PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη καλου ISP



Gregory
13-10-03, 00:07
Θα σας παρακαλεσω να με βοηθησετε σε αυτο, οσοι μπορειτε να πειτε την αποψη σας, ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες.
Εχω κανει αιτηση στον ΟΤΕ εδω και 3 βδομαδες (21 μερες). Βιαζομαι πολυ οπως καταλαβαινετε... Αυριο θελω να παρω καποια τηλεφωνα μπας και γινει τιποτα και ερθουν νωριτερα οι τεχνικοι να το εγκαταστησουν.
1) Εσεις που προτεινετε να παρω τηλεφωνο και τι να πω? (σκεφτομουν για 134 να μιλησω λιγο εντονα και να πω "η συμβαση λεει απο 3-12 μερες εργασιμες κι εχουν περασει 3 βδομαδες,δηλαδη 15 εργασιμες..." αλλα φοβαμαι πως δεν θα βγει τιποτα... Καμια αλλη ιδεα υπαρχει???

Δευτερο ειναι η επιλογη του ISP. Ειμαι Gamer αλλα φυσικα εχω και στο μυαλο downloads. Απο download speeds οι περισσοτεροι ISP's πανε καλα οποτε ολα οκ. Ομως απο PINGS καιγομαι κυριως και κυριως ΜΕ ΑΓΓΛΙΑ... Εχουμε και λεμε.

1- Forthnet: Εταιρεια που σεβομαι κι εμπιστευομαι. Σοβαροτατο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι δινει μηνιαια ΜΟΝΟ με πιστωτικη καρτα... Αρα παμε κατευθειαν σε τριμηνη. Και ψιλοφοβαμαι μηπως τα παιξει καθολου και πληρωνω μετα 3 μηνες τσαμπα :oops: . + οτι πρεπει να παω απο τα γραφεια τους να πληρωσω...
2- ΟΤΕnet: Εταιρεια που δεν εμπιστευομαι πολυ γιατι πιστευω οτι δεν σεβεται τους πελατες της. Ενα μειονεκτημα (για μενα παντα) ειναι οτι στελνει τα λεφτα στο λογαριασμο... Ενα πλεονεκτημα ομως ειναι οτι τους λες αντε γεια οποτε θες αφου ειναι αοριστου χρονου.
3- ACN: Εταιρεια που εχει ενας φιλος μου στη Θεσσαλονικη και που μεχρι τωρα ειναι αρκετα καλη και εμπιστη. Απο PINGS βεβαια δεν ειναι κι η καλυτερη αλλα ειναι σταθερη (αν και την τελευταια βδομαδα ειχε λεει καποια προβληματακια). Μηνιαια γινεται με καταθεση σε λογαριασμο τραπεζης.
4- Trellas: Εταιρεια που σεβομαι πολυ μιας και κανει πολυ φιλοτιμες κι αξιολογες προσπαθειες, αλλα δεν εμπιστευομαι ακομα. Τωρα λενε για αναβαθμισεις... αλλα πρεπει να δουμε αποτελεσματα.Δεν ξερω τι γινεται και αν γινεται μηνιαια και πως, αλλα λογικες τιμες εχει κι ολας.
5- Vivodi: Εταιρεια που σεβομαι για τη φιλοτιμη προσπαθεια που κανει και τις χαμηλες της τιμες, αλλα δεν εμπιστευομαι κι ειδικοτερα για τα πινγκς (αρα απορριπτεται).
6- HOL: Εταιρεια που δεν νομιζω οτι πρεπει καν να συζητησουμε :roll:

2)Ποια λετε να βαλω για αρχη???
Σας παρακαλω πειτε μου τι μου προτεινεται στις 2 παραπανω ερωτησεις να δω τι θα κανω... Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες κι ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :wink:

adrian
13-10-03, 18:17
pare tilefono oles tis eteries kai zita demo (h forthnet tha sou dosei h alles den nomizo)

