PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: συνδέεται αλλά δεν φορτώνει τίποτα συγκεκριμένες ώρες



George
30-07-08, 15:11
Γεια σε όλους,
έχω ALTEC JETPACK 24 μέσω ΟΤΕ και από την Κυριακή και κάθε μέρα μέχρι σήμερα υπάρχουν ώρες της ημέρας που δεν φορτώνει τίποτα, δηλαδή το router συγχρονίζει, συνδέεται παίρνει IP αλλά δεν μπορώ να μπώ στο Internet.:hmm: Το πρόβλημα παρουσιάζεται συνήθως 1μμ-7μμ και ενώ έχω πάρει 3-4 φορές την τεχνική υποστήριξη και εχώ φαέι πάνω από 1-2 ώρες στο τηλέφωνο δεν έχω καταφέρει τίποτα!!!:mad::mad: Το πρόβλημα εμφανίζεται και εξαφανίζεται από μόνο του χωρίς να πειράξω κάτι, οτιδήποτε κάνω (πχ. επανεκίνηση router, χειροκίνητη καταχώριση DNS, κτλ) δεν φτιάχνει. Αυτοί στην τεχνική υποστήριξη επιμένουν οτι φταίνει οι ρυθμίσεις του modem και οτι δεν φταίει η altec:evil::evil::evil:, εκτός από αυτόν που κάλεσα σήμερα που είπε οτι γίνονται blacklist κάτι IP και δεν μπορεί να κάνει κάτι για να το φτιάξει:down:.

Υπάρχει κάποιος άλλος που έχει το ίδιο πρόβλημα;;;
Υπάρχει κάποια λύση;;;:worthy:

Ευχαριστώ πολύ :)

PS: είμαι σίγουρος οτι φταίει η altec γιατί αν βάλω username & password άλλου παρόχου το πρόβλημα εξαφανίζεται :oneup:

Blitzkrieg
01-08-08, 08:08
Καλημέρα φίλε μου,

Υποθέτω οτι έχεις πακέτο static. Αν ισχύει το παραπάνω, κάλεσε το support της Αltec και ζήτα να σου αλλάξουν στατική ip ή να σου ξαναπεράσουν τα attributes του account σου.

Εχει συμβεί σε γνωστό μου και ώς δια μαγείας όλα διορθώθηκαν αμέσως.

Αν αντιθέτως έχεις dynamic δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πλήν firewall κτλπ.

Ενημέρωσε εδώ αν λύθηκε το πρόβλημα σου.

Καλημέρα πάλι :)

stevenik
01-08-08, 11:45
Και σε εμενα συμβαινει αυτο (απο προχθες), κραταει λιγο και επειτα ολα ο.κ με username αλλου ISP ολα ο.κ

Πιθανων να παιζει καμια δοκιμη ή καποια αναβαθμιση. Θα δειξει...

George
01-08-08, 14:13
Καλημέρα φίλε μου,

Υποθέτω οτι έχεις πακέτο static. Αν ισχύει το παραπάνω, κάλεσε το support της Αltec και ζήτα να σου αλλάξουν στατική ip ή να σου ξαναπεράσουν τα attributes του account σου.

Εχει συμβεί σε γνωστό μου και ώς δια μαγείας όλα διορθώθηκαν αμέσως.

Αν αντιθέτως έχεις dynamic δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πλήν firewall κτλπ.

Ενημέρωσε εδώ αν λύθηκε το πρόβλημα σου.

Καλημέρα πάλι :)
Static έχω.
Αν ζητήσω μετατροπή σε dynamic θα φτιάξει; Γιατί αυτό μου είπε ο τελευταίος τεχνικός να κάνω.
Αν ζητήσω να ξαναπεράσουν τα attributes θα καταλάβουν τι ενοώ;:p
Από τις 3 παραπάνω λύσεις (αλλαγή IP, attributes, dynamic IP) χρεώνεται κάτι ή δωρεάν είναι;

