PDA

Επιστροφή στο Forum : Η μεχρι τωρα Οδυσσεια μου με την TELLAS



Σελίδες : [1] 2

tradie
30-07-08, 17:05
Αφορα την προσφορα με το Laptop.


Επειδη εχω κουραστει αφανταστα με τις δικαιολογιες και τα ψεματα!!!!!! :down: και επειδη μετα τα χτεσινα,εχει πλεον εξαντληθει η υπομονη μου :evil:,θα ηθελα καποια συμβουλη,απο οποιον γνωριζει και μπορει να βοηθησει.

Το ιστορικο της περιπτωσης μου.

Τελος Ιουνιου βλεπω στην tv την πολυ ωραια (και παραπλανητικη!!!!!) :down: διαφημηση της tellas και του Τελη για την προσφορα με το laptop.Επειδη ειχα σκοπο να κανω δωρο ενα laptop στη ανηψια μου,εψαξα πρωτα αν αξιζει και ποσο κοστιζει το αντιστοιχο.Για ενα 12χρονο,μια χαρα ηταν.Αποφασιζω να φυγω απο τον ΟΤΕ (το εχω μετανιωσει 1000 φορες,στα 4 χρονια μονο 2-3 φορες ειχε αποσυντονιστει το modem,κανενα αλλο προβλημα και πολυ φιλικοι στην εξηπηρετηση) και να παρω αυτο το προγραμμα+μια adsl συνδεση.Δεν με πειραζε οτι η τηλεφωνια ηταν με χρεωση,λειπω στη δουλεια 12 ωρες και ο λογαριασμος μου του ΟΤΕ δεν ξεπερνουσε τα 22-25 ευρω το μηνα.
Παιρνω τηλ στο 13800,τελος Ιουνιου,τελευταια μερα της προσφορας πριν δοθει παραταση,μιλαω με την υπαλληλο και κλεινω το προγραμμα.Fax συμπληρωμενο με τα στοιχεια,αριθμος πιστ.καρτας,αποστολη στην tellas κ.τ.λ.
Ρωταω απο περιεργεια,ποτε θα εχουν τελειωσει ολα?
-Σε 20 μερες μου απανταει,η Κυρια χχχχχχχχχχχχ

Για να πω την αληθεια,δεν το πιστεψα,απο οσα ακουω απο γνωστους και φιλους,ημουν προετοιμασμενος για παραπανω χρονο.

-Θα σας ενημερωσουμε εμεις,θα λαβετε ενα sms στο κινητο σας για το ποτε θα γινει η ενεργοποιηση ηταν η απαντηση της κυριας.

Ειπα μεσα μου,τι καλη εταιρεια αυτη η tellas :),θα μου στειλει και sms,που τετοια καλα στον ΟΤΕ (τι ηθελα και εφυγα :( ).

16 Ιουλιου και χωρις καμια ενημερωση (που ειναι τα sms οεοοο? :( ) και ενω βρισκομουν το μεσημερι στο σπιτι,καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα με το τηλεφωνο μου,ειναι νεκρο.Λεω,μηπως εχει ξεκινησει η μεταφορα μου απο τον ΟΤΕ?Μα τι καλη εταιρεια αυτη η tellas (:down: ) σε 16 μερες θα τελειωσουν ολα,ειμαι μεσ'στην τρελη χαρα.Αμ δε.........

Παιρνω τηλ στο 2111201212 (χρονος αναμονης,ακουω πρωτα 4 λεπτα,περνουν τα 4 λεπτα και ακουω αλλα 3,περνουν και αυτα και ακουω σε 1 λεπτο,για τα μπαζα αλλα ενταξει,ειναι σε αναβαθμιση λεει ενα μηνυμα,υπομονη............) και ρωταω απο περιεργεια.
Μου απαντα ενας αγενεστατος υπαλληλος,τον οποιο ακουγα και με μεγαλη δυσκολια,σαν να ηταν στον κατω κοσμο...........

-και ποιος σας ειπε οτι πρεπει να σας ενημερωσουμε???

:( ωχχχχχ,η πρωτη κριαδα που παιρνω............

-μα λεω,κατι για sms (οεοοοο) μου ειχαν πει......

-δεν ξερω απαντα.......

οκ,παρακατω,τι γινεται με την περιπτωση μου?

-Μου λεει ναι οντως γινεται αυτη τη στιγμη η μεταφορα σας,σε 3 ωρες το πολυ θα εχουν τελειωσει ολα.
Ξαναλεω μεσα μου,μα τι καλη που ειναι η tellas ( :down: ) και ποσο τυχερος ειμαι που εφυγα απο τον ΟΤΕ.

Περνανε οι 3 ωρες ομως,τιποτα.Νεκρο το τηλ.
Στο 6ωρο ξανα παιρνω τηλ.

-Τι γινεται παιδια,εχουμε κανα νεο?

-Α μην ανησυχειτε,μεχρι το βραδυ θα εχει ολοκληρωθει η μεταφορα.
Ενταξει λεω,υπομονη λιγες ωρες ακομα.

Την αλλη μερα,Πεμπτη 17 Ιουλιου,το μεσημερι,τιποτε ακομη,νεκρο το τηλ.
Ξανα παιρνω το 2111201212,τα γνωστα,αναμονη,πρωτα 4 λεπτα,μετα 3,μετα 2 κ.τ.λ.
Η ιδια απαντηση,μην ανησυχειτε,ειμαστε σε αναβαθμιση,μεχρι το απογευμα θα εχει τελειωσει το θεμα.Ενταξει,ας κανω λιγο υπομονη ακομα.

Το απογευμα-βραδακι καποια στιγμη οκ, το τηλεφωνο δουλευει.Με το dsl μου ομως,ουδεν νεωτερο (που ειναι τα sms οεοοο?).Ξανα 2111201212,αναμονη.........πιαστηκε το χερι μου.........ρωταω,βρε παιδια,ποτε θα εχω dsl?Το τηλεφωνο δουλευει.
Και απο εκει αρχιζουν τα ψεματα και οι δικαιολογιες.Η πρωτη απαντηση ηταν,υπαρχει τεχνικο προβλημα,στην tellas.
Ωραια και τι με νοιαζει εμενα?Δικο σας ειναι το προβλημα,πεστε μου κατα προσεγγιση ποτε υπολογιζεται οτι θα λυθει,ποτε και απο που θα παραλαβω τον εξοπλισμο (modem+laptop) και ποτε θα εχω dsl.
Και εκει ακουω το εξης κουφο,ΧΑΖΟ και ΑΝΟΗΤΟ.

-Εχει κυριε προβλημα η εταιρεια που μας προμηθευει με τα modem και τα laptop,δεν μπορει να μας προμηθευσει αυτη τη στιγμη και δεν γνωριζουμε ποτε θα ειναι σε θεση,γραφτηκαν παραπανω συνδρομητες απο οτι υπολογιζαμε.........κουφαθηκα :wall:

-Συγνωμη,καταλαβα σωστα?Γραψατε χ αριθμο συνδρομητων αλλα δεν ειχατε παραγγειλει και τον αντιστοιχο αριθμο σε εξοπλισμο?Και εγω τι κανω τωρα?
Υπομονη κυριε,ελπιζουμε το αργοτερο μεχρι την Δευτερα να εχει λυθει το προβλημα....

Μαλιστα,λεω μεσα μου,δεν φταιει και η κοπελα,700 ευρω τις δινουν για να σηκωνει το τηλεφωνο και να λεει οτι της εχουν πει,ευχαριστω και θα περιμενω.Θα μπορουσε ομως να ειναι λιγο πιο ευγενικη και αυτη :down: (μα τι στο καλο,κατι εχουν ολοι εκει στην tellas,σου μιλανε με ενα υφος λες και φταις εσυ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ο πελατης-συνδρομητης!!!!!!!!!!!).

Την αλλη μερα,Παρασκευη 18 Ιουλιου,επειδη σηκωθηκα λιγο στραβα,λεω,κατσε βρε παιδι μου.......και τι με νοιαζει εμενα αν αυτοι αντι για μεγαλη εταιρεια (εδω γελαμε :rofl: )
και μαλιστα εισηγμενη στο χρηματιστηριο (εγω γελαμε δυο φορες :rofl::rofl: ),αποδειχτηκαν μαγαζακι της γειτονιας και μαλιστα περασμενων δεκαετιων....καποια λυση θα πρεπει να υπαρχει,δεν μπορει.....τηλεφωνο ξανα 2111201212,αναμονη,ωραια η διαφημηση και η μουσικη που ακους αλλα μετα απο 8-10 λεπτα στην αναμονη,ε νισαφι.................λιγο πριν το μεσημερι,μιλαω με καποια κοπελα,

-ναι γνωριζω για τα τεχνικα!!!! (σικ) προβληματα...........


-ποια τεχνικα κοπελα μου,αλλα μου ειπαν εχτες.Που ειναι ο εξοπλισμος,ποτε και απο που θα τον παραλαβω,Παρασκευη ειναι,ερχετε ΣΚ,μην μου πεις για Δευτερα,δωσε μου τα στοιχεια της courier να τους παρω εγω τηλ να παω να παραλαβω τον εξοπλισμο μου,δεν με νοιαζει τοσο για το laptop,το modem θελω για να συνδεθω.

-Δεν εχετε παρει ακομα sms? (οεοοο?που ειναι?)

-Οχι δεν εχω παρει,αν το ειχα παρει θα σας επαιρνα τηλ?Για ποιο λογο? :wall:

-Μην ανυσηχειτε,στελνω αμεσως επειγον σημα στην courier,θα επικοινωνησουν μαζι σας στις επομενες ωρες.

