PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλος ενας με προβλημα...



spooksville
03-08-08, 04:39
Γεια σας, εχω και γω ενα απλο ελευθερο συναρπαστικο προβλημα με το adsl μου,

Ειμαι στο ιδιοκτητο της Forthbed(...) με 2play εχωντας νετ περιπου στα 16,5mbps και δε μπορω να εχω ιντερνετ χωρις προβληματα,
Αρχικα πριν κανα μηνα σταματησε το ιντερνετ γυρω στις 5 μερες,
μιλωντας για πολλες φορες με τεχνικους της εταιρειας μου ειπαν κλασικα να αλλαξω πριζες,
το εκανα αλλα τπτ,μετα μ ειπαν οτι εφτεγε το ασυρματο,το εβγαλα τπτ,
μετα ξαφνικα ενα πρωι και απο ωρες λιωσιματος μαζι με το ακουστικο του τηλεφωνου μου
στην αναμονη της εταιρειας (δε λεω βαζου:worthy:ν ωραια Bitakia) εφτιαξε το νετ.
Προχτες παλι τα ιδια...
Τωρα μ ειπαν οτι φταιει το pc μου και ισως η ehternet μου,
επειδη μ φανηκαν αστεια αλλα καλο ειναι να μη το παιζουμε εξυπνοι αλλαξα σε usb
και εκανα κ format,το αποτελεσμα? τπτ!
Εχω το crypto f360 και απο παλιοτερα ενα f200,
συχρονιζουν κ τα 2 το f360 μπαινει αλλα δε δινει καθολου ιντερνετ και το f200 μετα απο 3-4 προσπαθειες μπαινει κανονικα με ιντερνετ αλλα με πεταει μετα απο ωρα,
εχω δοκιμασει τα παντα απο ρυθμισεις αλλα παλι τπτ.
Ψαχνοντας στο φορουμ ειδα σε ενα thread τον gk29 να προτεινει σε καποιον φιλο προβληματια να γυρισει το adsl2+ σε gdmt νομιζω,οταν το εκανα αυτο ειχα κανονικα
ιντερνετ μεχρι 10mbps Οπως ακριβως ειπε...

Εχει κανεις καποια ιδεα του τι μπορει να παιζει?

Ενδεικτικα παραθετω τα db μου υπο gdmt μηπως βοηθησουν:
41728

hel
03-08-08, 10:58
Φέρε τεχνικό από forthnet στο σπίτι σου.
Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα από τη μεριά της forthnet θα το έβλεπαν.

nmavro73
03-08-08, 11:03
Πόσο SNR έχεις σε ADSL2. Για να είναι 7.8 εδώ μπορεί να έχεις λιγότερο και για αυτό να σε πετάει

slaughter
03-08-08, 11:21
>>δε δινει καθολου ιντερνετ

εννοείς ότι δεν ανοίγει σελίδες? Αν ναι δοκίμασε να βάλεις τους DSN της Forthnet στα tcp settings του υπολογιστή σου.

Chris_Nik
03-08-08, 11:24
Το καλύτερο νομίζω ότι είναι να έρθει ένας τεχνικός από forthnet στο σπίτι σου...

notios7
03-08-08, 14:09
και να εβγαζε το crypto λεω εγω.ας δοκιμαζε κανα πιο αξιολογο μοντεμ

xolloth
03-08-08, 14:18
παντα πρεπει να εχειs 2 ρουτερακια για να κανειs δοκιμεs σε τετοιεs περιπτωσειs,αλλωστε θα πρεπει να στο ειπαν και απο την φορθνετ.
δοκιμασε με κανα καλο ρουτερ,δεs εαν τα σπλιτερακια σου ,τα δοντακια τουs ειναι ενταξει[αυτο που παρουσιαζειs μου θυμιζει δικια μου περιπτωση που δεν κουμπωνε καλα το σπλιτερ,λογω σπασιματοs ,kαι ειχα διαρκη disconnects μεχρι να το παρω ειδηση].
εαν ειναι ολα ενταξει μετα απο δοκιμεs και με αλλα ρουτερs,τοτε κανονισε ενα ραντεβου να ελθει εναs τεχνικοs απο την φορθνετ να ελεγξει την κατασταση.