Ευχαριστώ πολύ

Blitzkrieg
02-08-08, 08:09
Static έχω.
Αν ζητήσω μετατροπή σε dynamic θα φτιάξει; Γιατί αυτό μου είπε ο τελευταίος τεχνικός να κάνω.
Αν ζητήσω να ξαναπεράσουν τα attributes θα καταλάβουν τι ενοώ;:p
Από τις 3 παραπάνω λύσεις (αλλαγή IP, attributes, dynamic IP) χρεώνεται κάτι ή δωρεάν είναι;

Ευχαριστώ πολύ


Ναι, αν ζητήσεις αλλαγή σε dynamic θα είσαι ΟΚ.
Για τα attributes , ευελπιστώ πως ναι , ειδάλλως απλά πές τους να το γράψουν όπως τους το πείς ακόμα και αν δεν το καταλάβουν :p , και λογικά θα αναλάβουν οι level 2 technicians .

Κανένα απο τα παραπάνω δεν χρεώνεται, με μια μικρή αμφιβολία για την μετατροπή του πακέτου απο static σε dynamic. Βέβαια απλά ρώτα τους για το παραπάνω.

Αλλά και αν χρεώνεται για εμένα το να έχεις static ip, αν πραγματικά δεν την χρειάζεσαι (να στήσεις mail server/ftp κτλπ.. ), μόνο σε προβλήματα μπορεί να σε βάλει παρά θα σε εξυπηρετήσει κάπου ..

Οπότε dynamic με τα χίλια :oneup: :oneup:

stevenik
02-08-08, 19:52
George εαν εχεις νεοτερα απο την ΑΛΤΕΚ, ενημερωσε μας γιατι το προβλημα συνεχιζει ακομη και σημερα.

JimBss
02-08-08, 20:09
Εγώ δεν έχω πρόβλημα.

Τσέκαρε και για ιούς καλού κακού.

Blitzkrieg
02-08-08, 20:21
Επίσης όσοι αντιμετωπίζεται προβλημα(και έχετε static), δοκιμάστε να κάνετε ένα traceroute στον dns της Altec (213.5.17.21) .

Αν το μόνο που σας δίνει είναι στο πρώτο hop κάτι σε μορφή 213.5.0.15 και μετά σας κόβει κάντε ένα κόπο να το δώσετε βλάβη για αλλαγή σε άλλη static ή κάντε τα πακέτα σας dynamic.

Ελπίζω να βοήθησα.

PS. Πηγαίντε Εναρξη-->Εκτέλεση-->γράψτε στο πλαίσιο την εντολή "cmd"

Στο παράθυρο dos που ανοίγει δώστε την εντολή "tracert 213.5.17.21" και δείτε αν ισχύει το παραπάνω.

songless_bird
03-08-08, 13:33
Εμενα συνεχιζει πολυ εντονα σημερα. Σχεδον ανα 2 ωρες για 1-2 λεπτα μπουκωνει η γραμμη...

Ακομη και με restart του router και αλλαγη ip δεν αλλαζει. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι δικο μου προβλημα μονο, αλλα βλεπω οτι ειναι γενικο.

acutidens
03-08-08, 22:29
+1 από εμένα με static IP.

Που και που (ίσως και 2-3 φορές την ώρα) η γραμμή είναι σαν να "μπουκώνει". Δηλαδή κόβεται η πρόσβαση για 1-2 λεπτά. Η aDSL δεν αποσυγχρονίζει, όλα φαίνονται κανονικά μόνο που δεν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αυτό συμβαίνει εδώ και αρκετές ημέρες αλλά όχι από την αρχή που είχα βάλει την static IP (εδώ και μερικούς μήνες).

parpen
04-08-08, 18:16
Χωρίς να έχω δει τι έχετε γράψει εδώ , πήρα τηλέφωνο πριν από λίγο την Altec γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Ειδικότερα χάνω το Internet περίπου για 2-3 λεπτά ανά κάθε ώρα , ξεκινώντας από τις 10 το βράδυ μέχρι και τις 10 το πρωί.
Τις άλλες ώρες δουλεύει σχεδόν σταθερά.
Αυτό ξεκίνησε να συμβαίνει μετά την μεγάλη διακοπή που έγινε την τετάρτη 10/07 λίγο πριν τα μεσάνυχτα.

