PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη connx - απο 24 σε 8



tugito
01-08-08, 18:37
Χτες το απογευμα και ενώ για 5 μήνες είχα άψογο connx στα 21,5 συγχρονισμό έσβησε το dsl στο ρουτερ. Αλλαξα καλώδιο, δοκίμασα απευθείας πάνω στην κεντρική ,έκανα όλο το troubleshooting που γνωρίζω και δεν επανήλθε. Δεν εβρισκε λοιπόν την γραμμή πλέον.
Κάλεσα το 1242 και μου είπαν ότι πρέπει να καλέσω το 121 για δήλωση μη συγχρονισμού dsl.
Κάλεσα το 121 ,το δήλωσα και σήμερα το πρωί με ενημερώσαν ότι θα το κοιτάξει συνεργείο. Πριν γυρίσω σπίτι το απόγευμα ξανακάλεσα να επιβεβαιώσω ότι έχει δηλωθεί η βλάβη. Ολα οκ.
Γυρισα σπίτι και μετά από λίγο είδα ότι το dsl επανήλθε.
Αμεση ανταπόκριση λοιπόν καθώς χτες βράδυ στις 9 την δηλωσα την βλάβη και σημερα στις 18.00 επανήλθε. Τούς δηλωσα ότι ειναι οκ και σημειώσαν άρση βλάβης εξ-ιδίου. Μετά όμως είδα ότι πλέον το snr ήταν στο 30 αντί για 9 και η γραμμή συγχρόνιζε στα 8.400/360 αντί για 21.500/1024. Κάλεσα λοιπόν το 1242 για αλλαγή προφίλ ,μου είπαν να πάρω το 121 (άρα σε οτιδήποτε αφορά πρόβλημα γραμμής και συγχρονισμού καλείτε το 121). Πήρα το 121 και τους είπα ότι με έχουν βάλει προφανέστατα σε κάποιο προφίλ είτε γιατί το παρακολουθούν ,είτε γιατί υπάρχει πρόβλημα βρόχου και το κοιτάνε και ζήτησα να μην κλείσει η προηγούμενη βλάβη και μείνω έτσι σε αυτό το προφίλ. Η κοπέλα ενημέρωσε το τικετ ότι πλέον υπήρχε πρόβλημα συγχρονισμού χαμηλού και snr υψηλού. Ειμαι πολύ κοντά στο dslam και στα 21,5 τόσους μήνες δουλευε χωρίς καν να κοπεί ενα δευτερόλεπτο. αν δηλαδη πλέον η γραμμή δεν σηκώνει παραπάνω είναι καθαρά θέμα βρόχου. Θα ενημερώσω το ποστ με την συνέχεια της βλάβης μου, ελπίζω από αυριο αν και μάλλον απο δευτέρα θα το δουνε. Παντως αν ειναι προφίλ το θέμα και απλά με εχουν στα 8 τώρα, ειναι θέμα 3 λεπτών να κάνουν την αλλαγή ξανά σε 24άρι..
Όποιος θέλει μπορεί να βάλει και δικιές του εμπειρίες με βλάβες εδώ.

Τα στατιστικά της γραμμής μου τώρα :
SNR margin (dB): 29.6 32.2
Attenuation (dB): 16.5 7.1
Output power (dBm): 15.6 10.2
Attainable rate (Kbps): 23250 1235

Αν δείτε το atainable καταλαβένετε ότι ειναι θέμα προφιλ και πόσο θα πιάσω και πάλι όταν μου το ξαναβάλουν σε 24άρι...

tugito
02-08-08, 20:48
Σήμερα Σαββάτο κανένα νεότερο, το προφίλ παραμένει στα 8 και αναμένω να μου το πανε πάλι στο 24άρι..
Υποθέτω μεχρι δευτέρα δεν παίζει να κάνουν τίποτα..