LogZilla
14-10-03, 02:58
Εγώ έχω το ίδιο σχεδόν πρόβλημα με εσένα δηλαδή ποιόν ISP να διαλέξω.Είμαι πιο κοντά σε Forthnet και Tellas.Και θα εξηγήσω γιατί.Πρώτον θεορώ την Forthnet πολύ αξιόπιστη εταιρία και απο ότι έχω δει τα πάει πάρα πολύ καλά με την υπόθεση aDSL και για την ώρα τουλάχιστον έχει το προβάδισμα...Απο την άλλη όμως υπάρχει μια εταιρια που εμπναίει εμπιστοσύνη και σιγουριά (σε εμένα τουλάχιστον) αν και ακόμα είναι νωρίς να πούμε περί αυτού του θέματος.Τώρα τα + της Forthnet και Tellas.(κατά την γνώμη μου φυσικά)1 η Forthnet έχει δείξη οτι πραγματικά προσφέρει πολύ καλές υπηρεσίες και αλλά και ακριβές και ειδικά στην περίπτωση των χρημάτων είναι λίγο δύσκολη περίπτωση καθώς αορίστου χρόνου μπορείς να κάνεις μόνο μέσω πιστοτικής και επίσης μηνιαία είναι αρκετά ακριβή (το κόστος για την 384αρα και σε σχέση με Tellas)καθώς το μηνιαίο ποσό είναι 90ευρό + το οτι πρέπει να έχεις πιστοτική κάρτα.(εκτός εαν κάνεις συμβόλαιο)Απο την άλλη είναι η Tellas μια εταιρία πολά υποσχόμενη και με μεγάλο όραμα , αν και προς το παρόν δεν έχει κάνει την μεγαλύτερη προσπάθεια της ακόμα αλλά πιστέυω ότι προς το παρόν τα πάει καλα.Όσο αναφορά την aDSL της , είναι πολύ καλός συνδιασμός απόδοσης και κόστους και να έχεις κατα νου οτι είναι αρκετά γρήγορη και με καλά pings (την δοκίμασα σήμερα δευτέρα)καθώς το "κοντέρ" έμηνε κολιμένο (για την 384) στα 43-44kb's.Μπορει να μην είναι τόσο γρήγορη όσο της Forthnet της οποίας το "κοντερ" χτυπάει μέσο όρο 48-50 kb's και φυσικά με καλά pings.Αλλά δες και λίγο τις τιμές ανάμεσα στις 2 εταιρίες (ίσως αφήνω κάποια υπονοούμενα αλλά είμαι καταναλωτής και ζητώ την καλύτερη σχέση ανάμεσα σε απόδοση και κόστος.Επίσης πρώτη σκέψη μου ήταν φυσικά η Forthnet αλλά κάποια προβλήματα με έχουν απομακρύνει απο αυτην τα οποία ΔΕΝ έχουν να κάνουν με την εταιρία αλλα με την υπόθεση αορίστου χρονου.) Τέλος πάντων η επιλογή είναι δικη σου και όπως κατάλαβες σου σινηστώ μια απο τισ 2 αυτές εταιρίες. :lol: 8)

sostos
14-10-03, 10:57
νομιζω η φθηνοτερη επιλογη ειναι να δοκιμασεις νετκαρτα της acn.
η αμεσως επομενη ειναι αοριστου της τελλας, απ'όσο ξέρω ειναι η μονη αοριστου που δε ζηταει πιστωτικη.
μετα υπαρχει φορθνετ αλλα με το ρισκο του 3-μηνου που αναφερεις κι εσυ.

shaq141a
15-10-03, 07:10
Η Forthen είναι εταιρια εμπιστοσύνης. 2 χρονια με αυτη και σχεδόν κανένα πρόβλημα.Επίσης μέσα σε λίγες ώρες απαντάνε στα email :mrgreen:

sinonick
22-10-03, 00:33
sta email mou apantousan tin idia mera apo to oteshop.gr meso tilefonou . . .... opote afto me ta email den mou fainetai kai tpt to idiaitero.

tellas kai pali tellas, exo kai tellas statheri tilefonia, kai exo ena dioro yperastika tilefonimata to dimino tsampa kiolas(asxeto).

i efkolia pou prosferei einai apistefti, plirono kathe dimino to logariasmo sta elta pou einai pente lepta apo to spiti mou, oute pistotikes oute tpt. ekana tin syndesi meso tilefonou kai meta apo 15 lepta imouna online!!!!

mporei vevaia na min prosferei koryfaia taxytita, alla apo ping ksekoliazei oti dsl exo dei pote mou.

exo tellas kai eno me eixan talaiporisei toso ston "pOTE" ekana syndesi AMESOS, eipa ta stoixeia mou, mou dosan activation number kai mou eipan na perimeno 2ores, meta apo 15lepta den mporousa na perimeno allo, mpaino kai tin energopoio kai "klik" eimai online :D :D :D :D :D :D :D

an kserei kapoios isp me tosa proterimata as mou steilei pm, ki ego tin idia mera sas yposxomai tha akyroso tin syndesi kai tha allakso isp. me liga logia siga min kserei... :P

Stilskin
22-10-03, 07:42
Kai ego hmoun se dillhma gia th epilogh tou isp. hmoun anamesa se forthnet kai tellas.thn forthnet pou eixa dokimasei me demo account to dumeter htan kollhmeno sta 48-49 kai me tellas gyro sta 46.
telika apofasisa na balo tellas.kai fthinoterh einai kai exei megalytero bandwidth.
oso gia thn energopoihsh egine h aithsh thlefonikos stis 23:00 kai metya apo 4 lepta hmoun online me tellas. :D

SSB
22-10-03, 12:49
Εγώ πάλι φίλοι μου δεν θα είχα πλέον κανένα δίλημα στην επιλογή ISP.
Οποιον και να διαλέξει κανείς, στο ίδιο σημείο θα καταλήξει, αργά ή γρήγορα.
Σήμερα πάει ο ένας καλά, αύριο θα σέρνεται λόγω φόρτου, μεθαύριο αλλαγή ISP και σε λίγο καιρό θα σέρνεται εκείνος και πάει λέγοντας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.