Ο τεχνικός της Altec μου είπε ότι εκείνη η διακοπή οφειλόταν σε πτώση του δικτύου του ΟΤΕ (χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω εγώ) και ότι ενδεχομένως να μην έχουν στρώσει εντελώς τα πράγματα.

Μου είπε να συνεχίσω να παρακολουθώ την συμπεριφορά και να ξαναεπικοινωνήσω μαζί τους.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η περιοχή που είμαστε. Εγώ είμαι Καβάλα , εσείς που έχετε το ίδιο πρόβλημα??

Steve..βλέπω είσαι και εσύ Καβάλα και σε διαφορετικό κέντρο άρα και dslam από εμένα. Διότι ο τεχνικός μου είπε ότι παίζει και η περίπτωση προβληματικού d-slam αλλά μάλλον όχι από ότι βλέπω.
Δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι επικοινωνήσατε με Altec , διότι ο τύπος φάνηκε σαν να είμαι εγώ ο μοναδικός που ανέφερε το συγκεκριμένο πρόβλημα.

stevenik
04-08-08, 18:52
parpen ναι απο Καβαλα. Δεν νομιζω να οφειλεται στο dslam παντως. Ειναι δικο τους το προβλημα. Ξερω κ' αλλους απο Καβάλα που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.

parpen
04-08-08, 20:29
parpen ναι απο Καβαλα. Δεν νομιζω να οφειλεται στο dslam παντως. Ειναι δικο τους το προβλημα. Ξερω κ' αλλους απο Καβάλα που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.

ναι...για αυτό λέω να δούμε από ποιες περιοχές είμαστε , ώστε να κάνουμε κάτι πιο οργανωμένα γιατί κάνουν τους Κινέζους (τα γνωστά δηλαδή , αλλάξτε router αποσυνδέστε τηλέφωνα κλπ)

songless_bird
04-08-08, 22:37
Εγω παντως μιλησα με φιλους που δεν εχουν altec και εχουν συνεχεις αποσυνδεσεις εδω στη χαλκιδικη. Πιστευω ειναι προβλημα του Oτε εδω σε συνδιασμο με καποιο προβλημα της Altec. Αποσυνδεσεις παντως ειχα πριν 3-4 μερες.

a66fm
05-08-08, 11:51
Εγω παντως μιλησα με φιλους που δεν εχουν altec και εχουν συνεχεις αποσυνδεσεις εδω στη χαλκιδικη. Πιστευω ειναι προβλημα του Oτε εδω σε συνδιασμο με καποιο προβλημα της Altec. Αποσυνδεσεις παντως ειχα πριν 3-4 μερες.

δεν μιλάνε για αποσυνδέσεις/αποσυγχρονισμούς το πρόβλημα το είχα και εγώ μόλις ζήτησα τις έξτρα ip του πακέτου και δεν ήταν γενικό της αλτεκ αλλά μόνο του λογαριασμού μου αφού με νετκαρτα (είναι προπληρωμένο νετ της αλτεκ) δεν είχα κανενα προβλημα.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2192897&postcount=31

το θέμα λυθηκε με επαναδημιουργία του λογαριασμού μου στο συστημα τους αφού μου έσπασαν τα νεύρα με την προσπάθεια τους να με μάθουν να κάνω ping και traceroute για 2 ημέρες μέχρι να βρώ ένα παλικάρι που κατάλαβε το πρόβλημα αφού μπήκε με το δικό μου account απο το helpdesk της αλτεκ και δεν έβλεπε κι αυτός τίποτα (όλα σταμάταγαν στο 1 hop μετά τον router μου)

parpen
05-08-08, 12:53
Εδώ και καμιά ώρα περίπου , τρελά προβλήματα (όχι με αποσυνδέσεις) αλλά με τη διαμεταγωγή , ειδικά στο upload.

a66fm
05-08-08, 13:09
upload σε τι πρωτοκολο ;

parpen
05-08-08, 15:04
upload σε τι πρωτοκολο ;
tcp.

Τι γίνεται ρε γμτι θα τρελαθούμε.