Andrikos
02-08-08, 21:29
Μπα..Παιζει να σε παρουν αυριο.
Μην χανεις την πιστη σου κ αν σου πουν οτι δεν σηκωνει η γραμμη σου κ μπλα μπλα μπλα..ξερεις :twisted:

tugito
03-08-08, 12:43
Καλά ξέρω γιατί είμαι στον τομέα και όταν βλέπω ότι δεν έχει αλλάξει καν το attenuation που είχα, ότι το atainable Που διαβάζει το ρουτερ παραμένει ίδιο, ότι το snr ειναι στα ύψη και ότι το upload στα 384 ξέρω ότι ειναι προφιλ. Το εχουν βαλει εκει γιατι δεν συγχρονιζα ξαφνικά μετά απο 5 μήνες στα 21,500/1024 (πιθανόν κάποιος οτετζης κάτι έσκαψε) και τώρα ειναι στα 8/384 το οποίο είναι 100% προφίλ που υπάρχει στο προγραμμα που χειρίζονται τις γραμμές. Να δω ποτε θα το επαναφέρουν...

tugito
04-08-08, 20:51
Σημερα κάλεσα, η βλάβη παραμένει δηλωμένη, με ενημερώσαν ότι αναμένουν να με καλέσουν οι τεχνικοί τους πλέον για να κάνουν έλεγχο αφού κλείσουμε ραντεβού. Κατάλαβα πάντως ότι αργούνε γενικώς αυτοί γιατί μου δώσαν και τηλέφωνα ώστε αν μπορέσω και θέλω να δοκιμάσω κι εγώ να τους βρω για να κλείσουμε ραντεβού...
Αντε να δουμε.

tugito
05-08-08, 17:55
Σήμερα με καλέσαν για το πρόβλημα. Εξήγησα τί ακριβώς έχει γίνει κι ότι δεν εχουν αλλάξει τα στατιστικά καθόλου της γραμμής αλλά απλά εχουν αλλάξει προφίλ.
Είπαν θα μιλήσουν με το dslam γιατι απο κει ρυθμίζεται και θα το φτιάξουν απο εκεί..
Για να δουμε..

tugito
06-08-08, 17:08
Κάλεσα σήμερα για ενημέρωση, μου είπε μια κοπέλα ότι βλέπει ότι μάλλον έγινε διόρθωση. Γυρισα σπίτι και φυσικά το ρουτερ ειναι στα ίδια στατιστικά.

SNR margin (dB): 29.1 31.3
Attenuation (dB): 16.5 7.2
Output power (dBm): 19.4 7.2
Attainable rate (Kbps): 23588 1386
Rate (Kbps): 8446 381

Κρίμα, αρχίζω και απογοητεύομαι. απο την πέμπτη πολεμάμε για μια προσιφανέστατη απλή αλλαγή προφίλ που κάποιος έβαλε την γραμμή μου. Δουλειά 2 λεπτών.
Ξανακαλεσα και το ανέφερα ότι εχω πρόβλημα πλέον χαμηλού συγχρονισμού και από ότι κατάλαβα ήταν σαν να μην εχει δηλωθεί τίποτα, μου ειπε το στέλνω για έλεγχο στους τεχνικούς και ζητησε τηλεφωνο επικοινωνίας. Copy paste της προχτεσινής συζήτησης...
Απο τα 21,5 λοιπόν με 9 snr είμαι 5 μέρες στα 8,5 με 32 snr.. χωρις να αλλάξει ουτε για πλάκα το attenuation ,χωρίς να πάθει τίποτα δηλαδή ο βρόχος. Ειμαι 100% ότι ειναι θέμα προφιλ,καποιος το εβαλε εκει και το ξέχασε. Τι να πω.. Μακαρι να με παρουν και να μου πουν οτι εφταιγε κατι αλλο και να το διορθώσουν αλλα αν ειναι προφιλ.. κριμα..

tolisp
07-08-08, 00:43
Κάλεσα σήμερα για ενημέρωση, μου είπε μια κοπέλα ότι βλέπει ότι μάλλον έγινε διόρθωση. Γυρισα σπίτι και φυσικά το ρουτερ ειναι στα ίδια στατιστικά.

SNR margin (dB): 29.1 31.3
Attenuation (dB): 16.5 7.2
Output power (dBm): 19.4 7.2
Attainable rate (Kbps): 23588 1386
Rate (Kbps): 8446 381

Κρίμα, αρχίζω και απογοητεύομαι. απο την πέμπτη πολεμάμε για μια προσιφανέστατη απλή αλλαγή προφίλ που κάποιος έβαλε την γραμμή μου. Δουλειά 2 λεπτών.
Ξανακαλεσα και το ανέφερα ότι εχω πρόβλημα πλέον χαμηλού συγχρονισμού και από ότι κατάλαβα ήταν σαν να μην εχει δηλωθεί τίποτα, μου ειπε το στέλνω για έλεγχο στους τεχνικούς και ζητησε τηλεφωνο επικοινωνίας. Copy paste της προχτεσινής συζήτησης...
Απο τα 21,5 λοιπόν με 9 snr είμαι 5 μέρες στα 8,5 με 32 snr.. χωρις να αλλάξει ουτε για πλάκα το attenuation ,χωρίς να πάθει τίποτα δηλαδή ο βρόχος. Ειμαι 100% ότι ειναι θέμα προφιλ,καποιος το εβαλε εκει και το ξέχασε. Τι να πω.. Μακαρι να με παρουν και να μου πουν οτι εφταιγε κατι αλλο και να το διορθώσουν αλλα αν ειναι προφιλ.. κριμα..

