PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητες ΟΤΕ στην Πυλαία



Alex_Under
28-07-08, 11:59
Αν και είμαι συνδρομητής της ALTEC Telecoms, επειδή η ALTEC δεν έχει δικό της δίκτυο και χρησιμοποιεί τα DSLAM του ΟΤΕ, γράφω εδώ για το πρόβλημα που μου προέκυψε.

Μένω στην Πυλαία (πίσω από τον προφήτη Ηλία) και το τηλέφωνό μου αρχίζει από 312χχχ. Ήμουν σε φάση αναμονής ενεργοποίησης στα 24mbit. Την προηγούμενη βδομάδα μου ήρθε ο εξοπλισμός και μετά από σχετικό τηλέφωνο στην ALTEC μου είπαν ότι η σύνδεσή μου ενεργοποιήθηκε. Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι δεν έμενε αναμμένο. Δηλώνει η ALTEC εκμέρους μου, βλάβη στον ΟΤΕ και αφού με πήραν τηλέφωνο κατάφεραν (την Παρασκευή) να με συγχρονίσουν στο 1mbit με την υπόσχεση ότι θα ελέγξουν την γραμμή από Δευτέρα.
Σήμερα Δευτέρα με παίρνουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και μου λένε το εξής κουφό: Η Πυλαία είναι πολύ μακρυά από το DSLAM το οποίο λέει συγκεκριμένα βρίσκεται Χαριλάου, στην αερογέφυρα της Βούλγαρη και ότι με πολύ κόπο η μέγιστη ταχύτητα που ΙΣΩΣ να μπορέσω να πιάσω είναι τα 2mbit.

Διαμαρτυρήθηκα εντόνως (στα @@ τους...) και μου είπαν ότι αν και έλεγξαν την γραμμή, θα την ξαναελέγξουν λέγοντάς μου να μην αισιοδοξώ και πολύ.

Είναι δυνατόν ρε παιδιά, να μην ποιάνει η Πυλαία πάνω από 2?
Υπάρχουν χρήστες Connex στην ευρύτερη περιοχή της Πυλαίας με 24άρες γραμμές, να μας πουνε πόσο πιάνουν?

peponas
28-07-08, 13:14
Μάλλον αλήθεια σου λενε γιατι και εγω ειχα πρόβλημα με την 24αρα μου και το δήλωσα στουσ τεχνικούς του οτε και πριν κανα 15λεπτο με πηραν και μου είπαν οτι είμαι μακρυα απο τον κόμβο κοντα στα 2 χλμ και η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω ειναι τα 8 mbps.Εγώ μένω τροχιοδρομικά μεταξύ χαριλάου και πυλαίας αν τα ξέρεις

Alex_Under
28-07-08, 13:32
είμαι μακρυα απο τον κόμβο κοντα στα 2 χλμ και η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω ειναι τα 8 mbps

Και 8 να είχα θα ήμουν ευχαριστημενος. Ακόμη και 6...
Αλλά όχι το 4% της ονομαστικής ταχύτητας. Έλεος.... Σήματα μορς στέλνουν;

emeliss
28-07-08, 13:56
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

Alex_Under
28-07-08, 15:28
Όλα αυτά που γράφει το άρθρο, σωστά και ΓΝΩΣΤΑ είναι.

Το θέμα είναι όταν στην σελίδα π.χ. του connx www.conn-x.gr δίνεις το τηλεφωνικό σου νούμερο και η απάντηση είναι "Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 1Mbit, 2Mbit, 4Mbit, 8Mbit, 24Mbit" θα έπρεπε να σταματήσουν να κοροϊδεύουν τον κόσμο.

emeliss
28-07-08, 15:29
Το θέμα είναι ότι προφανώς δεν είναι ακόμα ΓΝΩΣΤΟΣ ο τρόπος λειτουργίας του adsl.

Σωστά λέει πως υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στα 24Mbps στην περιοχή. Αν είχες πάει μια βόλτα από ένα oteshop θα σου έλεγαν ότι είσαι μακρυά και ότι θα συγχρονίσεις χαμηλά.

maik
14-08-08, 18:32
Όλα αυτά που γράφει το άρθρο, σωστά και ΓΝΩΣΤΑ είναι.

Το θέμα είναι όταν στην σελίδα π.χ. του connx www.conn-x.gr δίνεις το τηλεφωνικό σου νούμερο και η απάντηση είναι "Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 1Mbit, 2Mbit, 4Mbit, 8Mbit, 24Mbit" θα έπρεπε να σταματήσουν να κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τα αυτονοητα. Αυτο που λεει στην σελιδα του conn-x ειναι οτι ΝΑΙ υπαρχει δυνατοτητα να εχεις 24mbit. Δεν λεει οτι θα εχεις οποσδηποτε γιατι ακριβως υπαρχουν και αλλοι σοβαροι παραγοντες οπως η αποσταση απο το dslam. Αν εισαι κοντα εχεις , αν δεν εισαι δεν εχεις.

kanenas3
14-08-08, 19:11
Το θέμα είναι γιατί ο ΟΤΕ δεν έχει κόμβο που καλύπτει Πυλαία - Πανόραμα και τους καλύπτει από Χαριλάου και Τούμπα...; Αν είχε κόμβους εκεί που θα έπρεπε θα πιάναν κάποια και 24 αντί για τα μέχρι 6-8 που πιάνουν οι πιο τυχεροί σήμερα.

