PDA

Επιστροφή στο Forum : XP κωδικοί



trd64
02-08-08, 23:00
Είχα αγοράσει πολύ παλιά τα ΧΡ και έχω και την απόδειξη.
Μετά από άπειρα formats με το υπέροχο λειτουργικό τους κάποια στιγμή δεν δεχόταν τους κωδικούς. Πήρα τηλ την M$ και με δυσκολία μου έδωσαν τηλ νέους.

Όταν χρειάστηκα πάλι δεν πήρα τηλ και χρησιμοποίησα ένα CD με ΧΡ από ένα laptop και έκανα την δουλειά μου.

Τώρα αυτό το CD δεν γίνεται install σε καινούργιο υπολογιστή ενώ τα κανονικά πάνε έως εκεί που ζητάνε κωδικό.


Το θέμα είναι οτι τα χρειάζομαι για πολύ λίγες ώρες μιας και 99.99% δουλεύω linux.

Τι κάνουμε? Να τους πάρω πάλι τηλ? Δεν είναι παράνομο να μην μου δίνουν κωδικούς για προϊών που έχω πληρώσει και δεν μου είπαν ότι είναι για περιορισμένο αριθμό επαναγκαταστάσεων?

Σημ-1. Ο πωλητής μου τα είχε πουλήσει φτηνά μαζί με ένα drive σαν ΟΕΜ

Σημ-2. Ποτέ δεν έδωσα το CD ή τους κωδικούς σε 3ους. Το όριο το έφτασα μόνος μου.

crypter
02-08-08, 23:03
Τι κάνουμε? Να τους πάρω πάλι τηλ? Δεν είναι παράνομο να μην μου δίνουν κωδικούς για προϊών που έχω πληρώσει και δεν μου είπαν ότι είναι για περιορισμένο αριθμό επαναγκαταστάσεων?

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους παρεις τηλεφωνο, δυστηχως η εκδιση σου ισχυε για συγκεκριμενο αριθμο εγκαταστησεων

sdikr
02-08-08, 23:07
Είχα αγοράσει πολύ παλιά τα ΧΡ και έχω και την απόδειξη.
Μετά από άπειρα formats με το υπέροχο λειτουργικό τους κάποια στιγμή δεν δεχόταν τους κωδικούς. Πήρα τηλ την M$ και με δυσκολία μου έδωσαν τηλ νέους.

Όταν χρειάστηκα πάλι δεν πήρα τηλ και χρησιμοποίησα ένα CD με ΧΡ από ένα laptop και έκανα την δουλειά μου.

Τώρα αυτό το CD δεν γίνεται install σε καινούργιο υπολογιστή ενώ τα κανονικά πάνε έως εκεί που ζητάνε κωδικό.


Το θέμα είναι οτι τα χρειάζομαι για πολύ λίγες ώρες μιας και 99.99% δουλεύω linux.

Τι κάνουμε? Να τους πάρω πάλι τηλ? Δεν είναι παράνομο να μην μου δίνουν κωδικούς για προϊών που έχω πληρώσει και δεν μου είπαν ότι είναι για περιορισμένο αριθμό επαναγκαταστάσεων?

Σημ-1. Ο πωλητής μου τα είχε πουλήσει φτηνά μαζί με ένα drive σαν ΟΕΜ

Σημ-2. Ποτέ δεν έδωσα το CD ή τους κωδικούς σε 3ους. Το όριο το έφτασα μόνος μου.


Αν διάβαζες τους όρους χρήσης θα εβλέπες ότι έχουν κάποιους όρους μέσα σε αυτόν και το πόσες εγκαταστάσεις μπορείς να κάνεις

βέβαια εσύ δεν ψάχνεις την ενεργοποίηση αλλά το cdkey, κάτι που δυστήχως αν το έχεις χάσει έχασες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δέχεται το cdkey για να κάνει Install,

trd64
02-08-08, 23:22
Το πήρα υπο μορφή ΟΕΜ όπως είπα. Το βιβλιαράκη ήταν μερικές σελίδες που δεν είχαν τίποτε ουσιαστικό. Μέχρι πρόσφατα το είχα (κάπου το είδα). Αν δε το πέταξα θα το διαβάσω να σας πω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τους πληρώσω & δεν υπάρχει (μεγαλύτερη) περίπτωση να βάλω σπασμένο. Θα δω πως θα το αντιμετωπίσω.