-Ευχαριστω πολυ για την εξηπηρετηση.
Μου αρεσε αυτο για το επειγον σημα,ενιωσα οτι με υπολογιζουν σαν πελατη.

Παιρνω και τηλεφωνο την κυρια Καμπουρη που ειχαμε κανει την συμβαση,να ρωτησω μηπως μπορει αυτη να βοηθησει.


-Κακος απαντα που δεν εχετε παρει ακομα τον εξοπλισμο σας,κανονικα πρωτα τον παραλαμβανεται και μετα γινεται η ενεργοποιηση.Μαλιστα,τι καλη κυρια λεω μεσα μου,επιτελους και καποιος που με καταλαβαινει σε αυτη την εταιρεια.Και τι κανω κυρια μου εγω τωρα?Να τους παρετε παλι και να ζητησετε τον εξοπλισμο σας απαντα,εδω ειμαστε μονο για τις αιτησεις.

Περνανε οι ωρες,τιποτα.Πηγε απογευμα,τιποτα.Βραδακι,τιποτα.Τηλ ξανα 2111201212,αναμονη,τα γνωστα.........7 λεπτα ηταν,9 λεπτα ηταν,δεν ξερω,σταματησα να τα μετραω,εκανα παντως 2 τσιγαρα.


-Παιδια τι γινεται?Κατι για επειγον σημα ειπε πριν ωρες η συναδελφος σας.Μου ειπε και η κυρια Καμπουρη να σας πω οτι επρεπε να ειχα λαβει ηδη τον εξοπλισμο μου.
Απαντηση με υφος :down:

-βλεπω οτι εχετε ξαναπαρει χ φορες τις τελευταιες δυο μερες,τι θελετε τωρα?Σας ειπαμε,εχουμε τεχνικα προβληματα,εχουμε προβλημα με τον προμηθευτη μας,δεν ξερουμε ποτε θα παραλαβετε τον εξοπλισμο σας,παρτε μας την Δευτερα παλι να σας πουμε.Και να ξερετε οτι πρωτα γινεται η ενεργοποιηση και μετα ερχετε ο εξοπλισμος,5 μερες μετα,πρεπει να παρουμε και το οκ απο την τραπεζα σας για το ποσο.

-Συγνωμη,για ποιο ποσο μιλατε?Τα 32,9 ευρω?Τι οκ πρεπει να παρετε?

-Οχι κυριε,πρεπει να παρουμε το οκ για το αν υπαρχει το ποσο για μια ετησια συνδρομη

-Συγνωμη?Ακουσα καλα?Τι σχεση εχει το ποσο που αντιστοιχει σε ετησια συνδρομη?Στην διαφημηση στην tv με τον Τελης δεν ελεγα κατι τετοιο,ουτε η κυρια χχχχχχχχ απο τις πωλησεις σας οταν καναμε την συμβαση με ενημερωσε για αυτο αλλα και ουτε στην συμβαση που υπογραψαμε νομιζω να εγραφε κατι τετοιο.

-Ετσι ειναι και δεν μπορω να σας πω κατι παραπανω η να σας βοηθησω.

Σκεφτομαι για λιγο και της λεω,αν ειχα μικρο οριο στην καρτα μου,ας πουμε 600 η 900 ευρω και αγοραζα και κατι αλλο,ας πουμε εναν υπολογιστη,οπως και αγορασα και αν χρησιμοποιουσα την καρτα και για κατι αλλο,οπως να πληρωσω την βενζινη που εβαλα στο αυτοκινητο αλλα και για καποιες ακομα μικροαγορες και δεν περισευαν 394,8 ευρω αλλα ας πουμε 300 η 280 οπως συμβαινει αυτη την στιγμη με την καρτα μου,τι θα γινει?Δεν θα παρετε το οκ απο την τραπεζα μου και δεν θα ενεργοποιηθει το dsl?

-Δεν ξερω να σας απαντησω,θα σας ενημερωσουν οταν φτασει η στιγμη.

Καλα συγνωμη που σας πηρα,θα περιμενω.

Την αλλη μερα Σαββατο 19 Ιουλιου,λεω,ας παρω μηπως εχουμε καποιο νεο.
Τα γνωστα,αναμονη,κανουν αναβαθμιση....ποσα λεπτα?Τι σε νοιαζει,υπομονη.
Βγαινει μια κοπελιτσα,γεια σας,μηπως εχουμε καποιο νεο,για τον εξολισμο μου κ.τ.λ?

-Δωστε μου το τηλεφωνο σας,το ονομα,το αφμ.Και απαντα,κυριε μου,τι ακριβως θελετε?Δεν εχετε ζητησει να μεταφερθετιτε σε εμας,στην tellas,δεν βρισκω πουθενα το νουμερο σας :( και δεν βρισκω και καμια αιτηση με αυτο το νουμερο τηλεφωνου.

Λεω,κατσε,μαλλον δεν ακουσε καλα η κοπελιτσα.Ξανα λεω το νουμερο μου,που ειναι ηδη στην tellas,μου απαντα,ειστε σιγουρος οτι αυτο ειναι το τηλεφωνο σας?

-Μα ναι,φυσικα,αυτο εχω εδω και 6 χρονια.

-Ειστε σιγουρος???????Μηπως καποιο ψηφιο ειναι διαφορετικο?

-Μα κοπελα μου,απο αυτο σε καλω,αυτο εχει ηδη μεταφερθει σε εσας,απο την Πεμπτη.

-Με ξανα ρωτα,ειστε σιγουρος?

-Ναι ειμαι και ναι ειμαι εδω και δυο μερες στην tellas,για την τηλεφωνια,θελω να μαθω τι γινεται με το dsl.
Δωστε μου δυο λεπτα..............σιγη.......κανω χιλιες σκεψεις,για το που εμπλεξα :(.
Μα ειναι δυνατον να μην βρισκει το νουμερο μου?Που πηρα?Σε κανα μαγαζακι της γειτονιας?

-Απαντα,δεν εχω καποιο νεο,θα περιμενετε.

-Ποσο βρε κοπελα μου?Πεστε μου κατι,μια ημερομηνια.

-Δεν εχω κατι το νεωτερο κυριε μου (με υφακι),μπορω να κανω κατι αλλο για εσας,πως μπορω να σας εξηπηρετησω?

-Μα κοπελα μου δεν με εξηπηρετησες,δεν μου εδωσες καποια απαντηση.

-Σας ειπα κυριε μου,θα περιμενετε,μπορω να κανω κατι αλλο για εσας?

-Ναι να μου πεις ποτε θα παραλαβω τον εξοπλισμο μου,ποτε θα ενεργοποιηθει το dsl.

-Σας ειπα κυριε,θα περιμενετε,μπορω να κανω κατι αλλο για εσας?

-Ναι μπορεις,να μου δωσεις καποιο υπευθυνο/ανωτερο σου,να μου απαντησει συγκεκριμενα,σαν πελατη-συνδρομητη δεν με ικανοποιει η απαντηση σου.

-Ξανα παρτε κυριε και μιληστε με την εξηπηρετηση πελατων.Ωραια,ξανα παιρνω.

Τα γνωστα,αναμονη............μιλαω με καποιον κυριο χχχχχχχχχχ (ονομα και πραμα που λεμε),νεαρος,δεν πρεπει να ηταν πανω απο 20-21,το πολυ,ισως και 18.
Αναφερω οτι εχει γινει τις τελευταιες τρεις μερες,το ποσες δικαιολογιες ακουσα,οτι μιλησα 8-9 φορες και ακουσα 8-9 διαφορετικες εκδοχες,το ποσο αγανακτισμενος ειμαι και επιτελους θα ηθελα σαν πελατης να εχω μια σαφη απαντηση.
Αφου αμφισβητει οτι τα γεγονοτα εχουν γινει οπως του αναφερω και οτι εγω δεν εχω καταλαβει εξ αρχης τι μου εχουν πει οι απλοι τηλεφωνητες/ητριες συναδελφοι του,απαντα οτι απο Δευτερα θα εχουν λυθει ολα τα προβληματα μου.
Απαντω οτι αυτο το απο Δευτερα το ακουω βερεσε,οτι ειναι ακομα μια σαν τις αλλες 8-9 δικαιολογιες και οτι θελω μια υπευθυνη απαντηση απο καποιον υπευθυνο,δεν μου αρκει το αοριστο παρτε μας ξανα απο Δευτερα.
Αμφισβητει και παλι οτι τα γεγονοτα εχουν γινει οπως του αναφερω,οτι δεν πιστευει οτι οι συναδελφοι του απλοι τηλεφωνητες/ητριες μου εχουν απαντησει με 8-9 διαφορετικες εκδοχες,αμφισβητει την συνομιλια μου της προηγουμενης ημερας οπου με διαβεβαιωνε η συναδελφος του οτι στελνει επειγον σημα στην courier και οτι μεχρι το απογευμα ολα θα εχουν τελειωσει,να κανω υπομονη και μεχρι την Δευτερα θα εχει λυθει το θεμα.
Του λεω τοτε πως το τηλεφωνο μου επειδη ειχε την δυνατοτητα ηχογραφησης συνομιλιων,εχω ηχογραφησει τις τελευταιες συνομιλιες μου και ολα εχουν γινει οπως του εχω πει,αν θελει μπορω να βαλω και να ακουσει οτι μου εχουν πει οι τηλεφωνητες/ητριες συναδελφοι του.Απαντα,δεν επιθυμω να με ηχογραφησετε και μενα και............μου κλεινει το τηλεφωνο..........και εγω,καγκελο....

