PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet kai pali forthnet



adrian
13-10-03, 17:57
ksafnika simera ipa na risko mia matia stis times ton adsl ISPs kai ida oti vivodi kai tellas exoun riksei tis times arketa , toso pou skeftika na alakso tin forthnet meta apo 5 xronia , oxi giati den einai euxaristimenos alla giati itan megali i diafora stin timi , perno loipon tilefono ti vivodi kai tin tellas kai zhtao demo adsl account , kai oi dyo eterioules mou arnithikan :evil: , ma kala einai toso kseftiles pou tsigkounebontai na dosoun mia mera free ????????

i forthnet POTE den mou arnithike demo , mporei na plirono kati parapano alla toulaxiston einai sovari eteria

Athlon_XP
13-10-03, 22:52
Εμ έτσι είναι αυτά με τους άλλους ISP. Μόνο η FORTHNET εξηγείται έτσι ωραία.

boss
14-10-03, 01:35
Ontos kalo 8a htan na dinoin oloi oi ISP demo.
An k kata thn gnomi mou to demo den einai idietera a3iopisto.

momo
14-10-03, 07:18
katholou axiopisto ala paralila dixnei kai ti xeftiles einai otan perneis ena demo apo forthnet kai blepeis stathera 45kb\s kai meta perneis kanoniko acount apo forth kai blepeis 40-42kb\s les oti kati den paei kala kai oti den ftaei o ala oi isp pou san gifti rixnoun tis taxitites asxeta me to ti dinei o ote kai epikalounte to ubr tou ote

Bla1r
14-10-03, 09:13
εγώ βασικά πιστεύω ότι αν οι tellas και vivodi δεν αρχίσουν να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες(μικρά pings, γρήγορα downloads κτλ.) η forthnet δεν πρόκειται να ρίξει τις τιμές. Ουσιαστικά τώρα ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις". Χαζοί είναι της forthnet να ρίξουν τις τιμές; Αφού ουσιαστικά δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Είναι σαν η Ferrari να ρίξει τις τιμές της επειδή το Ford Focus(είπα ένα αμάξι στην τύχη) κοστίζει λιγότερο :roll:

Bla1r
14-10-03, 09:16
ποπο σόρρυ για τα 3 posts, αλλά μου βγαζε ένα error και νόμιζα ότι δεν τα παιρνε. Αν μπορεί κάποιος moderator ας μου σβήσει τα δύο τελευταία :)

sostos
14-10-03, 09:47
ksafnika simera ipa na risko mia matia stis times ton adsl ISPs kai ida oti vivodi kai tellas exoun riksei tis times arketa , toso pou skeftika na alakso tin forthnet meta apo 5 xronia , oxi giati den einai euxaristimenos alla giati itan megali i diafora stin timi , perno loipon tilefono ti vivodi kai tin tellas kai zhtao demo adsl account , kai oi dyo eterioules mou arnithikan :evil: , ma kala einai toso kseftiles pou tsigkounebontai na dosoun mia mera free ????????

i forthnet POTE den mou arnithike demo , mporei na plirono kati parapano alla toulaxiston einai sovari eteria

συμφωνώ απόλυτα οτι ειναι καλό να δινουν demo οι εταιρείες και θα επρεπε ολες να το κανουν αυτό.
Ωστόσο διαφωνώ με το "κατι" παραπάνω: 15 € το μήνα δεν ειναι κάτι, είναι 180 το χρόνο και με το ΦΠΑ 212 !!!
Εγω δεν θα εδινα 212 ευρω παραπάνω στη φορθνετ επειδη εχει την καλοσύνη να δινει ντεμο, λίγο ακριβο μου ερχεται το ντεμο δε νομιζεις;
Με 212 ευρω παιρνω άλλους 6 μήνες με βιβοντι !! Η διαφορα τιμης ειναι καταλυτική, και η ελάχιστα και αμφισβητήσιμα καλύτερη υπηρεσία που υποτιθεται οτι δινει η φορθνετ τιμολογείται αδικαιολογητα ακριβα, κατα τη γνωμη μου παντοτε.
περι ορέξεως, κολοκυθοπιτα φυσικά...

