PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Apple σταματάει την υποστήριξη για επεξεργαστές intel?



Σελίδες : [1] 2

arkara
30-07-08, 17:55
Σύμφωνα με πηγές του site Fudzilla, η Apple σκέφτεται το ενδεχόμενο να σταματήσει να χρησιμοποιεί [b]επεξεργαστές Intel[b] για τα συστήματά της, ώστε να εξαφανίσει τα φαινόμενα χρηστών αλλά και εταιρειών που χρησιμοποιούν υπολογιστές που δεν είναι κατασκευασμένοι από την ίδια, με Mac OS. Μάλιστα οι ίδιες πηγές θέλουν την εταιρεία να σκέφτεται να προχωρήσει στην παραγωγή δικών της custom επεξεργαστών.



Κάποιοι εκτιμούν ότι η Apple θα προχωρήσει σε αυτή την κίνηση από την επόμενη κιόλας γενιά Mac, οι οποία αναμένεται αργότερα μέσα στο έτος. Το πρόβλημα που τίθεται σε μια τέτοια περίπτωση, αφορά στον προμηθευτή των GPUs για τα νέα συστήματα, καθώς είναι απίθανο αλλά και κοστοβόρο για την Apple να αναπτύξει και δικές της GPUs, χωρίς να αποκλείεται το ενδεχόμενο, καθώς πάντα υπάρχει η δυνατότητα, η εταιρεία να αναθέσει τη δουλειά αυτή σε εξωτερικό προμηθευτή.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8666&Itemid=1

hemlock
30-07-08, 17:57
Να το δουμε και αυτο...Θα εχει παρα πολυ γελιο παντως...

sonic
30-07-08, 18:01
Λογικό ακούγεται, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει και οικονομικά.

arkara
30-07-08, 18:04
ε καλά δεν με εκπλήσει για μια ακόμα φορά ο φασισμός της apple..
απλά να δούμε τι θα γίνει
σε γενικές γραμμές όμως μπορεί και να χαλάσει την ανοδική της πορεία

murray
30-07-08, 18:20
Αυτή η εταιρεία πάντα είχε τάσεις αυτοκαταστροφής. Αντί να χαίροναι που το λειτουργικό τους διαδίδεται έστω και με παράνομο τρόπο (καλά, τίποτα δεν έμαθε o Jobs από την πολιτική της Microsoft - έτσι διαδόθηκαν και έγιναν το standard στα PCs το DOS και τα Windows) εκείνοι επιμένουν στις ηλίθιες τακτικές του παρελθόντος. Τι θα κάνει λέει; Θα αναπτύξει δικούς της επεξεργαστές; Η Apple; Έλα Αλέκο..... Μου φαίνεται ότι το έχουν καβαλήσει τελείως.

sonic
30-07-08, 18:22
H apple δεν πρέπει να βγάζει τα λεφτά της από το λειτουργικό, αλλά από το υλισμικό. Και μάλλον έτσι θέλει να το κρατήσει, παλιότερα είχε PPC και όχι χ86.

tsopanos
30-07-08, 19:49
Σύμφωνα με πηγές του site Fudzilla, η Apple σκέφτεται το ενδεχόμενο να σταματήσει να χρησιμοποιεί [b]επεξεργαστές Intel[b] για τα συστήματά της, ώστε να εξαφανίσει τα φαινόμενα χρηστών αλλά και εταιρειών που χρησιμοποιούν υπολογιστές που δεν είναι κατασκευασμένοι από την ίδια, με Mac OS. Μάλιστα οι ίδιες πηγές θέλουν την εταιρεία να σκέφτεται να προχωρήσει στην παραγωγή δικών της custom επεξεργαστών.



Κάποιοι εκτιμούν ότι η Apple θα προχωρήσει σε αυτή την κίνηση από την επόμενη κιόλας γενιά Mac, οι οποία αναμένεται αργότερα μέσα στο έτος. Το πρόβλημα που τίθεται σε μια τέτοια περίπτωση, αφορά στον προμηθευτή των GPUs για τα νέα συστήματα, καθώς είναι απίθανο αλλά και κοστοβόρο για την Apple να αναπτύξει και δικές της GPUs, χωρίς να αποκλείεται το ενδεχόμενο, καθώς πάντα υπάρχει η δυνατότητα, η εταιρεία να αναθέσει τη δουλειά αυτή σε εξωτερικό προμηθευτή.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8666&Itemid=1

Αυτό δεν στέκει (και δεν βγάζει και νόημα)

Αυτό που κι εγώ έχω ακούσει είναι η πρόθεση της Apple να μην προμηθεύεται υποστηρικτικά chips (π.χ. 775) από την Intel. Οι επεξεργαστές θα μείνουν από την Intel.

sotos65
30-07-08, 19:58
Η ημερομηνία είναι 30 Ιουλίου, όχι 1 Απριλίου! Καλά σοβαρά τα λέει ο φατζίλας, τόσο εύκολο είναι να αλλάξει από τη μία στην άλλη ολόκληρο λειτουργικό ώστε να υποστηρίζει άλλους (άγνωστους ακόμα) επεξεργαστές; :p

vosk
30-07-08, 21:24
Με μια φραση: "you wish"

sdikr
30-07-08, 21:27
Σύμφωνα με πηγές του site Fudzilla, η Apple σκέφτεται το ενδεχόμενο να σταματήσει να χρησιμοποιεί [b]επεξεργαστές Intel[b] για τα συστήματά της, ώστε να εξαφανίσει τα φαινόμενα χρηστών αλλά και εταιρειών που χρησιμοποιούν υπολογιστές που δεν είναι κατασκευασμένοι από την ίδια, με Mac OS. Μάλιστα οι ίδιες πηγές θέλουν την εταιρεία να σκέφτεται να προχωρήσει στην παραγωγή δικών της custom επεξεργαστών.