Ξανα παιρνω,αναμονη,τα γνωστα.........βγαινει καποιος αλλος,του αναφερω οτι εχει γινει μεχρι τωρα,εκφραζω για μια ακομη φορα την αγανακτηση μου.
Απαντα οτι ειναι παρανομη η ηχογραφηση συνομιλιων οταν ο αλλος δεν εχει δωσει την συγκαταθεση του (αληθεια,εμενα/εμας,οταν μας ηχογραφουν,το λεει και το μηνυμα στην αναμονη,μας εχουν ζητησει την συγκαταθεση μας?????????) αλλα για τα περιστατικα,για τις υποσχεσεις,για τις διαφορετικες εκδοχες,για τα δηθεν τεχνικα προβληματα της tellas,για το προβλημα με τον προμηθευτη τους,για την υποσχεση οτι φευγει επειγον σημα στην courier κ.τ.λ.,για την ταμπακιερα.......ουδεν σχολιο.

Ζητω να με συνδεσει με καποιον ανωτερο του,δεν επιθυμω και εγω να μιλησω με εσας τους απλους τηλεφωνητες,θελω καποιον υπευθυνο της εταιρειας να μου δωσει μια υπευθυνη απαντηση.
Με συνδεει,Σαββατο μεσημερι 19 Ιουλιου με καποια κυρια χχχχχχχχχχχχ
Αναφερω ξανα οτι εχει γινει,την αγανακτηση μου κ.τ.λ.
Ναι,απαντα,βλεπω οτι εχετε παρει χ φορες τις τελευταιες μερες,καλα εκανε και σας εκλεισε το τηλεφωνο ο κυριος χχχχχχχχχχχχχ γιατι ηταν παρανομο αυτο που κανατε (ενω αυτο που κανετε εσεις ειναι νομιμο?),ρωτω αν θα ηταν καλυτερα να μου ελεγε πρωτα οτι δεν επιθυμει να τον ηχογραφησω και αν ελεγα οχι να μου το εκλεινε?Απαντηση δεν πηρα............δεν εχω να σας πω κατι διαφορετικο,δεν γνωριζω αν και ποτε θα λυθουν τα προβληματα.
Ρωτω αν αυτη η συμπεριφορα ειναι η αρμοζουσα,αν δηλαδη πουλανε σαν εταιρεια κατι,ενα προιον χωρις να μπορουν να ικανοποιησουν την ζητηση,αν ειναι σωστο να υποσχονται κατι και ενω ξερουν οτι δεν μπορουν να κρατησουν την υποσχεση που δινουν.Εγω,ο καταναλωτης-πελατης-συνδρομητης σε τελικη αναλυση,δεν φταιω σε τιποτα.Εμεις οι δυο,υπογραψαμε μια συμβαση και ο καθενας εχει αναλαβει με αυτη τη συμβαση καποιες υποχρεωσεις.Εγω σαν πελατης,την υποχρεωση να πληρωνω για τις υπηρεσιες που θα μου παρεχετε και εσεις να μου παρεχετε καποιες υπηρεσιες,τις οποιες εδω και τρεις μερες αρνειστε και δεν γνωριζεται ποτε θα ειστε σε θεση να μου τις παρεχετε.
Απαντα (με υφος) ακουστε,αν θελετε μπορειτε να επικοινωνησετε με το νομικο τμημα μας και να ζητησετε πως και εαν!!!!! μπορει να ακυρωθει το συμβολαιο και να ζητησετε και αποζημιωση η οτι αλλη αξιωση εχετε.
:(

Της απαντω οτι δεν εχω τετοιο σκοπο,θελω απλα να συνδεθω οσο πιο γρηγορα γινεται.
Δεν ειμαι ουτε δημοσιογραφος (γιατι κατι τετοιο υποθετω νομισε πως ημουν) ουτε τιποτε αλλο,ενας απλος πελατης-συνδρομητης ειμαι και ψαχνω να βρω μια ακρη.
Απαντα να κανω λιγο ακομα υπομονη και μου δινει την υποσχεση (αλλη μια,η δεκατη) πως μεχρι το αργοτερο την Τεταρτη 23 Ιουλιου το θεμα θα εχει τελειωσει,θα εχω παραλαβει τον εξοπλισμο και θα εχει γινει η ενεργοποιηση.Αστειευομενος της λεω πως αν δεν γινει τιποτε,θα την ξανα καλεσω και θα της υπενθυμισω την υποσχεση της.Το δεχετε.

Τεταρτη πρωι,δεχομαι μια κληση στο κινητο,απο την tellas (κατι για sms που λεγαμε στην αρχη,καλα ξεχαστετο,που ζειτε,σε καμια Ευρωπαικη χωρα?Στην Ελλαδα ειμαστε,που ειναι εκεινο το sms οεοο?).

-Γεια σας,σημερα θα ενεργοποιηθει το dsl σας.Μεσ'στην τρελη χαρα εγω,επιτελους λεω.

-Να σας ρωτησω ομως,ποτε και απο που θα παραλαβω τον εξοπλισμο?Το modem με ενδιαφερει πιο πολυ,το laptop στειλτε το και τον αλλο μηνα,δεν με πειραζει.

-Ακομα δεν τον εχετε παραλαβει? (καλο,κανει και χιουμορ η κοπελα :rofl: ).

-Οχι,ακομα.

-Δεν σας στειλανε sms?

-Εδω χοντραινει το αστειο..........sms,τιν'τουτου κοπελα μου?

-Δεν ξερω,εγω πηρα να σας πω οτι σημερα θα γινει η ενεργοποιηση,δεν ξερω για εξοπλισμο (και πρασινα αλογα).Μαλιστα,ευχαριστω και περιμενω.


Και περιμενω.......Τεταρτη......Πεμπτη.....Παρασκευη........Σαββατο......Κυριακη ........Δευτερα..........Τριτη........ουτε sms ουτε τιποτα.


Εχτες Τριτη πρωι ερχετε η ταχυμεταφορα.......α στο καλο τους,θελαν να μουν κανουν surprise.
Το modem και το laptop.Ωραια,επιτελους,μεσ την τρελη χαρα εγω παλι.
Καθομαι το βραδυ να το συνδεσω,να το σεταρω,ακολουθω τις οδηγιες.Καπου λεει κατι για activation id,τι'ν τουτου,τηλεφωνο στο 2111201212.Θα παρετε στο 13800,μετα το 2 και μετα το 2,εδω ειμαστε για αλλη δουλεια.Καλα συγνωμη που σας ενοχλησα :(.

Παιρνω,γεια σας και τα σχετικα,θελω αυτο.Μου το δινουν.Το βαζω,τζιφος...........δεν ειναι σωστος ο κωδικος γραφει.Θα τρελαθουμε σκεφτομαι.

Ξανα τηλ,θα παρετε στο 1212 και μετα το 1 και μετα το 2 κ.τ.λ.
Παιρνω.........γιατι πηρατε σε μας?Σας ειπα,δεν
εχουμε σχεση εμεις,θα παρετε παλι το 13800 κ.τ.λ. και θα τους πειτε.......μα εκει πηρα κυρια μου και μου ειπε να παρω εσας,τι κανω τωρα,απο τον Ανα στον Καιαφα το παιζουμε? :evil:

Ξανα στο 13800,βγαινει αλλος.Αναφορα και παλι,εισαι ο και λεγεσαι,αφμ,μαλιστα.

-Βλεπω οτι δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα η συνδεση dsl σας........εγω,καγκελο.........

-μα καλα,την περασμενη Τεταρτη,με πηραν απο την tellas (η κληση υπαρχει το κινητο μου ακομα,αναφερω το νουμερο) και μου ειπαν σημερα γινεται η ενεργοποιηση.Τελικα,ποιος λεει αληθεια σε αυτην την εταιρεια και ποιος λεει ψεματα?Δεν ξερει η δεξια τι κανει η αριστερα της?????Τι μπαχαλο ειναι αυτο?

-Εχουμε τεχνικα προβληματα,θα κανετε λιγες μερες ακομα υπομονη.

-Ποσες μερες?Μεχρι την Παρασκευη 31 Ιουλιου................

Απο 16 Ιουλιου και απο τις αρχικα 3 ωρες,πηγαμε στις 6,πηγαμε στην επομενη Δευτερα,πηγαμε στην Τεταρτη και απο τοτε φτασαμε στις 30 Ιουλιου και αγνωστο ακομα τι και ποτε θα γινει.


Εν ολιγης,αυτη ειναι η μεχρι τωρα Οδυσσεια μου με την tellas.Επειδη εχει εξαντληθει η υπομονη μου,

τι να κανω?

Να κατσω?
Να φυγω?
Μπορω να φυγω/να επικαλεστω ολες αυτες τις κωλυσιεργιες,δικαιολογιες/"τεχνικα προβληματα"/υποσχεσεις/ψεματα

που δεν οφειλονται σε μενα?

crypter
30-07-08, 17:17
τι να κανω?
Να κατσω?
Να φυγω?
Μπορω να φυγω/να επικαλεστω ολες αυτες τις κωλυσιεργιες,δικαιολογιες/"τεχνικα προβληματα"/υποσχεσεις/ψεματα
που δεν οφειλονται σε μενα?
καταρχας αυτη η ενεργοποιηση που σου λενε οτι δεν εχει γινει ειναι απλα υποθεση 5-10 λεπτων για τον εκει τεχνικο για να σου την ενεργοποιησει, θα επρεπε να σου εχει ενεργοποιηθει ηδη,
παρε τηλεφωνο στο 1212 (οχι στο 13800 εκει σπανια καταφερνεις κατι) και ΜΗΝ το κλεισεις εαν δεν σου ενεργοποιησει το ιντερνετ, κανε φασαρια ξεκινα να τους λες οτι χρειαζεσαι το ιντερνετ για την δουλεια σου κτλ κτλ και εαν σου πουνε δεν ξερω δεν απαντω ξεκινα να ζητας τον προισταμενο τους.

tradie
30-07-08, 17:52
καταρχας αυτη η ενεργοποιηση που σου λενε οτι δεν εχει γινει ειναι απλα υποθεση 5-10 λεπτων για τον εκει τεχνικο για να σου την ενεργοποιησει, θα επρεπε να σου εχει ενεργοποιηθει ηδη,
παρε τηλεφωνο στο 1212 (οχι στο 13800 εκει σπανια καταφερνεις κατι) και ΜΗΝ το κλεισεις εαν δεν σου ενεργοποιησει το ιντερνετ, κανε φασαρια ξεκινα να τους λες οτι χρειαζεσαι το ιντερνετ για την δουλεια σου κτλ κτλ και εαν σου πουνε δεν ξερω δεν απαντω ξεκινα να ζητας τον προισταμενο τους.