adrian
14-10-03, 10:50
katholou axiopisto ala paralila dixnei kai ti xeftiles einai otan perneis ena demo apo forthnet kai blepeis stathera 45kb\s kai meta perneis kanoniko acount apo forth kai blepeis 40-42kb\s les oti kati den paei kala kai oti den ftaei o ala oi isp pou san gifti rixnoun tis taxitites asxeta me to ti dinei o ote kai epikalounte to ubr tou ote

ego pistevo oti oi ISP lene alithia giati to diko mou 384/128 doulebei san 512 , 60kb per sec downlaod me forthnet pou exo ego kai me otenet otan ekanan to test oi texnikoi pou ebalan to adsl

opote einai thema gramis kai oxi isp
kapies adsl grames einai kaliteres apo kapies alles alla den ksero to logo

adrian
14-10-03, 11:03
συμφωνώ απόλυτα οτι ειναι καλό να δινουν demo οι εταιρείες και θα επρεπε ολες να το κανουν αυτό.
Ωστόσο διαφωνώ με το "κατι" παραπάνω: 15 € το μήνα δεν ειναι κάτι, είναι 180 το χρόνο και με το ΦΠΑ 212 !!!
Εγω δεν θα εδινα 212 ευρω παραπάνω στη φορθνετ επειδη εχει την καλοσύνη να δινει ντεμο, λίγο ακριβο μου ερχεται το ντεμο δε νομιζεις;
Με 212 ευρω παιρνω άλλους 6 μήνες με βιβοντι !! Η διαφορα τιμης ειναι καταλυτική, και η ελάχιστα και αμφισβητήσιμα καλύτερη υπηρεσία που υποτιθεται οτι δινει η φορθνετ τιμολογείται αδικαιολογητα ακριβα, κατα τη γνωμη μου παντοτε.
περι ορέξεως, κολοκυθοπιτα φυσικά...


to an mia eteria dinei demo h oxi leei pola gia ti filosofia tis kathe eterias,
exo forthnet 5 xronia , prin grafto zitisa ena demo kai mou edosan amesos (afto prin 5 xronia) meta thelisa na dokimaso isdn 128 kai amesos mou edosan 3 meres demo kai tora blepo oti deinei demo kai sta adsl

oso gia to thema tis timis fisika kai einai poli akrivi i forthnet alla toulaxiston sevete tous pelates tis kai tous pithanous pelates.
Kai den nomizo oti o logos pou i vivodi kai i tellas pou den dinoun demo na einai oti exoun xamiloteri timi , o logos einai oti einai karagkiozides

xlntstay
15-10-03, 10:43
Kai den nomizo oti o logos pou i vivodi kai i tellas pou den dinoun demo na einai oti exoun xamiloteri timi , o logos einai oti einai karagkiozides

OK δινε λοιπον καθε μηνα 15 ευρω για να σου δινουν ενα ντεμο καθε 2 χρονια.Καλα πλακα μας κανεις?Καραγκιοζιλικι ειναι να εχουν οχι μονο η forthnet αλλα και οι αλλοι πιο βαθεια στις τσεπες μας τα κουλα τους και εμεις να λεμε και ευχαριστω. :x
Με αυτα τα μυαλα και σε λιγο η αγαπημενη σας forthnet θα σας κανει και αυξηση :!: :?
Οσο για την φιλοσοφια ας την καλυτερα για τον Πλατωνα και τον Αριστοτελη γιατι για DSL προτιμω την φιλοτιμια και τις λογικες τιμες. :wink:

Bla1r
15-10-03, 11:39
τότε κάτσε με τους μυρμηγκαίους και με τα ping τους@xlntstay

Gothic
15-10-03, 17:37
Όταν και οι άλλοι αποφασίσουν να αποκτήσουν το επίπεδο υπηρεσιών και τον σεβασμό στον πελάτη που δείχνει η Forth με χαμηλότερες τιμές, τότε θα ρίξει τις τιμές και μόνο τότε.
Κάνει οτι θα έκανε κάθε εταιρεία που επενδύει πρώτα στην ποιότητα και μετά στις φιλικές τιμές. Αν θες χαμηλή τιμή, πηγαίνεις Vivodi και Τρελλάς, αν θέλεις εγγυημένη ποιότητα πηγαίνεις Forth και εύχεσαι να υπάρξει ανταγωνισμός για να αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές. Δεν είναι πρόβλημα της Forth αν η Τρελλάς και η πΟΤΕνετ προτιμούν να ρίχνουν τα λεφτά τους σε διαφημίσεις αντί σε αναβαθμίσεις.

tgrendo
15-10-03, 21:12
Hmm sostes oles oi apopseis nomizo alla ehoume katantisei stin ellada na ehoume i to ena i to allo.Na doume pote that houme kai ta 2.Kai sovares ipiresies me sevasmo se afton pou tous dinei douleia alla kai hamiles times fisika...

