PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με καρτα γραφικων!!!!!!!!!



katsinakis
03-08-08, 03:01
Παιδια βοηθεια. Μολις αγορασα μια καρτα γραφικων ATI RADEON X1600 Pro
και αρχισαν τα προβληματα.
Τη μια κολαει ο υπολογιστης, την αλλη μαυριζει η οθονη, σερφαρω και ξαφνικα παγωνει η οθονη,
Κατι κανω λαθος αλλα δεν γνωριζω τι.
Η μητρικη μου ειναι GIGABITE 8S648FX-RZ.
Φταιει η καρτα: η μιτρικη: κατι αλλο που δεν παει το μυαλο μου.
Οι γνωσεις μου πανω στους υπολογιστες ειναι μικρη γι΄αυτο σας παρακαλω να ειστε οσο το δυνατον πιο κατανοητοι.
Ευχαριστώ.

aglaisma
03-08-08, 03:22
Δοκιμασες drivers απο το site της ΑΤΙ? Αληθεια τι μαρκα ειναι η καρτα?

takis222
03-08-08, 04:56
κοιτα τη θερμοκρασια της καρτας...;)

gregg
03-08-08, 05:36
Απο ποια καρτα αναβαθμισες, ηταν ati η nvidia; Εκανες καλο καθαρσμα των οδηγων της προηγουμενης καρτας σου απο σκληρο και registry;

+1 για τις θερμοκρασιες.

katsinakis
03-08-08, 12:40
H ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ ΗΤΑΝ Η NVIDIA 5700LE ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΟΛΙς ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ. ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΩΝΥΜΟ 480W.
ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ BLACKOUT ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ
Γ'ΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.
ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ;
Τους παλαιους Drivers μολις τους απεγκατεστησα.
Αν ειναι απο εκει το προβλημα θα φανει.
Ευχαριστω.

johnnyo.
03-08-08, 14:26
κανε ενα clear cmos και μετα περασε τους καινουργιους drivers !!!

gregg
03-08-08, 15:03
Για παν ενδεχομενο χρησιμοποιησε και αυτο (http://www.guru3d.com/category/driversweeper/) το προγραμματακι για να καθαρισεις τα οποιαδηποτε υπολύματα απο τη registry.;)

johnnyo.
03-08-08, 16:18
αυτο που σου λεει ο gregg κανε το πριν περασεις τους καινουργιους drivers

kaster999
04-08-08, 00:11
Παιδια βοηθεια. Μολις αγορασα μια καρτα γραφικων ATI RADEON X1600 Pro
και αρχισαν τα προβληματα.
Τη μια κολαει ο υπολογιστης, την αλλη μαυριζει η οθονη, σερφαρω και ξαφνικα παγωνει η οθονη,
Κατι κανω λαθος αλλα δεν γνωριζω τι.
Η μητρικη μου ειναι GIGABITE 8S648FX-RZ.
Φταιει η καρτα: η μιτρικη: κατι αλλο που δεν παει το μυαλο μου.
Οι γνωσεις μου πανω στους υπολογιστες ειναι μικρη γι΄αυτο σας παρακαλω να ειστε οσο το δυνατον πιο κατανοητοι.
Ευχαριστώ.

όπως είπαν και τα άλλα παιδιά οι drivers πρέπει να φταίνε!! ;)

21century
05-08-08, 10:56
Καλό θα ειναι να τους απεγκαταστήσεις τελείως, επίσης έλεγξε και την σωστή ορή αέρα στο εσωτερικό του συστήματος και αν χρειαστεί καθάρισε το απο σκόνες΄η τοποθέτησε ένα επιπλέον ανεμιστήρα...

liakoskat
05-08-08, 11:51
ριξε και μια ματια στην μητρικη:hmm:

kuja
05-08-08, 15:03
Ελπιζω να μην "πατησαν" οι παλιοι οδηγοι πανω σε αυτην την καρτα.Δηλαδη ελπιζω να ειχε βγαλει τους προηγουμενους.Ρευμα ξεχωριστω περνει?Δωσε ενα φοτο της καρτας.

linkin4
06-08-08, 00:21
μηπως δεν ειναι αρκετο το τροφοδοτικο σου?τσεκαρε και αυτη την περιπτωση

alieus
18-08-08, 00:34
Γεια σας. Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ξαφνικά σβήνει είτε την ώρα που φορτώνονται τα windows είτε κατα την λειτουργία. .Δοκίμασα μια φορά την ώρα που έσβησε ενώ δούλευε το pc να σβήσω και μετά να ανάψω την οθόνη και αμέσως η εικόνα επανήλθε. Αλλες φορές δεν πετυχαίνει. Η κάρτα είναι ΑΤΙ hd 2600 PRO 512 και η οθόνη samsung syncmaster 940 bf και η μητρική assus p5k. Το κακό είναι ότι μάλλον μου το έκανε και με το παλιό pc η ίδια οθόνη, ένα Ρ4 με γραφικά ασους 64mb!