εκει πηρα εχτες το βραδυ και με παρεπεμψε στο 13800 γιατι μου βγαζει οτι το activation id δεν ειναι σωστο :(

απο τον Ανα στον Καιαφα :down:

sofaki
30-07-08, 18:02
Κ μενα το id μου βγαίνει λανθασμένο....

agent_smith
30-07-08, 20:38
Παιδιά τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ με αυτήν την ανεύθηνη εταιρία (ο Θεός να την κάνει), μας κοροιδεύουν ομαδικώς το θέμα είναι πως ακόμη προσπαθούν να τελιώσουν την αναβάθμιση των συστημάτων τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ενεργοποιήσουν καμμία σύνδεση ADSL βέβαια το να μας μεταφέρουν από τον ΟΤΕ ενώ είχαν πρόβλημα και ξέρανε πως δεν μπορούν να παρέχουν Internet το μπόρεσαν για να αρχίσει να μετράει το πάγιο, έχω μείνει και εγώ μετέωρος χώρις ιντερνέτ και μην μπορώντας να κάνω την πτυχιακή μου για το μεταπτυχιακό μου.

vasiliou
30-07-08, 20:44
για id λανθασμένο παρτε το 1212 και πιτε τους να σας ενεργοποιήσουν το account ..
Πειτε πως εχει μπει το τηλέφωνο εδω και μερες εχει έρθει και το μόντεμ εδω και μέρες, και πως μένει μονο αυτο!
Ουτε 1 λεπτό δεν θα κανει να σας το φτιάξει!
Και εμένα σε 2 απο τις 3 dsl που έβαλα με κάνανε μπαλάκι 1212-13800 μια εδω μια εκει βγήκε ενας στο 1212 μοθ λεει μια στιγμή να σας το φτιάξω και σε 1 λεπτο το id έπαψε να ειναι λανθασμένο και ολα καλα!

psyxakias
30-07-08, 20:47
Ενημερωτικά νομίζω πως δεν επιτρέπεται η αναφορά των ονομάτων/επωνύμων των υπαλλήλων ;)

Η δική μου πρόταση είναι να τα συμμαζέψεις σε μία ωραία γραμμένη και φιλική επιστολή, με ημ/νίες και πολύ περιληπτικά να αναφέρεις την πρόοδο σε κάθε επικοινωνία και να στείλεις μία καταγγελία (1 σελίδας) σε ΕΕΤΤ/Tellas. Απλά έτσι όπως τα έχεις γράψει, κουράζει να τα διαβάσει κανείς και δε θα σε βοηθήσει. Πέρα από αυτό, κουράγιο!

agent_smith
30-07-08, 21:41
Δυστηχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα εχουν τεχνικό πρόβλημα λόγω της αναβάθμισης που κάνανε και δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν την σύνδεση αλλίως τόσες φορές που έχω πάρει τηλέφωνο και τα έχουν ακούσει θα την ενεργοποιηούσαν αν ήταν υπόθεση ενός λεπτού.

sofaki
30-07-08, 21:54
Κ πότε θα λυθεί το πρόβλημα της αναβάθμισης?Γενικά έχουν πρόβλημα στις ενεργοποιήσεις ή σε σένα?

agent_smith
30-07-08, 22:26
Το πρόβλημα είναι γενικό, δεν έχουνε ιδέα για το πότε θα είναι έτοιμο, αυτό που μου λένε κάθε μέρα που πέρνω τηλέφωνο είναι απο μέρα σε μέρα και δεν δίνουν ακριβής ημερομηνία γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει, προφανός αντιμετωπίζουν πρόβληματα με την αναβάθμιση και δεν ξέρουν πως να τα επιλύσουν, όχι ότι τους δικαιολογεί κάτι τέτοιο μια σοβαρή εταιρία θα έκανε παράλληλα την αναβάθμιση με το υπάρχον σύστημα και θα έκανε ολιγόωρη διακοπή για την μετάβαση όταν όλα θα ήταν έτοιμα και ελεγμένα......βέβαια δεν έχουμε να κάνουμε με σοβαρή εταιρία απ'ότι φαίνετε.

sofaki
30-07-08, 23:04
Δηλ η αναβάθμιση επηρεάζει το να ενεργοποιηθεί κάποιος στο νετ?Εγω χτες που ηρα μου είπαν ότι ακόμα δεν φαινεται η ενεργοποιηση της γραμμης μου διοτι μολις χτες εγινε η μεικτονόμηση...

agent_smith
30-07-08, 23:14
Ακριβώς, έγω έχω κλήσει 1 βδομάδα από τότε που μεταφέρθηκα στην Τελλάς και δεν μπορούν να με ενεργοποιήσουν για τον λόγο που προανέφερα, βέβαια μέχρι να τους πιέσεις προσπαθούν να παρουσιάσουν την καθυστέρηση ώς κάτι το φυσιολογίκο και πώς εμείς φταίμε που είμαστε ανυπόμονοι. Θα ήθελα να ήξερα πώς δεν ντρέπονται να λένε τέτοια πράγματα στους πελάτες τους, και μέτα η ΕΕΤΤ πάει και ασχολείται με τον ΟΤΕ.....

sofaki
31-07-08, 08:27
Ειπαν πότε θα λυθει το προβλημα?

DiM
31-07-08, 10:25
5.8. Σε περίπτωση που η Σύμβαση συνάπτεται εξ αποστάσεως ή εκτός εμπορικού
καταστήματος, ο Πελάτης έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από την παρούσα εντός
δέκα (10) ημερών από της λήψεως της παρούσας ή εντός δέκα (10) ημερών από της
ενεργοποιήσεως των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών που αιτήθηκε. Η υπαναχώρηση
γίνεται αζημίως. Ο Πελάτης χρεώνεται μόνον για τη χρήση των τηλεπικοινωνιακών
Υπηρεσιών για το διάστημα μέχρι την υπαναχώρησή του.

http://www.tellas.gr/UserFiles/File/application/low_tellas_office_double_play.pdf


Προλαβαίνετε να λακίσετε χωρίς να πληρώσετε πολλά γιατί είστε ακόμα εντός του 10 ήμερου μετά έχει ένα ωραίο πρόστιμο 154 euro εάν θυμάμαι καλά.

Κατά αλλα εάν θέλεις φιλε να το συνεχίσεις κανε ότι λέει ο psyxakias με προσοχή στο πως θα το γράψεις γιατί το τωρινό μήνυμα σου κουράζει λίγο.

Καλή τύχη :cool:

tradie
31-07-08, 10:32
για id λανθασμένο παρτε το 1212 και πιτε τους να σας ενεργοποιήσουν το account ..
Πειτε πως εχει μπει το τηλέφωνο εδω και μερες εχει έρθει και το μόντεμ εδω και μέρες, και πως μένει μονο αυτο!
Ουτε 1 λεπτό δεν θα κανει να σας το φτιάξει!
Και εμένα σε 2 απο τις 3 dsl που έβαλα με κάνανε μπαλάκι 1212-13800 μια εδω μια εκει βγήκε ενας στο 1212 μοθ λεει μια στιγμή να σας το φτιάξω και σε 1 λεπτο το id έπαψε να ειναι λανθασμένο και ολα καλα!



Στου κουφου την πορτα,μπες απο το παραθυρο :down:

πηρα στο 1212,τζιφος,η κατασταση δεν στρωνει με τιποτα. :down: και αγνωστο ΠΟΤΕ θα στρωσει :( .
Με δυο λογια,ειναι καπου στο μεσον της αναβαθμισης και πρεπει ολοι οι συνδρομητες,παλιοι και νεοι να μεταφερθουν στα "νεα συστηματα".Απαιτειται χρονος,ειναι μεγαλος ο αριθμος αυτων που πρεπει να μεταφερθουν και δεν προλαβαινουν.Ηταν και συνεχιζουν να ειναι ανετοιμοι :down:



Παντως,για ΠΡΩΤΗ!!!!!!!!!!!!!!! φορα απο 16 Ιουλιου που μιλαω 2 φορες τη μερα μαζι τους,μιλησα με εναν ευγενεστατο υπαλληλο.Για πρωτη φορα,με αντιμετωπισε σαν πελατη και οχι σαν εναν ακομα ενοχλητικο :evil: .

Δεν μπορεσε να με βοηθησει βεβαια αλλα τουλαχιστον ηταν ευγενικος,ευγε :oneup: .


Και παμε στην αλλη πλευρα.Παιρνω αμεσως μετα και στο 13800 στην εξηπηρετηση πελατων,μηπως και μπορουν να μου πουν κατι συγκεκριμενο,κατι αισιοδοξο.
Μια αγενεστατη κοπελιτσα,ως συνηθως,η οποια απο την αρχη ειχε μια αρνητικη διαθεση.