Κάποιοι εκτιμούν ότι η Apple θα προχωρήσει σε αυτή την κίνηση από την επόμενη κιόλας γενιά Mac, οι οποία αναμένεται αργότερα μέσα στο έτος. Το πρόβλημα που τίθεται σε μια τέτοια περίπτωση, αφορά στον προμηθευτή των GPUs για τα νέα συστήματα, καθώς είναι απίθανο αλλά και κοστοβόρο για την Apple να αναπτύξει και δικές της GPUs, χωρίς να αποκλείεται το ενδεχόμενο, καθώς πάντα υπάρχει η δυνατότητα, η εταιρεία να αναθέσει τη δουλειά αυτή σε εξωτερικό προμηθευτή.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8666&Itemid=1

Αν μπορούσε θα το είχε κάνει χρόνια τώρα, αλλά δεν μπορεί

Πάντως η είδηση ήταν στάματησε την Ibm για χάρη της Intel

ikar6
30-07-08, 21:41
Εμένα δε μου κάνει καμία εντύπωση η είδηση και τη θεωρώ πέρα για πέρα αληθοφανή. Και εξηγούμαι: σε πολλά ξενόγλωσσα blog υπήρχε προβληματισμός για το κατά πόσον θα καταφέρει η Apple να σταματήσει τους "κλώνους" και όλα κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι μάλλον κάτι τέτοιο είναι αδύνατο και ότι τελικώς θα χάσει τον "πόλεμο". Το να υπάρχουν στην αγορά μηχανήματα που να τρέχουν Leopard και να κοστίζουν $300 ήταν κάτι που έτρεμαν γιατί όπως σωστά παρατήρησε προηγουμένως φίλος, πρόκειται για μία εταιρεία που τα κέρδη της τα βγάζει κατά κύριο λόγο από πωλήσεις hardware και όχι software. Το τελευταίο είναι απλά ένα (πολύ) καλό όχημα για να προωθήσει τα μηχανάκια της.

Ειλικρινά θα αγόραζα αύριο κιόλας υπολογιστή που να τρέχει MacOS αν μου κόστιζε το ίδιο με ένα windows/Linux PC. Αυτή η κίνηση μπορεί να εμποδίσει τυχόν απόπειρες δημιουργίας κλώνων αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα επιστρέψει την εταιρεία σε παλαιότερες εποχές απομονωτισμού και θα ανακόψει τη ραγδαία ανοδική πορεία της. Απορώ που ο Jobs δέχεται να επιτρέψει κάτι τέτοιο, εκτός και αν δεν είναι πλέον αυτός το απόλυτο αφεντικό (ακούγονται πολλά για την κατάσταση της υγείας του).

Το πιο απλό και πλέον επωφελές για αυτούς, θα ήταν απλά να προσπαθήσουν να περιορίσουν τα περιθώρια κέρδους ανά πωλούμενη μονάδα ώστε να πλησιάσει το κόστος απόκτησης ενός απλού pc. Έτσι θα ισοφάριζαν τις εισπράξεις μέσω αύξησης του όγκου πωλήσεων και θα απειλούσαν ουσιαστικά τη μονοκρατορία των windows και θα περιόριζαν τις διαφυγές προς linux. Τι να πω....

sotos65
30-07-08, 21:48
Παρεμπιπτόντως, επειδή όπως φαίνεται οι περισσότεροι δεν διαβάσαμε την είδηση (ή "είδηση") από την πηγή της, αλλά από την μετάφραση, να αναφέρω (όπως λέει κι ο tsopanos) ότι δεν λέει για αλλαγή των CPU, αλλά για αλλαγή chipset, ίσως κα με δικά της. Τώρα πότε θα προλάβει να τα σχεδιάσει, να τα τεστάρει και να τα βγάλει στην παραγωγή μέχρι την κυκλοφορία των επόμενων mac, είναι ζητούμενο. Όπως ζητούμενο είναι κι αυτό που αναφέρει για τις κάρτες γραφικών... Κατά πόσο η αλλαγή chipset θα εμποδίσει κάποιους να κάνουν τις απαραίτητες μετατροπές στο λειτουργικό ώστε να τρέχει και σε απλά pc, είναι κι αυτό ζητούμενο (όπως βλέπουμε και από την "επιτυχία" της Apple στο κλείδωμα των iPhone).

sdikr
30-07-08, 22:07
Παρεμπιπτόντως, επειδή όπως φαίνεται οι περισσότεροι δεν διαβάσαμε την είδηση (ή "είδηση") από την πηγή της, αλλά από την μετάφραση, να αναφέρω (όπως λέει κι ο tsopanos) ότι δεν λέει για αλλαγή των CPU, αλλά για αλλαγή chipset, ίσως κα με δικά της. Τώρα πότε θα προλάβει να τα σχεδιάσει, να τα τεστάρει και να τα βγάλει στην παραγωγή μέχρι την κυκλοφορία των επόμενων mac, είναι ζητούμενο. Όπως ζητούμενο είναι κι αυτό που αναφέρει για τις κάρτες γραφικών... Κατά πόσο η αλλαγή chipset θα εμποδίσει κάποιους να κάνουν τις απαραίτητες μετατροπές στο λειτουργικό ώστε να τρέχει και σε απλά pc, είναι κι αυτό ζητούμενο (όπως βλέπουμε και από την "επιτυχία" της Apple στο κλείδωμα των iPhone).


τα g3 είχανε κάρτα ήχου Opti16 (για όσους γνωρίζουν)

Flareman
30-07-08, 23:25
Η είδηση που έσκασε όντως δεν αναφέρεται στη CPU, μιλάει για μερικές integrated λύσεις της Intel (λέγε με γραφικά π.χ.), οι οποίες για λόγους κόστους περιλαμβάνονται στα φθηνά Macs αλλά από επιδόσεις... βράστα. Η εταιρεία ψήνεται (λένε οι φήμες) να βγάλει α) δικά της τσιπάκια/ολοκληρωμένα για αυτές τις δουλειές, και β) δικούς της επεξεργαστές (κύριους ή dedicated) για μελλοντικές εκδόσεις του iPhone.