Athanasios
18-08-08, 02:10
Το κακό είναι ότι μάλλον μου το έκανε και με το παλιό pc η ίδια οθόνη, ένα Ρ4 με γραφικά ασους 64mb!
Δεν σε κατάλαβα φίλε... δηλαδή δεν ξέρεις αν φταίει η κάρτα ή κάτι άλλο;

crypter
18-08-08, 06:22
Γεια σας. Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ξαφνικά σβήνει είτε την ώρα που φορτώνονται τα windows είτε κατα την λειτουργία. .Δοκίμασα μια φορά την ώρα που έσβησε ενώ δούλευε το pc να σβήσω και μετά να ανάψω την οθόνη και αμέσως η εικόνα επανήλθε. Αλλες φορές δεν πετυχαίνει. Η κάρτα είναι ΑΤΙ hd 2600 PRO 512 και η οθόνη samsung syncmaster 940 bf και η μητρική assus p5k. Το κακό είναι ότι μάλλον μου το έκανε και με το παλιό pc η ίδια οθόνη, ένα Ρ4 με γραφικά ασους 64mb!

ελεγξε εαν συνδεεται σωστα το καλωδιο της οθονης στην καρτα γραφικων και δοκιμασε την οθονη και σε αλλο συστημα, αν στο παρουσιασει και εκει τοτε παει για αλλαγμα

alieus
18-08-08, 12:46
Πήγα το pc προχτές στο Πλαισιο (όχι μονιτορ) έμεινε μια μέρα αλλάξανε τροφοδοτικό όλα τα άλλα καλά είπανε είναι, κάρτες κλπ. Βέβια δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη εκεί, παεταλωτήριο είναι αλλά και τι να κάνεις! Δούλεψε 2-3 μέρες και μετά τι είχες Γιάννη.... Έχω ξεβιδώσει/βιδώσει αρκετές φορές τα καλώδια και στην οθόνη και στην κάρτα. Πάει καλά λίγο καιρό, (μπορεί να το κάνει π.χ. και στους 3 μήνες μπορεί να το κάνει και επί 2-3 μέρες συνέχεια και πάλι να το κάνει μετά από πολύυυυ καιρό). Απ' το πλαίσιο που ξαναμίλησα με κατευθύνουν προς πιθανότατη βλάβη μόνιτορ. Το κακό είναι ότι την πήρα online από γερμανία και εδώ Θεσσαλονίκη-εκτός αν ξέρει κάποιος κανένα, σ' αυτά που πήρα εγώ μόμο λευκές συσκευές και μεγάλες τηλεοράσεις επισκευάζουν-δεν έχει σερβις μόνο αθήνα, ταχυδρομικά πήγαιν' έλα έξοδα επισκευής (δεν αναγνωρίζουν στη σαμσουνγκ στην αθήνα εγγύηση άμα είναι από εξωτερικό αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω τα χαρτιά της) μέχρι που σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο μόνιτορ...έσκασα:hmm:

aa144
18-08-08, 12:51
Η συγκεκριμένη συμπεριφορά μπορεί να οφείλεται στην οθόνη και ειδικότερα στο backlight της οθόνης, έχει παρουσιαστεί ακόμα και σε πολύ ακριβές οθόνες LCD.

alieus
18-08-08, 13:00
Ευχαριστώ aa144. Που σημαίνει; Σερβισ οπωσδήποτε μάλλον! Ή νέο μόνιτορ:hmm:

aa144
18-08-08, 13:03
Αν η τιμή που θα σου ζητήσουν για αλλαγή backlight είναι λογική (απίθανο) τότε ίσως σκεφτείς να τη φτιάξεις. Αλλιώς την πουλάς, σε χαμηλή τιμή και αφού ενημερώσεις τον αγοραστή σχετικά, και παίρνεις μια άλλη, ή και την ίδια αν σου αρέσει το μοντέλο.

alieus
18-08-08, 15:01
Ευχαριστώ aa144. Σωστά, πρέπει να συνυπολογίσω και τα μεταφορικά Αθήνα Θεσ/νίκη, πόσες μέρες θα είναι εκτός οικίας μου, (από πείρα με διάφορα γκάτζετς, σέρβις εκτός πόλης σου προς Αθήνα κάτω από 2 βδομάδες δεν γίνεται) άλλο μονιτορ δεν έχω, οπότε φουλ για αγορά νέας και μάλιστα όχι σαμσουνγκ αλλά κάποια που να έχει σερβισ εδώ:). Αυτό το κρατάω για την "κακιά ώρα". Καλά λένε, μη δίνεις τίποτα από περιφερειακά που "δεν σου χρειάζονται". Έδωσα 17άρα CRT σε άριστη κατάσταση σε φίλο που δεν είχε και τώρα έμεινα εγώ. Παθός μαθός!:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.