PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός TELLAS + 2 μήνες προκαταβολικά!



s0k
12-10-03, 21:03
ermis333 έγραψε:
ΝΑΙ θα σου έρχεται στο σπίτι ανά δίμηνο (ο πρώτος θα σου έρθει σε ένα μήνα και θα πληρώσεις το μήνα που έκανες και τους επόμενους 2 προκαταβολικά, και μετά θα σου έχονται ανά δίμηνο) όσο για την πληρωμή, οι λογαριασμοί εξοφλούνται στα ΕΛΤΑ και στον Γερμανό, ενώ δεν χρειάζεται να έχεις πιστωτική.


Λοιπόν επειδή δεν ήξερα ότι θα πληρώσω 2 μήνες προκαταβολικά + το μήνα κανονικά (δεν μου το είπε κανένας και δεν διάβασα τα ψιλά γράμματα του συμβολαίου -ναι μπορείτε να με φτύσετε :? -) και επειδή το post του ermis333 ήταν χωμένο σε ένα thread σκέφτηκα να το κάνω ποιο εμφανές να μπορούν να το δουν όλοι.

Τώρα τι κάνουν οι άλλοι isps δεν ξέρω.. ξέρω ότι ο οτε κάνει επιστροφή στον επόμενο λογαριασμό την προκαταβολή (αν κάνεις διακοπή), με την tellas δεν ξέρω τι παίζετε και αν και πως κάνει επιστροφή προκαταβολής σε αορίστου όταν την κόψεις.
Μάλιστα

ermis333
12-10-03, 21:35
Έτσι γίνεται από όλες τις εταιρείες εκτός και άν έχεις πιστωτική.....

Αλλιώς οι εταιρίες θα διέτρεχαν μεγάλο ρίσκο φαντάσου να υπογράφαν όλοι αορίστου χρόνου να ήταν 24 ώρες την ημέρα στο ΝΕΤ και μετά να μην πλήρωναν.

s0k
12-10-03, 23:23
Δηλαδή ermis333 άμα έχω εταιρεία που π.χ. πουλάει τηλεοράσεις βάζω τους πελάτες μου να μου πληρώσουν και δύο τηλεοράσεις παραπάνω μην τυχόν και χρειαστούν να πάρουν και άλλη τηλεόραση στο μέλλον.

Εμένα μάλλον για νταβατζιλίκη μου ακούγετε και μάλιστα γίνετε και σε ένα αγαθό που έπρεπε να είναι σεβαστό από αυτούς που το προσφέρουν και λέγετε δικαίωμα στην εποικινωνία.

Lunacy
13-10-03, 00:08
Μα η αγορά τηλεόρασης είναι "στιγμιαία". Μπαίνω στο μαγαζί σου, διαλέγω μια τηλεόραση, την πληρώνω και φεύγω. Εδώ πρέπει κάπως να κατοχυρωθούν οι εταιρίες οτι όντως θα πληρώσεις για το μήνα internet που σου δίνουν. Φυσικά δεν τους συμφέρει να έτρεχαν στα δικαστήρια τον κάθε ένα που δε θα πλήρωνε.
Έτσι, εξασφαλίζονται και λογικά αυτό θα γίνεται μόνο την πρώτη φορά. Όπως και στα video club, που στην πρώτη ενοικίαση, σου ζητάνε να πληρώσεις όταν παίρνεις την ταινία (βέβαια, η ταινία κάνει 30-50€ και το κόστος ενοικίασης είναι 1-1,5€ :P)

Μα και εσυ βρε παιδί μου, να μη διαβάσεις τα ψιλά γράμματα; Εκεί είναι όλο τα ζουμί (και όλη η αλήθεια).

Καλή η κίνηση σου να το βάλεις εδώ, να φαίνεται, να μην έχουμε και άλλα εγκεφαλικά! :)

BoGe
13-10-03, 00:26
Έτσι γίνεται από όλες τις εταιρείες εκτός και άν έχεις πιστωτική.....