Ηρέμησε η γραμμή σου φαίνεται μια χαρά (παραπάνω από μια χαρά δηλαδή!!!):oneup:

100% έχει γίνει λάθος για κάποιον γραφειοκρατικό λόγο στο πακέτο και σε έχουν στο 8M αντί το 24M... υπομονή γιατί είναι Αύγουστοs και αυτό το κράτος όπως ξέρεις διαλύεται μέχρι τις 25/8

tugito
07-08-08, 14:21
Αμα ειναι να διορθώνουν βλάβη και στις δοκιμές τους να με ξεχνάνε ξαφνικά απο τα 24 στα 8.. καήκαμε..
Με πήραν πριν αλλα δεν το πρόλαβα γιατι ειμαι δουλειά, τους ξαναπήρα για να με ξαναπάρουν.. αναμένουμε πάλι.
Και γιατί με πέρνουν και δεν το φτιάχνουν; Φοβάμαι ότι οι κοπελιές στο 121 δεν εχουν κάνει καθόλου σωστή ενημέρωση του προβλήματος..
Χανει κι ο ολυμπιακός, όλα στραβά πάνε. :p

tugito
07-08-08, 21:30
Σημερα με παίρναν το πρωί αλλά δεν το πρόλαβα γιατί ήμουν δουλειά, τους κάλεσα και ζήτησα να με ξαναπάρουν και όντως με πήραν πάλι μετά απο μια ώρα και όλα οκ, μεσα σε μισό λεπτό αφου εξήγησα το πρόβλημα μου ειπε οτι οντως με έχει σε 8άρι προφίλ και με επανέφερε. κομπλε.

SNR margin (dB): 9.2 12.5
Attenuation (dB): 16.5 7.1
Output power (dBm): 18.8 12.3
Attainable rate (Kbps): 23778 1079
Rate (Kbps): 21217 1023

Απο τη μία από την Παρασκευή ήμουν σε 8άρι ενώ είχα επανέλθει και ουδέποτε είχα την παραμικρή αποσύνδεση, απο την άλλη είχαμε καθημερινή επικοινωνία και κάλιο αργά παρά ποτέ..
Case closed. πρωτη εμπειρία - καλή απόκριση στην σοβαρή βλάβη σβηστού dsl, κακή απόκριση στον χειρισμό ενός απλού θέματος όπως αλλαγής προφίλ. Πιστεύω το βασικό πρόβλημα ειναι στο να μιλήσεις με το σωστό τμήμα.. Σήμερα πρώτη φορά κατάφερα να μιλήσω με το σωστό τμήμα που ρυθμίζει τα προφίλ και όλα οκ.

hel
07-08-08, 22:21
Σημερα με παίρναν το πρωί αλλά δεν το πρόλαβα γιατί ήμουν δουλειά, τους κάλεσα και ζήτησα να με ξαναπάρουν και όντως με πήραν πάλι μετά απο μια ώρα και όλα οκ, μεσα σε μισό λεπτό αφου εξήγησα το πρόβλημα μου ειπε οτι οντως με έχει σε 8άρι προφίλ και με επανέφερε. κομπλε.

SNR margin (dB): 9.2 12.5
Attenuation (dB): 16.5 7.1
Output power (dBm): 18.8 12.3
Attainable rate (Kbps): 23778 1079
Rate (Kbps): 21217 1023

Απο τη μία από την Παρασκευή ήμουν σε 8άρι ενώ είχα επανέλθει και ουδέποτε είχα την παραμικρή αποσύνδεση, απο την άλλη είχαμε καθημερινή επικοινωνία και κάλιο αργά παρά ποτέ..
Case closed. πρωτη εμπειρία - καλή απόκριση στην σοβαρή βλάβη σβηστού dsl, κακή απόκριση στον χειρισμό ενός απλού θέματος όπως αλλαγής προφίλ. Πιστεύω το βασικό πρόβλημα ειναι στο να μιλήσεις με το σωστό τμήμα.. Σήμερα πρώτη φορά κατάφερα να μιλήσω με το σωστό τμήμα που ρυθμίζει τα προφίλ και όλα οκ.