spooksville
03-08-08, 15:29
τεχνικο απο την forthnet δεν μπορουν λεει να στειλουν γτ απο αυτους φαινονται ολα οκ,
πιστευω πως δεν ειναι προβλημα DNS αλλιως θα ειχα προβλημα κ στο gdmt,
επισης μου φαινεται κουφο να φταιει το modem αφου οταν φτιαχνει η γραμμη δουλευει κανονικοτατα χωρις διακοπες και επισης δουλευει κανονικοτατα και gdmt, σιγουρα ομως θα πρεπει να δοκιμασω και κατι αλλο
αν βγαλουμε εκτος το f200.
Εχω δοκιμασει κ χωρις splitter κ χωρις τηλεφωνα.
Σε adsl2+ SNR Downstream μ βγαζει απο 0.1 εως 4.9, δε ξερω ομως κατα ποσο ειναι αξιοπιστο αφου οταν ενεργοποιω το adsl2+ δημιουργειται το προβλημα.

xolloth
03-08-08, 17:09
τα δοντακια απο το σπλιτερακι του καλωδιου που συνδεει το ρουτερ με την τηλ.πριζα τα εχειs δει καλα μην λειπει κανενα κομματι;

spooksville
03-08-08, 17:35
αφου και χωρις spliter το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω δε νομιζω να φταιει το spliter h τα δοντακια

l_satsok
03-08-08, 19:01
δε νομιζεις αλλα ελα που και καποιος φιλος ειχε συνεχεια τα ιδια μεχρι
που του αλλαξα ολα τα βυσματα της τηλεφωνικης γραμμης που εμπαιναν στο splitter και στο ρουτερ
και λυθηκαν ολα τα προβληματα.

nmavro73
03-08-08, 21:06
τεχνικο απο την forthnet δεν μπορουν λεει να στειλουν γτ απο αυτους φαινονται ολα οκ,
πιστευω πως δεν ειναι προβλημα DNS αλλιως θα ειχα προβλημα κ στο gdmt,
επισης μου φαινεται κουφο να φταιει το modem αφου οταν φτιαχνει η γραμμη δουλευει κανονικοτατα χωρις διακοπες και επισης δουλευει κανονικοτατα και gdmt, σιγουρα ομως θα πρεπει να δοκιμασω και κατι αλλο
αν βγαλουμε εκτος το f200.
Εχω δοκιμασει κ χωρις splitter κ χωρις τηλεφωνα.
Σε adsl2+ SNR Downstream μ βγαζει απο 0.1 εως 4.9, δε ξερω ομως κατα ποσο ειναι αξιοπιστο αφου οταν ενεργοποιω το adsl2+ δημιουργειται το προβλημα.

AYTO να τους το πεις για το SNR. ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα σου.Δεν μπορεί να συνδεθεί σε ADSL2 με τέτοια SNR.

spooksville
04-08-08, 04:46
και τι να τους πω ακριβως...
θελω να μ ανεβασετε το SNR μου?

nmavro73
04-08-08, 08:43
Θα τους πεις ότι το SNR σου πάει αό 0.1 μέχρι 4.9 και αυτό είναι σίγουρα πρόβλημα δικό τους. Πρέπει να είναι κοντά στο 6 και παρόλο που πάντα παίζει δεν είναι λογικό να παίζει τόσο πολύ. Αν σου πουν να το γυρίσεις σε G.DMT θα τους πεις οτι αυτό δεν είναι λύση!Να πας από τα γραφεία τους να πιάσεις απο τα αυτιά κανέναν τεχνικό! Το να το γυρίσεις σε G.DMT είναι προσωρινή λύση ώσπου να το φτιάξουν. Εχεις σίγουρα πρόβλημα γραμμής για αυτό έχει τέτοιες διακυμάνσεις
Να επιμένεις!

hel
04-08-08, 10:13
και τι να τους πω ακριβως...
θελω να μ ανεβασετε το SNR μου?

Δοκίμασε και με άλλο ρούτερ.
Έχεις παλιά εγκατάσταση;

nmavro73
04-08-08, 11:23
Αυτό το δοκίμασε με άλλο ρούτερ πολύ το λέτε.Ε δεν γίνεται να αγοράζει κάποιος και να να δανείζεται ρούτερ για να δει τι φταίει. Το λένε και αυτοι στην υποστήριξη. Το δεδομένο είναι ότι εχω σπίτι και όχι κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών για να έχω πολλά ρούτερς. Το πρόβλημα είναι στανταρ στη forthnet για να έχει τέτοια διακύμανση

hel
04-08-08, 11:54
Όλο και κάτι θα έχει μείνει από καμία αναβάθμιση.
Διακύμανση snr δεν θυμάμαι να οφείλεται σε forthnet. Μπορεί να κάνω και λάθος.

