PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περι διακοπής



sparky82
29-07-08, 16:26
Καλησπέρα, θέλω να διακόψω την forthnet και να μπω σε άλλη εταιρεία. Σ'αυτή την περίπτωση πρέπει να καταργηθεί και η adsl γραμμή πριν κάνω αίτηση για την άλλη εταιρεία? Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία? Ευχαριστώ.

chemboy
29-07-08, 17:22
Σε ιδιόκτητο είσαι;
Όχι δεν καταργείς τη σύνδεση σου, απλά κάνει αίτηση στον καινούργιο πάροχο για φορητότητα. Κανονικά δεν μένεις καθόλου χωρίς internet και τα αναλαμβάνει όλα αυτός. Για να μην έχεις όμως άσκοπες χρεώσεις και ψάχνεσαι από Forthnet στέλνεις και μια αίτηση διακοπής στην Forthnet που ούτως ή αλλώς θέλει 10 εργάσιμες για να την προχωρήσει και στο μεταξύ ο νέος πάροχος σου έχει δώσει κωδικούς και είσαι online από εκεί.
Που θες να πας αν επιτρέπεται ;

MNP-10
29-07-08, 17:26
Κανεις αιτηση στην αλλη εταιρια και τα αναλαμβανει ολα εκεινη.

elkor
29-07-08, 17:26
Καλησπέρα, θέλω να διακόψω την forthnet και να μπω σε άλλη εταιρεία. Σ'αυτή την περίπτωση πρέπει να καταργηθεί και η adsl γραμμή πριν κάνω αίτηση για την άλλη εταιρεία? Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία? Ευχαριστώ.

Δεν μας διευκρινιζεις αν εισαι Full LLU ή ΑΡΥΣ.
Είσαι στο ιδιόκτητο της Forthnet ?
Αν ναι πρέπει να πας στον άλλο πάροχο που θές και να κάνεις αίτηση συνδεσης αλλίως θα χάσεις τον τηλ αριθμό (και εννοείται το internet).

Αν πάλι δεν είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο και είσαι μέσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ) θα γίνει διακοπή και πάλι στην internet συνδεση σου μέχρι ο νέος πάροχος να σου δώσει internet ξανά.

Και στις δύο περιπτώσεις μένεις χωρίς internet απλά στην δεύτερη διαρκεί λιγοτερο η διακοπή.

xolloth
29-07-08, 17:36
νομιζειs οτι θα βρειs πουθενα καλυτερα;

manoulamou
29-07-08, 18:42
Ισχυει ο,τι λεει ο elkor για τις διαδικασιες.
Εφ οσον θεωρεις πως εισαι χαλια πηγαινε στο Conn-X
αλλιως μεινε εκει που εισαι ... :)

chemboy
29-07-08, 19:16
@elkor & manoulamou: Άλλα λέει το RUO :whistle:

Τώρα αν δεν τηρείται σε όλες τις περιπτώσεις είναι άλλο θέμα...
Κανονικά από τον ένα πάροχο στον άλλο δεν πρέπει να μείνει χωρίς internet και η διαδικασία είναι όπως περιγράφουμε ο MNP-10 και εγώ. Επιμένω.

@sparky82: Αν χρειαστείς την αίτηση διακοπής από την Forthnet (η οποία χρειάζεται μόνο για να είσαι σίγουρος με δαύτους) σου την στέλνω όπως μου την στείλανε μόλις προχθές από Forthnet που την ζήτησα.

manoulamou
29-07-08, 19:27
@elkor & manoulamou: Άλλα λέει το RUO :whistle:

Τώρα αν δεν τηρείται σε όλες τις περιπτώσεις είναι άλλο θέμα...
Κανονικά από τον ένα πάροχο στον άλλο δεν πρέπει να μείνει χωρίς internet και η διαδικασία είναι όπως περιγράφουμε ο MNP-10 και εγώ. Επιμένω.