Speedtest με Αθήνα. Upload 5kbps.

stevenik
05-08-08, 16:54
Απ' οσο καταλαβα το προβλημα ειναι πανελλαδικο και δεν εντοπιζεται μονο στην Καβαλα. Οποτε αν συμπερανουμε απ' αυτο κατι παιζει με προβλημα της ΑΛΤΕΚ ή του ΟΤΕ.

Το θεμα ειναι να καταλαβουν οι τεχνικοι της ΑΛΤΕΚ τι γινεται και να λυθει το προβλημα. Δεν ειναι δυνατον σε καθε πελατη να λενε διαφορετικα ή στον καθενα να του αλλαζουν IP κλπ.

parpen
05-08-08, 18:46
Απ' οσο καταλαβα το προβλημα ειναι πανελλαδικο και δεν εντοπιζεται μονο στην Καβαλα. Οποτε αν συμπερανουμε απ' αυτο κατι παιζει με προβλημα της ΑΛΤΕΚ ή του ΟΤΕ.

Το θεμα ειναι να καταλαβουν οι τεχνικοι της ΑΛΤΕΚ τι γινεται και να λυθει το προβλημα. Δεν ειναι δυνατον σε καθε πελατη να λενε διαφορετικα ή στον καθενα να του αλλαζουν IP κλπ.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ή βέβαιος για το τι συμβαίνει. Την ώρα που παρουσιάζε η γραμμή μου τραγική συμπεριφορά προς ευρωπαϊκά sites , την ίδια ώρα κατέβαζα από Nvidia ή από Ati με πάνω από 2 Mbyte το δευτερόλεπτο. Βέβαια άλλες οι δρομολογήσεις προς αυτά και άλλες προς την Ευρώπη. Προς την ευρώπη όλα τα tracert παιρνούν μέσα από OTEGlobe. Αν δεν αντιμετωπίζουν πρόμοια προβλήματα οι χρήστες του ΟΤΕ , τότε δείχνει είτε για κάποιο trafic shaping του OTE προς Altec είτε μπούκωμα του Bandwidth της Altec που διακινείται μέσω της OTEglobe λόγω φυσικά του ότι πληρώνουν για συγκεκριμένο badwidth το οποίο λόγω προσέλευσης χρηστών με τις απανωτές προσφορές , είναι ανίκανο να καλύψει στοιχειωδώς τις ανάγκες της κίνησης.

Βέβαια δεν μιλάω για download όπου το μπούκομα μπορεί να θεωρηθεί ίσως λογικό , αλλά κυρίως για το upload. Μπούκομα σε upload πραγματικά αποτελεί σημείο άξιο αναφοράς.

Ψάχνω να βρω αν έχουν προβλήματα και οι χρήστες της ΟΤΕΝετ , αλλά δεν βλέπω κάτι.

stevenik
05-08-08, 22:55
Μιλησα πριν απο λιγο με φιλο που εχει ΟΤΕΝΕΤ και μου ειπε οτι εχει και εκεινος το ιδιο προβλημα (την συγκεκριμενη στιγμη).
Τωρα αυτη την στιγμη εχω και εγω το προβλημα και παλι!!

Μαλλον προς ΟΤΕ το βλεπω το προβλημα.

parpen
10-08-08, 21:07
Κανένα νέο από το μέτωπο?
Για 2-3 μέρες , πήγαινε καλά. Εχθές και σήμερα μια από τα ίδια πάλι.

backos
10-08-08, 21:42
πάλι μαμήθηκε σήμερα
δηλ έλεος ούτε ένα απλό chat δεν μπορεί να μείνει connected . πρέπει να τον πίνει άγρια το backbone

yiwrgos
10-08-08, 23:01
και εγω τα μια απο τα ιδια, μεγαλες καθυστερησεις στο να ξεκινησει να φορτωνει η σελιδα και τωρα δεν μπαινει και msn :evil:

a66fm
11-08-08, 13:15
υποθέτω οτι δεν έχετε κατι αλλο να ανεβοκατεβαίνει την ιδια ώρα έτσι;
και κάντε ενα trace στο site που βλεπεις το πρόβλημα για να δεις που αρχίζει το πρόβλημα

trv
12-08-08, 02:36
παιδια τα προβληματα αυτα τις περισσοτερες φορες εχουν να κανουν με τους dns servers της altec οι οποιοι ειναι gtp τελειως. Δοκιμαστε να βαλετε τους dns ειτε απο opendns ειτε του ΕΔΕΤ, και δε θα εχετε προβλημα μετα.