nmavro73
04-08-08, 11:57
Σε μένα μια χαρά οφείλοταν στη γραμμή.Αφού το διόρθωσαν από τη μέρα που πήγα στα γραφεία τους πολύ σύντομα. Και μένα μου λέγαν να βάλω άλλο μόντεμ, τους λέω έχω μόνο αυτό που μου στείλατε, αν θέλετε να βάλω άλλο να στείλετε άλλο. Δικό τους είναι το πρόβλημα χαλαρά. Δεν είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές

spooksville
04-08-08, 16:16
νομιζω πως εχει δικιο ο mavro αν στην τελικη εχουν προβλημα αυτα τα routers ασ στελνουν καλυτερα,
hel η εγκατασταση η καλωδιακη φανταζομαι θα ενοεις ειναι σχετικα καινουργια,
θα τους πω οτι φωναξα τεχνικο και μου ειπε να ανεβασετε το SNR...

nmavro73
04-08-08, 16:45
Δεν είναι θέμα να στο ανεβάσουν.Να στο σταθεροποιήσουν είναι.Να μην πέφτει τόσο χαμηλά. Πρέπει να είναι κοντά στο 6

hel
04-08-08, 18:36
Σε μένα μια χαρά οφείλοταν στη γραμμή.Αφού το διόρθωσαν από τη μέρα που πήγα στα γραφεία τους πολύ σύντομα. Και μένα μου λέγαν να βάλω άλλο μόντεμ, τους λέω έχω μόνο αυτό που μου στείλατε, αν θέλετε να βάλω άλλο να στείλετε άλλο. Δικό τους είναι το πρόβλημα χαλαρά. Δεν είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές

Δεν είχες και packet loss όμως;

nmavro73
04-08-08, 18:39
Το packet loss εμφανιζόταν κάθε φορά που έκανε τρέλες το SNR. Το παιδί εδώ δεν μας είπε αν έχει. Μπορεί να έχει και να μην το έχει πάρει χαμπάρι. Εγώ καθόμουν και παρακολουθούσα αρκετή ώρα το SNR και το trace για να φτάσω στο συμπερασμα ότι το packet loss εμφανιζόταν όταν το SNR έπεφτε κάτω από 6

spooksville
05-08-08, 02:20
παιδια οντως τι ειναι αυτο το packet loss?
τους πηρα τηλ και μου ειπε ο τεχνικος οτι αν εφταιγε το SNR θα το εβλεπε
και του λεω αφου καλεσα τεχνικο και μπλα μπλα και μου λεει θα το δωσω να το ξανακοιταξουν
και αν φταιει αυτο θα στο σταθεροποιησουν,

nmavro73
05-08-08, 11:11
Λοιπόν πήγαινε www.pingplotter.com κατέβασε τη freeware έκδοση. Βάλε διάφορες διευθύνσεις για trace. Κάνε δεξί κλικ οπουδήποτε μέσα στο διάγραμμα για να βγει το μενού της εικόνας. Και επέλεξε να φαίνονται όλα. Το PL ειναι packet loss. Θα δεις από κει αν χάνεις ή όχι. Θα το παρακολουθείς και κάποια στιγμή θα αρχίσει λογικά να χάνει πακέτα. Την ίδια στιγμή το SNR σου έχει πέσει χαμηλά οπότε αν κρατάς ανοικτή και τη σελίδα του router θα δεις τι τιμή έχει.
Μην λέει τώρα ότι θα το έβλεπε, εδώ δεν είδε ότι πεφτεί ως 0,4. Του το είπες αυτό; Μόνο από αυτό έπρεπε να καταλάβει.
Σου βάζω το διάγραμμα

spooksville
05-08-08, 14:19
Τωρα ειμαι υπο gdmt να το κανω ετσι το τεστ η να το γυρισω σε adsl2+?
Θα τους ξαναπαρω σημερα να δω τι ψαρια πιασανε...

nmavro73
05-08-08, 15:59
Σε adsl2 που έχεις το πρόβλημα να κάνεις το τέστ

spooksville
06-08-08, 23:19
αυτο με το pingplotter το εκανα αλλα δεν εβλεπα Packetloss,

το προβλημα αποκατασταθηκε τελικα και τωρα βλεπω SNR στο 6
ομως δεν νομιζω να εχει λυθει οριστικα θα δειξει σε λιγες μερεσ ;)

nmavro73
07-08-08, 01:06
Χμ.Παίζει όσες μέρες μιλούσαμε να σου το διόρθωσαν.Και μένα από τη μία μέρα στην άλλη έστρωσε.Παρακολούθησε το

@ ADSLgr.com All rights reserved.