Στην παρατηρηση μου,πως μετα απο 28 τηλεφωνηματα μου τα οποια τα εβλεπε αφου ειναι καταγεγραμμενα και αφου εχω παραλαβει τον εξοπλισμο και η τηλεφωνια εχει μεταφερθει εδω και 14 μερες,το μονο που μου ελεγε συνεχεια ηταν,στειλτε μας ενα fax με τα παραπονα σας.

:down:

........Auto merged post: tradie πρόσθεσε 4 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενημερωτικά νομίζω πως δεν επιτρέπεται η αναφορά των ονομάτων/επωνύμων των υπαλλήλων ;)

Η δική μου πρόταση είναι να τα συμμαζέψεις σε μία ωραία γραμμένη και φιλική επιστολή, με ημ/νίες και πολύ περιληπτικά να αναφέρεις την πρόοδο σε κάθε επικοινωνία και να στείλεις μία καταγγελία (1 σελίδας) σε ΕΕΤΤ/Tellas. Απλά έτσι όπως τα έχεις γράψει, κουράζει να τα διαβάσει κανείς και δε θα σε βοηθήσει. Πέρα από αυτό, κουράγιο!

Δωσε μια βοηθεια,καποιο fax,email,που στελνω,δυο λογια για το πως ακριβως πρεπει να ειναι γραμμενα.

Αν μπορεις βεβαια.


Η οποιος αλλος μπορει.

Και με private message.

cookmangr
31-07-08, 15:52
ενταξει αδερφε δεν ειναι και τοσο δραμτικα τα πραγματα στην τελλας

να σου πω εγω για την μικρη μου οδυσεια η οποια ακομα δεν εχει ληξει αλλα αυτην την στιγμη μπορω και περιμενω ακουραστα

καταρχην κανω την συνδεση στις 8 ιουνιου σε καταστημα της wind

εκει ενας υπεροχος 18 χρονος ο οποιος εβριζε τα κοριτσακια στο τηλεφωνικο κεντρο της τελλας (γιατι οπως ελεγε ηταν πιτσιρικια και δεν ηξεραν τι τους γινοταν.....αυτος ο μεγαλος.....) εγραψε λαθος το ονομα της πιστωτικης καρτας μου .....και ετσι χαθηκε ενας μηνας....περιμενωντας.....τελος παντως το ονομα γραφτηκε σωστα εκανε η τελλας τον ελεγχο με την τραπεζα μου... και μου λενε οτι η αιτηση σας εχει δρομολογηθει.....

και τωρα ξεκναει η αγνοια των υπαλληλων τις τελλας που αυτη σε κουραζει......

Ψεμα πρωτο.....θα λαβεται τον εξοπλισμο σας (λαπτοπ μοντεμ ) μια εβδομαδα πρωτου ενεργοποιηθει η συνδεση σας....

σημαρα εμαθα οτι αφου ενεργοποιηθει η συνδεση μετα τραβανε τα λεφτα και μετα σου στελνουν τον εξοπλισμο.....ομως σε καθε τηλεφωνο που εκανα στην τελλας μου ελεγαν ολοι οτι ο εξοπλισμος εχει φυγει απλα η courier τον καθυστερει.......

ρε μαγκες πειτε την αληθεια και δεν προκειτε να σας ξαναενοχλησουμε...πειτε μας οτι αφου ενεργοποιηθειτε μετα απο μια εβδομαδα θα τα στειλλουμε.....


τωρα φιλε ποιο φωνακλας απο εμενα δεν πιστευω να υπαρχει αλλα οι υπαληλοι στο τηλεφωνικο κεντρο παντα ευπρεπεις......τωρα εαν εσυ ετυχες σε καποιος αναποδο τι να πω.....σε εμενα παντα μιλουσας με το σεις και με το σας.....

τωρα αναμενω τον εξοπλισμο και ολα καλα


καλα να περνατε ολοι

ermis333
31-07-08, 16:20
Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω τι καλό βρήκατε σε αυτήν την "προσφορά" με το Laptop, κάλλιστα μπορούσατε να βρείτε πολύ καλύτερο Laptop από το εμπόριο με 6-12 άτοκες δόσεις και να βάλεται και το απλό DSL Unlimited με 22.90 το μήνα.


Πάντως αυτή την κατάσταση με την αναβάθμιση δεν την καταλαβαίνω....δηλαδή τι αναβαθμίζουν και έχουν πρόβλημα με τα συστήματα.....οι αναβαθμίσεις γίνονται αυτόματα....αν χρειάζεται να μεταφέρεις βάσεις δεδομένων ή οτιδήποτε άλλο τις μεταφέρεις μαζικά........και γρήγορα...Τι σκατά αναβαθμίζουν και τους παίρνει τόσο χρόνο;;;

ΥΓ. Εγώ θα το ξαναπώ, ενώ όλοι περίμεναν με την αγορά από τη Wind να φτιάξουν τα πράγματα, στην πραγματικότητα τα στελέχη της Wind Ελλάδος είναι 100 φορές πιο άσχετα από τους Iταλούς........

gacp
31-07-08, 17:11
Εγώ πάντως παιδιά αφού έκλεισα αισίως 2 μήνες που έστειλα την αίτηση μου (από 3/6 !) ακόμα και σήμερα 31-7 (!!!) δεν την βλέπανε στο σύστημα, δεν είχε καταχωρηθεί και τέτοια μου λέγαν. Γιαυτό και εγώ σήμερα τους έστειλα ένα ωραίο FAX να μην προχωρήσουν την αίτηση διότι δύο μήνες είναι πολύ και φως κανένα και ούτως η άλλος η υπηρεσία δεν ενεργοποιήθηκε.
Τι να πεις... ψάχνω για νέο πάροχο double play, ακούω προτάσεις

semola
31-07-08, 17:26
Εγώ πάντως παιδιά αφού έκλεισα αισίως 2 μήνες που έστειλα την αίτηση μου (από 3/6 !) ακόμα και σήμερα 31-7 (!!!) δεν την βλέπανε στο σύστημα, δεν είχε καταχωρηθεί και τέτοια μου λέγαν. Γιαυτό και εγώ σήμερα τους έστειλα ένα ωραίο FAX να μην προχωρήσουν την αίτηση διότι δύο μήνες είναι πολύ και φως κανένα και ούτως η άλλος η υπηρεσία δεν ενεργοποιήθηκε.
Τι να πεις... ψάχνω για νέο πάροχο double play, ακούω προτάσεις

Αν είσαι ΟΤΕ ,κάτσε εκεί που είσαι!!!

sexrazat
31-07-08, 17:45
σημαρα εμαθα οτι αφου ενεργοποιηθει η συνδεση μετα τραβανε τα λεφτα και μετα σου στελνουν τον εξοπλισμο.....ομως σε καθε τηλεφωνο που εκανα στην τελλας μου ελεγαν ολοι οτι ο εξοπλισμος εχει φυγει απλα η courier τον καθυστερει.......

ρε μαγκες πειτε την αληθεια και δεν προκειτε να σας ξαναενοχλησουμε...πειτε μας οτι αφου ενεργοποιηθειτε μετα απο μια εβδομαδα θα τα στειλλουμε.....



Τι εννοείς; Εισπράττουν από την τράπεζα όλο το ετήσιο συμβόλαιο ή μόνο το μήνα και απλά ελέγχουν αν η οικονομική σου κατάσταση σηκώνει τα λεφτά του ετήσιου συμβολαίου;

agent_smith
31-07-08, 18:40
Παιδία εγώ πάντως προτιμώ τον μπάρμπα τεχνικό του ΟΤΕ που απαντάει με ύφος τη μας πρίζεις και εσύ και στην τελική με εξυπηρετεί παρά τις ευγένειες της ΤΕΛΛΑΣ που μας κοροιδεύει λές και εμείς γεννθήκαμε χτες...
Πραγματικά έχω βαρεθεί με αυτά οποίος θέλει μπορεί να κάνει καταγγελεία στην ΕΕΤΤ και να διακόψει το συμβόλαιο του χωρίς να πληρώσει ούτε 1 ευρώ μιάς και η ΤΕΛΛΑΣ αθετεί τους όρους του συμβολαίου όσον αφορά τις υποχρεώσεις της να παρέχει την υπηρεσία την οποία πληρώνουμε με δικιά της υπαιτιότητα.
Εγώ δεν έχω κάνει ακόμη γιατί μετακόμησα στο εξοχικό μου και έτσι πλέον δεν με ενδιαφέρει μιάς και εδώ ευτυχώς έχω ΟΤΕ (αυτό δεν πίστευα πως θα το έλεγα ποτέ :p), πάντως εάν τολμήσουν και με χρεώσουν για ιντερνέτ πρίν την ενεργοποιησή του θα τους καταγγείλω χωρίς δεύτερη σκέψη.

gacp
31-07-08, 19:42
Αν είσαι ΟΤΕ ,κάτσε εκεί που είσαι!!!
Ναί, ήρθε η ώρα που το λέμε πλέον και αυτό. Α ρε εναλακτικοί τι χάλια είναι αυτά ??? :down:
:banned::banned::banned:

tradie
04-08-08, 11:08
Η Οδυσσεια συνεχιζεται :evil:

Σε επικοινωνια Σαββατο 02.08 βραδυ με το τμημα εξυπηρετησης,το νεωτερο ηταν οτι δεν υπαρχει νεωτερο:

-"θα κανετε λιγες μερες ακομα υπομονη"


-Ποσες μερες?

-"Δεν γνωριζω,παρτε μας και παλι τηλεφωνο προς το τελος αυτης της εβδομαδας,υπαρχει μια τεχνικη δυσλειτουργια (σικ απαντηση) με οσους ενεργοποιηθηκαν μετα τις 15.07" :down:

Οι τεχνικοι σηκωνουν τα χερια ψηλα.....................