parpen
12-08-08, 10:38
παιδια τα προβληματα αυτα τις περισσοτερες φορες εχουν να κανουν με τους dns servers της altec οι οποιοι ειναι gtp τελειως. Δοκιμαστε να βαλετε τους dns ειτε απο opendns ειτε του ΕΔΕΤ, και δε θα εχετε προβλημα μετα.

Δεν είναι θέμα dns. Και με ip το ίδιο συμπεριφέρεται.

........Auto merged post: parpen πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


υποθέτω οτι δεν έχετε κατι αλλο να ανεβοκατεβαίνει την ιδια ώρα έτσι;
και κάντε ενα trace στο site που βλεπεις το πρόβλημα για να δεις που αρχίζει το πρόβλημα

Δεν έχει να κάνει με tracert. Το Ping και το tracert μου δίνει πάντα τους ίδιους χρόνους και όταν δουλεύει σωστά και όταν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ των hop.

Όταν υπάρχει πρόβλημα , στο ping έχω χαμένα πακέτα αφενός και αφετέρου απελπιστική διαμεταγωγή που σε upload έφτασε να είναι και 10 Kbps. Έλεος δηλαδή.

yiwrgos
12-08-08, 21:44
το γυρισα σε PPPOE και βρηκα την υγεια μου...

a66fm
12-08-08, 22:18
Δεν έχει να κάνει με tracert. Το Ping και το tracert μου δίνει πάντα τους ίδιους χρόνους και όταν δουλεύει σωστά και όταν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ των hop.

Όταν υπάρχει πρόβλημα , στο ping έχω χαμένα πακέτα αφενός και αφετέρου απελπιστική διαμεταγωγή που σε upload έφτασε να είναι και 10 Kbps. Έλεος δηλαδή.

συγνώμη αλλά σε έχασα πώς λές οτι δεν "βλέπεις τιποτα" αφου. τελικά ...... βλέπεις
το trace σου είπα να το κάνεις γιατι στην δική μου περιπτωση όντως ΟΛΑ σταματαγαν στο gateway της αλτεκ
μήπως απλά μπουκώνει το μοντεμ σου απο πολλά connections;
τρεχεις torrent client;

Giama
12-08-08, 22:36
Ναι ρε παιδιά, PPPoE και LLC θέλει.
Βάλτε τα και οι υπόλοιποι που έχετε πρόβλημα να δούμε αν θα λυθεί!

parpen
19-08-08, 01:20
συγνώμη αλλά σε έχασα πώς λές οτι δεν "βλέπεις τιποτα" αφου. τελικά ...... βλέπεις
το trace σου είπα να το κάνεις γιατι στην δική μου περιπτωση όντως ΟΛΑ σταματαγαν στο gateway της αλτεκ
μήπως απλά μπουκώνει το μοντεμ σου απο πολλά connections;
τρεχεις torrent client;

Που είπα ότι δεν βλέπω τίποτα? Για απελπιστική διαμεταγωγή μίλησα. Που είναι η αντίφαση?

Δεν τρέχω torrents , έχω ppoe/LLc και αποκλείεται να τρελλάθηκαν οι routers μας στα ξαφνικά και να μας κάνουν άγριο traffic shaping κατά διαστήματα.

a66fm
19-08-08, 12:01
Που είπα ότι δεν βλέπω τίποτα? Για απελπιστική διαμεταγωγή μίλησα. Που είναι η αντίφαση?