Ή να σε συνδέσουν με το σωστό τμήμα. Αν τους παίρνει 7 ημέρες να καταλάβουν ότι έχουν κάνει λάθος, και χωρίς μάλιστα να υπάρχει κάποια βλάβη, καήκαμε.
Αξιοπιστία...

utp
07-08-08, 22:23
Οταν λες το σωστο τμημα τι εννοεις?Εφοσον δηλωσες προβλημα στο προφιλ σε πηρε ο τεχνικος απο τα κομπιουτερ που ρυθμιζει ολα αυτα.Αν δηλωνες βλαβη για παρασιτα και θορυβο θα σε επερνε ο τεχνικος απο το συνεργειο που σκαβει στο δρομο.....
Εξαλλου ποτε δεν σε συνδεουν με καποιο τμημα για να πεις το προβλημα σου.Παντα αναφερεις την βλαβη σε μια βιαστικη κοπελα ή ενα βιαστικο κυριο του 121 και αυτο ειναι ολο...Μετα οποτε το θυμηθουν οι τεχνικοι του αρμοδιου τμηματος ,αναλογα την βλαβη που εχεις πει, σε παιρνουν τηλ.

tugito
08-08-08, 00:35
Οχι ακριβώς, εγώ δηλωσα Πεμπτη βράδυ αργά βλάβη dsl σβηστού. Παρασκευή απογευμα μιλήσαμε και οκ επανήλθε. Ειδα όμως ότι ημουν πλεον σε 8άρι προφίλ και πήρα και το δήλωσα. Δευτέρα πήρα πάλι να δω τι έγινε είπε θα με πάρουν. Τρίτη με πήραν να με ρωτήσουν πάλι τα ίδια και εξήγησα ότι πλέον υπάρχει θέμα προφιλ. Ειπε οκ θα μιλήσει με dslam και θα με πάρουν. Τετάρτη πήρα και πάλι για να δω αν έγινε κάτι και μου είπε η κοπέλα ότι βλέπει ότι έγινε ρύθμιση και ειναι οκ ,ειχαν κάνει λάθος στην πόρτα λέει στο dslam. Γυρνάω σπίτι φυσικά δεν είχε λυθεί, ξανακάλεσα το δήλωσα και πέμπτη με πήρε κοπέλα και τελικά της είπά τα ίδια αλλά αυτή την φορά η κοπέλα που με κάλεσε ήταν μπροστά στο πρόγραμμα που χειρίζεται τα προφίλ, ήταν δηλαδή αυτή που έπρεπε και μου είπε ότι όντως το είχαν ξεχάσει σε 8άρι και μεσα σε 30 δευτερόλεπτα το διόρθωσε. Καθημερινή επικοινωνία λοιπόν αλλά μάλλον ουσιαστικά σωστά το προωθήσαν την τετάρτη από ότι κατάλαβα σαν πρόβλημα προφίλ... Τελος καλό όλα καλά, έτυχε πιστεύω απλά και μάλλον δεν έγινε καλή συνεννόηση.. θα δείξει.

davissicode
12-08-08, 15:24
Φιλαράκι μπορείς να με διαφωτίσεις και στο δικό μου πρόβλημα;;
Πρόσφατα αναβάθμισα το CONN-X μου απο 1ΜBps σε 24ΜΒps..
Όμως δυστηχώς συγχρονίζω στα 8064/768 με
SNR Margin: 9.5 9.0 db
Line Attenuation: 29.0 21.5 db
Data Rate : 8064 768 kbps ..
Οκ καταλαβαίνω πως το Snr ίσως είναι λίγο ψηλό αλλά τι μπορώ να κάνω απο δω κ πέρα;;
Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ;
Μπορεί να γίνει κάτι απο τον ΟΤΕ να διορθωθούν αυτές οι τιμές; Κάτι δηλαδή ώστε να γίνει αλλαγή στη καλωδίωση ή δε ξέρω και εγώ τι;; Δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αναβαθμίσεις;;
Το χω δηλώσει σήμερα ως βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό και περιμένω απάντησή τους...
Όποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ ας απαντήσειιι....
Είμαι απελπισμένος..

baltazar1999
12-08-08, 15:55
Με ΑΤΤ 29 θα έπρεπε να συχρονίζεις περισσότερο.
Το modem το έχεις βάλει ADSL2+?