Να ημερήσουμε λίγο μερικοί, ναι;:oneup: Μόλις ολοκληρώθηκε η μετάβαση, δεν πρόκειται να φύγουμε από τα Intel για αρκετό καιρό ακόμα.

tsopanos
30-07-08, 23:32
Να ημερήσουμε λίγο μερικοί, ναι;

Τι μου λες αδερφέ, μόλις τα χριστούγεννα ξεπαραδιάστηκα για τον iMac 24" μη μου αναμεταδίδετε τόσο άκριτα πληροφορίες γιατί θα αυτοκτονήσω.

Flareman
30-07-08, 23:38
Τι μου λες αδερφέ, μόλις τα χριστούγεννα ξεπαραδιάστηκα για τον iMac 24" μη μου αναμεταδίδετε τόσο άκριτα πληροφορίες γιατί θα αυτοκτονήσω.
Εμ αδερφέ γι' αυτό έσπευσα να γράψω το αληθές της ιστορίας, κι εγώ σε παρόμοια φάση είμαι:D

Χωρίς πλάκα, η CPU μένει Intel. Τα υπόλοιπα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει η Μαμά - στα νέα προϊόντα!

tsopanos
30-07-08, 23:48
διαβάσει εδώ

http://www.appleinsider.com/articles/08/07/30/arm_reports_finger_apple_as_long_term_architecture_licensee.html

Flareman
31-07-08, 00:56
διαβάσει εδώ

http://www.appleinsider.com/articles/08/07/30/arm_reports_finger_apple_as_long_term_architecture_licensee.html
Καλά τα λέει ο λέβεντας.

Κρατάω αυτήν την παράγραφο:


"Apple's deal with PA Semi initially led some pundits to think that the company might abandon Intel to return to PowerPC processors, because PA Semi had been working with specialized PowerPC designs. However, Apple's relationship with Intel will more likely match its evolving relationship with ARM: increasing the use its own custom chips in conjunction with standard ARM or Intel processors or cores, thereby differentiating its offerings while retaining compatibility with existing software."

WAntilles
31-07-08, 09:43
Η Apple δεν έχει την τεχνογνωσία - ούτε τώρα ούτε για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα - να σχεδιάσει πολύπλοκο hadware όπως CPUs, GPUs και chipsets.

Καλό είναι οι fans της να προσγειωθούν.

Vietmam
31-07-08, 10:28
Αν πρέπει να κάνει κάτι η apple αυτό θα είναι να ελευθερώσει το OSX στην αγορά και να ρίξει όλο το βάρος στην ανάπτυξη του.

Αν υπάρχει στο ράφι leopard για pc πόσοι θα βάλουν hackintosh?
Αυτά τα 130 πόσο είναι, θα τα έδινε ο κάθε ένας ΄(μαζί και ένα τεράστιο χαμόγελο).

Αν τα σκας για windows τα λυπάσαι τα λεφτά (τουλάχιστον εγώ) και ας ήταν και 20 ευρό.

Flareman
31-07-08, 11:16
Η Apple δεν έχει την τεχνογνωσία - ούτε τώρα ούτε για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα - να σχεδιάσει πολύπλοκο hadware όπως CPUs, GPUs και chipsets.

Καλό είναι οι fans της να προσγειωθούν.
Το για πολλά πολλά χρόνια ακόμα δεν το γνωρίζω ούτε μπορεί να το ξέρει κανένας. Ούτως ή άλλως η αρχική διαφωνία μας είναι για το κατά πόσο μένουν Intel-based τα μηχανήματα, και σε αυτό απαντάμε.

Άσε ρε WAn λίγα χρονάκια να δείξει ο καιρός και τα δεν να τα πούμε μετά ;)

tsopanos
31-07-08, 13:51
διαβάσει εδώ

http://www.appleinsider.com/articles/08/07/30/arm_reports_finger_apple_as_long_term_architecture_licensee.html

... κι εδώ

http://www.appleinsider.com/articles/08/07/30/could_nvidia_chipsets_replace_those_from_intel_in_next_gen_macs.html

........Auto merged post: tsopanos πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η Apple δεν έχει την τεχνογνωσία - ούτε τώρα ούτε για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα - να σχεδιάσει πολύπλοκο hadware όπως CPUs, GPUs και chipsets.

Καλό είναι οι fans της να προσγειωθούν.


Έχεις δίκιο.

Η Apple δεν πρόκειται να σχεδιάσει η ίδια CPU-related HW, το έχει άλλωστε πει.

Mercyful_Fate_666
31-07-08, 14:43
Αυτή η εταιρεία πάντα είχε τάσεις αυτοκαταστροφής. Αντί να χαίροναι που το λειτουργικό τους διαδίδεται έστω και με παράνομο τρόπο (καλά, τίποτα δεν έμαθε o Jobs από την πολιτική της Microsoft - έτσι διαδόθηκαν και έγιναν το standard στα PCs το DOS και τα Windows) εκείνοι επιμένουν στις ηλίθιες τακτικές του παρελθόντος. Τι θα κάνει λέει; Θα αναπτύξει δικούς της επεξεργαστές; Η Apple; Έλα Αλέκο..... Μου φαίνεται ότι το έχουν καβαλήσει τελείως.


Αν πρέπει να κάνει κάτι η apple αυτό θα είναι να ελευθερώσει το OSX στην αγορά και να ρίξει όλο το βάρος στην ανάπτυξη του.

Αν υπάρχει στο ράφι leopard για pc πόσοι θα βάλουν hackintosh?
Αυτά τα 130 πόσο είναι, θα τα έδινε ο κάθε ένας ΄(μαζί και ένα τεράστιο χαμόγελο).