Αλλιώς οι εταιρίες θα διέτρεχαν μεγάλο ρίσκο φαντάσου να υπογράφαν όλοι αορίστου χρόνου να ήταν 24 ώρες την ημέρα στο ΝΕΤ και μετά να μην πλήρωναν.

Δεν γίνεται έτσι από όλες τις εταιρείες.
Στην Vivodi πληρώνεις προκαταβολικά μόνο την ενεργοποίηση/εγγραφή.
Το μηνιαίο κόστος πρόσβασης στην Internet το πληρώνεις κανονικά μετά από ένα μήνα περίπου, και χωρίς να χρειάζεται βέβαια να έχεις προκαταβάλει κάποιους μήνες πριν.

boss
13-10-03, 01:20
vivo rulessss..... :mrgreen:

Lunacy
13-10-03, 01:26
Oh... ε τότε καλά τα έχωσε ο s0k στην Tellas! Και εγώ Vivo!

ermis333
13-10-03, 01:26
Και η Sparknet πληρώνεται προκαταβολικά...

Στην Τελλάς ο πρώτος μήνας πληρώνεται κανονικά από εκεί και πέρα πληρώνεις τους επώμενους δυο προκαταβολικά. Πχ Εγώ που ενεργοποιήθηκα 10 Οκτωβρίου θα μου έρθει λογαριασμός κατά τις 10Νοεμβρίου ο οποίος θα περιλαμβάνει τον Οκτώβριο που συνδέθηκα καθώς και τα πάγια του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου.

Lunacy
13-10-03, 02:24
Sucks! 120€ λογαριασμός;; (το λιγότερο!)

Gothic
13-10-03, 03:42
Πρέπει ο Neoμέρμηγκας να πληρώσει κάπως το δερμάτινο του... :twisted:

Wolverine
13-10-03, 04:55
Μην γινόμαστε κακοί. Και στον ΟΤΕ τα πάγια προκαταβάλλονται και σε άλλες εταιρίες. Ακόμα και στα κινητά ίδια είναι η τακτική. Οπότε δεν καταλαβαίνω που βλέπετe το περίεργο;

JimBss
14-10-03, 04:36
Αυτό ισχύει και στην ΟΤΕνετ αορίστου αλλά μάλλον, λέω μάλλον, τα χρήματα επιστρέφονται αν κάνεις διακοπή πριν το 2μηνό.

Bone_Collector
14-10-03, 04:45
oute kai ego to ixera ayto gia tin tellas gia na po tin allithia alla siga eine san na plirosis mia 3mini sindromi pou kai pali erxete poly fthinotera apo allous isp :)

Koumooo
14-10-03, 10:24
παιδια.... ακριβως το ιδιο γινεται και στον οτε... ανα φερομαι σε σταθερη τηλεφωνια.. για βαλτε καινοθργια γραμμη. η αναβαθμιστε σε isdn.... και θα δειτε

LogZilla
16-10-03, 00:13
Δηλαδή για να καταλάβω.. με Tellas πχ κάνω σύνδεση τον Οκτώβριο και αρχές Νοεμβρίου έρχεται λογαριασμός για τον Οκτώβριο , Νοεμβρίο και Δεκέβριο?+παγια πΟΤΕ η μόνο πάγιο απο τον ISP?

s0k
16-10-03, 04:16
Μόνο πάγια Tellas, ο ΠοτεΣ είναι άσχετος με αυτό.

LogZilla
17-10-03, 22:17
Να ρωτίσω και κάτι άλλο , οταν λέμε οτι ο λογαριασμός για την aDSL με Tellas δηλαδή 70 ευρό + 70 = 140ευρό τους 2 μήνες??η 70ευρό(+πάγιο οτε) και αλλα 40(πάγιο Tellas + φπα) ??η τέλος 70 ευρό το τονίζω 70 ευρό ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ??Αυτα... 8)

ermis333
17-10-03, 23:08
Ο λογαριασμός της Τελλάς είναι ξεχωριστός από αυτόν του ΟΤΕ θα πληρώνεις δηλαδή 68€ το δήμηνο στην Τελλάς και τα 55€ (δήμηνο) στον ΟΤΕ.