Δεν τρέχω torrents , έχω ppoe/LLc και αποκλείεται να τρελλάθηκαν οι routers μας στα ξαφνικά και να μας κάνουν άγριο traffic shaping κατά διαστήματα.
τοτε απαντάς-συνεχίζεις σε λάθος θέμα αυτο εδώ λέγετε "συνδέεται αλλά δεν φορτώνει τίποτα συγκεκριμένες ώρες" :hmm:

thanos_thalis
19-08-08, 16:26
παιδες γυρισα απο διακοπες μετα απο ενα μηνα και βρηκα τη συνδεση με προβληματα ταχυτητας. συνχρονιζω στα 18χχχ κατεωαζα με 1,8 με φλασγκετ αλλα τωρα με ιδιο συνχρονισμο δεν φτανω ουτε 1,2 και παρατηρω αποτομα κοπσηματα σε διαγραμμα που με κατεβαζει στα 900κβ/ς! συμβαινει κατι με το δικτυο της Altec?

a66fm
19-08-08, 16:29
απο που κατεβαζεις;

parpen
19-08-08, 22:48
Όσοι έχουμε πρόβλημα το τελευταίο διάστημα με το δίκτυο της Altec με κοψίματα και χαμηλές ταχύτητες κάποιες στιγμές της ημέρας , πάμε εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=226128

thanos_thalis
20-08-08, 03:28
απο που κατεβαζεις;

απο παντου ακομα και απο ιδιωτκους server!

a66fm
20-08-08, 11:06
απο παντου ακομα και απο ιδιωτκους server!
αρα να υποθέσω οτι μιλάς για torrent?

George
20-08-08, 16:09
Εμένα πάντως λύθηκε το πρόβλημα!!!
Το μόνο που έκανα ήταν αλλαγή σε δυναμική IP από στατική που είχα (όπως μου σύστησε κάποιος εδώ στο thread) και δεν ξαναεμφανίστηκε.

Προτείνω λοιπών να κάνουν όλοι το ίδιο που έχουν static IP και έχουν το ίδιο πρόβλημα.:oneup:

ΠΡΟΣΟΧΗ:wall:
το πρόβλημα αναφέρεται σε περιπτώσεις που δεν λειτουργεί καθόλου το INTERNET,
ΟΧΙ σε χαμηλές ταχύτητες ή άλλα προβλήματα :nono:

Kokostas
22-08-08, 15:44
Εμένα πάντως λύθηκε το πρόβλημα!!!
Το μόνο που έκανα ήταν αλλαγή σε δυναμική IP από στατική που είχα (όπως μου σύστησε κάποιος εδώ στο thread) και δεν ξαναεμφανίστηκε.

Προτείνω λοιπών να κάνουν όλοι το ίδιο που έχουν static IP και έχουν το ίδιο πρόβλημα.:oneup:

ΠΡΟΣΟΧΗ:wall:
το πρόβλημα αναφέρεται σε περιπτώσεις που δεν λειτουργεί καθόλου το INTERNET,
ΟΧΙ σε χαμηλές ταχύτητες ή άλλα προβλήματα :nono:

Η αλλαγή σε δυναμική IP από στατική χρεώνεται;

teodor_ch
01-09-08, 10:56
kokostas

επειδή και εσύ μάλλον έχεις προβλήματα δεν πρέπει να φταίει η σταθερή ΙΡ

πρέπει να είναι όλο το σκηνικό με τον ΟΤΕ που έκοψε κάποιες υπηρεσίες

απο ότι έχω καταλάβει υποφέρουμε απο packet loss (12-25% απο 8 το πρωί με 12-1 το βράδυ, και περίπου 8% τις πολύ πρωινές ώρες)

πράγμα που το καταλαβαίνω ότι τα πακέτα δε χωράνε να βγούν απο το δικτυο της αλτεκ και πέφτουν επειδή κάθονται πολύ στην ουρά.


μόνο να περιμένουμε μπορούμε ή και να ζητήσουμε αποζημίωση για τις χάλια υπηρεσίες (αλλά μάλλον θα τους ζορίσουμε περισσότερο οικονομικά)

ΥΓ.