davissicode
12-08-08, 16:36
Καταρχή έχω το Baudtech για ISDN κύκλωμα ...
Όταν μπαίνω στο 192.168.1.1 ως προεπιλογή στο ADSL Mode έχει το Auto Sync-Up.
Επίσης μου βγάζει τις επιλογές ADSL2, ADSL2+, G DMT, T1.413, G. lite.
Το έχω δοκιμάσει εκτός απο το default το Auto Sync-Up, στο ADSL2 και στο ADSL2+ με τις τιμές συγχρονισμού να κατεβαίνουν ένα χιλιάρι κάτω συνήθως.. και με τα Snr kai Att να ανεβαίνουν λιγάκι...
Στο ADSL type όμως μου έχει επιλεγμένο το ANNEX A ως default. Άλλες επιλογές που έχει είναι : Annex I, Annex A/L, Annex M, Annex A/I/J/L/M...
Τι να κάνω ρε φιλαράκι;;;; HELP pleasee
και σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον...:(

........Auto merged post: davissicode πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καταρχή έχω το Baudtech για ISDN κύκλωμα ...
Όταν μπαίνω στο 192.168.1.1 ως προεπιλογή στο ADSL Mode έχει το Auto Sync-Up.
Επίσης μου βγάζει τις επιλογές ADSL2, ADSL2+, G DMT, T1.413, G. lite.
Το έχω δοκιμάσει εκτός απο το default το Auto Sync-Up, στο ADSL2 και στο ADSL2+ με τις τιμές συγχρονισμού να κατεβαίνουν ένα χιλιάρι κάτω συνήθως.. και με τα Snr kai Att να ανεβαίνουν λιγάκι...
Στο ADSL type όμως μου έχει επιλεγμένο το ANNEX A ως default. Άλλες επιλογές που έχει είναι : Annex I, Annex A/L, Annex M, Annex A/I/J/L/M...
Τι να κάνω ρε φιλαράκι;;;; HELP pleasee
και σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον...

........Auto merged post: davissicode πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καταρχή έχω το Baudtech για ISDN κύκλωμα ...
Όταν μπαίνω στο 192.168.1.1 ως προεπιλογή στο ADSL Mode έχει το Auto Sync-Up.
Επίσης μου βγάζει τις επιλογές ADSL2, ADSL2+, G DMT, T1.413, G. lite.
Το έχω δοκιμάσει εκτός απο το default το Auto Sync-Up, στο ADSL2 και στο ADSL2+ με τις τιμές συγχρονισμού να κατεβαίνουν ένα χιλιάρι κάτω συνήθως.. και με τα Snr kai Att να ανεβαίνουν λιγάκι...
Στο ADSL type όμως μου έχει επιλεγμένο το ANNEX A ως default. Άλλες επιλογές που έχει είναι : Annex I, Annex A/L, Annex M, Annex A/I/J/L/M...
Τι να κάνω ρε φιλαράκι;;;; HELP pleasee
και σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον...

tolisp
12-08-08, 16:46
Φιλαράκι μπορείς να με διαφωτίσεις και στο δικό μου πρόβλημα;;
Πρόσφατα αναβάθμισα το CONN-X μου απο 1ΜBps σε 24ΜΒps..
Όμως δυστηχώς συγχρονίζω στα 8064/768 με
SNR Margin: 9.5 9.0 db
Line Attenuation: 29.0 21.5 db
Data Rate : 8064 768 kbps ..
Οκ καταλαβαίνω πως το Snr ίσως είναι λίγο ψηλό αλλά τι μπορώ να κάνω απο δω κ πέρα;;
Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ;
Μπορεί να γίνει κάτι απο τον ΟΤΕ να διορθωθούν αυτές οι τιμές; Κάτι δηλαδή ώστε να γίνει αλλαγή στη καλωδίωση ή δε ξέρω και εγώ τι;; Δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αναβαθμίσεις;;
Το χω δηλώσει σήμερα ως βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό και περιμένω απάντησή τους...
Όποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ ας απαντήσειιι....
Είμαι απελπισμένος..