Bla1r
16-10-03, 00:26
Μόνο στην Ελλάδα ισχύει αυτό; Γιατί εντάξει μπορεί να είμαστε μπανανία, αλλά σε όλες τις χώρες του κόσμου το καλό είναι και ακριβό, νομίζω; :)

midnight
16-10-03, 07:47
H forthnet με γυρω στα 80 με 85 ευρω τον μηνα?
προτιμω την Vivodi η την Trellas :)

xlntstay
16-10-03, 09:20
τότε κάτσε με τους μυρμηγκαίους και με τα ping τους@xlntstay

Παλι με τα ping!!!! :o Tι κολλημα αυτο :o .Μιλαω για γενικες υπηρεσιες και αντιστοιχα σωστη αποδοση/τιμη.Και στο κατω κατω που ξερετε εσεις τι υπηρεσιες εχει η Τελλας μιας και δεν εχετε :o .Ξεκοληστε πρωτα και μετα.Που να ηταν και δικη σας επιχειρηση δηλαδη :D .
Και εγω πριν βαλω Tellas το εψαχνα πολυ με demos και καρτες,και ειπα να δοκιμασω και Τελλας.Καμια διαφορα :!: ακομα και σε pings που δε με ενδιαφερουν.Τωρα να αρχισω και εγω και να λεω αοριστολογιες υπερ του ενα και κατα του αλλου δεν το κανω :? .Καντε λοιπον και εσεις αυτο και τοτε μπορουμε να μιλησουμε σε αλλη βαση.Βεβαια αν ο μαζοχισμος καποιων να δινουν παραπανω λεφτα στο κουτουρου συνεχιζεται 8O ,σε βιτσια εγω λεω παντα ΝΑΙ :D :D :lol: .
Κρινεις και επιλεγεις.Απλα γιατι μια εταιρια σε εμενα μπορει να ειναι αψογη αλλα καπου αλλου ΦΙΔΙ(πχ Αγρινιο-Τελλας) :? .
Ναι στην Forthnet :) οχι στις σημερινες τιμες :cry: .Συνεχιστε βεβαια εσεις να το παιζετε "Αλεκος"και αν δειτε μειωσεις γραψτε μου :roll: .
Για μενα οσοι εχουν Forthnet(και οχι μονο) επρεπε να στειλουν e-mail με συστασεις για μειωση.Μονο ετσι γινεται ΑΛΛΑΓΗ. :!: :!: :!:

predator
20-10-03, 05:18
epeidi diabasa ola ta posts tou sigkekrimenou thread kai ola einai anamesa se tellas kai forthnet na pw kai gw tin apopsi mou...
ontws i forthnet mou edwse 3 meres demo account.384/128 panta (iraklio krthths edw) kai apo sabbato-deytera.sabbato i grammi pigaine poli kala,mesos oros flatrare girw sta 40.kiriaki aisxos,me to zori 20 kai deytera pali papades me 42.apo deytera apogeyma agorasa sindesi tellas kai pigaine oli tin ebdomada full throttle me kalitera ping apo forthnet pou einai kai krhtikh etairia kai egw eimai krhth!mono to sabbatokyriako pali to idio problima,eidika tin kiriaki!milame aisxos!apo ekei pou katabaza me 42k/s oli tin ebdomada peftw sta 20 merikes fores kai pio katw!mallon den ftaine oi isps alla to dslam mou (siemens) pou einai mpoukomeno..
8e dei3ei.
pantws...
i tellas me exei afisei asproprosopo.me ena tilefwno eixa mesa se 2 wres sindesi!i e3ipiretisi einai aristi kai to gegonos oti de dinei demo account einai toulaxiston asteio an skefteis pws plirwneis 18 eyro ligotera to mina!foititis eimai!de 8elw na xarizw tpt se kamia polie8niki!ama ftininei i forthnet to 3anasizitame alla kai pali de me blepw na allazw isp...
de me pei8ei i forthnet.
ayta

