithostyrempora2
28-07-08, 12:24
Mα πέρυσι δούλευε μια χαρά χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω , αυτό με διαολίζει.

voithostyrempora2
30-07-08, 14:19
Σας έχω νέα. Τελικά χάνει και το συγχρονισμό του στιγμιαία όταν ανοίγει η γραμμή :oops: .

Μάλιστα , χειροτερεύουν τα στατιστικά της γραμμής και από το


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 15,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 22,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 22,0 / 30,5

πάει στην κατάσταση του συνημμένου (128 upload με 8 dB SNR). Αρα να υποθέσω ότι πρέπει να βάλω κι άλλα φίλτρα ? :hmm:


(άρα κι ο τίτλος του τόπικ είναι λανθασμένος :oops: )

Lagman
30-07-08, 15:13
έτσι όπως τα λες μου θυμίζει μια περίπτωση που είχα δει σε tellas... είχε μια παλιά σταθερή τηλεφωνική συσκευή sanyo αν θυμάμαι καλά η οποία παρόλο που ήταν σε φίλτρο το router δεν μπορούσε να συγχρονίσει !!

γιατί όμως πέρυσι δεν είχε πρόβλημα ;
οι ρυθμίσεις στην πόρτα στο dslam είναι πάντα ίδιες ; σίγουρα δεν κάνουν αλλαγές ; η που ξέρεις εάν αλλάξανε dslam και το router σου έχει κάποια ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο dslam ; οι συνδρομητές adsl αυξήθηκαν στην περιοχή σου ; το ενδεχόμενο crosstalking το αποκλείουμε ;

αλλά εφόσον σηκώνεις το τηλέφωνο και πέφτει βάλε φίλτρα σε όλες τις συσκευές :p δοκίμασε να αλλάξεις το παλιό γιατί μου έχει τύχει χαλασμένο splitter για την ακρίβεια...

γνωρίζεις μέχρι πόσες τηλεφωνικές συσκευές μπορούμε να βάλουμε σε μια γραμμή ΟΤΕ και πόσες σε μια "Γραμμή" FORTHnet ; πχ Δεν ήξερα ότι η FORTHnet δεν δίνει αρκετή τάση ώστε να έχεις πολλές τηλεφωνικές συσκευές . μήπως έκανε καμία αλλαγή ο ΟΤΕ στην τάση και δημιουργούνται προβλήματα; . ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .


λέει ο ΟΤΕ hmmm ο tyremporas πολύ σερφάρει τελευταία γιά δώστου κανένα disconnect να δουλέψει παραπάνω :p

emeliss
30-07-08, 17:03
Το πρόβλημα πιθανότατα είναι στο χώρο του tyrempora. Ξαναλέω, φέρε τον κεντρά σου.

voithostyrempora2
31-07-08, 15:21
Συγνώμη και πάλι για την καθυστερημένη απαντηση, αλλά δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς.

Το δήλωσα την Τρίτη απόγευμα βλάβη στο 121, μας πήραν σήμερα το πρωί τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και πέρασαν οι τεχνικοί κατά τις 12. Τελικά είχε γίνει λάθος από τη μεριά του ΟΤΕ , όπως παραδέχθηκαν και οι ίδιοι. Απλά ήρθαν εδώ και δοκιμάσαμε τη γραμμή χωρίς να αλλάξω κάτι εγώ στο φίλτρο και τώρα είναι ΟΚ και μας είπαν ότι βρήκαν το λάθος από τη μεριά τους. Αρα η συνδεσμολογία ήταν σωστή , αλλά είχε γίνει βλακεία από τη μεριά του ΟΤΕ. Μια βδομάδα τωρα είχα βγάλει χτικιό με αυτή την ιστορία. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια :) , αλλά τελικά ήταν θέμα ΟΤΕ...

(και να χτυπιέμαι τόσες μέρες, πώς από τη μία πέρυσι όλα να παίζουν σωστά και φέτος με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες να προκύπτουν προβλήματα)

Εάν προκύψει εκ νέου πρόβλημα θα σας ενημερώσω :p.

hel
31-07-08, 16:39
Μου κάνει εντύπωση που δεν το είδαν το πρόβλημα από τη μεριά τους αμέσως.

emeliss
01-08-08, 01:20
Μου κάνει εντύπωση που δεν το είδαν το πρόβλημα από τη μεριά τους αμέσως.
Πλάκα κάνεις;;;

Τρίτη απόγευμα δήλωσε βλάβη, Πέμπτη το έφτιαξαν.

hel
01-08-08, 10:31
Εννοώ να του πουν εκείνη την ώρα ότι βλέπουν το πρόβλημα και ότι θα κάνουν πχ reset την κάρτα.
Το λέω γιατί σε εμένα έτσι έχει γίνει.

voithostyrempora2
01-08-08, 14:04
Μου κάνει εντύπωση που δεν το είδαν το πρόβλημα από τη μεριά τους αμέσως.


Πλάκα κάνεις;;;

Τρίτη απόγευμα δήλωσε βλάβη, Πέμπτη το έφτιαξαν.


Xα , παρέλειψα να γράψω ότι αυτό το πρόβλημα υπήρχε από την αρχή της σεζόν (Μάης) και ότι και τότε το χαμε δηλώσει βλάβη, αλλά η δήλωση βλάβης έκλεισε χωρίς να γίνει τπτ ;) . Οπότε δεν είναι όλα καλά και άγια. Ασε που τόσες μέρες προσπαθούσα να βρω τι φταίει , αλλά μάλλον μάταια ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.