PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Download speed



sodade21
03-08-08, 19:44
έχω τω εξής πρόβλημα.. τo modem μου συγχρονίζει σχετικά ψιλά 17.9mbps + αλλα οι ταχύτητες που κατεβάζω είναι πολύ μικρές τις τάξεως τον 200kb/σ για single file από microsoft και 480kb/σ από uttorent (με 8-9 files, με πολλούς seeders και λίγους leechers). και από test HOL δεν κατάφερα να κατεβάσω παραπάνω από 500kb/σ .. τα db τις γραμμής είναι χαμηλά 13db (στο downstream).
χρησημοποιω wireless κάρτα δικτύου τις Αsus. υπάρχει περίπτωση να μου έχει διαφύγει κάποια ρύθμιση ή απλά η γραμμή μου δεν είναι ακόμα πλήρης μιας και προχθές μου έγινε η σύνδεση ?
τι να πω... λίγη βοήθεια :p

αυτές οι ταχύτητες που ανέφερα ισχύουν για σχεδόν όλες τις ώρες τις μέρας..εκτος από χθες τα ξημερώματα (και τώρα) που η μεγιστη download ταχύτητα είναι 115kb/σ...........
επίσης να πω ότι μένω στα Μέγαρα.

sodade21
04-08-08, 08:52
τελικα δοκιμασα να συνδεσω το μοντεμ με καλοδιο και ολα καλα.. κατεβαζω με 1800kbps+. ξερει κανεις γιατι με wireless δεν γινεται δουλεια? εχω μια καρτα της asus για wireless............

Sokoli_Vj
04-08-08, 10:32
Το ιδιο εχω κ εγω με το wireless....:whistle:

phph
07-08-08, 15:58
τελικα δοκιμασα να συνδεσω το μοντεμ με καλοδιο και ολα καλα.. κατεβαζω με 1800kbps+. ξερει κανεις γιατι με wireless δεν γινεται δουλεια? εχω μια καρτα της asus για wireless............


Έτσι είναι το wireless δυστυχώς. Κι εγώ δεν είδα ποτέ πάνω από 5 Mbits/s πραγματικά, ακόμη κι όταν ο φορητός ήταν στα 2 μέτρα από το ρούτερ, χωρίς εμπόδια και με φουλ σήμα. Στη συνήθη απόσταση έπιανα γύρω στα 2 - 2,5 Mbits/s και είχα και αποσυνδέσεις. Μάλλον είχα παρεμβολές από το ασύρματο που δουλεύει σε παρόμοια συχνότητα.

dikal
07-08-08, 23:53
Ελέγξτε αν υπάρχει σήμα από άλλα ασύρματα δίκτυα στο χώρο σας. Σημειώστε τα κανάλια (1-13) στα οποία υπάρχει το σήμα τους. Αλλάξτε το κανάλι στο οποίο εκπέμπει ο δικός σας ρούτερ, προσπαθώντας να έχετε απόσταση τουλάχιστον 6 κανάλια από τα άλλα δίκτυα. Δηλαδή αν πιάνετε κάποιο δίκτυο στο κανάλι 9, αλλάξτε το δικό σας κανάλι σε κάποιο από τα 1,2 ή 3.
Αν δε γίνεται αυτό, προσπαθήστε να έχετε απόσταση από το δίκτυο με το ισχυρότερο σήμα (ή μπείτε σε κανένα ξεκλείδωτο ρούτερ και κλείστε του το ασύρματο δίκτυο :twisted: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.