PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα εκκινησης



haniotis
31-07-08, 19:14
Καλησπεριζω το φορουμ !!
Παραθετω ενα προβλημα που με βασανιζει τωρα τελαυταια και θα ηθελα τα φωτα σας.
Οταν κανω εκκινηση πρωτη φορα μου δειχνει απο την αρχη το βιος με χιονακια και επειτα κολλαει πριν ξεκινησουν τα ΧΡ.Αφου του κανω επανεκιννηση παντωντας το κουμπι εκκινησης παρατεταμενα και το αφησω 30 δευτερα τοτε ξεκινα κανονικα.
Τι να συμβαινει αραγες?
Εχω κανει scan με Avast kai AVG οπως επισης με spybot και το adware.

ευχαριστω

tsigarid
31-07-08, 19:20
Στη συνέχεια δουλεύει κανονικά; Τσέκαρε τις μνήμες σου ως πρώτη μαντεψιά, δώσε περισσότερα στοιχεία για τη συνέχεια.

haniotis
31-07-08, 20:55
Ναι μετα δουλευει κανονικα.
Να ελεγξω μνημες βγαζοντας τη μια και μετα την αλλη?

bxenos
31-07-08, 22:13
αλλαξε καρτα γραφικων.

haniotis
31-07-08, 22:45
Δυστηχως δεν εχω αλλη καρτα γραφικων!
Υπαρχει αλλος τροπος?

bxenos
31-07-08, 22:50
Δυστηχως δεν εχω αλλη καρτα γραφικων!
Υπαρχει αλλος τροπος?

σβησε τον υπολογιστη, ακουμπα με το χερι σου την πισω λαμαρινα. βγαλε το καλωδιο τροφοδοσιας. βγαλε την καρτα γραφικων και αποσυνδεσε την τροφοδοσια του δισκου.

συνδεσε καλωδιο τροφοδοσιας 220. αναψε υπολογιστη. θα κανει μερικα μπιπ.

για να ξερεις αν κολλησε πατα το num-lock και θα πρεπει να αναβοσβηνει το φωτακι και επιπλεον οταν πατησεις αλτ-κοντρολ-ντελιτ θα κανει επανεκινηση και παλι μπιπ.

αν δεν κολαει χωρις καρτα γραφικων, βρες μια και δοκιμασε την/

kaster999
01-08-08, 00:42
Καλησπεριζω το φορουμ !!
Παραθετω ενα προβλημα που με βασανιζει τωρα τελαυταια και θα ηθελα τα φωτα σας.
Οταν κανω εκκινηση πρωτη φορα μου δειχνει απο την αρχη το βιος με χιονακια και επειτα κολλαει πριν ξεκινησουν τα ΧΡ.Αφου του κανω επανεκιννηση παντωντας το κουμπι εκκινησης παρατεταμενα και το αφησω 30 δευτερα τοτε ξεκινα κανονικα.
Τι να συμβαινει αραγες?
Εχω κανει scan με Avast kai AVG οπως επισης με spybot και το adware.

ευχαριστω

λοιπόν!! δυο πράγματα ίσως να φταίνε!! :hmm:
ένα η μνήμη ram ή η κάρτα γραφικών!!
αλλά επειδή δεν θα βγάλεις άκρη τι στο καλό είναι αυτό , πήγενέτο σε έναν τεχνικό ( στο multirama για παράδειγμα) , και αν φταίει πράγματι η μνήμη πέρνεις μία άλλη!! δεν είναι ακριβή!!
εκτός αν έχεις ακόμα εγκίηση!! αν φταίει η κάρτα γραφικών .......

billaros_
01-08-08, 15:06
Μάλλον κόλλημα της κάρτας γραφικών (από υπερθέρμανση). Δοκίμασε να την βγάλεις όπως σου είπαν και παραπάνω και να καθαρήσεις τον ανεμιστήρα (αν έχει) ή τις ψύκτρες.
Επίσης έχεις κάνει κανένα overclock? (FSB).
Δοκίμασε να επαναφέρεις το Bios στις Default ρυθμίσεις (αφού πρώτα σημειώσεις τις υπάρχουσες σε κάθε καρτέλα του Bios) και να δεις αν συνεχίσει να έχει την ίδια συμεριφορά.

........Auto merged post: billaros_ πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα χανιά τι κάνουν; έχει κόσμο;

haniotis
01-08-08, 18:45
Λοιπον παιδια σας ευχαριστω.
Μαλλον ειναι η μια μνημη.Αφου την εβγαλα δουλευει κανονικα.
Θα κανω κιαλλες δοκιμες για να σιγουρευτω και θα παρω καινουργιες
αφου ακομα και εαν εχω εγγυηση θα κανω αναβαθμηση ταυτοχρονα.

Τα Χανια εχουν πολυ κοσμο Μπιλλαρε και μακαρι να εισασταν κοντα να σας κερναγα μια ρακι οσοι απαντησατε.

ghbgr
01-08-08, 18:52
εεεε εγω που δεν προλαβα να απαντήσω δεν έχει ράκί ?!?!? :p
και ήμουν χανιά πριν μια βδομάδα .... :cry:

σορυ για το off δεν κρατήθηκα

haniotis
02-08-08, 09:16
Τελικα δεν ειναι οι μνημες.Παιζει να ειναι και οι δυο χαλασμενες?

Και εσυ φιλε μου εισαι ευπροδεκτος.

crypter
02-08-08, 10:55
Τελικα δεν ειναι οι μνημες.Παιζει να ειναι και οι δυο χαλασμενες?
κανε memtest (www.memtest.org) για να τις δοκιμασεις(κατεβασε το, καψτο σε cd και bootαρε απο αυτο και αστο για 3-4 ωρες και εαν σου βγαλει σφαλματα τοτε φταινε οι μνημες)

ghbgr
02-08-08, 18:36
αφου αποκλείσουμε την πιθανόηττα να ευθύνονται οι μνήμες με το memtest που προτείνει ο crypter .. δοκίμασε και την μνημη σε άλλα slot τς μητρικής
βαλε μια καρτα γραφικών φίλου σου. αν δεν μπορείς να βρεις, αναγκαστηκα θα πας σε καποιο μαγαζι για να δοκιμασουν μια άλλη καρτα γραφικών. εγω θα προτεινα καποιο συνοικιακο που εμπιστεύεσαι!

haniotis
02-08-08, 18:48
Το περιεργο ειναι οτι οταν ειναι ζεστο το ΠιΣι και εχει δουλεψει καμποσο οσες φορες κανω επανεκκινηση δουλευει κανονικα.

kaster999
03-08-08, 14:28
Τελικα δεν ειναι οι μνημες.Παιζει να ειναι και οι δυο χαλασμενες?

Και εσυ φιλε μου εισαι ευπροδεκτος.

φεύγει για τεχνικό!! :p
όπως είπα ή οι μνήμες φταίνε ή η κάτρα γραφικών!! :twisted:

haniotis
17-10-08, 21:26
Πληροφοριακα θα ηθελα να ενημερωσω το προβλημα ωστε σε περιπτωση καποιος να μπορεσει να το κανει μονος
και να μην χρειαστει να παει σε τεχνικο οπως εγω.Τελικα ηθελε reset to bios.
Δε ξερω βρε παιδια αλλα 40,00 ευρω και χωρις να μου δωσει αποδειξη μου φαινονται πολλα.Τι λετε?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.