:) Οπότε συμφωνουμε διαφωνωντας ... :p Εγραψα τι γινεται στην πραξη δυστυχως!:twisted:
Ας ελπισουμε να εξομαλυνθουν τα πραγματα και να γινεται παντα ... του RUO ... :oneup:

sparky82
29-07-08, 23:45
Όχι δεν είμαι σε ιδιόκτητο δίκτυο και ναι σκέφτομαι να συνεχίσω με conn-x.

hellfire
29-07-08, 23:58
Όχι δεν είμαι σε ιδιόκτητο δίκτυο και ναι σκέφτομαι να συνεχίσω με conn-x.


ωραία, είσαι τυχερός κατά μια έννοια θα ξεμπερδέψεις γρήγορα από αυτούς.

Παίρνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και βάζεις conn-x τηλεφωνικά. Αυτοί θα αναλάβουν

τα πάντα και νομίζω δεν θα μείνεις και καθόλου χωρίς internet.

Κατόπιν αφού τα κάνεις αυτά στείλε και ένα FAX διακοπής στην Forthnet καθώς και email, αν και

θα χαθούνε αυτά στην πορεία. Αν έχεις όρεξη και υπομονή πάρτους και τηλέφωνο

να ρωτήσεις αν έλαβαν το FAX. Καλή λευτεριά :twisted:

chemboy
30-07-08, 00:17
Λοιπόν κοίτα πως μου τη στείλανε εμένα:

Αγαπητέ κύριε **********

Ευχαριστούμε θερμά για την μέχρι τώρα συνεργασία σας με τη Forthnet!

Στο παρόν email θα βρείτε συνημμένη τη Φόρμα Διακοπής/καταγγελίας παροχής υπηρεσίας, η οποία σας αποστέλλεται έπειτα από δικό σας σχετικό αίτημα. Σε κάθε περίπτωση σας επισημαίνουμε για μία ακόμα φορά ότι το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Broadband Υπηρεσιών της Forthnet (τηλ: 13831) παραμένει στην απόλυτη διάθεση σας προκειμένου να συζητήσουμε τους λόγους της απόφασης σας και να εξυπηρετήσουμε με κάθε δυνατό τρόπο τα αιτήματα σας.

Στην περίπτωση που συνεχίζετε να επιθυμείτε την διακοπή της παρεχόμενης υπηρεσίας παρακαλούμε πολύ, όπως αποστείλετε συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη τη συνημμένη φόρμα μαζί με φωτοτυπία της αστυνομικής σας ταυτότητας στη Forthnet μέσω Fax: 211-9559399, υπόψη Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών Broadband Υπηρεσιών.

Καθώς τόσο η συνεργασία όσο και η άποψη σας είναι εξαιρετικής σημασίας για εμάς για να προσφέρουμε πάντα την καλύτερη κάλυψη των αναγκών σας, παρακαλούμε πολύ να διαθέσετε λίγα λεπτά από τον χρόνο σας συμπληρώνοντας την αντίστοιχη ενότητα που υπάρχει στην αίτηση με τους λόγους διακοπής.

Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας και θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε ξανά στο μέλλον!



Ανέβασα την αίτηση στο rapidshare για ευκολότερα. Ορίστε το link:

http://rapidshare.com/files/133421754/aithsh_20diakophs_739_.pdf

elkor
30-07-08, 09:04
Καλημέρα σε όλους,
Σχετικά με το RUO. Αφήστε το καλύτερα δεν παίζει.
Από την στιγμή που ο συνδρομητής είναι στον Α πάροχο και θέλει να πάει στον Γ πρέπει ΟΛΕΣ οι διαδικασίες να περάσουν από τον Β ο οποίος είναι ο γνωστός σε όλους μας ΟΤΕ οπότε θα υπάρξει διακοπή.
Πολλές φορές η διακοπή αυτή είναι καθαρά λόγο γραφειοκρατίας και μέχρι να μεταφερθεί η αίτηση από την μία άκρη της γης στην άλλη.

Από προσωπική μου γνώση ο ΟΤΕ δεν καθυστερεί να σε ενεργοποιήσει όταν είσαι ήδη πάνω στο φυσικό του δίκτυο αρχικά γιατί δεν υπάρχει θέμα μετάβασης και κατά δεύτερο λόγο γιατί τα εκ των έσω τα διαικπερεώνουν ταχύτατα.

Τα αιτήματα των άλλων απλά τα γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.