blizard
20-10-03, 05:47
OK δινε λοιπον καθε μηνα 15 ευρω για να σου δινουν ενα ντεμο καθε 2 χρονια.Καλα πλακα μας κανεις?Καραγκιοζιλικι ειναι να εχουν οχι μονο η forthnet αλλα και οι αλλοι πιο βαθεια στις τσεπες μας τα κουλα τους και εμεις να λεμε και ευχαριστω.
Μην εισαι απολυτος φιλε... η Tellas ειναι καλυτερη, αλλα αν εισαι απολυτα ευχαριστημενος με forthnet,δεν σου κανει καρδια να αλλαξεις αμεσως.

Εγω παντα επερνα φτηνες-προβληματικες συνδρομες(αρα σχεδον ποτε forthnet-Otenet) μεχρι που βγηκε το b-online και κολησα(σε telestet καρτα αλλα με isp forthnet)
-Στην αρχη ηταν μονο pstn(10 ευρω) αλλα εμπαινε και Isdn!!!
-Μετα απο 10μηνες το φτιαξανε, βαλανε isdn(20 ευρω αλλα με προσφορες εβγαινε 15) και εμπεναν και 2 ατομα με Isdn μαζι.
-Μετα ειχα το gprs(παλι forthnet) που με 15 ευρω εμπενες οσο ηθελες και με εσωσε...
-Με dsl forthnet δεν ειχα παλι ποτε προβλημα και γλυτωσα τα βασανα οσων ειχαν Οτενετ πχ ...

Ασε που εχει κολισει εδω και ενα χρονο η καρτουλα telestet που εβαλα για isdn και συνεχιζω να εχω συνδρομη χωρις να αφαιρειτε χρονος οπως θα επρεπε!!!!
Αρα, μου επιτρεπεις να κρατησω την forthnet λιγο ακομα ετσι? εχω συνηθησει εξαλου τα τελευταια χρονια στην σταθεροτητα της forthnet και δεν εχω τεραστια ορεξη για πειραματα.
Εγω πληρωνω...

ΥΓ.
Καλα κανουν και οσοι διαλεγουν vivodi-tellas γιατι τολμισαν αυτες οι εταιριες, και πρεπει να επιβραβευτουν.
Δεν χρειαζεται να ειμαστε υπερβολικοι, ο καθενας μπορει να διαλεξει οτι γουσταρει(ακομα και αν ειναι να παει Οτενετ...)

xlntstay
20-10-03, 18:30
Δεν ειμαι υπερβολικος εγω αλλα καποιοι αλλοι :? .Εγω γουσταρω πολυ την Forthnet και γιαυτο οταν πηγα στην Infosystem εκανα ολοκληρο θεμα 8O για να μαθω για τα σχεδια τους στην τιμολογιακη πολιτικη ,αλλα με εκνευρισε τοσο πολυ :x η καθετη απαντηση τους οτι αμεσα(τους επομενους 3 μηνες) δεν υπαρχει περιπτωση για μειωση :? :x και μονο κατι για "χριστουγεννιατικες προσφορες",που αυτο ηταν, και με το που γυρισα σπιτι εκανα αμεσα συνδεση με Τελλας :wink: .
Τωρα για το αν καποιος δεν θελει να διακινδυνευσει αλλαγη αυτο δεν το καταλαβαινω 8O .Που ειναι ο κινδυνος :?: .Παιρνεις τηλεφωνο ενεργοποιεις Τελλας και αμα δεν γουσταρεις το κοβεις αμεσως :wink: και πληρωνεις τις μερες που εισαι μεσα(αυτο δεν ειναι κατι σαν demo :?: :?: :!: ?).Με αυτη την λογικη αν σας κανουν και αυξηση δεν θα κανετε τιποτα για να μην διακινδυνευσετε!!!!!!! 8O
Οσο λοιπον αυτοι ειναι καθετοι και απολυτοι στη μη μειωση των τιμων :evil: ε και εγω ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ απενατι τους :evil: :x .Σημειωση οτι η Τελλας δεν ειναι και η καλυτερη :o (θελει και αυτη δουλεια στον κορμο της εντος Ελλαδας) μιας και ειμαι με 320 σταθερα αλλα τουλαχιστον ειναι φθηνα :wink: και σταθερα :wink: (οταν λεω σταθερα το εννοω - καθε μερα ολη μερα καθημερινες και σαββα/ριακα ,πλατεια Δημοκρατιας Θεσσαλονικη,315/320).
Υ.Γ. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ πΟΤΕΝΕΤ :D :D :D :wink:

predator
20-10-03, 22:21
asxeto...


