PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοκιμή νεύρων το in a box



akonakis
11-10-05, 12:52
Χαιρετώ άπαντες και περνάω κατευθείαν στο ψητό:
Έχω το in a box εδώ και 1,5 μήνα και δεν είχα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα, ΑΛΛΑ όπως καταλάβατε ήρθε και η ώρα μου και ενώ προ 2 ημερών περίπου όλα πηγαιναν ρολόϊ ξαφνικά άρχισε να πέφτει η γραμμή σε άτακτα χρονικά διαστήματα, να μην μπορώ να κανω browsing τη στιγμή που κατέβαζε το emule και το dc++ με συνολικά το πολύ 14-15kbs, ενώ πριν δούλευε μια χαρά,να μην μπαινει στο msn και γενικώς να μου σπάει τα νεύρα! Το ερώτημα είναι το εξής: Φταίει το modem(cryptoF200) η το dslam της περιοχής μου(Πάτρα) και πως μπορώ να το καταλάβω?Αξίζει να τους πάρω τηλ στη forthnet η να περιμένω λίγο ακόμα? Τέλοσπάντων όποιος έχει την παραμικρή ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει ξέρει τι πρέπει να κάνει! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για όποια βοήθεια!
Υ.Γ.Όσο και αν έψαξα στο site δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει! :cry:

kanenas3
11-10-05, 13:41
Δοκίμασε για αρχή κανένα demo από άλλη εταιρία ώστε να δεις αν είναι μπουκωμένο dslam ή πρόβλημα της Forthnet. Μετά δοκίμασε να περιορίσεις τα connections που κάνουν τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

beginer_25
11-10-05, 20:46
Φιλαράκι akonakis δούλευες eMule και DC++ μαζί!!!!, με crypto F200 και ήθελες Browsing και msn?
Με το F200 ρίξε τα connections στα P2P αρκετά χαμηλά και ειδικά στο eMule!
Δε φταίει ο ISP σου, ούτε το DSLAM. αλλά το Modem!
Μιλάω από προσωπική εμπειρία με F200 το eMule πάντα κόλλαγε μετά από 10 λεπτά λειτουργίας όσο χαμηλά κι'αν έριχνα τα connections. Με Torrents όχι πάνω από 30-40 connections θα είσαι εντάξη.
Τέλος μην ξεχνάς ότι έχεις 384/128 και γι'αυτό μην περιμένεις τρελές ταχύτητες και πολλά ταυτόχρονα κατεβάσματα!
Φιλικά.

NoYmErOs
11-10-05, 21:08
Το καλύτερο που έχεις να κάνει είναι να πάρει τηλέφωνο και να ρωτήσεις τι συμβαίνει, μην ξεχνάς ότι έχεις in a box που σημαίνει ότι η forthnet είναι υπεύθυνη για την γραμμή και την σύνδεσή σου και δικαιολογίες του τύπου στον ΟΤΕ είναι το πρόβλημα μην δεχτής .

Tο μόντεμ σίγουρα είναι παράγοντας αλλά δευτερεύον, ένα μόντεμ ρούτερ σίγουρα θα ήταν η ιδανική λύση αφού αντέχουν σε περισσότερα connections και αφού χρησιμοποιείς p2p.

Δοκίμασε ένα speed test (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3258) πρώτα με την γραμμή σου idle και δείξε μας τα αποτελέσματα.

akonakis
12-10-05, 00:42
Παιδιά αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Τώρα φίλε beginer_25 εδώ και 1,5 μήνα όπως είπα και στο αρχικό post δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα δηλ και το emule κατέβαζε και το dc++ αλλά και το msn δούλευε μια χαρά χωρίς κρεμάσματα! Τώρα αν δουλέψω emule μόνο του το browsing ειναι ικανοποιητικό αλλά αν βάλω και το dc++ το msn με πετάει έξω και το browsing είναι ανέφικτο. Ξέρω ότι το F200 δεν είναι και από τα καλύτερα adsl modem που κυκλοφορούν στην αγορά αλλά μου φαίνεται περίεργο να δούλευε αρχικά μια χαρά και τώρα όλα αυτά. Για το φίλο NoYmErOs έκανα το speed test σε idle και το παραθέτω:
Downstream 318 Kbps (39.8 KB/sec)
Upstream 106 Kbps (13.3 KB/sec), πάντα Actual Speed
Από τη μικρή μου εμπειρία και όσα έχω διαβάσει στο site φαίνεται ότι είναι κανονικές οι τιμές αλλά θα' θελα και τη δική σας γνώμη!
Τέλος να σημειώσω ότι πρώτα όταν έκανα σύνδεση μου γραφε ότι έχει συνδεθεί με 1mbs ενώ τώρα μου λεέι ότι έχει συνδεθει με 384kbs. Τι να πω? Ότι όταν έκανα τη σύνδεση πριν 1,5 μήνα το dslam ήταν άδειο και τώρα γέμισε? Δε ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο! Τι λέτε και σεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.