PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση απο 1mb σε 8 η 24 - τι συμφερει ?



Alexbeav
02-08-08, 18:38
Καλησπερα.Ειχα αγορασει πριν απο αρκετο καιρο ενα OnDSL kit 1mb. Απ'οτι καταλαβαινω τωρα πλεον εχει συγχωνευτει με το Conn-X (αρα και εγω πλεον εχω Conn-X).

Θελω να αναβαθμισω την γραμμη και ειμαι μεταξυ 8mb/384kbs και 24mb/1024kbs. Τι αξιζει ? 24mb τα πιανω ? Ειχα 24 με forthnet παλια και πολυ σπανια επιανα πανω απο 400kbs download. Βεβαιως η διαφορα τιμης ειναι αμελητεα (3ευρω) αλλα θελω να ξερω τι να περιμενω. Ειμαι στο DSLAM Ηλιουπολης. (2109954***)

oidarvt
02-08-08, 18:47
Καλησπερα.Ειχα αγορασει πριν απο αρκετο καιρο ενα OnDSL kit 1mb. Απ'οτι καταλαβαινω τωρα πλεον εχει συγχωνευτει με το Conn-X (αρα και εγω πλεον εχω Conn-X).

Θελω να αναβαθμισω την γραμμη και ειμαι μεταξυ 8mb/384kbs και 24mb/1024kbs. Τι αξιζει ? 24mb τα πιανω ? Ειχα 24 με forthnet παλια και πολυ σπανια επιανα πανω απο 400kbs download. Βεβαιως η διαφορα τιμης ειναι αμελητεα (3ευρω) αλλα θελω να ξερω τι να περιμενω. Ειμαι στο DSLAM Ηλιουπολης. (2109954***)


Εχω περασει σταδιακα: απο 2mbit ( 1 μηνας ) , σε 4 mbit ( 6 μηνες) και τωρα σε 8mbit ( πέρασε 1 μηνας).

Με τα 2mbit λειτουργουν ολα , αλλα κόβουν μερικά κανάλια TV , και μερικα video στο youtube.

Με τα 4 mbit λειτουργουν ολα καλα και δεν κοβει κανενα καναλι TV.

Επειδη τρωγοντας ανοιγει η ορεξη, λεω ας το κανω 8mbit.
Και μετα βγηκε το rapidshare και εβαλε οριο σαν να εχεις 1mbit μόνο στο κατεβασμα.
Torrent κλπ λειτουργουν κανονικα βεβαια σε καλες ταχυτητες.
Υπάρχουν ιστοσελιδες (βλέπε nvidia) που μαφηνουν να κατεβασω με ταχυτητα 800 kilobytes/sec ( δηλαδη το μεγιστο της συνδεσης).

Το καλο με τον οτε ειναι οτι 8mbit πληπώνεις, 8 mbit έχεις. ( Δεν σου πουλαει δηλαδη έως 8). Αυτο βεβαια ισχυει οταν εχεις καλη τηλεφωνικη γραμμη.

Τωρα να σου πω, αν μπορουσα σημερα να αλλάξω συνδεση, θα ξαναγυριζα στα 4mbit, επειδη τελικα τα 8 μου περισσευουν.
( Υπαρχει δεσμευση ομως να παραμεινω στα 8 μεχρι τελος του 2008).

Τωρα για τα 24, αφενος η διαφορα κοστους απο 8 σε 24 ειναι μόνο 3 ευρω το μηνα, αλλα ισχυει οτι και με τους άλλους providers. Ειναι έως 24, δηλαδη απο μηδεν έως 24. Επισης μερικές φορες ενω στα 8 δεν παιζει προβλημα, στα 24 δημιουργειται.

Αυτο που πρεπει να επισημανω ( αμεροληπτα) ειναι η διαφορα snr υπερ του ΟΤΕ, συγκριτικα με άλλους providers. Δηλαδη για τις ιδιες ταχυτητες , στον οτε εχεις καλυτερο σημα.

utp
02-08-08, 23:26
Εγω που εχω 1 mbit δεν μου εχει κοψει κανενα βιντεακι στο youtube ως τωρα!Και ραδιο που ακουω live καμια διακοπη.

ghbgr
02-08-08, 23:47
στο καταστημα που εργάζομαι .. έκαναν αναβάθμιση απο 4 Mbit σε 24 Μbit . το αποτέλεσμα να μην πιάνει ούτε τα 10 έτσι έκαναν υποβαθμιση στα 8 αφού και τηλεφωνικά υποστήριξαν πως ακομα δεν ειναι σε θέση να δώσουν 24. όμως και πάλι δημιούργήθηκαν μετα από καιρό προβλήματα (3 - 4 d/c κάθε μερα) τα οποία αρχικά ο ΟΤΕ απέδωσε στη δικτύωση του μαγαζιού (ιντερνετ καφε) και ύστερα απο επισκεψη τεχνικού του ΟΤΕ είπαν πως εχουν πρόβλημα οι γραμμες και θα έρθει συνεργείο να τις διορθώσει ..
έκανα όλη αυτήν την αναφορα για να τονισω ότι το θέμα ειναι η τηλεφωνική γραμμη που διαθέτεις .. τωρα καθαρα 24 απο ΟΤΕ δεν εχω δει πουθενα ..
κατα τη γνώμη μου με 8 θα εισαι υπερ καλυμενος... και χωρίς προβληματα .. αν προκειται για οικιακή χρήση ..

teorid
03-08-08, 13:30
Αν βαλεις 24, πρεπει να ξερεις την αποσταση σου απο το κεντρο του OTE(dslam) για να μπορεις να υπολογισεις πανω κατω εως ποια ταχυτητα ειναι ικανη η γραμμη σου να κρατησει. Καπου στο otewholesales.gr μπορεις να δεις σε πιο κεντρο ανηκει ο αριθμος τηλεφωνου σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.