Αλλά είναι απίστευτο.... :evil:

@sdikr δεν κατάλαβα. Τους κωδικούς του CD τους έχω, δεν τους έχω χάσει. Άλλωστε είναι κολλημένοι επάνω στην θήκη του CD. Το μόνο που δεν είχα κάνει είναι να βάλω το αυτοκόλλητο σηματάκι στο PC.

sdikr
02-08-08, 23:23
Το πήρα υπο μορφή ΟΕΜ όπως είπα. Το βιβλιαράκη ήταν μερικές σελίδες που δεν είχαν τίποτε ουσιαστικό. Μέχρι πρόσφατα το είχα (κάπου το είδα). Αν δε το πέταξα θα το διαβάσω να σας πω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τους πληρώσω & δεν υπάρχει (μεγαλύτερη) περίπτωση να βάλω σπασμένο. Θα δω πως θα το αντιμετωπίσω.

Αλλά είναι απίστευτο.... :evil:

το ότι εχάσες το cdkey;
Ναι είναι απίστευτο

ΥΓ την άδεις την αποδεχτηκές πατώντας το F8

trd64
02-08-08, 23:27
το ότι εχάσες το cdkey;
Ναι είναι απίστευτο

ΥΓ την άδεις την αποδεχτηκές πατώντας το F8

Με πρόλαβες :) Έχω κάνει προσθήκη στο προηγούμενο μήνυμα.
Το F8 που παίζει?
Edit. στην εγκατάσταση? βέβαια, άλλωστε δεν σε αφήνει να προχωρήσεις διαφορετικά.

sdikr
02-08-08, 23:29
αν δεν τους έχεις χάσει τότε μπορείς άνετα να κάνεις εγκατάσταση, ενεργοποιήση θέλει μέσα σε 30 μέρες

ίσως να μην έχω καταλάβει σωστά το πρόβλημα σου, μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες;

trd64
02-08-08, 23:31
αν δεν τους έχεις χάσει τότε μπορείς άνετα να κάνεις εγκατάσταση, ενεργοποιήση θέλει μέσα σε 30 μέρες

ίσως να μην έχω καταλάβει σωστά το πρόβλημα σου, μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες;

Ναι αλλά δεν θα μπορώ να το κάνω update και οι 30 ημέρες θα περάσουν. Δεν το βάζω να το δω. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να πάρω τηλ. Θέλω κάτι πιο μόνιμο.

sdikr
02-08-08, 23:35
Ναι αλλά δεν θα μπορώ να το κάνω update και οι 30 ημέρες θα περάσουν. Δεν το βάζω να το δω. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να πάρω τηλ. Θέλω κάτι πιο μόνιμο.


τότε μόνο μέσω τηλεφώνου, δοκίμασε πάντως και την ενεργοποίηση μέσω Internet, αν έχει περάσει καιρός απο την προηγούμενη σου επιτρέπει να ξανακάνεις, ακόμα τα ΟΕΜ είναι για να τα αγοράζεις μόνο με νέο υπολογιστή αν και η ms Κάνει τα στραβά ματιά ακόμα στην ελλάδα, ακόμα δεν μπορείς να τα βάλεις σε όποιον υπολογιστή θέλεις αλλά μονο σε αυτόν που αγοράστηκαν.

το 1ο λάθος το εκάνε αυτός που σου τα πούλησε,
το 2ο εσύ που πάτησες F8 κατά την διαδικασία εγκατάστασης

trd64
02-08-08, 23:41
Ειλικρινά αυτό με το F8 δεν το ήξερα.

Ξέρω οτι δεν μπορείς να τα βάλεις σε 2 υπολογιστές την ίδια περίοδο. Σε έναν υπολογιστή θα τα έχω... Ό άλλος θα γίνει μόνιμα κατεβαστήρη με άλλο λειτουργικό

Τέλος πάντων, βλακείες... Πήγα σε linux και ησύχασα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.