PDA

Επιστροφή στο Forum : connx πρόβλημα ταχύτητας



pkuser10
04-08-08, 08:49
Καλημέρα. Εχω το εξής πρόβλημα. Ενώ έχω 8άρα απο conn-x το router μου συγχρονίζει στα στοιχεία που έχω παρακάτω. Κάποιες φορές πιάνει 810k στο ftp της οτενέτ αλλά τις περισσότερες φορές πάει το πολύ μέχρι 445k. Την ίδια ταχύτητα πιάνει και στο rapidshare. Όταν πιάνει 810 στο ftp της οτενέτ πιάνει και στο rapidshare αλλά είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις.
Άλλες φορές ξεκινάει να κατεβάζει με 810 και μετά από 3 λεπτά περίπου πέφτει στα 440-500.
Η απόστασή μου από το τηλεφωνικό κέντρο του οτέ δεν είναι πάνω απο 1 χιλιόμετρο.




DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8128 kbps
Upstream Rate: 384 kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 24 db
Downstream Line Attenuation: 21 db
Upstream Line Attenuation: 5.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

D_J_V
04-08-08, 10:38
μια χαρά είναι η γραμμή !
ΙΔΑΝΙΚΑ έχει κλειδώσει...
στο ΑDSL οι ταχύτητες ΔΕΝ είναι εξασφαλισμένες, το ίδιο με τα ομόλογα...;)

sv2evs
04-08-08, 11:20
join the club my friend...join the club !!! :down:

pkuser10
04-08-08, 12:48
μια χαρά είναι η γραμμή !
ΙΔΑΝΙΚΑ έχει κλειδώσει...
στο ΑDSL οι ταχύτητες ΔΕΝ είναι εξασφαλισμένες, το ίδιο με τα ομόλογα...;)

Το ίδιο μου είπαν κι από τον οτέ σήμερα. Ανέβασαν λέει κατα 1 db το downstream margin και πήγε 10 από 9. Αυτή τη στιγμή κατεβάζει με 776k.
Μου είπαν επίσης ότι αν κάνω pstn τη γραμμή μου θα πάει πολύ καλύτερα. Ισχύει αυτό;

D_J_V
04-08-08, 14:22
Εγω πάντως θα σας πρότεινα να χρησιμοποιείτε download manager για τα κατεβάσματα...
π.χ. τον ORBIT www.orbitdownloader.com

pkuser10
04-08-08, 15:11
Εγω πάντως θα σας πρότεινα να χρησιμοποιείτε download manager για τα κατεβάσματα...
π.χ. τον ORBIT www.orbitdownloader.com

Οι ταχύτητες που περιγράφω πιο πάνω αφορούν download με το flashget. Χωρίς flashget οι ταχύτητα είναι πιο μικρή.

D_J_V
04-08-08, 20:09
Βλέπω οτι είσαι στην Αίγινα οπότε δε ξέρουμε και τι παίζει απο εκεί προς τα εδώ...
Δηλαδή αν βγαίνει το κέντρο της Αίγινας καλωδιακά ή ασύρματα και τι το επηρεάζει...

tugito
04-08-08, 20:53
Μια χαρά είσαι. Εχει να κάνει με τα dslam Και το πόσο bandwidth έχουν. Στο ΑΡΗΣ που είμαι κατεβάζω πάντα φουλ. Τώρα σε επαρχία ξέρω ότι παίζει χαμηλότερη ταχύτητα..

Hunter 85
04-08-08, 21:30
Το ίδιο μου είπαν κι από τον οτέ σήμερα. Ανέβασαν λέει κατα 1 db το downstream margin και πήγε 10 από 9. Αυτή τη στιγμή κατεβάζει με 776k.
Μου είπαν επίσης ότι αν κάνω pstn τη γραμμή μου θα πάει πολύ καλύτερα. Ισχύει αυτό;

Δεν είναι απαραίτητο κατα την γνώμη μου!

logosof
04-08-08, 21:39
...στο ΑDSL οι ταχύτητες ΔΕΝ είναι εξασφαλισμένες, το ίδιο με τα ομόλογα...;)

Σε ποιά ομόλογα αναφέρεσαι, γιατί τα δομημένα έχουν εγγυημένη απόδοση... όχι για μας ...για τους ...γνωστούς

mitsakleas
04-08-08, 22:34
Συμφωνώ απόλυτα με τον thanos kats , εγώ σε 8 Μbps και με ISDN γραμμή , χρησιμοποιώντας Flashget δεν πέφτω κάτω από 800ΚΒ/sec. (Βέβαια άλλαξα Router).

pkuser10
04-08-08, 23:44
Βλέπω οτι είσαι στην Αίγινα οπότε δε ξέρουμε και τι παίζει απο εκεί προς τα εδώ...
Δηλαδή αν βγαίνει το κέντρο της Αίγινας καλωδιακά ή ασύρματα και τι το επηρεάζει...

Το κέντρο της Αίγινας βγαίνει καλωδιακά. Τις 8άρες πριν μια βδομάδα τις έφεραν. Πριν που είχα 2mbit κατέβαζα σταθερά με 206k. Σήμερα έκανα δοκιμή user και pass απο forthnet 4mbit και κατέβαζε με 480k!! όσο η 8άρα δηλαδή όταν πέφτει. Σκέφτομαι ν ανοίξω ένα λογαριασμό στη forthnet 24mbit μόνο πρόσβαση αν γίνεται και πιστευω ότι θα λυθεί το πρόβλημά μου.
Σήμερα πάντως που μίλησα με οτέ, πάει λίγο καλύτερα και οι μετρήσεις του router άλλαξαν ως εξής:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8128 kbps
Upstream Rate: 384 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 21 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 5.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

@ ADSLgr.com All rights reserved.