Το SNR σου δείχνει ότι έχεις θόρυβο... τα αιτια είναι τόσα πολλά που μονο αν ήμουν σπίτι σου ΊΣΩΣ θα μπορούσε να βρεθεί μια λύση...
Πάντως με τα συγκεκριμένα στατιστικά η ταχύτητα που πιάνεις είναι η μεγιστη που μπορείς να έχεις χωρίς προβλήματα αποσυνδέσεων.
Ο ΟΤΕ δεν βλέπω σε τι μπορεί να φταίει (η να βοηθήσει...) - 9 στις 10 φορες το πρόβλημα του θορύβου είναι εσωτερικό.
Αν θέλεις να κανεις κάποιες δοκιμες σου προτείνω τα παρακάτω

1. Αλλαγή φίλτρου/splitter (ανάλογα τι έχεις) με κάποιο ΕΠΏΝΥΜΟ. Πολύ καλά τα Speedtouch
2. Να παρατηρήσεις τυχόν πηγες θορύβου μέσα στο σπίτι - παλιό ψυγείο η καταψύκτης, παλιό η κινεζικο κλιματιστικό, λάμπες φθορισμού κλπ ΕΙΔΙΚA αν δεν έχεις τριφασικό... αν μπορείς να αγοράσεις η να δανειστείς έστω για δοκιμες ένα ΚΑΛΟ UPS αξίζει να δεις αν αλλάζει το SNR

Αυτά είναι τα 2 απλά που γίνεται να κανεις χωρίς πολύ αναστάτωση... από εκεί και πέρα μιλάμε για αλλαγές καλωδίων, πρίζας σύνδεσης κλπ που δεν είναι και τόσο απλά. Πάντως πολλές φορες με το πρώτο που γράφω το SNR μπορεί να αλλάξει δραματικά!
Αν καταφέρεις να το ανεβάσεις 4-5 dB θα μπορέσεις με το attenuation που γραφεις να έχεις κάπου 14-16M συγχρονισμό χωρίς προβλήματα.

........Auto merged post: tolisp πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καταρχή έχω το Baudtech για ISDN κύκλωμα ...
Όταν μπαίνω στο 192.168.1.1 ως προεπιλογή στο ADSL Mode έχει το Auto Sync-Up.
Επίσης μου βγάζει τις επιλογές ADSL2, ADSL2+, G DMT, T1.413, G. lite.
Το έχω δοκιμάσει εκτός απο το default το Auto Sync-Up, στο ADSL2 και στο ADSL2+ με τις τιμές συγχρονισμού να κατεβαίνουν ένα χιλιάρι κάτω συνήθως.. και με τα Snr kai Att να ανεβαίνουν λιγάκι...
Στο ADSL type όμως μου έχει επιλεγμένο το ANNEX A ως default. Άλλες επιλογές που έχει είναι : Annex I, Annex A/L, Annex M, Annex A/I/J/L/M...
Τι να κάνω ρε φιλαράκι;;;; HELP pleasee
και σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον...:(
...

Τα baudtech είναι για τα μπάζα αλλα ok...δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κανεις δουλειά!
Το synch και το annex σωστά είναι εκεί που είναι μην το πειράζεις.
Με δεδομένο ότι έχεις ISDN αυτό που γράφω για καλο και ΕΠΏΝΥΜΟ splitter γίνεται ακόμα πιο επιβεβλημένο! Έκανα αρκετά πειράματα με διαφορα τις αγοράς και το Speedtouch ήταν μέρα με νύχτα... κανε μια βόλτα από το Πλαίσιο, πιο παλιά είχαν.;)

PS Το SNR όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα!

davissicode
12-08-08, 17:24
Θα κάνω τώρα δοκιμές και θα σου απαντήσω..
Σε ευχαριστώ πολύ

........Auto merged post: davissicode πρόσθεσε 30 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις αντικατέστησα το splitter μου με ένα speedtouch που είχα αλλά δυστυχώς οι ίδιες τιμές συγχρονισμού αλλά και θορύβου... καμία αλλαγή...

tolisp
12-08-08, 17:29
Θα κάνω τώρα δοκιμές και θα σου απαντήσω..
Σε ευχαριστώ πολύ

........Auto merged post: davissicode πρόσθεσε 30 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις αντικατέστησα το splitter μου με ένα speedtouch που είχα αλλά δυστυχώς οι ίδιες τιμές συγχρονισμού αλλά και θορύβου... καμία αλλαγή...

Κακό σημάδι... ούτε μισό dB δηλαδή αλλαγή??? :(
Έψαξες τα υπόλοιπα που γράφω παραπάνω?

