PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 μήνες διαρκείς αποσυνδέσεις και pppoe error



nik_bel
01-08-08, 18:58
Καλησπέρα σας.

Εδώ και 2 μήνες αντιμετωπίζω διαρκείς αποσυνδέσεις με ένδειξη pppoe error. Το πρόβλημα ξεκίνησε με την ένδειξη αυτή και αρχικά αδυνατούσα να συνδεθώ εντελώς. Μετά απο κάποιο "restart" της κάρτας στο dslam που έκανε η HOL (τουλάχιστον έτσι με ενημέρωσαν) αρχικά η βλάβη αποκαταστάθηκε. Μετά από μία ώρα όμως ξεκίνησαν οι αποσυγχρονισμοί, οι αποσυνδέσεις και οι χαμηλές ταχύτητες που κλειδώνει το router (fritz box wlan 7140 annex a 39.04.56).
Από τα 16/1 που κλείδωνα, σταθερά, τώρα μετά από reset θέμα είναι να πιάσω τα 10 για κανένα τέταρτο κ μετά με ρίχνει στα 4212/518. Δεν γνωρίζω αν έχει σημασία αλλά έχω 2 pc συνδεδεμένα με ασύρματες κάρτες (δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής).
Περιττό να αναφέρω οτι εδώ και 2 μήνες έχω επικοινωνήσει με τον κάθε άσχετο ημιμαθή ο οποίος απαντά τα τηλέφωνα στην τ.υ. της hol και κανείς δεν μπορεί ή έχει την ικανότητα να με κατευθύνει.
Ορισμένοι βέβαια όχι μόνο δεν με βοήθησαν αλλά μου έστειλαν να περάσω και άλλα ντάλα firmware με αποτέλεσμα να τα παίξει κ το router!!
Επιπλέον πολλάκις έχω αποτανθεί εγγράφως τόσο στην εξυπ.πελατών όσο και στην τ.υ. αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε.
Σας παρακαλώ αν μπορείτε να με κατευθύνετε διότι έχω πλέον απηυδήσει::mad:
Παραθέτω κάποια screens από το router καθώς και στοιχεία της γραμμής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :oneup:

41679
41680
41681
41682
41683
41684

dikal
01-08-08, 19:22
Έχω τη γνώμη ότι έχεις παρεμβολή από άλλη γραμμή ADSL (το upload είναι πετσοκομμένο). Σε γύρισαν σε ADSL2 (που πιάνει max 12Μbps) πιθανότατα για να σταθεροποιήσουν τη σύνδεσή σου.

nik_bel
01-08-08, 19:34
Ναι αυτό μου το ανέφεραν...ελπίζω βέβαια το μέτρο αυτό να είναι προσωρινό καθόσον δεν έχει νόημα διαφορετικά να πληρώνω για 24/1
Όταν λές παρεμβολή από άλλη adsl εννοείς στο dslam?

dikal
01-08-08, 19:46
Έχω την εντύπωση ότι οι παρεμβολές γίνονται στη διαδρομή των καλωδίων από το DSLAM προς το ρούτερ. Αν γίνεται κάτι στο DSLAM, αυτό πρέπει να είναι βλάβη, διαφορετικά όλοι θα είχαν τέτοια προβλήματα.

nik_bel
01-08-08, 19:49
Θεωρείς οτι είναι fixable ή πάμε για άλλα?

dikal
01-08-08, 20:06
Κάποιοι που επέμειναν ιδιαίτερα, έκαναν αλλαγή βρόγχου και λύθηκε το πρόβλημα. Βέβαια δεν είσαι σίγουρος τι θα σου τύχει. Εφ' όσον βέβαια το πρόβλημά σου είναι παρεμβολή. Αν τύχει και συγχρονίσεις στα 10, πάρε ένα γράφημα μόλις αρχίσουν τα PPPoE και πριν ξανασυγχρονίσει στα 4.

nik_bel
04-08-08, 00:08
Όσο για την επιμονή, σε διαβεβαιώ οτι είμαι επίμονος σε εξαιρετικά μεγάλο - για τους ατυχείς υπαλλήλους της hol- βαθμό.
Πήρα και ένα γράφημα την στιγμή που από τα 9215/557 κάνει pppoe error και με κόβει.
Σήμερα διαπίστωσα οτι οι αποσυγχρονισμοί είναι πλέον συχνότεροι (5-10') και ανεβοκατεβάζουν διαρκώς την ταχύτητα μεταξύ 9mbps κ 4mb
Σκέφτομαι πλέον να ζητήσω αποσύνδεση αλλά επειδή δεν έχω κλείσει χρόνο θα μου ζητήσουν να καταβάλω και τέλη αποσύνδεσης(?)...και εκεί έχει να πέσει πολύ γέλιο!!:rofl:

41767ps.

nik_bel
13-08-08, 23:30
...Έπειτα από σχεδόν 3 μήνες :down:...182 συνομιλίες με την ΤΥ :crazy:...150 e-mail...:wall:
Ενημερώθηκα οτι η βλάβη αποκαταστάθηκε (?)...οψόμεθα :hmm:

Από στοιχεία γραμμής τι λέτε? μάλλον καλά μου φαίνονται, η αλήθεια είναι οτι εδώ και 5-6 μέρες σταμάτησαν και αποσυνδέσεις...πριν από κανα 2ωρο με γύρισαν και adsl 2+ και μέχρι στιγμής παίζει καλά

comments?


42262

42263

42264

thx :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.