PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 router στην ιδια γραμμη?



dimitris_p
04-08-08, 23:46
Καλησπέρα....

εχω την εξης ερώτηση. μπορώ με το φριτζ να εχω μονο τα 2 νούμερα τηλ και με κάποιο τρόπο (συνδεσμολογία) να χρησιμοποιήσω το link-sys που έχω μόνο για την ADSL? η το ξεχνάω γενικά ολο αυτο...

baltazar1999
05-08-08, 08:47
Καλησπέρα....

εχω την εξης ερώτηση. μπορώ με το φριτζ να εχω μονο τα 2 νούμερα τηλ και με κάποιο τρόπο (συνδεσμολογία) να χρησιμοποιήσω το link-sys που έχω μόνο για την ADSL? η το ξεχνάω γενικά ολο αυτο...

Δεν γίνεται να έχεις 2 router πάνω στην ίδια γραμμή.

vanels
05-08-08, 09:54
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΩΡΕΙΣ,ΕΑΝ ΘΗΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ,ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΑΝ ROUTER,ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΝ MODEM.
ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ROUTER ΜΕ ΤΟ MODEM.

dimitris_p
05-08-08, 10:20
Σίγουρα γίνετε γιατί θυμάμαι καλά οτι κάπου το ειχα διαβάσει.που όμως....Το θεμα ειναι πως ακριβως συνδεεται και τι ρυθμησεις θελει..

ghbgr
05-08-08, 11:01
λογικά το ένα απο τα 2 θα χρησιμοποιείται ώς switch .. το ένα μονο θα κάνει την κλήση για internet .. και θα πρέπει να ειναι μεταξύ τους συνεδεμένα .. (πάντα για μια γραμμή).. τώρα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθούν και τα 2 σε μία γραμμή απο διαφορτικά πριζάκια .... θα με ενδιέφερε και μένα .. αλλα δε νομιζω ότι γίνεται ..

aenaon
09-08-08, 02:09
Ναι γίνετε, ετσι το εχω εγω. Το fritz κανει τον SIP client και εχει το dialing plan και το linksys wag354g μου κανει το DSL moder+router+AP μου. Οπως καταλαβαίνεις δεν πρεπει να συνδέσεις στο fritz το DSL και να του πεις (ανοιγωντας τα expert settings) :
Internet --> account information -->connection= internet connection via LAN, operating mode= Share existing Internet connection in the network (IP Client), και οτι θες στο connections settings (IP) εδω προτείνω να βαλεις static για να μην το χάσεις..

Για την ακρίβεια έτσι το είχα μέχρι που φαίνετε να κάηκε κατι στο WAG μου και μόλις βάλω το DSL πάνω του κολλάει.. οπότε τώρα είναι ανάποδα και το fritz παιρνει το DSL και το WAG κανει το switch+AP

Ελπίζω να βοήθησα.

dimitris_p
09-08-08, 10:32
Ναι γίνετε, ετσι το εχω εγω. Το fritz κανει τον SIP client και εχει το dialing plan και το linksys wag354g μου κανει το DSL moder+router+AP μου. Οπως καταλαβαίνεις δεν πρεπει να συνδέσεις στο fritz το DSL και να του πεις (ανοιγωντας τα expert settings) :
Internet --> account information -->connection= internet connection via LAN, operating mode= Share existing Internet connection in the network (IP Client), και οτι θες στο connections settings (IP) εδω προτείνω να βαλεις static για να μην το χάσεις..

Για την ακρίβεια έτσι το είχα μέχρι που φαίνετε να κάηκε κατι στο WAG μου και μόλις βάλω το DSL πάνω του κολλάει.. οπότε τώρα είναι ανάποδα και το fritz παιρνει το DSL και το WAG κανει το switch+AP

Ελπίζω να βοήθησα.

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω όταν ειναι οκ η γραμμή απο την HOL..
Σκέφτηκα και κατι δικο μου εχτές που μου ηρθε το φριτζ και κοιταξα της συνδεσμολογειες.. αν απ το διχαλο καλωδιο του φριτζ συνδεσω μονο το μαυρο στο σπλιτερ αυτο δηλ που ειναι για τα τηλεφωνα και την εξοδο ADSL του σπλιτερ την παω απ ευθειας στο linksys??? λογικα δεν θα πρεπει να δουλεψει?? θα το τεσταρω και αυτο αλλα το προβλημα μου εινα οτι το 345 που εχω ειναι ISDN.Θα πρεπει να βρω αλλο pstn για τεστ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.