Επισης,συνεχιζεται και το μπαχαλο με τις απαντησεις :down:
η μια απαντηση αναιρει την αλλη,απο ωρα σε ωρα και απο την μια μερα στην αλλη.

Παρασκευη μεσημερι σε επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης,η απαντηση της αγενεστατης υπαλληλου :down: για το ποτε επιτελους θα ενεργοποιηθω ηταν,οτι αφου εχω παραλαβει τον εξοπλισμο και το activation ID,περιμεναν 01.08 την επιστροφη απο την courier καποιων χαρτιων και αν οχι μεσα στη μερα το αργοτερο μεχρι σημερα Δευτερα θα γινοταν η ενεργοποιηση.Στην ερωτηση,για το αν θελω να φυγω τωρα,αν υπαρχει ποινικη ρητρα,η απαντηση ηταν οτι δεν γλυτωνω την ρητρα των 157 ευρω.


Στην επικοινωνια του Σαββατου,η απαντηση ηταν οτι μαλλον δεν θα επιβαρυνθω με την ποινικη ρητρα.

Ζησε Μαη μου...........:down:

Hunter 85
04-08-08, 11:27
Η Οδυσσεια συνεχιζεται :evil:

Σε επικοινωνια Σαββατο 02.08 βραδυ με το τμημα εξυπηρετησης,το νεωτερο ηταν οτι δεν υπαρχει νεωτερο:

-"θα κανετε λιγες μερες ακομα υπομονη"


-Ποσες μερες?

-"Δεν γνωριζω,παρτε μας και παλι τηλεφωνο προς το τελος αυτης της εβδομαδας,υπαρχει μια τεχνικη δυσλειτουργια (σικ απαντηση) με οσους ενεργοποιηθηκαν μετα τις 15.07" :down:

Οι τεχνικοι σηκωνουν τα χερια ψηλα.....................

Επισης,συνεχιζεται και το μπαχαλο με τις απαντησεις :down:
η μια απαντηση αναιρει την αλλη,απο ωρα σε ωρα και απο την μια μερα στην αλλη.

Παρασκευη μεσημερι σε επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης,η απαντηση της αγενεστατης υπαλληλου :down: για το ποτε επιτελους θα ενεργοποιηθω ηταν,οτι αφου εχω παραλαβει τον εξοπλισμο και το activation ID,περιμεναν 01.08 την επιστροφη απο την courier καποιων χαρτιων και αν οχι μεσα στη μερα το αργοτερο μεχρι σημερα Δευτερα θα γινοταν η ενεργοποιηση.Στην ερωτηση,για το αν θελω να φυγω τωρα,αν υπαρχει ποινικη ρητρα,η απαντηση ηταν οτι δεν γλυτωνω την ρητρα των 157 ευρω.


Στην επικοινωνια του Σαββατου,η απαντηση ηταν οτι μαλλον δεν θα επιβαρυνθω με την ποινικη ρητρα.

Ζησε Μαη μου...........:down:

Η γνώμη μου είνια οτι το πρόστιμο δεν θα το γλυτώσεις! Δυστυχώς μάλλον πρεπει να το δεχθείς οτι την πάτησες και να κοιτάξεις για αλλόυ ή για επιστροφή στον ΟΤΕ. Δυστυχώς και η ΕΕΤΤ δεν θα κάνει κάτι ουσιαστικό πιστέυω!

Πάντως την πάτησες! Σορρυ που τα λέω έτσι αλλά...
Πάντως ενα laptop καλυτερα να το έπαιρνες έτσι, συμφωνείς

crypter
04-08-08, 15:27
Παρασκευη μεσημερι σε επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης,η απαντηση της αγενεστατης υπαλληλου :down: για το ποτε επιτελους θα ενεργοποιηθω ηταν,οτι αφου εχω παραλαβει τον εξοπλισμο και το activation ID,περιμεναν 01.08 την επιστροφη απο την courier καποιων χαρτιων και αν οχι μεσα στη μερα το αργοτερο μεχρι σημερα Δευτερα θα γινοταν η ενεργοποιηση.Στην ερωτηση,για το αν θελω να φυγω τωρα,αν υπαρχει ποινικη ρητρα,η απαντηση ηταν οτι δεν γλυτωνω την ρητρα των 157 ευρω.
:

απο οτι θυμαμαι μπορεις μεσα σε 10 μερες(αφοτου ξεκινησαν να σου παρεχουν υπηρεσιες ειτε τηλεφωνου ειτε ιντερνετ) να φυγεις και να αλλαξεις παροχο χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις την ρητρα κανονικα και με τον νομο,
ποσες μερες εχουν περασει απο τοτε που σου παρεχουν και το τηλεφωνο;

tradie
04-08-08, 21:36
απο οτι θυμαμαι μπορεις μεσα σε 10 μερες(αφοτου ξεκινησαν να σου παρεχουν υπηρεσιες ειτε τηλεφωνου ειτε ιντερνετ) να φυγεις και να αλλαξεις παροχο χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις την ρητρα κανονικα και με τον νομο,
ποσες μερες εχουν περασει απο τοτε που σου παρεχουν και το τηλεφωνο;

Το τηλεφωνο απο 16 Ιουλιου

Hunter 85
04-08-08, 21:45
Το τηλεφωνο απο 16 Ιουλιου

Επιβαρύνεσαι δυστυχώς...

akkiiss55
04-08-08, 22:26
Nα σου πω φιλε μ.Δουλευω μεσα στν τελλας.Στα pc που ειχε βγει η προσφορα...ειχε τρελες πωλησεις.εκατσε ομως ο μεγαλος ογκος.αυτη τη στιγμη καταχωρουμε καποιες αιτησεις ακομα και απο τον ΜΑΙΟ που εχουν ξεμεινει.δν εχει κανεις ιδεα τι πωλησεις εχει κανει η τελλας.καθε μερα λαμβανουμε 3000 αιτησεις.με το θεμα αυτο αφου ενεργοποιειται καποιος δεσμευεται καποια στιγμη ποσο στν πιστωτικη καρτα 394 ευρω για το πρωτο ετος και τα εξοφλεις δινοντας 32,90/μηνα και μετα το λαμβανεις.αν εσενα σ καθοταν αντι για τι δουλεια που κανεισ ξαφνιικα η 10πλασια θα τιν εβγαζεσ εγκαιρα?ο λογος που το 13800 μετα απο 1 χρονο εχει αναμονες 10 λεπτων ειναι το θεμα καθυστερησεων ενεργοποιησης παρααβης υπολογιστων και εξοπλισμων!αναμονες που ξαναλεω εχουμε να δουμε πανω απο 1 χρονο.ειχαμε πριν 3 βδομαδες 10,000 αιτησεις που δν ειχαν καταχωρηθει και στειλαμε ατομα απο τις κλησεις στν καταχωρηση συμβολαιων!τον πανικο που γινεται στν εταιρια λογω ογκου αιτησεων δν τη φανταζεται κανεις!!!

Hunter 85
04-08-08, 22:29
Nα σου πω φιλε μ.Δουλευω μεσα στν τελλας.Στα pc που ειχε βγει η προσφορα...ειχε τρελες πωλησεις.εκατσε ομως ο μεγαλος ογκος.αυτη τη στιγμη καταχωρουμε καποιες αιτησεις ακομα και απο τον ΜΑΙΟ που εχουν ξεμεινει.δν εχει κανεις ιδεα τι πωλησεις εχει κανει η τελλας.καθε μερα λαμβανουμε 3000 αιτησεις.με το θεμα αυτο αφου ενεργοποιειται καποιος δεσμευεται καποια στιγμη ποσο στν πιστωτικη καρτα 394 ευρω για το πρωτο ετος και τα εξοφλεις δινοντας 32,90/μηνα και μετα το λαμβανεις.αν εσενα σ καθοταν αντι για τι δουλεια που κανεισ ξαφνιικα η 10πλασια θα τιν εβγαζεσ εγκαιρα?ο λογος που το 13800 μετα απο 1 χρονο εχει αναμονες 10 λεπτων ειναι το θεμα καθυστερησεων ενεργοποιησης παρααβης υπολογιστων και εξοπλισμων!αναμονες που ξαναλεω εχουμε να δουμε πανω απο 1 χρονο.ειχαμε πριν 3 βδομαδες 10,000 αιτησεις που δν ειχαν καταχωρηθει και στειλαμε ατομα απο τις κλησεις στν καταχωρηση συμβολαιων!τον πανικο που γινεται στν εταιρια λογω ογκου αιτησεων δν τη φανταζεται κανεις!!!

Ναι αλλά η ταλαιπωρία ταλαιπωρία!

sdikr
04-08-08, 22:29
Nα σου πω φιλε μ.Δουλευω μεσα στν τελλας.Στα pc που ειχε βγει η προσφορα...ειχε τρελες πωλησεις.εκατσε ομως ο μεγαλος ογκος.αυτη τη στιγμη καταχωρουμε καποιες αιτησεις ακομα και απο τον ΜΑΙΟ που εχουν ξεμεινει.δν εχει κανεις ιδεα τι πωλησεις εχει κανει η τελλας.καθε μερα λαμβανουμε 3000 αιτησεις.με το θεμα αυτο αφου ενεργοποιειται καποιος δεσμευεται καποια στιγμη ποσο στν πιστωτικη καρτα 394 ευρω για το πρωτο ετος και τα εξοφλεις δινοντας 32,90/μηνα και μετα το λαμβανεις.αν εσενα σ καθοταν αντι για τι δουλεια που κανεισ ξαφνιικα η 10πλασια θα τιν εβγαζεσ εγκαιρα?ο λογος που το 13800 μετα απο 1 χρονο εχει αναμονες 10 λεπτων ειναι το θεμα καθυστερησεων ενεργοποιησης παρααβης υπολογιστων και εξοπλισμων!αναμονες που ξαναλεω εχουμε να δουμε πανω απο 1 χρονο.ειχαμε πριν 3 βδομαδες 10,000 αιτησεις που δν ειχαν καταχωρηθει και στειλαμε ατομα απο τις κλησεις στν καταχωρηση συμβολαιων!τον πανικο που γινεται στν εταιρια λογω ογκου αιτησεων δν τη φανταζεται κανεις!!!


