PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάλυψη σε περιοχές <7000 κατοίκων;



pcman
11-10-05, 03:59
1. Υπάρχει περίπτωση το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ να καλύψει και περιοχές με πληθυσμό μικρότερο από 7000 κατοίκους; Σε κοινότητες για παράδειγμα, όχι μόνο δήμους.
2. Παίζει ρόλο αν ένα τέτοιο μέρος βρίσκεται σε Αττική/Θεσσαλονίκη ή σε κάποια μικρότερη πόλη;
3. Αν ανάμεσα σε 2 κοντινούς δήμους που καλύπτονται υπάρχει 1 κοινότητα που δεν καλύπτεται πόσο πιθανό είναι να καλυφθεί στο άμεσο μέλλον;
4. Ο ΟΤΕ στις υποσχέσεις του για σημαντική επέκταση της υποδομής του (ADSL) σε υψηλά ποσοστά (δεν θυμάμαι πόσο) περιλαμβάνει και κοινότητες;
5. Στη σελίδα του oteshop που ελέγχεις την διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σου (http://www.otebusiness.gr/adslwizard.asp) αναφέρει όταν δεν σε καλύπτει πως μπορείς να συμπληρώσεις και να αποστείλεις μια φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Αυτό μοιάζει με ανέκδοτο. Δηλαδή ο ΟΤΕ περιμένει πρώτα να λάβει πολλές αιτήσεις και μετά να επεκτείνει την υποδομή του; 'Οταν μάλιστα πολύς κόσμος δεν γνωρίζει καν τι είναι το ADSL και σ' αυτό δεν φταίει ο κόσμος φυσικά, αλλά ο ΟΤΕ που με αυτή τη στρατηγική φροντίζει στη μείωση της δημοτικότητάς του.

Ευχαριστώ.

sdikr
11-10-05, 04:13
Δηλαδή ο ΟΤΕ περιμένει πρώτα να λάβει πολλές αιτήσεις και μετά να επεκτείνει την υποδομή του;

Αυτό θα ήταν και το ποιο σώστο,
Γιατί τώρα υπάρχουν περιπτώσεις που έχει μπεί dslam σε περιόχες και έχει πάνω 1-2 χρήστες.


Οταν μάλιστα πολύς κόσμος δεν γνωρίζει καν τι είναι το ADSL και σ' αυτό δεν φταίει ο κόσμος φυσικά
Σε αυτό δεν φταεί ο Οτε, όσο η παιδεία, και τα ΜΜΕ, όταν το μονο που ακούει κάποιος οτι το Internet ειναι εργαλείο του διαβολού φυσικό ειναι να μην θέλει να δεί τι έιναι ή να μην αφήνει στα παιδιά του να βάλουν.

Στην Αγγλία η BT (εκεί οτε) έχει ειδική σελίδα που πάνε οι χρήστες και δηλώνουν οτι θέλουν adsl όταν αυτό περάσει κάποιο όριο αιτήσεων τότε μέσα σε 1 μήνα μπαίνει dslam.

μην κοιτάς εμας τους τρελάμενους που δεν μπορούμε χώρις Internet!! για άλλους ειναι μη τζίζ!! :p


1. πάντως ακόμα και τώρα καλύπτει και κοινότητες
2. οχι
3. ερρ οσο ξέρεις ξέρω!
4. ναι περιλαμβάνει περιόχες με άνω τον 7000 κατοίκων, το πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρουμε πότε ή ποια χρονιά θα κάνει την ανάπτυξη

anon
11-10-05, 09:10
Εγω παιδιά μένω σε κοινότητα 6900 κατοίκων σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, αλλά στην πραγματικότητα ο πληθυσμός υπερβαίνει ήδη τις 15,000 (Ρετζίκι, γιασου yiapap ξερω - ξέρω, είμαι κάτω απο τις 7000). Και ναί, και στο Ασβεστοχώρι, λίγο παραπάνω έχουν βάλει πρόσφατα adsl (δήμος Χορτιάτη, αλλά όχι στον Χορτιάτη :shock: :vava: ) καθώς και στην Ευκαρπία λίγο παρακάτω. Και δεν φαίνεται να βάζουν σύντομα, ή αν βάλουν θα είναι κανένα 32άρι DSLAM και θα γίνει πίτα πριν πείς κίμινο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.