Αν τα σκας για windows τα λυπάσαι τα λεφτά (τουλάχιστον εγώ) και ας ήταν και 20 ευρό.
Όταν καταλάβετε ότι η Apple πουλάει κυρίως υπολογιστές, και γι' αυτό φτιάχνει και software γι' αυτούς, θα καταλάβετε τον λόγο που δεν πρόκειται στο μεσοπρόθεσμο μέλλον να ξεκλειδώσει το λογισμικό της.

Όσο για το "να ελευθερώσει το OSX στην αγορά και να ρίξει όλο το βάρος στην ανάπτυξη του", δε νομίζω ότι η Apple έχει ανάγκη να "γλιτώσει" από το βάρος του σχεδιασμού του hardware, προκειμένου να φτιάξει πολύ καλό software... ;)

haHa
01-08-08, 14:26
Για κανενα λογο η apple δεν εχει τη δυνατοτητα και την τεχνογνωσια να κατασκευασει επεξεργαστες..

Ωραιο το ανεκδοτο του fudzilla.

MADx2
01-08-08, 19:46
Καπου διάβασα ότι απλώς θα πάρει chipset απο την nvidia για τα laptops για να εχει και την δυνατότητα για καλύτερα γραφικά , επίσης ίσως να το κάνει για να έχει και την δυνατότητα hybrid sli.
http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/07/31/apple-looks-nvidia-chipset

Mercyful_Fate_666
05-08-08, 23:47
Για κανενα λογο η apple δεν εχει τη δυνατοτητα και την τεχνογνωσια να κατασκευασει επεξεργαστες..

Η τεχνογνωσία είναι κάτι που αποκτάται και αναπτύσσεται.

Απλώς η Apple δεν ενδιαφέρεται γι' αυτό το επιχειρηματικό μοντέλο...

haHa
05-08-08, 23:56
Η τεχνογνωσία είναι κάτι που αποκτάται και αναπτύσσεται.



Ακριβως!!
Οι αλλες εταιριες εχουν χρονια εμπειρια,η apple για κανενα λογο δεν μπορει να τις κοντραρει..

WAntilles
06-08-08, 00:08
Η τεχνογνωσία είναι κάτι που αποκτάται και αναπτύσσεται.

Ναι αλλά όχι από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά σε μια περιόδο πολλών ετών.

haHa
06-08-08, 02:32
Ναι αλλά όχι από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά σε μια περιόδο πολλών ετών.

+1
Ακριβως!!

Εινα τουλαχιστον αφελες να νομιζει καποιος πως θα μπορουσε η apple να φτιαξει επεξεργαστη της προκοπης...

hadderakk
27-08-08, 08:48
"Παιρνει το ματσουκι ο πασα εις φατζιλας και λεει οτι του κατεβασει η κουτρα του" που θα ελεγε κι ο παππους...

Εδω αφησε την μεγαλη μπλε για να παει στην εξυπνη, και θα τρεχει για βρουβες τωρα;
Για GPU βεβαια το βλεπω απολυτα λογικο, αλλα θα κανει τετοια κινηση για να βγαλει δικα της τσιπακια μονο και μονο για τα mini / appletv / μερικα φορητα ;;;

Ασε που και αληθεια να ηταν, με τους ρυθμους apple θα ηθελε χρονια για το τελικο προιον.
:rolleyes:

Τα σεβη μου στους σύν-μηλους.

kstefanos
27-08-08, 13:53
Ναι αλλά όχι από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά σε μια περιόδο πολλών ετών.

μπορει να γινει και πιο γρηγορα, σε ενα δευτερολεπτο για να ειμαι ακριβης, τοσο θες για να βαλεις μια υπογραφη και να εξαγορασεις μια εταιρια που εχει το know how.

A_gamer
28-08-08, 19:40
μπορει να γινει και πιο γρηγορα, σε ενα δευτερολεπτο για να ειμαι ακριβης, τοσο θες για να βαλεις μια υπογραφη και να εξαγορασεις μια εταιρια που εχει το know how.

Λες να πάρει τη VIA; :hmm:

Gus
28-08-08, 20:03
Λες να πάρει τη VIA; :hmm:

και την via να πάρει δεν νομίζω να βγάλει σύντομα ανταγωνιστικά μοντέλα της intel και amd

birdbrain
31-08-08, 00:26
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση... εδώ.
Οι δυνατότητες απλά μηχανήματα να τρέχουν Leopard αποδυκνείει για πολλοστή φορά πόσο υπερτιμημένα είναι τα μηχανήματα της Apple. Αποδυκνείει επίσης, πως, αυτή η σιχαμένη εταιρία εάν δεν πουλάει πανάκριβα, δεν επιβιώνει. Και πουλάει πανάκριβα, μόνο μέσo απαράδεκτες πρακτικές, ψέμα, εμπαιγμό.

Σκεφτείτε κάποια πράγματα:

*Εαν το λειτουργικό της Apple μπορεί να τρέχει σε υπολογιστές των 300 Ε (σε Gigabyte και φθηνά ανταλλακτικά, όμως εξίσου ταχύτατα με ένα γνήσιο iMac), λογικό είναι οι χρήστες της Apple να αναρωτηθούν-"Γιατί εγώ πλήρωσα 1700Ε? Τι το ξεχωριστό έχει το δικό μου iMac και κοστίζει τόσα χρήματα?" Τίποτα δεν έχει σαν hardware. Απλό είναι-σαν τα άλλα... τα παραμύθια της "μαμάς εταιρίας" είναι τερατώδες.
*Πρόσφατα με τα μάτια μου είδα ενα HP Compaq 4 χρονών, με 1GB ram και Radeon 2600 Pro AGP
512 MB να τρέχει "σφαίρα" Leopard 10.5.4. Συν άλλα-hardware acceleration, core image,rotation. Αυτός είναι ο πραγματικός εφιάλτης για την Apple-όχι τα άλλα παραμύθια, που μας πουλάνε κάθε μέρα ασύστολα. Αυτο το γεγονός υποδεικνύει τι ψέματα πουλάει η Apple στους χρήστες της, λέγοντας τους συνέχεια "είστε το ΚΑΤΙ άλλο"-πως δηλαδή έχουν (αγοράζουν) ΤΟ μηχάνημα, με ΤΑ συστατικά.
*Apple πάντα υποστήριζε, πως το λειτουργικό της είναι "υπέροχο". Όμως ενοχλείται, όταν το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος. Ούτε το πουλάει για να τρέχει σε μη-Apple μηχανήματα. Γιατί αναρωτιόμαστε όλοι μας? Δεν θέλουν μερίδιο αγοράς? Θέλουν, όμως μαζί με τα μηχανήματά τους μερίδιο αγοράς :) -εάν το λειτουργικό της Apple είναι διαθέσιμο για πλατφόρμα Intel (απλοί υπολογιστές) κανείς δε θα αγοράζει πλέον τα τρελά υπερτιμημένα Apple με τα 700-800$ τιμή μητρικής. ΑΥΤΟ ακριβός θέλουν να αποφύγουν πάση θυσία... και θα το κάνουν όπως πάντα, εις βάρος των πελατών τους. Όπως πάντα.
*Όλοι η κερδοφορία της Apple στηρίζεται στις πωλήσεις iPod και υπολογιστές Apple. Τι ξεχωριστό έχουν σαν hardware αυτά τα μηχανήματα? Τίποτα...
όλα τους τα components τα βρίσκεις για 1/3 της τιμής πώλησής τους στην ελεύθερη αγορά ανταλλακτικών. Μπορείς μάλιστα να αγοράζεις και κλάσεις ανώτερο hardware με αυτά τα τρελά λεφτά. Εδώ "δένει" το λογισμικό-εάν δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα, θα είσαι εξαναγκασμένος να δώσεις όσα σου ζητήσουν για τριτοκοσμικό hardware.

Απολογισμός

*Antec SOLO - 100E
*Intel DP35DPM -99E -> αδιαμφισβήτητα ανώτερη μητρική με ενσωματωμένη κάρτα ήχου, RAID υποστήριξη.
*Core Quad 6600 - 185E ->>> iMac->>> 3Ghz Intel Core 2 Duo->> [B]+142 E, ενώ Core Quad 6600 ολόκληρος κάνει 185 Ε!!!
*4 GB RAM 60 E ->> 4 GB RAM Apple iMac ->> 141 Ε !!
*Seagate 750 Gb - 95E --> στον iMac 750 Gb είναι ΣΥΝ 106Ε !!! ενώ ολόκληρος Seagate 750 Gb ->> 95E
*ATI Radeon 2600 Pro, 512 MB RAM -60 E
*LG 19 - monitor -300E
*NEC 7200 DVD - 25 E
* Vista Ultimate -190 E, H Linux, εάν θελήσετε ->> -190Ε

1114E <<<--->> iMac 24 " με παρόμοια χαρακτηριστικά- >>1803Ε
Μην νομίζετε πως η οθόνη 24" της iMac κοστίζει 1000Ε! κοστίζει όσο μια 19"- LG η Philips είναι στην ουσία... .

DrEthernet
31-08-08, 03:01
... Αυτο το γεγονός υποδεικνύει τι ψέματα πουλάει Apple στους χρήστες της, λέγοντας τους συνέχεια "είστε το ΚΑΤΙ άλλο"-πως δηλαδή έχουν (αγοράζουν) ΤΟ μηχάνημα, με ΤΑ συστατικά...

Γιατί να το κρύψουμε (http://news.cnet.com/Are-Mac-users-smarter/2100-1040_3-943519.html) άλλωστε; :p

giorgos_k
31-08-08, 11:14
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση... εδώ.
Οι δυνατότητες απλά μηχανήματα να τρέχουν Leopard αποδυκνείει για πολλοστή φορά πόσο υπερτιμημένα είναι τα μηχανήματα της Apple. Αποδυκνείει επίσης, πως, αυτή η σιχαμένη εταιρία εάν δεν πουλάει πανάκριβα, δεν επιβιώνει. Και πουλάει πανάκριβα, μόνο μέσo απαράδεκτες πρακτικές, ψέμα, εμπαιγμό.

Σκεφτείτε κάποια πράγματα:

*Εαν το λειτουργικό της Apple μπορεί να τρέχει σε υπολογιστές των 300 Ε (σε Gigabyte και φθηνά ανταλλακτικά, όμως εξίσου ταχύτατα με τα γνήσια), λογικό είναι οι χρήστες της Apple να αναρωτηθούν-"Γιατί εγώ πλήρωσα 1700Ε? Τι το ξεχωριστό έχει το δικό μου iMac και κοστίζει τόσα χρήματα?" Τίποτα δεν έχει σαν hardware. Απλό είναι-σαν τα άλλα... τα παραμύθια της "μαμάς εταιρίας" είναι τερατώδες.
*Πρόσφατα με τα μάτια μου είδα ενα HP Compaq 4 χρονών, με 1GB ram και Radeon 2600 Pro AGP
512 MB να τρέχει "σφαίρα" Leopard 10.5.4. Συν άλλα-hardware acceleration, core image,rotation. Αυτός είναι ο πραγματικός εφιάλτης για την Apple-όχι τα άλλα παραμύθια, που μας πουλάνε κάθε μέρα ασύστολα. Αυτο το γεγονός υποδεικνύει τι ψέματα πουλάει Apple στους χρήστες της, λέγοντας τους συνέχεια "είστε το ΚΑΤΙ άλλο"-πως δηλαδή έχουν (αγοράζουν) ΤΟ μηχάνημα, με ΤΑ συστατικά.
*Apple πάντα υποστήριζε, πως το λειτουργικό της είναι "υπέροχο". Όμως ενοχλείται, όταν το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος. Ούτε το πουλάει για να τρέχει σε μη-Apple μηχανήματα. Γιατί αναρωτιόμαστε όλοι μας? Δεν θέλουν μερίδιο αγοράς? Η απάντηση είναι απλή-εάν το λειτουργικό της Apple είναι διαθέσιμο για πλατφόρμα Intel (απλοί υπολογιστές) κανείς δε θα αγοράζει πλέον τα τρελά υπερτιμημένα Apple με τα 700-800$ τιμή μητρικής. ΑΥΤΟ ακριβός θέλουν να αποφύγουν πάση θυσία... και θα το κάνουν όπως πάντα, εις βάρος των πελατών τους. Όπως πάντα.
*Όλοι η κερδοφορία της Apple στηρίζεται στις πωλήσεις iPod και υπολογιστές Apple. Τι ξεχωριστό έχουν σαν hardware αυτά τα μηχανήματα? Τίποτα...
όλα τους τα components τα βρίσκεις για 1/3 της τιμής πώλησής τους στην ελεύθερη αγορά ανταλλακτικών. Μπορείς μάλιστα να αγοράζεις και κλάσεις ανώτερο hardware με αυτά τα τρελά λεφτά. Εδώ "δένει" το λογισμικό-εάν δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα, θα είσαι εξαναγκασμένος να δώσεις όσα σου ζητήσουν για τριτοκοσμικό hardware.

Απολογισμός

*Antc SOLO - 100E
*Intel DP35DPM -99E -> αδιαμφισβήτητα ανώτερη μητρική.
*Core Quad 6600 - 185E ->>> iMac->>> 3Ghz Intel Core 2 Duo->> [B]+142 E, ενώ Core Quad 6600 ολόκληρος κάνει 185 Ε!!!
*4 GB RAM 60 E ->> 4 GB RAM Apple iMac ->> 141 Ε !!
*Seagate 750 Gb - 95E --> στον iMac 750 Gb είναι ΣΥΝ 106Ε !!! ενώ ολόκληρος Seagate 750 Gb ->> 95E
*ATI Radeon 2600 Pro, 512 MB RAM -60 E
*LG 19 - monitor -300E
*NEC 7200 DVD - 25 E
* Vista Ultimate -190 E, H Linux, εάν θελήσετε ->> -190Ε

1114E <<<--->> iMac 24 " με παρόμοια χαρακτηριστικά- >>1803Ε
Μην νομίζετε πως η οθόνη 24" της iMac κοστίζει 1000Ε! κοστίζει όσο μια 19"- LG η Philips είναι στην ουσία... .

http://www.imageshack.gr/files/od92r45x37iwavksudpy.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=od92r45x37iwavksudpy.jpg)

Πέρα απτη πλάκα (οχι οτι λεει κ ψέματα η foto) , αν μου δίνανε ενα pc σαν αυτό που περιγράφεις θα το πούλαγα κ θα έβαζα τα άλλα 690 για τον imac. Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ να στήσω Hackintosh, και έχοντας τις γνώσεις για κάτι τέτοιο. Ούτε για linux ως βασικό OS το συζητάω. Όσο για το hardware ας μιλήσει κάποιος πιο διαβασμένος απο εμένα. Ακόμα κ αν είναι όσο τραγικά τα περιγράφεις...δεν νιώθω να με έχει εξαπατήσει η Apple(είμαι κάτοχος Apple Macbook Pro)..αν ένιωθα έτσι, δεν θα άνοιγα το MBP μου με όρεξη κ λαχτάρα να δουλέψω σ᾽αυτό , ούτε θα το έκλεινα ικανοποιημένος που έκανα τη δουλειά που είχα να κάνω γρήγορα κ απρόσκοπτα.....έτσι δεν είναι? Φιλικά, ;)



P.S. Τώρα το είδα...εχω την εντύπωση οτι είμαστε λίγο off-topic, excuse moi

Thuglife
31-08-08, 19:49
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση... εδώ.
Οι δυνατότητες απλά μηχανήματα να τρέχουν Leopard αποδυκνείει για πολλοστή φορά πόσο υπερτιμημένα είναι τα μηχανήματα της Apple. Αποδυκνείει επίσης, πως, αυτή η σιχαμένη εταιρία εάν δεν πουλάει πανάκριβα, δεν επιβιώνει. Και πουλάει πανάκριβα, μόνο μέσo απαράδεκτες πρακτικές, ψέμα, εμπαιγμό.

Σκεφτείτε κάποια πράγματα:

*Εαν το λειτουργικό της Apple μπορεί να τρέχει σε υπολογιστές των 300 Ε (σε Gigabyte και φθηνά ανταλλακτικά, όμως εξίσου ταχύτατα με ένα γνήσιο iMac), λογικό είναι οι χρήστες της Apple να αναρωτηθούν-"Γιατί εγώ πλήρωσα 1700Ε? Τι το ξεχωριστό έχει το δικό μου iMac και κοστίζει τόσα χρήματα?" Τίποτα δεν έχει σαν hardware. Απλό είναι-σαν τα άλλα... τα παραμύθια της "μαμάς εταιρίας" είναι τερατώδες.
*Πρόσφατα με τα μάτια μου είδα ενα HP Compaq 4 χρονών, με 1GB ram και Radeon 2600 Pro AGP
512 MB να τρέχει "σφαίρα" Leopard 10.5.4. Συν άλλα-hardware acceleration, core image,rotation. Αυτός είναι ο πραγματικός εφιάλτης για την Apple-όχι τα άλλα παραμύθια, που μας πουλάνε κάθε μέρα ασύστολα. Αυτο το γεγονός υποδεικνύει τι ψέματα πουλάει η Apple στους χρήστες της, λέγοντας τους συνέχεια "είστε το ΚΑΤΙ άλλο"-πως δηλαδή έχουν (αγοράζουν) ΤΟ μηχάνημα, με ΤΑ συστατικά.
*Apple πάντα υποστήριζε, πως το λειτουργικό της είναι "υπέροχο". Όμως ενοχλείται, όταν το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος. Ούτε το πουλάει για να τρέχει σε μη-Apple μηχανήματα. Γιατί αναρωτιόμαστε όλοι μας? Δεν θέλουν μερίδιο αγοράς? Θέλουν, όμως μαζί με τα μηχανήματά τους μερίδιο αγοράς :) -εάν το λειτουργικό της Apple είναι διαθέσιμο για πλατφόρμα Intel (απλοί υπολογιστές) κανείς δε θα αγοράζει πλέον τα τρελά υπερτιμημένα Apple με τα 700-800$ τιμή μητρικής. ΑΥΤΟ ακριβός θέλουν να αποφύγουν πάση θυσία... και θα το κάνουν όπως πάντα, εις βάρος των πελατών τους. Όπως πάντα.
*Όλοι η κερδοφορία της Apple στηρίζεται στις πωλήσεις iPod και υπολογιστές Apple. Τι ξεχωριστό έχουν σαν hardware αυτά τα μηχανήματα? Τίποτα...
όλα τους τα components τα βρίσκεις για 1/3 της τιμής πώλησής τους στην ελεύθερη αγορά ανταλλακτικών. Μπορείς μάλιστα να αγοράζεις και κλάσεις ανώτερο hardware με αυτά τα τρελά λεφτά. Εδώ "δένει" το λογισμικό-εάν δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα, θα είσαι εξαναγκασμένος να δώσεις όσα σου ζητήσουν για τριτοκοσμικό hardware.

Απολογισμός

*Antec SOLO - 100E
*Intel DP35DPM -99E -> αδιαμφισβήτητα ανώτερη μητρική με ενσωματωμένη κάρτα ήχου, RAID υποστήριξη.
*Core Quad 6600 - 185E ->>> iMac->>> 3Ghz Intel Core 2 Duo->> [B]+142 E, ενώ Core Quad 6600 ολόκληρος κάνει 185 Ε!!!
*4 GB RAM 60 E ->> 4 GB RAM Apple iMac ->> 141 Ε !!
*Seagate 750 Gb - 95E --> στον iMac 750 Gb είναι ΣΥΝ 106Ε !!! ενώ ολόκληρος Seagate 750 Gb ->> 95E
*ATI Radeon 2600 Pro, 512 MB RAM -60 E
*LG 19 - monitor -300E
*NEC 7200 DVD - 25 E
* Vista Ultimate -190 E, H Linux, εάν θελήσετε ->> -190Ε

1114E <<<--->> iMac 24 " με παρόμοια χαρακτηριστικά- >>1803Ε
Μην νομίζετε πως η οθόνη 24" της iMac κοστίζει 1000Ε! κοστίζει όσο μια 19"- LG η Philips είναι στην ουσία... .

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, η Apple πουλάει design και σταθερότητα στο λειτουργικό. Αν επιτρέψει την εγκατάσταση σε μη preconfigured hardware θα πρέπει να υποστηρίξει και 17.938.654.876 συνδιασμούς hardware, τον καθένα να γράφει το σαβουρο driver - εφαρμογή του etc. Κάποιοι αγοράζουν mac μόνο για αυτό το λόγο, ελεγχόμενο hw - sw -> σταθερότητα.

pelasgian
31-08-08, 19:59
Για κάθε Mac, πουλιέται ένα λιγότερο windows license.
Προτιμώ να βλέπω hacked BSD με rootkit και DRM, αντί για Linux, παρά ms-windows.

υ.γ. επίσης αδιαμφισβήτητα είναι πολύ όμορφα μηχανήματα, το κάθε ένα από αυτά έργο τέχνης αισθητικά.

Thuglife
31-08-08, 21:10
Scratch a cynic, and you’ll find a disappointed idealist.

birdbrain
31-08-08, 22:47
Η ομορφιά στους υπολογιστές δεν δουλεύει.
Άλλα πράγματα δουλεύουν, χωρίς υποχρεωτικά να είναι όμορφα. Αυτό που είναι μέσα στο κουτί δουλεύει.
Εαν θέλω ομορφιά στο σπίτι μου, θα καλέσω ένα όμορφο "ουράνιο πλάσμα" να με συντροφεύει.


η Apple πουλάει design και σταθερότητα στο λειτουργικό
Σίγουρα... εάν αποκλίσεις όλους τους κατασκευαστές από πρόσβαση στα μηχανήματά σου, θα την έχεις την σταθερότητα. Το ίδιο εάν γράφεις μόνος σου τα drivers για 5-6 συσκευές, που αποκλείστηκα βάζεις στο "υπολογιστή" σου... . Ναι, όμως μια Terratec Phase 28 δεν συγκρίνεται με τις "κάρτες ήχου" που θα βρεις σε όλα τα Apple. Ούτε μια καλή περιφερική συσκευή... . Η μαεστρία εδώ είναι να μπορούν όλα με τούς drivers τους να δουλεύουν στο μηχάνημα σου. Η "μεγάλη" Apple όμως δεν νοιάζεται καθόλου για αυτά τα πράγματα-ούτε καν αναγνωρίζει κανονικές PCI-E κάρτες στο MAC PRO, εάν δεν είναι των 1000Ε- δηλαδή η κάρτα κάνει 50 Ε, το τσιπ "συμβατότητας" 950Ε.


τον καθένα να γράφει το σαβουρο driver
Ναι... όλες οι γνώστες εταιρίες στο χώρο γράφουν τέτοια drivers, και περιμένουν η Apple να παρέμβει...αυτό δεν είναι σοβαρό.