Και πες μου τότε τον πελάτη τι τον ενδιαφέρει;

akkiiss55
04-08-08, 22:31
Οσον αφορα τα παραπονα που ακουγονται για τν εταιρια.Ολοι τν εχουν δει μοντερνα και λενε περασε ποσος καιρος(1 μηνας)και δν αχω φυγει απο τν οτε?οταν περυσι περιμενε ο καθενας απο 3 μηνες δν μιλαγε κανεις.Σημερα ολοι γκρινιαζουν οταν περνουν ακομα και 2 βδομαδες.οταν η τελασ αρχισε να καταργει τον οτε.υπηρχαν τρελα τεχνικα προβληματα καθωσ το 50% των συνδρομητων δν ειχε τηλ.καθαρα επειδη δν αντεχε το δικτυο.η ακομα και προβλημα γραμμων ανεξαρτητα με το αν αντεχε το δικτυο η οχι.σε μεγαλο βαθμο η τελλασ αποζημιωσε κοσμο που ειχε νεκρη γραμμη και χρεωνοταν σε κινητα!αυτα για τν εταιρια που ειναι ελαχιστα κατα τα αλλα αξιοπιστη και που κλεβει τν κοσμο.απλα πρεπει να καταλαβαινουμε που υπαρχει οριο και που οχι!!!

sdikr
04-08-08, 22:39
Οσον αφορα τα παραπονα που ακουγονται για τν εταιρια.Ολοι τν εχουν δει μοντερνα και λενε περασε ποσος καιρος(1 μηνας)και δν αχω φυγει απο τν οτε?οταν περυσι περιμενε ο καθενας απο 3 μηνες δν μιλαγε κανεις.Σημερα ολοι γκρινιαζουν οταν περνουν ακομα και 2 βδομαδες.οταν η τελασ αρχισε να καταργει τον οτε.υπηρχαν τρελα τεχνικα προβληματα καθωσ το 50% των συνδρομητων δν ειχε τηλ.καθαρα επειδη δν αντεχε το δικτυο.η ακομα και προβλημα γραμμων ανεξαρτητα με το αν αντεχε το δικτυο η οχι.σε μεγαλο βαθμο η τελλασ αποζημιωσε κοσμο που ειχε νεκρη γραμμη και χρεωνοταν σε κινητα!αυτα για τν εταιρια που ειναι ελαχιστα κατα τα αλλα αξιοπιστη και που κλεβει τν κοσμο.απλα πρεπει να καταλαβαινουμε που υπαρχει οριο και που οχι!!!


πάμε ξανά τον πελάτη τι τον ενδιαφέρει;

βέβαια μετά τις παράπανω αρλουμπες δεν περιμένω καμια ποιο σοβάρη απάντηση,


ΥΓ αν θέλετε να είστε εκπρόσωπος της Τελλας διάβαστε τους όρους χρήσης

Hunter 85
04-08-08, 22:41
πάμε ξανά τον πελάτη τι τον ενδιαφέρει;

βέβαια μετά τις παράπανω αρλουμπες δεν περιμένω καμια ποιο σοβάρη απάντηση,


ΥΓ αν θέλετε να είστε εκπρόσωπος της Τελλας διάβαστε τους όρους χρήσης

Εντάξει μην όμως απαντάς έτσι! Μιλα λίγο όμορφα! Οι απόψεις καλό ειναι που υπάρχουν ωστε τεκμηριωμένα να "την λέμε" :cool:

sdikr
04-08-08, 22:43
Εντάξει μην όμως απαντάς έτσι! Μιλα λίγο όμορφα! Οι απόψεις καλό ειναι που υπάρχουν ωστε τεκμηριωμένα να "την λέμε" :cool:

Πιστεψέ με απαντάω πολύ "όμορφα"

gtl
04-08-08, 22:49
Παιδία εγώ πάντως προτιμώ τον μπάρμπα τεχνικό του ΟΤΕ που απαντάει με ύφος τη μας πρίζεις και εσύ και στην τελική με εξυπηρετεί παρά τις ευγένειες της ΤΕΛΛΑΣ που μας κοροιδεύει λές και εμείς γεννθήκαμε χτες...

Ποιές ευγένειες? Η Tellas δεν φημίζεται κιόλας για την συμπεριφορά των τηλεφωνητριών της. Αν και προσωπικά, σε 3 μήνες υπηρεσίας, δεν αντιμετώπισα σημαντικά προβλήματα ούτε είμαι δυσαρεστημένος από τις υπηρεσίες, μόνο για την αγένειά τους όποτε χρειάστηκε να επικοινωνήσω, θα βάλω Vodafone στο άλλο σπίτι . :p

akkiiss55
04-08-08, 22:49
πάμε ξανά τον πελάτη τι τον ενδιαφέρει;

βέβαια μετά τις παράπανω αρλουμπες δεν περιμένω καμια ποιο σοβάρη απάντηση,


ΥΓ αν θέλετε να είστε εκπρόσωπος της Τελλας διάβαστε τους όρους χρήσης

Φιλε μ εργαζομαι στν Τελλας και απλα αναφερω πραγματα που αφορουν τν πελατη.

Hunter 85
04-08-08, 22:54
Φιλε μ εργαζομαι στν Τελλας και απλα αναφερω πραγματα που αφορουν τν πελατη.

Ναι δεν είναι υποχρέωση του πελάτη να έχει προβληματα, ουτε να υπομένει λογω οργανωτικής, αν θες, αδυναμίας της εταιρείας!

Θα ήταν πολύ πιο τίμιο να είχε κάνει πάυση της προσφοράς! Γιατι δεν συνέβη; Γιατι αυτή ηαντιμετώπιση απο τους υπαλλήλους; :cool:

no_logo
04-08-08, 22:56
Φιλε μ εργαζομαι στν Τελλας και απλα αναφερω πραγματα που αφορουν τν πελατη.

αυτά που λες δεν αφορούν το πελάτη
Είναι ενδοεταιρικά προβλήματα σας, κόψτε τον λαιμό σας να τα λύσετε, μην περιμένεις να δείξει ο πελάτης κατανόηση

Τέλος μην γράφεις λες και στέλνεις sms

akkiiss55
04-08-08, 22:58
Ναι δεν είναι υποχρέωση του πελάτη να έχει προβληματα, ουτε να υπομένει λογω οργανωτικής, αν θες, αδυναμίας της εταιρείας!

Θα ήταν πολύ πιο τίμιο να είχε κάνει πάυση της προσφοράς! Γιατι δεν συνέβη; Γιατι αυτή ηαντιμετώπιση απο τους υπαλλήλους; :cool:

Γιατι οταν βλεπεις οτι κατι πουλαει δν θα το κοψεις και εινια λογικο.εσυ τι θα εκανες?

........Auto merged post: akkiiss55 πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αυτά που λες δεν αφορούν το πελάτη
Είναι ενδοεταιρικά προβλήματα σας, κόψτε τον λαιμό σας να τα λύσετε, μην περιμένεις να δείξει ο πελάτης κατανόηση

Τέλος μην γράφεις λες και στέλνεις sms

Προφανως τον αφορουν αφου δν εχει εξυπηρετηθει και αντιμετωπιζει καποιο προβλημα.Και αλλωστε να καταλαβαινουμε τι μας αφορα και τι οχι.

Hunter 85
04-08-08, 23:01
Γιατι οταν βλεπεις οτι κατι πουλαει δν θα το κοψεις και εινια λογικο.εσυ τι θα εκανες?

Nai και είναι προτιμότερο να μην έχεις την δυνατότητα να παρέχεις σωστές υπηρεσίες και να μαζέυεις κόσμο!
Εξαπάτηση είπαμε λέγεται;
Μήπως είσαι σε λάθος φόρουμ!

akkiiss55
04-08-08, 23:03
Nai και είναι προτιμότερο να μην έχεις την δυνατότητα να παρέχεις σωστές υπηρεσίες και να μαζέυεις κόσμο!
Εξαπάτηση είπαμε λέγεται;
Μήπως είσαι σε λάθος φόρουμ!

Δν μου ειπες ομως συ τι θα εκανες?οταν για παραδειγμα βαζεις ενα standard για 2000-3000 αιτισεις και σου σκανε 6000 αιτησεις για π.χ τι κανεις?ειδικα οταν βλεπεις οτι ακομα και μεχρι τν τελευταια μερα προθεσμιας πουλαει τρελα?δν θα το παρατεινεις?

Hunter 85
04-08-08, 23:05
Δν μου ειπες ομως συ τι θα εκανες?οταν για παραδειγμα βαζεις ενα standard για 2000-3000 αιτισεις και σου σκανε 6000 αιτησεις για π.χ τι κανεις?ειδικα οταν βλεπεις οτι ακομα και μεχρι τν τελευταια μερα προθεσμιας πουλαει τρελα?δν θα το παρατεινεις?