LogZilla
18-10-03, 00:00
Αααα δηλαδή όταν θα μου έρχεται το χαρτί τις Tellas θα λέει πάνω ποσό για πληρομή 80ευρό (γιατί τοσο πανε οι 2 μήνες με το φπα) και στου οτέ θα λέει 55ευρό για υπηρεσίες aDSL ?Παρακαλώ απαντήστε μου γιατι αν είναι έτσι σύντομα θα έχω aDSL...

ermis333
18-10-03, 02:19
Ναί έτσι είναι ....

LogZilla
18-10-03, 03:05
Τώρα με αυτά τα "..." μου αφήνεις αμφιβολίες ermis333.Επίσης εδώ Καβάλα που είμαι έχω πάει στα καταστήματα Γερμανός και μου είπαν οτι έχουν ειδοποίηση απο Tellas αλλά ακόμα δεν δίνουν και θα δώσουν σε λίγο aDSL απο Tellas γιατί κάτι περιμένουν η κάτι τέτοιο..

ermis333
18-10-03, 06:04
Κάτι ακούγεται για νέες τιμές από μέσα Νοέμβρη αλλά αυτά δεν θα ισχύσουν για όλους, παρά μονο για υπαλλήλους-συνταξιούχους ΔΕΗ. Τον Γερμανό χέστον αφου μπορείς να συνδεθείς με ένα απλό τηλεφώνημα στο 13800.

s0k
18-10-03, 06:32
LogZilla είπαμε την πρώτη φορά στην tellas θα πληρώσεις 40.12 + 80.24 = 120.36€ , αφού πληρώνεις και δύο μήνες προκαταβολικά.
Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο ermis333

LogZilla
18-10-03, 11:49
Α οκ ναι ermis333 αλλά πως θα με συνδέσουν? Καβάλα μένω οχι Αθήνα :roll: ...Απο που και πως θα με συνδέσουν?Πως θα κανονιστή ραντεβού με τον πΟΤΕ ωστε να πάρω τον εξοπλισμό? :roll: Αυτα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες σε όλους όσους μου έδωσαν. :D

Koumooo
18-10-03, 12:03
οταν ειπα για ΤΟΕ ενοούσα.,... αν βαλετε νεα γραμμη οτε.....
οταν προτερθει πληρωνεις τα παγια που εχουν τρεξει ΚΑΙ τα επομενα. το ίδιο και εαν κανεις αναβαθμιση σε isdn.... μαλιστα παλιοτερα οι οτεδες σου χρεωνανε ολοκληρο το isdn παγιο για το προηγουμενο διαστημα και ΟΧΙ μονο την διαφορα (μιλάω για αρχη οταν πρωτομπηγκε το isdn..)

eixa paei tote ston OTE περιστριεου και φερανε τηνα στυνομια απο τις φωνες που εβαλα.....

Athlon_XP
18-10-03, 14:51
Ο Koumooo έχει δίκιο όσο αφορά την νέα γραμμή τηλεφώνου γιατί εγώ έβαλα καινούργια γραμμή PSTN και είχε μέσα τα πάγια που είχαν τρέξει και τα έπομενα δηλαδή τα γνωστά αναδρομικά αν δεν κάνω λάθος.

avatarious
26-11-03, 19:50
paidia den xerw ti egine alla emena ston prwto logariasmo mou irthe mono to dekaimero 21-30 oktwvriou,lete na mou erthoun kai alla mazi i na ti glitwsw....kataxlwmo :roll: :roll:

SfH
26-11-03, 20:15
Egw xerw oti akoma na mou erthei logariasmos apo T, alla o OTEs me exei xrewsei gia dsl mexri telos dekemvriou (sto logariasmo septemvriou-oktovriou).

Vormulac
26-11-03, 20:56
paidia den xerw ti egine alla emena ston prwto logariasmo mou irthe mono to dekaimero 21-30 oktwvriou,lete na mou erthoun kai alla mazi i na ti glitwsw....kataxlwmo :roll: :roll:


Akrivos ta idia mou irthan simera ! 15,79 euro

@ ADSLgr.com All rights reserved.