μόλις διαπίστωσα ότι έχω packet loss (ίδιου ποσοστού) ακόμα και με τον gateway της αλτεκ 213.5.0.29
δεν είμαι ειδικός στα δικτυακά. μπορεί κάποιος να εξηγήσει αν και σε αυτή τη περίπτωση περνάει η σύνδεση μέσω ΟΤΕ?
(είναι ακριβώς το δεύτερο hop σε tracert www.altec.gr - αφού είναι το gateway)

(γίνεται να βάλουμε διαφορετικό gateway? :hmm: )

malakudi
01-09-08, 11:13
ΥΓ.

μόλις διαπίστωσα ότι έχω packet loss (ίδιου ποσοστού) ακόμα και με τον gateway της αλτεκ 213.5.0.29
δεν είμαι ειδικός στα δικτυακά. μπορεί κάποιος να εξηγήσει αν και σε αυτή τη περίπτωση περνάει η σύνδεση μέσω ΟΤΕ?
(είναι ακριβώς το δεύτερο hop σε tracert www.altec.gr (http://www.altec.gr) - αφού είναι το gateway)

(γίνεται να βάλουμε διαφορετικό gateway? :hmm: )

Το κύκλωμα που δρομολογεί από το BRAS του ΟΤΕ στον concentrator της Altec είναι κι αυτό "μπουκωμένο". Γι' αυτό και έχεις packet loss ακόμα και με το gateway. Δε μπορείς να κάνεις κάτι.

pt3
01-09-08, 11:37
Τα προβλήματα για τα οποία γινεται αναφορά παραπάνω είναι άσχετα με την διακοπή των κυκλωμάτων του ΟΤΕ. Υπήρχαν πρίν από αυτή.

teodor_ch
01-09-08, 12:41
κι όμως pt3 όλα άρχισαν τις τελευταίες δύο βδομάδες

πρίν το ίντερνετ πέταγε και κατέβαζα/ανέβαζα στο φουλ και δεν είχα καθόλου packet loss
σύμπτωση?

a66fm
01-09-08, 12:57
κι όμως pt3 όλα άρχισαν τις τελευταίες δύο βδομάδες

πρίν το ίντερνετ πέταγε και κατέβαζα/ανέβαζα στο φουλ και δεν είχα καθόλου packet loss
σύμπτωση?

ναι συμπτωση!
εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα στις 24 ιουλίου όχι πρίν 2 εβδομάδες
λύθηκε με επαναδημιουργία του λογαριασμού μου (η ip παρέμεινε η ίδια)

teodor_ch
01-09-08, 14:52
σύμπτωση που και του φίλου μου που είχε 1 χρόνο ίντερνετ αλτεκ στην ίδια περιοχή
έπαθε το ίδιο πρόβλημα την ίδια ημέρα (+/- 1 ημέρα δε θυμάμαι) ???

μακάρι, θα ζητήσω μία αλλαγή σε δυναμική ΙΡ να δούμε

pt3
01-09-08, 19:52
Κάτσε TEODOR μήν μπερδευτούμε το δικό σου πρόβλημα, και δικό μου :) είναι συνέπεια του ότι ο ΟΤΕ έχει κλείσει τά κυκλώματα.

Τα πρίν απο σένα όμως τσεκαρε ημερομηνίες αν θέλεις αφορουν άλλο πράγμα.

a66fm
01-09-08, 21:45
σύμπτωση που και του φίλου μου που είχε 1 χρόνο ίντερνετ αλτεκ στην ίδια περιοχή
έπαθε το ίδιο πρόβλημα την ίδια ημέρα (+/- 1 ημέρα δε θυμάμαι) ???

μακάρι, θα ζητήσω μία αλλαγή σε δυναμική ΙΡ να δούμε

μην τα μπερδευεις
αυτή την στιγμη ότι και να κάνεις θα σερνεσε λογο του οτι παιζει με το 25% και κατω των κυκλωμάτων διασύνδεσης
οταν έγώ ειναι το πρόβλημα με νετκαρτα που είναι παλι της αλτεκ επαιζα κανονικα το μονο που εκανα ηταν αλλαγη στον ρουτερ του username και του password και επαιζε η οχι
μεχρι που μπηκε και ο τεχνικος του helpdesk με τα δικα μου στοιχεια και με πιστεψε

@ ADSLgr.com All rights reserved.