Μετα ειχα το gprs(παλι forthnet) που με 15 ευρω εμπενες οσο ηθελες και με εσωσε...


3ereis kana kalo gprs site mias pou mexri teli oktobriou einai free se cosmote to gprs?

episis...
pia einai ayti i netkarta pou lete oloi oti mpainei kai san adsl?i netkey tis forthnet pantws de me bazei me adsl...mono idsn 64k!!!

ermis333
20-10-03, 23:15
Είναι της ACN και πωλείται στα περίπτερα... www.netcarta.gr

predator
21-10-03, 00:56
xm 8a parw mia dokimastika gia to allo s/k na diastayrwsw an ontws ftaiei to dslam!thanks man!:)

Hik
21-10-03, 06:26
Πάντως εγώ που έκανα ανανέωση σε συνδρομή forthnet, η πωλήτρια με ενημέρωσε ότι θα πέσουν οι τιμές (το πότε άγνωστο) και μου πρόσφερε έκπτωση προκειμένου να παραμείνω.

Και κάτι άλλο, από τη προηγούμενη Πέμπτη-Παρασκευή διαπίστωσα αρκετή άνοδο και σταθερότητα στα downloads σχεδόν όλη την ημέρα στα 40-42kb/s. Ευτυχώς, μάλλον όλοι την έκαναν για Tellas ;-)

Gothic
21-10-03, 09:25
Όσοι είστε χρήστες Forthnet, κάντε ότι έκανα και εγώ. Χεστήρια (κοινώς κόσμια emails στα οποία θα κάνετε σαφή την δυσαρέσκεια σας). Είναι το λιγότερο ευγενικοί και με έψαχναν (!!!) για να μιλήσουν μαζί μου.
Αν τους πιέσουμε όλοι μαζί θα ξεκολλήσουν απο την στασιμότητα και την υπεροψία που τους διακρίνει τώρα τελευταία. Είναι η κατάλληλη εποχή μια και όντως πολλοί την πουλεύουν για Tellas - Vivodi μια και η διαφορά τιμών ειναι μεγάλη.

Stilskin
21-10-03, 15:28
Oti yparxei genika psaximo gia Isp ayto isxyei! Meta apo Otenet hmoun se dillhma Forthnet h Tellas kai telika katelhxa se Tellas!
Kai os tora den eixa kapoio problhma. :D

Skyhigh
03-11-03, 00:50
Διάβασα στο Forum ότι η Forthnet προσφέρει Demo Accounts και την Παρασκευή πήγε σε ένα υποκατάστημα της Forthnet και μου είπανε ότι δεν προσφέρουν?
Έτσι υποχρεώθηκα και πλήρωσα για να κάνω σύνδεση ADSL 384….
:oops: Μπορεί να μου πει κάποιος τι συμβαίνει? 8O 8O

SfH
03-11-03, 01:14
Mias kai phdhxa merika posts, an lew mlkies peite mou...anyway, my points are the following->
1)Mia xara pingia exei h T, borei se merikes periptwseis na mhn einai toso kala oso ths forth alla as mhn xexname oti kai h forth se merikes periptwseis *cough*acn*cough* den apodidei kai teleia. Oso gia to speed, de nomizw na tithetai kan thema gia kanenan paroxea, plhn isws ths otenet.
2)Mpravo sth forth gia to free demo, kai h acn prosferei "demo" mono pou den einai 100% free, makari na thn akolouthisoun kai oi alles etairies..

Skyhigh->Thn teleytaia fora pou tous callara dinane...

predator
03-11-03, 03:16
skyhigh...tilefwnikos dinoune demo accounts!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.