PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα MSI K7N2 και cpu



admitos
28-07-08, 22:07
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον παλιό μου υπολογιστή και θα ήθελα τα "φώτα" σας

έχω μια μητρική MSI K7N2 2x512mb μνήμη και κάρτα γραφικών Radeon 9600 256mb και σκληρό 1χ 80gb WD 1x 80gb Maxtor

Πριν από μερικούς μήνες για άγνωστη αιτία και έτσι στα ξαφνικά χάλασε/κάηκε ο επεξεργαστής amd 2600mhz ... :evil: έτσι αφού έψαξα την "τοπική" αγορά και δεν βρήκα κάτι, αγόρασα αυτό το cpu από το ebay AMD Athlon XP-M 2800+ Socket A με αυτά τα χαρακτηριστικά

Type CPU
Part number AXMA2800FKT4C
Processor core Barton
Manufacturing process 0.13 micron
Package Organic PGA
Socket Socket A (Socket 462)
Speed (MHz) * 2800 (rated)
* 2133 (real)
Bus frequency (MHz) 133
Clock multiplier 16
Low power features PowerNow!
Level 1 cache size 64 KB code
64 KB data
Level 2 cache size 512 KB
Floating Point Unit Integrated
V core (V) 1.65
Min/Max operating temperature (°C) 0 - 90
Max power dissipation (W) 72

έκανα λοιπών την εγκατάσταση και με μεγάλη χαρά ακούω το μπιιιιπ τοy μποοτ :) αλλά δεν κράτησε για πολύ γιατί μερικά δευτερόλεπτα αφού μπήκε στα windows .. κόλλησαν ουτε ποντίκι δούλευε ούτε πληκτρολόγιο. Αυτό γίνετε συνέχεια. Μέσα στο bios γράφει " unknown cpu " έτσι σκέφτηκα να αναβαθμίσω το bios αλλά δεν τα κατάφερα μιας και οι ver. που βρήκα ήταν μικρότερες από αυτή που είδη έχω. Ώση ώρα βέβαια ήμουν σε DOS ή μέσα στο bios δεν κόλλησε το σύστημα και ήμουν αρκετή μέχρι να βρω και να καταλάβω πως γίνετε αναβάθμιση του bios και η θερμοκρασία της cpu δεν ανέβηκε πάνω απο 39 βαθμούς. Δοκίμασα να ξαναπεράσω λειτουργικό αλλά και τα ubuntu και τα windows κολλάνε πριν καν ξεκινήσει η διαδικασία, οπότε το πρόβλημα είναι hardware. :hmm:

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει την κατάσταση ??? :worthy::worthy:

kuja
28-07-08, 22:10
Δεν σημενει οτι αν κανεις υποβαθμιση στο BIOS δεν μπορει να εχεις αποτελεσματα.Το εχω δει και αυτο.

crypter
28-07-08, 22:11
έκανα λοιπών την εγκατάσταση και με μεγάλη χαρά ακούω το μπιιιιπ τοy μποοτ αλλά δεν κράτησε για πολύ γιατί μερικά δευτερόλεπτα αφού μπήκε στα windows .. κόλλησαν ουτε ποντίκι δούλευε ούτε πληκτρολόγιο. Αυτό γίνετε συνέχεια. Μέσα στο bios γράφει " unknown cpu " έτσι σκέφτηκα να αναβαθμίσω το bios αλλά δεν τα κατάφερα μιας και οι ver. που βρήκα ήταν μικρότερες από αυτή που είδη έχω. Ώση ώρα βέβαια ήμουν σε DOS ή μέσα στο bios δεν κόλλησε το σύστημα και ήμουν αρκετή μέχρι να βρω και να καταλάβω πως γίνετε αναβάθμιση του bios και η θερμοκρασία της cpu δεν ανέβηκε πάνω απο 39 βαθμούς. Δοκίμασα να ξαναπεράσω λειτουργικό αλλά και τα ubuntu και τα windows κολλάνε πριν καν ξεκινήσει η διαδικασία, οπότε το πρόβλημα είναι hardware.