Γνωρίζετε αν είναι να γίνει τέτοιος κόμβος και πότε;

maik
14-08-08, 19:20
Το θέμα είναι γιατί ο ΟΤΕ δεν έχει κόμβο που καλύπτει Πυλαία - Πανόραμα και τους καλύπτει από Χαριλάου και Τούμπα...; Αν είχε κόμβους εκεί που θα έπρεπε θα πιάναν κάποια και 24 αντί για τα μέχρι 6-8 που πιάνουν οι πιο τυχεροί σήμερα.

Γνωρίζετε αν είναι να γίνει τέτοιος κόμβος και πότε;

Το Πανοραμα εχει δικο του Α/Κ. Η Πυλαια καλυπτεται απο το Α/Κ Χαριλαου.
Φυσικα και δεν ειναι εφικτο να γινει ενα Α/Κ καθε χιλιομετρο. Δεν ειναι εφικτο ουτε τεχνικα ουτε οικονομικα.

kanenas3
14-08-08, 19:37
Το Πανοραμα εχει δικο του Α/Κ. Η Πυλαια καλυπτεται απο το Α/Κ Χαριλαου.
Φυσικα και δεν ειναι εφικτο να γινει ενα Α/Κ καθε χιλιομετρο. Δεν ειναι εφικτο ουτε τεχνικα ουτε οικονομικα.

Είσαι 100% σίγουρος ότι το Πανόραμα έχει δικό του Α/Κ;;; Μέχρι πριν από 2 μήνες δεν υπήρχε τίποτα από ότι μου λένε φίλοι. Επίσης πριν από μερικές μέρες σε ένα άλλο θέμα γράφτηκε ότι το Πανόραμα παίρνει από Τούμπα.

maik
14-08-08, 19:54
Είσαι 100% σίγουρος ότι το Πανόραμα έχει δικό του Α/Κ;;; Μέχρι πριν από 2 μήνες δεν υπήρχε τίποτα από ότι μου λένε φίλοι. Επίσης πριν από μερικές μέρες σε ένα άλλο θέμα γράφτηκε ότι το Πανόραμα παίρνει από Τούμπα.

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Σε απλα Ελληνικα "ελα μπαμπα να σου δειξω που το εχει η μαμα"

maik
14-08-08, 21:37
αφαίρεση διαγραμμένου quoted κειμένου

Μια λες "φιλοι", μια λες τι εγραψε καποιος εδω, μια λες γα το 134.

Ειδικα παντως για Πανοραμα αποκλειετε να σου ειπαν οτι δεν εχει δικο του Α/Κ.
Ειναι καταχωρημενο ξεκαθαρα σαν Α/Κ Πανοραματος.

kanenas3
14-08-08, 21:45
Φίλοι που μένουν στο Πανόραμα μάθανε από το 134 ότι δεν υπάρχει Α/Κ στο Πανόραμα και έτσι δικαιολόγησαν τα 6-8Mbps που έπιαναν.

Συνεγκατάσταση υπάρχει στο συγκεκριμένο Α/Κ;

maik
15-08-08, 01:13
Φίλοι που μένουν στο Πανόραμα μάθανε από το 134 ότι δεν υπάρχει Α/Κ στο Πανόραμα και έτσι δικαιολόγησαν τα 6-8Mbps που έπιαναν.

Συνεγκατάσταση υπάρχει στο συγκεκριμένο Α/Κ;

Σε ασχετο επεσαν. Συνεγκατασταση οχι ακομα δεν υπαρχει . Θα γινει ομως καποια στιγμη.

euri
15-08-08, 01:50
Φίλοι που μένουν στο Πανόραμα μάθανε από το 134 ότι δεν υπάρχει Α/Κ στο Πανόραμα και έτσι δικαιολόγησαν τα 6-8Mbps που έπιαναν.

Συνεγκατάσταση υπάρχει στο συγκεκριμένο Α/Κ;


Σε ασχετο επεσαν. Συνεγκατασταση οχι ακομα δεν υπαρχει . Θα γινει ομως καποια στιγμη.

Ίσως είναι το γεγονός ότι διοικητικά (για τον ΟΤΕ) το Πανόραμα ανήκει στην Τούμπα, σωστά;

maik
15-08-08, 01:57
Ίσως είναι το γεγονός ότι διοικητικά (για τον ΟΤΕ) το Πανόραμα ανήκει στην Τούμπα, σωστά;

Διοικητικα στην Τουμπα ανηκει η μιση Ανατολικη Θεσσαλονικη.

bebis19
30-11-09, 00:40
παιδες γεια σας. θα ηθελα την γνωμη σας σε σχεση με την συνδεση internet που εχω και ειναι οτενετ στα 2.
ειχα αεχικα στα 8 αλλα λογω αποσυνδεσεων πηγα στα 2 γιατι και στα 4 ειχα καποιες αποσυνδεσεις και θορυβο στη γραμμη λογω αποστασης απο οτι μου ειπαν τεχνικοι τηλεφωνικα που καναν τον ελεγχο.
αυτα ειναι τα στοιχεια της γραμμης μου και θελω την γνωμη σας.

Downstream Upstream

SNR Margin:12.8 25.5 db

Line Attenuatiin:45.8 28.5 db

Data Rate:2048 253 kbps

τωρα κατεβαζω απο rapid με free download manager με 211 kb/s καλα ειναι για τα 2 που εχω?

επισης θα ηθελα να μου πειτε αν παω σε αλλο παροχο υπαρχει περιπτωση για μεγαλητερη ταχυτητα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.