Τώρα κάτι άλλο περί τις τιμές και συγκρίσεις... Η Apple μην ξεχνάτε αγοράζει χονδρικά ότι έχει μέσα στους υπολογιστές τους. Έτσι η διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες υπέρ το PC. Η μητρικές της Apple τα φτιάχνει ποίος νομίζεται? η EVGA, η Fujitsu-Siemens? η Foxconn, η Gigabyte για 50 Ε κάθε μια τα φτιάχνει. Και κοστίζουν 20Ε στην πραγματικότητα.


Scratch a cynic, and you’ll find a disappointed idealist.
Τα γνωστά... Φροϋδιστικές ηλιθιότητες. Όπως έλεγε παλιά ο Ναμποκοφ "Δεν είμαι διατεθειμένος να αθωώσω έναν δολοφόνο, επειδή δεν είχε καλές σχέσεις με τη μητέρα του".

mrsaccess
31-08-08, 22:59
Γιατί να το κρύψουμε (http://news.cnet.com/Are-Mac-users-smarter/2100-1040_3-943519.html) άλλωστε; :p
Aυτή η έρευνα θα είχε ακυρωθεί αν συμπεριελάμβανε το linux. Επειδή οι linux users είναι geeks θα περνούσαν και τα win και τα apple computers σε όλα τα ποσοστά.

Έλα όμως που το συμπέρασμα που βγάζουν από την έρευνα είναι πως όταν χαμηλώνει η τιμή του προϊόντος (mac vs win computer) μπαίνουν περισσότεροι χρήστες και επομένως χειρότερης ποιότητας. Το linux όμως είναι δωρεάν! :roll:

ΥΓ. Δεν επιθυμώ flame ή τίποτα, πραγματικά θεωρώ πως η έρευνα αυτή δεν έχει λόγο ύπαρξης.

kadronarxis
01-09-08, 00:03
birdbrain, που ήσουν εσύ ρε; :)
έχω την εντύπωση ότι τις μητρικές της apple τις φτιάχνει η apple μέσω intel.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, δεν απαντάω, βαριέμαι.

haHa
01-09-08, 00:09
Γιατί να το κρύψουμε (http://news.cnet.com/Are-Mac-users-smarter/2100-1040_3-943519.html) άλλωστε; :p



Υπαρχει ομως και η αλλη ερευνα:
http://gizmodo.com/390269/apple-perceived-as-gay+friendly-samsung-not
:p

birdbrain
01-09-08, 02:32
birdbrain, που ήσουν εσύ ρε; :)
έχω την εντύπωση ότι τις μητρικές της apple τις φτιάχνει η apple μέσω intel.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, δεν απαντάω, βαριέμαι.

kadro,

εδώ είμαι...:respekt:

Intel δεν φτιάχνει μητρικές. Οι μητρικές της Intel τα κάνει η Foxconn- με σχέδια και υλικά κατ επιλογή της "μαμάς". Είναι απίστευτα σταθερές και καλές μητρικές, αρκεί να μην βάζεις σαβούρα τροφοδοτικό η μνήμες. Όπως συχνά συμβαίνει...
Το ίδιο ισχύει για την Apple- απλά η σχέση τιμή/ποιότητα είναι φαρισαϊκά "στρογγυλεμένη" για να τσιμπάνε οι υποψήφιοι πελάτες της Apple-δηλαδή κάνει 30 Ε, αυτοί πουλάνε 130Ε. Ι κάνει 20$, πουλάνε 20Ε.

George978
01-09-08, 02:34
FUD...

vosk
01-09-08, 12:09
Ti FUD. Δεν ειναι δηλαδη ΓΕΓΟΝΟΣ οτι το Hardware που πουλαει η Apple ειναι πιο ακριβο απο το ΙΔΙΟ PC που θα συνθεσει καποιος;

DrEthernet
01-09-08, 12:19
Εφόσον το PC που θα συνθέσει αυτός ο κάποιος θα έχει τις παρακάτω διαστάσεις:
20-inch iMac
Height: 18.5 inches (46.9 cm)
Width: 19.1 inches (48.5 cm)
Depth: 7.4 inches (18.9 cm)
Weight: 20 pounds (9.1 kg)

24-inch iMac
Height: 20.5 inches (52.0 cm)
Width: 22.4 inches (56.9 cm)
Depth: 8.1 inches (20.7 cm)
Weight: 25.4 pounds (11.5 kg)

George978
01-09-08, 12:20
Ti FUD. Δεν ειναι δηλαδη ΓΕΓΟΝΟΣ οτι το Hardware που πουλαει η Apple ειναι πιο ακριβο απο το ΙΔΙΟ PC που θα συνθεσει καποιος;


στο site αναφερομαι...ενα σιτε που δεν ξερει να ξεχωρισει το FSB απο τον IMC...:rofl:

vosk
01-09-08, 12:46
Εφόσον το PC που θα συνθέσει αυτός ο κάποιος θα έχει τις παρακάτω διαστάσεις:
20-inch iMac
Height: 18.5 inches (46.9 cm)
Width: 19.1 inches (48.5 cm)
Depth: 7.4 inches (18.9 cm)
Weight: 20 pounds (9.1 kg)

24-inch iMac
Height: 20.5 inches (52.0 cm)
Width: 22.4 inches (56.9 cm)
Depth: 8.1 inches (20.7 cm)
Weight: 25.4 pounds (11.5 kg)
Ενταξει δεν σου θίξαμε το μηχανημα... Ειπαμε ειναι πολυ ομορφα και πολυ λειτουργικα. Ειναι επισης πολυ ακριβα και πολυ περιοριστικα σε upgrades:p.

avpap
01-09-08, 13:12
Τελικά μετά απ' αυτό έχω πιστεί.Ο Jobs δεν θήλασε όταν ήταν μωρό.Δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η ανασφάλειά του.:simpson-h

@ ADSLgr.com All rights reserved.