κοιταξες στο σιτε της μητρικης να δεις τον καταλογο με τις συμβατες cpu;
εκτος απο το αρχικο beep σου κανει και αλλους ηχους;
κανε ενα clear cmos (διαβασε το μανουαλ για το πως γινεται)

admitos
28-07-08, 22:28
υποβάθμιση του bios δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το δοκίμασα ....ίσως να μην το κάνω καλά :oops:
η cpu είναι στον κατάλογο που υποστηρίζει η μητρική
όχι άλλους ήχους εκτός από το μπουτ μπιιπ δεν κάνει
έκανα και reset το bios αλλά ούτε και αυτό έπιασε

crypter
28-07-08, 22:30
υποβάθμιση του bios δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το δοκίμασα ....ίσως να μην το κάνω καλά :oops:
η cpu είναι στον κατάλογο που υποστηρίζει η μητρική
όχι άλλους ήχους εκτός από το μπουτ μπιιπ δεν κάνει
έκανα και reset το bios αλλά ούτε και αυτό έπιασε

ενα "κουφο" ισως ενδεχομενο ειναι κατι μεσα να κανει κακη επαφη,
βγαλε/αποσυναρμολογησε ολο το pc και ξανασυναρμολογησε το προσεχτικα (αν δεν βαριεσαι καντο και εκτος κουτιου για να αποκλειστει το ενδεχομενο βραχυκυκλωματος)

kuja
28-07-08, 22:32
Η μητρικη εχει βραχυκυκλωτηρες για συχνοτητες?Δες καλα το μανουαλ.

admitos
28-07-08, 22:57
ενα "κουφο" ισως ενδεχομενο ειναι κατι μεσα να κανει κακη επαφη,
βγαλε/αποσυναρμολογησε ολο το pc και ξανασυναρμολογησε το προσεχτικα (αν δεν βαριεσαι καντο και εκτος κουτιου για να αποκλειστει το ενδεχομενο βραχυκυκλωματος)

.....χμ χμ χμμμμμ λες ?? θα το δοκιμάσω... και θα ενημερώσω


εχει βραχυκυκλωτηρες για συχνοτητες: j10 2 θεσεις 133mhz default kai 100mhz
και το j11 2 θέσης 100mhz kai 133/166mhz νομίζω ότι είναι σε σωστή θέση

j10 133mhz
j11 133/166mhz
έτσι τα έχω βάλει :hmm:

kuja
28-07-08, 22:58
εχει βραχυκυκλωτηρες για συχνοτητες: j10 2 θεσεις 133mhz default kai 100mhz
και το j11 2 θέσης 100mhz kai 133/166mhz νομίζω ότι είναι σε σωστή θέση

j10 133mhz
j11 133/166mhz
έτσι τα έχω βάλει

Δoκιμασε και αλλες θεσεις.Στα 100 mhz

admitos
29-07-08, 19:56
ενα "κουφο" ισως ενδεχομενο ειναι κατι μεσα να κανει κακη επαφη,
βγαλε/αποσυναρμολογησε ολο το pc και ξανασυναρμολογησε το προσεχτικα (αν δεν βαριεσαι καντο και εκτος κουτιου για να αποκλειστει το ενδεχομενο βραχυκυκλωματος)


Δoκιμασε και αλλες θεσεις.Στα 100 mhz

όλα στον αέρα, εκτός κουτιού, και μονό τα βασικά δυστυχώς τα ίδια :(

δοκίμασα και όλους τούς συνδυασμούς με τα jumpers για την συχνότητα τίποτα :evil

το μονό που μπορώ να φανταστώ είναι το bios αναβάθμιση ή υποβάθμιση αλλά δεν τα έχω καταφέρει ...μήπως μπορεί κάποιος να δώσει οδηγίες-κατευθύνσεις για το πως γίνετε ?

ή αν έχει καμιά άλλη ιδέα για το τι φταίει :(:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.