Κανένας έμπορος δεν λεει σταματάω!
Δεν είναι όμως δικαιολογία! Αν είχες και εσύπροβληματα θα είχες την άποψη αυτή;

akkiiss55
04-08-08, 23:08
Κανένας έμπορος δεν λεει σταματάω!
Δεν είναι όμως δικαιολογία! Αν είχες και εσύπροβληματα θα είχες την άποψη αυτή;

Γιατι θα αλλαξει κατι αν θυμωσω?αλλωστε οσα καντηλια και να ριξεις παλι δν αλλαζει κατι και με οσους υπευθυνους και να μιλησεις.η αποψη μου ειναι οτι οσο η ΕΕΤ δν επιτρεπει στις αλλες εταιριες να περασουν εξ'ολοκληρου καλωδια οτε και παλι οτε!

gtl
04-08-08, 23:13
Mεσοπρόθεσμα όλα αυτά κάνουν κακό σε μια εταιρεία.

Ο ΟΤΕ ακόμα πληρώνει την εικόνα που δημιούργησαν οι πολιτικές προηγούμενων δεκαετιών, φέροντας αρνητική εικόνα για μερίδα του κοινού παρότι έχει βελτιωθεί απτά σε πολλούς τομείς. Για να δώσω ένα απλό παράδειγμα, υπάρχει ακόμα η εικόνα του "αγενή οτετζή" των προηγούμενων δεκαετιών, παρότι αυτή την στιγμή, ιδιαίτερα στα τηλεφωνικά κέντρα, μπορεί να έχει και τους πιο ευγενικούς τηλεφωνητές από όλους τους τηλεπ. παρόχους.

Η εικόνα μιας εταιρείας παίζει σημαντικό ρόλο, δεν αλλάζει εύκολα όταν πληγεί, και γι'αυτό δεν πρέπει να γίνεται θυσία για κάποιες βραχυπρόθεσμες πωλήσεις.
Αλλιώς, εδώ θα είμαστε για να δούμε που θα βρεθεί ο καθένας σε 1 χρόνο που θα αρχίσουν να λήγουν οι δωδεκάμηνες δεσμεύσεις.

pan82
05-08-08, 02:07
Mεσοπρόθεσμα όλα αυτά κάνουν κακό σε μια εταιρεία.

Ο ΟΤΕ ακόμα πληρώνει την εικόνα που δημιούργησαν οι πολιτικές προηγούμενων δεκαετιών, φέροντας αρνητική εικόνα για μερίδα του κοινού παρότι έχει βελτιωθεί απτά σε πολλούς τομείς. Για να δώσω ένα απλό παράδειγμα, υπάρχει ακόμα η εικόνα του "αγενή οτετζή" των προηγούμενων δεκαετιών, παρότι αυτή την στιγμή, ιδιαίτερα στα τηλεφωνικά κέντρα, μπορεί να έχει και τους πιο ευγενικούς τηλεφωνητές από όλους τους τηλεπ. παρόχους.

Η εικόνα μιας εταιρείας παίζει σημαντικό ρόλο, δεν αλλάζει εύκολα όταν πληγεί, και γι'αυτό δεν πρέπει να γίνεται θυσία για κάποιες βραχυπρόθεσμες πωλήσεις.
Αλλιώς, εδώ θα είμαστε για να δούμε που θα βρεθεί ο καθένας σε 1 χρόνο που θα αρχίσουν να λήγουν οι δωδεκάμηνες δεσμεύσεις.

Mπα τίποτα δε θα χει αλλάξει σε ένα χρόνο να είναι σίγουρος, ο κόσμος ξεχνάει και κοιτάει το φθηνότερο και ας βρίζει μετά ξαναπάει εκεί και έτσι αν ο χ πάροχος βγάλει μια χ προσφορά όλοι εκεί θα τρέξουν. Δε βλέπεις τι έγινε στη tellas με το laptop πόσες ετήσεις και πόσες χιλιάδες ήδη συνδρομητές παίρνανε τηλέφωνο για το laptop, ακόμα και να κόψουν και να κάνουν νέα σύνδεση σκέφτονταν πολλοί για ένα Laptop που βρίσκεις έξω με 500€. Όπως πολλοί έχουν ξεχασει το παλιό οτέ και λένε οτέ και πάλι οτέ ξεχνόντας λίγα χρόνια πριν το πραγματικό πρόσωπο του οτε. Έτσι θα γίνεται πάντα γιατί εδώ είναι ελλάδα ευτυχώς ή δυστυχώς.

argi73
05-08-08, 09:16
Ήταν μεγάλη παγίδα η προσφορά με το Laptop. Αν δεν μπορούσαν να αντεπεξέλθουν ας έκοβαν τις διαφημήσεις που έπαιζαν μέχρι την τελευταία μέρα, και να έλεγαν ότι αφορά συγκεκριμένο αριθμό νέον συνδρομητών. Σιγά σιγά ο κόσμος με αυτές τις καθυστερήσεις και άθλια αντιμετώπιση θα γυρίσει στον οτε...
Πρέπει να παρακαλάς να μην έχεις πρόβλημα αλλιώς την έβαψες...

baltazar1999
05-08-08, 11:20
Εδώ στην αρχή "κλειδώνανε" πελάτες σε περιοχές που δεν είχε φτάσει καν το ιδιόκτητο, στην προσφορά με το laptop θα κολλούσαν.

tradie
05-08-08, 11:34
Δν μου ειπες ομως συ τι θα εκανες?οταν για παραδειγμα βαζεις ενα standard για 2000-3000 αιτισεις και σου σκανε 6000 αιτησεις για π.χ τι κανεις?ειδικα οταν βλεπεις οτι ακομα και μεχρι τν τελευταια μερα προθεσμιας πουλαει τρελα?δν θα το παρατεινεις?



Τυχερη η tellas γιατι εδω ειναι Ελλαδα.

Σε οποιαδηποτε αλλη Ευρωπαικη χωρα,θα της ειχαν ριξει τετοιο προστιμο και τετοιες κυρωσεις,που θα χρειαζοταν χρονια για να σηκωσει κεφαλι.Και πιστεψε με ετσι ειναι,σπουδασα και εζησα 12 χρονια εξω και προλαβα και εκει την επανασταση απο τους κρατικους στους ιδιωτες/εναλλακτικους.

Τετοιο χαλι,τετοια αναξιοπιστια,τετοιο δουλεμα του πελατη-συνδρομητη,ειναι αδιανοητο για εκει.

Τι θα πει ειχατε standard για χ αιτησεις και εσκασαν χ επι 2 η 3????????Οποτε αφου ειδαμε οτι εδω εχει κονομα,εχει λεφτα,συνεχιζουμε και δεν πα να κουρευτει ο πελατης-συνδρομητης.
Καταλαβαινεις τι λες?


Και τι με νοιαζει εμενα αν εσεις εχετε την οποια τεχνικη δυσλειτουργια η προβληματα λογω αναβαθμισης.Οφειλατε να τα λυσετε οσο πιο γρηγορα γινεται.
Καπου πιο πανω σου το εγραψε καποιος,εξαπατηση το λεμε.Αλλα ειπαμε,εδω ειναι Ελλαδα,ολα στον αυτοματο και το ρεσιταλ ασυδοσιας καλα παει.


Ξερεις ομως φιλε μου,τα λεφτα ειναι δικα μου και εγω αποφασιζω που ποτε και πως θα τα δωσω.

Θα πληρωσω τη ρητρα των 157 ευρω και φευγω.Αλλα ξερεις τι λενε,ενας ευχαριστημενος πελατης φερνει και αλλους 10,ενας δυσαρεστημενος διωχνει αλλους 30-40.Να δω ποσοι θα μεινουν μετα τα δυο χρονια.Και ειμαι και περιεργος ποσοι ακυρωνουν αυτη τη στιγμη.

Και επειδη ειπαμε,με τα λεφτα μου κανω και παω οπου εγω θελω,μετα απο 13 χρονια στην wind με 3 νουμερα,φευγω και απο εκει.Θα μου πεις,μικρη η ζημια για τον ομιλο,αλλα απο εμενα λεφτα ξανα δεν προκειται να παρουν,εφ'ορου ζωης.

akkiiss55
05-08-08, 12:30
Θα πληρωσω τη ρητρα των 157 ευρω και φευγω.Αλλα ξερεις τι λενε,ενας ευχαριστημενος πελατης φερνει και αλλους 10,ενας δυσαρεστημενος διωχνει αλλους 30-40.Να δω ποσοι θα μεινουν μετα τα δυο χρονια.Και ειμαι και περιεργος ποσοι ακυρωνουν αυτη τη στιγμη.

Αν αυτοι ειναι δυσαρεστημενοι.γιατι ο καθενας ειναι δυσαρεστημενος για τν οποιοδηποτε λογο που μπορει να σου εξαψει τη φαντασια!Σε περιπτωση αριθμοδοτησης ακουσα οτι κανουμε υποκλοπες οταν ανεφερα στν πελατη οτι θελουμε γειτονικο νουμερο!

crypter
05-08-08, 15:35
Αν αυτοι ειναι δυσαρεστημενοι.γιατι ο καθενας ειναι δυσαρεστημενος για τν οποιοδηποτε λογο που μπορει να σου εξαψει τη φαντασια!Σε περιπτωση αριθμοδοτησης ακουσα οτι κανουμε υποκλοπες οταν ανεφερα στν πελατη οτι θελουμε γειτονικο νουμερο!

αλλο το δυσαρεστημενος λογω αγνοιας που περιγραφεις στο παραδειγμα σου και αλλο το δυσαρεστημενος επειδη με δουλευουν και ταλαιπωρουμε επι 1-2 μηνες (και λιγο λεω) που ισχυει στους περισσοτερους πελατες

@ ADSLgr.com All rights reserved.