PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να προσέξω?



Emerald
12-10-03, 20:55
Αν όλα πάνε καλά (γιατί είμαι και γνωστός γκαντέμης / εγγονός Μητσοτάκη :( ) αύριο θα έρθουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ στο σπίτι μου για την ενεργοποίηση και εγκατάσταση του DSL παρέα με ένα κοκκα(κω)λομόντεμ (JetSpeed 500 για PSTN). Προσπαθώ, λοιπόν, να κάνω μια λίστα με πράγματα που επιβάλλεται να τους ρωτήσω και πράγματα που πρέπει να τσεκάρω αν δουλέυουν πριν εξαφανιστούν. So far στη λίστα έχω:

1. "Γκρρ γκρρ γκρρ" (Γκρίνια για overhead γιατί τα 384/128 είναι λίγα! :D)
2. "Φιλτράκι φέρατε παιδιά?" (Ε ρε έτσι και πουν ότι δεν έχουν .... :x)
3. Ενδελεχής έλεγχος modem. Λειτουργούν όλες οι θύρες? (ρέυμα, ethernet, usb). Βλέπω πράσινο το λαμπάκι ?
4. Βλάβη / Δυσλειτουργία γραμμής ... που καλώ ? που σας βρίσκω ? (ξέρω ότι ο ΟΤΕ λέει τρίχες για 121-Βλάβες που είναι ΚΑΙ για DSL αλλά εγώ θα επιμείνω για κάνα άλλο τηλέφωνο)

Υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω? Ρωτάω γιατί έτσι και εξαφανιστούν μετά είναι αργά .... :(

Α! Επίσης ... Διαλέγεις τι είδους συνδεσμολογία θα γίνει (splitter ή φίλτρα) ή σου επιβάλλουν αυτοί ότι θέλουν ? Αν δεν έχω παρεξηγήσει τα πράγματα μπορώ ως κάτχος PSTN γραμμούλας να βάλω απλά ένα φίλτρο πριν από την τηλεφωνική μου συσκευή και σε μια από τις υπόλοιπες (non-filtered) πρίζες να συνδέσω το DSL modem χωρίς να κάνω καθόλου τροποποιήσεις στη συνδεσμολογία του σπιτιού. Η εναλλακτική spliter λύση είναι να βάλω στην κεντρική πρίζα το spliter και να τραβήξω γραμμή απο εκεί μέχρι το μόντεμ...... πολύ μανούβρα για το τίποτα .. η μήπως είναι καλύτερα έτσι ?

Ότι ξέρετε ή ότι έχετε να πείτε επί των θεμάτων είναι ευπρόσδεκτο :)

Athlon_XP
13-10-03, 15:22
Με το splitter πάντως είναι καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με τα φίλτρα γιατί γίνεται ο ακριβείς διαχωρισμός ανάμεσα στις χαμηλές συχνώτητες (τηλέφωνα, απλά pstn modems) και σε υψηλές (ADSL modems).

psyxakias
13-10-03, 20:46
4. Βλάβη / Δυσλειτουργία γραμμής ... που καλώ ? που σας βρίσκω ? (ξέρω ότι ο ΟΤΕ λέει τρίχες για 121-Βλάβες που είναι ΚΑΙ για DSL αλλά εγώ θα επιμείνω για κάνα άλλο τηλέφωνο)


Αυτό για τις βλάβες, ένας φίλος έμεινε χωρίς DSL 2.5 μέρες και καλούσε το 121 και τον γράφαν.. Κάλεσε στο 122 και σε 1-2 λεπτά του την είχαν φτιάξει.

UGF_GreekMind
14-10-03, 04:01
Τι είναι αυτό το 122... καινούργιο ;

nnn
14-10-03, 06:32
το 122 είναι το τφ των βλαβών για τα επιχειρησιακά δίκτυα,και πράγματι είναι το άμεσα αρμόδιο για τις βλάβες adsl.

αν δεν κάνω λάθος είναι στην περιβόητη Κωλλέτη που είναι όλες οι διασυνδέσεις adsl του οτε.

ababapanos
14-10-03, 07:40
ti ine i κωλλετη? xerei kaneis an parousuazei vlavei?

nnn
14-10-03, 07:47
το κέντρο της Κωλλέτη είναι ο κεντρικός κόμβος διασύνδεσης του οτε για την αθήνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.