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις ΤΕΛΕΊΩΣ (και από την πρίζα) το netmod για λίγο... (βάλε δηλαδή το router κατευθείαν στην isdn)

davissicode
12-08-08, 17:40
Ποιο να άλλαξε;; Το SnR ή το Line Attenuation?
Αν δε κάνω λάθος πρέπει να ανέβηκε το SnR νομίζω έστω μισό

manoulamou
12-08-08, 17:56
FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820):hmm:

davissicode
12-08-08, 18:37
Pou eise re c Tolisp? ? ? ? ? ?
Σε ευχαριστώ πολύ manoulamou...
Και σενα Tolisp !!!!!!!!
παρολα αυτά στα ίδια παραμένω..

tugito
14-08-08, 11:39
davissicode Καταρχάς πρέπει να σου πω ότι ο συγχρονισμός σου βρωμάει προφίλ. Δηλαδή σε έχουν βάλει προφανώς σε 8/768 προφίλ. Καλό είναι αν δεν σου κάνει κόπο να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να σου πουνε σε τι προφίλ βλέπουν την γραμμή σου (αυτοι που χειρίζονται τα προφίλ στο dslam). Επίσης εσύ φρόντισε να έχεις το ρουτερ σε adsl2+ και όχι σε κάτι άλλο.
Τέλος μπορείς να δοκιμάσεις άλλο ρουτερ? Εγώ με Philips είχα 17mbit και με Usr9108 έχω 21...

tolisp
14-08-08, 11:55
davissicode Καταρχάς πρέπει να σου πω ότι ο συγχρονισμός σου βρωμάει προφίλ. Δηλαδή σε έχουν βάλει προφανώς σε 8/768 προφίλ. Καλό είναι αν δεν σου κάνει κόπο να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να σου πουνε σε τι προφίλ βλέπουν την γραμμή σου (αυτοι που χειρίζονται τα προφίλ στο dslam). Επίσης εσύ φρόντισε να έχεις το ρουτερ σε adsl2+ και όχι σε κάτι άλλο.
Τέλος μπορείς να δοκιμάσεις άλλο ρουτερ? Εγώ με Philips είχα 17mbit και με Usr9108 έχω 21...


Ναι ΠΡΟΦΑΝΏΣ και τον έχουν στα 8M προφίλ γιατί βλέπουν ότι στο 24 το SNR πέφτει κάτω από 9 dB...
Για αυτό τον λόγο και του λέω να ΨAΞΕΙ τρόπους να ανεβάσει ΠΡΏΤΑ το SNR έστω για 3-4 dB αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα να τους τηλεφωνήσει με παράπονα...;)

Το πολύ πολύ να του "κάνουν την χάρη" να τον ξαναβάλουν στα 24 να μετρήσουν το SNR κάτω από 9 dB (το πιο πιθανό και κάτω από το ελάχιστο αποδεκτό για σταθερή σύνδεση 6dB) και να τον κλειδώσουν οριστικά στα 8!

Αυτό που λες με τις διαφορες στα router ισχύει αλλα προϋποθέτει ότι έχεις SNR να "παίξεις" προς τα πάνω... με το οριακό (για το connx) 9 dB δεν έχεις περιθώριο για τέτοιο πείραμα...

davissicode
14-08-08, 18:32
Καλησπέρα μάγκες,
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη πολύτιμη βοήθεια σας.
Με κάλεσε χθες τεχνικός του ΟΤΕ και με ενημέρωσε οτι δε μπορώ να πιάσω παραπάνω απ' ότι πιάνω καθώς είμαι αρκετά μακριά απο το κέντρο του ΟΤΕ (Κεραμεικός) ότι έχει θόρυβο η γραμμή και τα κλασσικά που λένε-λέμε όλοι...
Οκ το διαπιστώνω και απο μόνος μου οτι όντως έχω υψηλό attenuation αλλά οκ όσο ζεις ελπίζεις που λένε...
Στη συνέχεια με ρώτησε άμα συμφωνώ στο να με "κλειδώσει" στα 8 ώστε να πιάνω 8 και όχι 7..Οκ του είπα συμφώνησα..
Τώρα αυτό που μένει είναι να ζητήσω το πακέτο των 8 ώστε να γλυτώνω 3 ευρώ το μήνα...

manoulamou
14-08-08, 18:36
Εκτος εαν θες οπωσδηποτε αυξημενο UPload ;)
σαν το γιο μου πχ...

davissicode
14-08-08, 22:06
Μπα δε με ενδιαφέρει και πάρα πολύ το upload....
Λίγο με τα torrents ίσως να μου χρειαζόταν αλλά τι να κάνουμε...

hel
15-08-08, 18:58
Καλησπέρα μάγκες,
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη πολύτιμη βοήθεια σας.
Με κάλεσε χθες τεχνικός του ΟΤΕ και με ενημέρωσε οτι δε μπορώ να πιάσω παραπάνω απ' ότι πιάνω καθώς είμαι αρκετά μακριά απο το κέντρο του ΟΤΕ (Κεραμεικός) ότι έχει θόρυβο η γραμμή και τα κλασσικά που λένε-λέμε όλοι...
Οκ το διαπιστώνω και απο μόνος μου οτι όντως έχω υψηλό attenuation αλλά οκ όσο ζεις ελπίζεις που λένε...
Στη συνέχεια με ρώτησε άμα συμφωνώ στο να με "κλειδώσει" στα 8 ώστε να πιάνω 8 και όχι 7..Οκ του είπα συμφώνησα..
Τώρα αυτό που μένει είναι να ζητήσω το πακέτο των 8 ώστε να γλυτώνω 3 ευρώ το μήνα...

Τα στοιχεία γραμμής σου ποια είναι τώρα;
Αυτό που λέει ο τεχνικός ότι το att είναι υψηλό , είναι μπούρδες.
Άνετα πιάνουν και 13 Mbit με τέτοια απόσταση.

davissicode
17-08-08, 13:52
Τα στοιχεία της γραμμής μου φίλε τώρα είναι:

SNR Margin : 6.5 18.0 db
Line Attenuation : 29.0 21.0 db
Data Rate : 8064 384 kbps..
Η απόσταση περίπου απο το κέντρο έίναι 1 χιλιόμετρο...

Βέβαια κατόπιν επικοινωνία που είχαμε με ένα τεχνικό μου είχε προτείνει να με κλειδώσει στο 8άρι για να πιάνω 8 ακριβώς και καλά..
Μα και στο 24αρι πάλι έπιανα τα 8 αλλά μερικές φορές έπεφτα στα 7.
Πήρα το 121 σήμερα και ζήτησα να με ξεκλειδώσει απο το 8άρι και να ξαναελεγχθεί η γραμμή...
Τι άλλο να κάνω;;

hel
18-08-08, 08:31
Τσέκαρε την εσωτερική σου καλωδίωση, πρίζες φίλτρα σπλίτερ κλπ.
Άφησε μόνο του το ρούτερ στην κεντρική γραμμή και δες αν δείχνει τα ίδια στατιστικά.
Έχεις θόρυβο από κάπου.

davissicode
19-08-08, 11:26
Τα έχω τσεκάρει αυτά φιλαράκι... Τίποτα οι τιμές ίδιες...
Κάποιος δε κάνει φυσικά καλά τη δουλειά του για ακόμη μια φορά...
Δε μπορεί με αυτές τις τι τιμές να πιάνω μόνο 8, θα πρεπε να πιάνω άνετα ενα 12άρι..Υπάρχουν πολί χειρότερες τιμές που συγχρονίζουν παραπάνω απο μένα και σε πιο μακρινές αποστάσεις απο ΟΤΕ. Εγώ είμαι 1km περίπου απο τον ΟΤΕ.

tolisp
19-08-08, 22:30
Τα έχω τσεκάρει αυτά φιλαράκι... Τίποτα οι τιμές ίδιες...
Κάποιος δε κάνει φυσικά καλά τη δουλειά του για ακόμη μια φορά...
Δε μπορεί με αυτές τις τι τιμές να πιάνω μόνο 8, θα πρεπε να πιάνω άνετα ενα 12άρι..Υπάρχουν πολί χειρότερες τιμές που συγχρονίζουν παραπάνω απο μένα και σε πιο μακρινές αποστάσεις απο ΟΤΕ. Εγώ είμαι 1km περίπου απο τον ΟΤΕ.

Όπως βλέπεις όλοι εδώ σου γράφουμε το ίδιο πράγμα... για τον υπερβολικό θόρυβο στην γραμμή σου.
Τώρα αν εσύ επιλεγεις να το αγνοείς και θεωρείς ότι μπορείς να πιάσεις μεγαλύτερη ταχύτητα είναι φυσικά δικαίωμα σου!

Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι στην (θεωρητική) περίπτωση που ο provider (οποιος και αν είναι) είχε ξεκλείδωτο το minimum SNR όπως συνέβαινε τα πρώτα χρονια του adsl, θα συγχρόνιζες πράγματι κάπου κοντά στα 14M αλλα θα είχες συνεχείς αποσυγχρονισμούς - και μιλάμε για αρκετούς ανά ώρα!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.